Skocz do zawartości

Hantle z 16-calowej Synty, kolejne podejście


Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie czasy są super, ale marnują potencjał tak wielkiego zwierciadła. W tej mgławicy jest wiele wspaniałego detalu, ale od się na tak krótkich czasach nie wybije. Nawet w tej najjasniejszej częsci najłatwiejsze do złapania detale masz totalnie rozmazane. Warto powalczyć o wydłużenie klatek a efekt Cię powali. :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HAMAL napisał(a):

Krótkie czasy są super, ale marnują potencjał tak wielkiego zwierciadła. W tej mgławicy jest wiele wspaniałego detalu, ale od się na tak krótkich czasach nie wybije. Nawet w tej najjasniejszej częsci najłatwiejsze do złapania detale masz totalnie rozmazane. Warto powalczyć o wydłużenie klatek a efekt Cię powali. :)

 

Jeżeli trafią się warunki na dłuższe czasy to na pewno będę ustawiał. To była pierwsza próba od dość długiego czasu. Okienko w chmurach, seeing nie powalał, a do tego spore porywy wiatru, które spowodowałyby bardzo duży % odrzutu przy dłuższym naświetlaniu. :)

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Midnight9999 napisał(a):

Super fota! Czy mierzyłeś może jakie FWHM jesteś w stanie osiągnąć tym sprzętem?

Mając skalę 0.33"/pix w tym rok zdarzyło mi się mieć średnie FWHM podczas jednej kwietniowej nocy na poziomie około 3.00. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mack_mnk napisał(a):

Mając skalę 0.33"/pix w tym rok zdarzyło mi się mieć średnie FWHM podczas jednej kwietniowej nocy na poziomie około 3.00. 

To super wynik, to jest poziom do którego zmierzam z moją 16" GSO, jak na razie najlepiej to mi się udało 5.0 i mnie to nie do końca zadowala

Edytowane przez Midnight9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Midnight9999 napisał(a):

To super wynik, to jest poziom do którego zmierzam z moją 16" GSO, jak na razie najlepiej to mi się udało 5.0 i mnie to nie do końca zadowala

Z jaką kamerką? Dla mnie przy 5.0 to już jest całkiem fajny seeing żeby łapać detale małych planetarek. Niestety taka skala jest mocno zależna od seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, mack_mnk napisał(a):

Z jaką kamerką? Dla mnie przy 5.0 to już jest całkiem fajny seeing żeby łapać detale małych planetarek. Niestety taka skala jest mocno zależna od seeingu.

Canon 1300D. Powoli pracuję nad tym by zejść właśnie też do około 3.0, zaczynałem od 8-9 także jest progres. Wpływ miały ugięcia na uchwycie kamery, kolimacja. Też robię trochę dłuższe czasy, znalazłem takie kalkulatory dla skali i czasu na montażu ALT AZ i najlepsze rezultaty teoretycznie są dla 4s. Nie chcę na razie próbować takich czasów jak Ty masz, bo mam wrażenie, że jak klepie lusterko w lustrzance to te drgania też mają wpływ.  
Jeśli chodzi o małe planetarki to to 5.0 powiem szczerze mnie tak nie do końca zadowala, próbowałem Ring i Kocie Oko i.... No mało jest tego detalu tam, rozmywa się. Takie 3.0 to by było super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ryszardo napisał(a):

Podoba się! Ale mam techniczne pytanko. Czy kamerka mocno się grzeje przy krótkich czasach?

Nie mam żadnego doświadczenia z nie chłodzonymi kamerami CMOS 🙂. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dotychczas nie zauważyłem problemu z grzaniem się matrycy. Nawet gdy stosuję bardzo krótkie czasy do avikowania planet temperatura sensora nie różni się od temperatury otoczenia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można zwalać całej winy na seeing, trzeba nieustannie dążyć do wyeliminowania wielu innych przyczyn których nie brakuje. Przy wielkiej skali najwięcej złego dzieje się w teleskopie a nie na niebie :) Kolimacja, trzymanie optyki w zimnym całą dobę, turbulencje nad LG, wibracje, prowadzenie, ostrość ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.