Skocz do zawartości

Czym obserwować Vallis Alpes i kraterki na Platonie?


Swiss

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

pytanie jak w tytule. Coraz bardziej dochodzę do wniosku, ze mój supermobilny zestaw jestem gotowy uzupełnić czymś mniej mobilnym.

Zatem co kupić do obserwacji tytułowych obiektów. Sprzęt nie będzie jeździł autem, a będzie wyłącznie wynoszony z pokoju na balkon.

Nie będę dokupował nowych okularów, ani bino, więc sprzęt musi dobrze pracować z Ethosem 8 mm lub 3.7 mm. 

Niebo mam następujące:

SQM    19.93 mag./arc sec2
Brightness    1.15 mcd/m2
Artif. bright.    982 μcd/m2
Ratio    5.74
Bortle    class 5
Elevation    88 meters

Czy warto kupić taki sprzęt?

https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/EXPLORE-SCIENTIFIC-Ultra-Light-Dobson-254mm-II-GENERACJA.html?mtm_campaign=Google_Shopping&mtm_kwd=0116925&mtm_source=Polish&mtm_medium=CPC&mtm_cid=Poland&mtm_group=PLA&gclid=Cj0KCQjwmICoBhDxARIsABXkXlL9qk7ACQZoECGgLMgFSJqYoulu4LGM0vQ1cLuCBK9paL_HoPdF5uEaAlkyEALw_wcB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie, ale obraz bedzie pływal masakrycznie, tym bardziej z balkonu.

A z 300x wypada  miec. Zreszta gdzie naped? Musi byc do duzych powiekszeń. No i barierka balkonu...

Radzilbym dobrego EDka ok. 120...150mm, chociaz i tak na balkon moze byc za duzy ze wzgledu na seeing. Na ktorym pietrze balkon, czy obserwujesz ponad budynkami?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę pooglądałem okolice Vallis Alpes, do ok 22 seeing był prawie idealny, praktycznie caly czas w A140 miałem zooma Naglera 3-6 ustawionego przez większosć czasu na 3mm. Kilka pierwszych minut obserwacji to był pewniak, widać było jasną kreskę wewnątrz. Później rozpadlinka migotała momentami, niestety nie była widoczna caly czas. Dobrze trzeba bylo się nagimnastykować żeby na 100% być pewnym że to ona. Cień na krawędzi byl widoczny dosc wyraźnie przez cały czas. Platoo zawiódł, jedynie majaczące poplamienia w miejscach kraterów. Po 22 seeing padł, dalem sobie więc spokój z dalszymi próbami. Może jeszcze dzisiaj coś się uda ?

Foto w sumie wrzucę poglądowe, zrobione z ręki telefonem. W wizualu oczywiscie o wiele ostrzej było.

IMG_20240518_115129.thumb.jpg.efd0143dc27081f6cae3d3a5081cb149.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JSC napisał(a):

A z 300x wypada  miec. Zreszta gdzie naped? Musi byc do duzych powiekszeń. No i barierka balkonu...

To jest duży balkon 3.5x3,5m w budynku jednorodzinnym. Nie ma żadnych termicznych zaburzeń od elewacji czy z niższych pięter. Można go traktować jako podwyższenie terenu aby nie komplikować. Wokół nic - wyłącznie rezerwaty przyrody. Poproszę uprzejmie o Wasze typy: 

 

1. Newton 10" na Dobsonie + Ethos 3.7, power około 340X, czy

2. Maksutow 180 lub 9,25 + Ethos 8 mm, podobny power ok 290X lub 340X, czy

3. A140 + Ethos 3.7, power około 260X?

 

Poproszę o poradę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak pisalem. Dla mnie do takich powiekszen to tylko EQ.

Seeing na 200mm i 250x powiekszenia bez falowania zdarza sie. Wiem bo sam sprawdzalem na swoim Niutku 200/1000SW. Kraterkow w Plato troche wiecej, ale rozpadlinka - brak w stosunku do EDka 102mm (sprawdzalem kiedys jak stały jeden obok drugiego).

Jak Newton to raczej na EQ. I jakis dobry, ktory bedzie drogi... 

APO - za ile?

Mak... 180mm pewnie pokaze ta rozpadlinke (?), skoro dostrzec ja mozna przy dwukrotnie mniejszym refie.

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, astrokarol napisał(a):

 

Koniecznie wersja niemiecka ?

Jakakolwiek. Byle utrzymywala wszystko w kadrze. Obraz zapierdziela jak dziki przy 300x, a także  przy ewentualnym nagrywaniu filmików. 

Co masz na myśli? Widłowy z klinem? Platforme?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

...i dobry korektor dyspersji atmosferycznej, aby wycisnąć wszystko z rozdzielczości obrazu

Do wizuala mozna użyc odpowiedni okular redukujacy dyspersje. Ja zawsze ogladam w konkretnym miejscu pola okularu aby tą dysoersję na maksa zredukowac (bez korektora).

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, JSC napisał(a):

Do wizuala mozna użyc odpowiedni okular redukujacy dyspersje. Ja zawsze ogladam w konkretnym miejscu pola okularu aby tą dysoersję na maksa zredukowac (bez korektora).

Czyli aberracją chromatyczną okularu korygujesz chromatykę od atmosfery? Sprytne. Jakich okularów do tego używasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2024 o 13:03, JSC napisał(a):

Co masz na myśli? Widłowy z klinem? Platforme?

 

Nie wiem. Mam jako takie doświadczenie z wersją niemiecką i platformą. I nie wspominam tego doświadczenia dobrze. Platforma nieco lepsza dla mnie ale nadal bez szału (jednak to był tylko lichy ATM).

 

Ważna kwestia - zestawienie tuba-montaż.

Inaczej wygląda kwestia MAKa na EQ niemieckim a inaczej długiego refraktora i etc.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na eq niemieckim teleskopy raczej powinny miec obejmy.

Z drugiej strony obrot takiego przykladowo typowego Newtona 200/1000 to lekka masakra. Tuba ze szwem skutecznie blokuje lekki obrot, a jak za bardzo poluźnisz obejmy, to cięzka tuba ześlizguje sie w dól. Ale da sie jak sie mocno chce ;)

 

Maki sa raczej stworzone do montazy z klinem paralaktycznym, ale ciezko o takie montaże w sklepach.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2024 o 13:50, Marcin_G napisał(a):

Czyli aberracją chromatyczną okularu korygujesz chromatykę od atmosfery? Sprytne. Jakich okularów do tego używasz?

 

Dziala to praktycznie z kazdym okularem. Najbardziej z Kellnerami, ale z orciakami troche tez daje. Kwestia ogolnej i wynikowej aberracji poprzecznej ukladu teleskop-okular.

Czyli innymi słowy ustawiasz obiekt nie na środku okularu a na dole lub u góry (w zaleznosci od tego jak obraz jest obrocony).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, JSC napisał(a):

Dziala to praktycznie z kazdym okularem. Najbardziej z Kellnerami, ale z orciakami troche tez daje. Kwestia ogolnej i wynikowej aberracji poprzecznej ukladu teleskop-okular.

Czyli innymi słowy ustawiasz obiekt nie na środku okularu a na dole lub u góry (w zaleznosci od tego jak jest obrocony).

To bez sensu ,kupujesz okular np. ortho  aby obserwować obiekt w miejscu gdzie są jego największe wady ?:read:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, fornax napisał(a):

To bez sensu ,kupujesz okular np. ortho  aby obserwować obiekt w miejscu gdzie są jego największe wady ?:read:

Zamiast pisania elaboratów i cytowania Sacka napisze krótko: po prostu spróbuj, u mnie to dziala. 

Oczywiscie do ukladu teleskop-okular dochodzi oko - moze to byc istotne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... moze tez pryzmat na to wplywac, bo uzywam katówki pryzmatycznej, a nie lustrzanej.

Podsumowujac nie wiem jak to dziala, ale dziala. Patrze nieco ponizej srodka pola okularu z pryzmatem, wtedy obraz wydaje mi sie najlepszy.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopu, myślę, że za podobne pieniedze co za ED 120 kupisz tryplet, np TS 115/800, ktirt lepiej poradxi sobie w dużych powiększeniach od EDka. Miałem go i bardzo miło wspominam. W kwestii kątówki, to na planetach najlepiej sprawuje mi się też pryzmat (np. Baader BBHS).

 

P.S.

Swego czasu Rorh (mam nadzieje, ze nie przekręciłem nazwiska) badał wpływ pryzmatu na obraz obserwowany w refraktorze. Z tego co pamiętam, to w niektórych przypadkach pryzmat powodował przesunięcie rejestrowanego pasma, np. w stronę podczerwieni.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.