Skocz do zawartości

Oklepany obiekt, czyli sezon na Veila


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Ostro zabrałeś się za temat. Nowe nabytki. Przepadłeś ;) Teraz już nie uciekniesz od astrofoto :D

Teraz mając swojego jednonocnego Veila przy dostępie do nieba B3 możesz ruszać na co dusza zapragnie. Super sprawa.

Ten obiektyw nie porywa gwiazdkami, jak to obiektywy długoogniskowe, ale z czasem znajdziesz drogę obróbką aby gwiazdki były jeszcze lepsze.
Nie wiem do końca co z guidingiem nie działało ale schodzenie do <1s dla tego montażu to nie jest coś "recommended".  Może wymaga regulacji może to kwestia agresywnych ustawień korekt. Na tym etapie ważne że działa dla sesji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MaPa napisał(a):

Ostro zabrałeś się za temat. Nowe nabytki. Przepadłeś ;) Teraz już nie uciekniesz od astrofoto :D

Teraz mając swojego jednonocnego Veila przy dostępie do nieba B3 możesz ruszać na co dusza zapragnie. Super sprawa.

Ten obiektyw nie porywa gwiazdkami, jak to obiektywy długoogniskowe, ale z czasem znajdziesz drogę obróbką aby gwiazdki były jeszcze lepsze.
Nie wiem do końca co z guidingiem nie działało ale schodzenie do <1s dla tego montażu to nie jest coś "recommended".  Może wymaga regulacji może to kwestia agresywnych ustawień korekt. Na tym etapie ważne że działa dla sesji.

Ano wzięło mnie na całego. Przyznaję :)

 

Z guidingiem moja ignorancja się nie zgrała. Filtr odbiera sporo światła, o czym przekonałem się podczas ustawiania zestawu (plate solve, fokusowanie). Więc doszedłem do wniosku, że muszę ustawić dłuższy czas na guidingu. Drugi powód, to ustawienie ostrości. Zamiast przestawić się na jakąś jasną gwiazdę i wyostrzyć, próbowałem dla "oszczędności czasu" fokusować mając już ustawiony kadr. Tam nie ma jasnych gwiazd to raz, a dwa, Canon na krawędziach do mistrzów nie należy, a matryca guidingu w DUO zbiera przecież obraz gwiazd z krawędzi kadru. Dla jasności, żeby kogoś do szkła nie zrazić. Choć Canon 400mm f5.6L to dość wiekowy obiektyw, do fotografii dziennej jest bardzo dobry.  Cierpi jedynie na brak stabilizacji. W astro też sobie radzi, ale wydaje mi się, że lepiej dogaduje się z dużym pikselem.

Następnej nocy ustawiłem się na Deneba, założyłem maskę, wyostrzyłem guider, podniosłem gain do 500 i ustawiłem czas 1 sekunda. I zadziałało w 100%. Pracował w przedziale 0,7 - 0,9 sekundy, a najwyższy wynik jaki przez chwilę widziałem na wykresie to 1.2" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gość na chwilę napisał(a):

Jeśli filtr był PRZED kamera to niczemu się nie dziwię. Przecież guider pracował przez ten filtr.

Co zgodnie z zapewnieniami producenta, nie powinno być problemem dla filtrów 7nm. Testy w Internecie to potwierdzają, zresztą wyniki drugiej nocki również to potwierdzają. Ale właściciele ciemniejszych szkieł, powyżej f7, lub węższych filtrów (lub co gorsza gdy jest jedno i drugie) powinni mieć to na uwadze, zanim kupią kamerkę typu DUO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Gość na chwilę said:

Jeśli filtr był PRZED kamera to niczemu się nie dziwię. Przecież guider pracował przez ten filtr.

 

Guider w 2600MC DUO spokojnie daje radę z prowadzeniem przez filtr dualband, sprawdzone empirycznie samodzielnie i potwierdzane także przez gościa z NarrowbandChannel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jaro848 napisał(a):

 

Guider w 2600MC DUO spokojnie daje radę z prowadzeniem przez filtr dualband, sprawdzone empirycznie samodzielnie i potwierdzane także przez gościa z NarrowbandChannel

Ciekawe jak poradzi sobie w obszarach gdzie nawet plate solve ciężko się robi. Polecam okolice NGC 7293

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ciekawe jak poradzi sobie w obszarach gdzie nawet plate solve ciężko się robi. Polecam okolice NGC 7293

Pewnie sobie nie poradzi. Jeśli się plate solve robi ciężko to i OAG pewnie będzie miał problemy. Zawsze da się znaleźć takie warunki, w których system nie wydoli. Pewnie dlatego nikt nie wpadł jeszcze na rozwiązanie, które "myje, goli i pi.....doli." 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Loki napisał(a):

Co zgodnie z zapewnieniami producenta, nie powinno być problemem dla filtrów 7nm. Testy w Internecie to potwierdzają, zresztą wyniki drugiej nocki również to potwierdzają. Ale właściciele ciemniejszych szkieł, powyżej f7, lub węższych filtrów (lub co gorsza gdy jest jedno i drugie) powinni mieć to na uwadze, zanim kupią kamerkę typu DUO.

 

 

Też mam Asi2600MC Duo i guiding działa bez problemu nawet z filtrem Antlia Alp-T SII+Hb 5+5nm, który to daje obraz ciemniejszy niż duobandy Ha+OIII. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.