Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Co do widoczności to na początek szukałem M92, po kilkunastu sekundach ja ujrzałem, dla pewności po paru minutach powtórzyłem obserwacje. Później od 22:30 do 23:00 odrabiałem "zadanie domowe". Ustawiłem lornetka na Sheliak'a i później gołym okiem szukałem jaśniejszych gwiazd. Poniżej beta Lyr bez problemu widoczna gwiazdka ni Lyr o jasności 5,2 mag. Pomiedzy beta Lyr a ni Lyr widoczna gwiazda HP 92398 o jasności 5,9 mag. Następnie przenioosłem się w okolice Sulafat'a. Widoczna gwiazdka HP 93017 pomiędzy gamma a beta Lyr o jasności 5,25 mag. Następnie wychaczyłem gwiazdki HP 93437 (6,35 mag) i HP 93354 (6,00 mag), leżące ponad Sulafatem. A teraz hardcore :szczerbaty: Mogę się mylić (w co bardzo wątpie), może widziałem te gwiazdki dlatego, że wiedziałem gdzie powinny być, może przez chwile w tym rejonie uspokoiła sie atmosfera na moment. Ale 2-3 razy przez ułamek sekundy widziałem gwiazdy HP 93073 - 6,9 mag oraz HP 93201 - 6,95 mag, leżące ponad gamma Lyr w kierunku na delte Lyr. Później jeszczy wyszukałem Urana oraz M33 - również bez problemów widoczne.

 

Nazwy gwiazd wg. Stellarium

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj powtórzyliśmy obserwacje koło miejscowości Dobra za Sieniawą. Niebo widocznie gorsze niż w Raniżowie jednakże tylko nad horyzontem. Obserwacje prowadziliśmy w 5 osób. Obiekty jak zwykle te same, parę nowości jak np. mgławica Ślimak, Saturn, Kocie Oko i wiele innych gromadek, galaktyk. Podczas obserwacji M51 wychaczyliśmy gwiazdki 2 gwiazdki w tej galaktyce, to był szczyt szczytów... :szczerbaty: O 23:06 widoczna bardzo ładna flara irydium -7 mag w Herculesie. Wcześniej ISS, kilkanaście meteorów, 4 planetki. Jak zwykle spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wymiana doświadczen, troche żartów i śmiechu. Po 1 zaczynały nadlatywać chmury, u nas pokazało się zmęczenie codziennymi obowiązkami więc zwineliśmy sprzęta i pojechaliśmy do domu.

 

PS. Flarę dedykuje Adkowi :D

post-2563-1187342081_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że obserwowaliście spoza miasta myślę, że zasięg był minimum 0,5-1 mag. większy niż w Jarosławiu. Do tego masz lepszy wzrok niż mój. A więc ponad 6,5 mag. jest możliwe.

 

Tylko po coś lukał wcześniej na ten obszar przez lornetkę. Trzeba było sobie pooglądać i sprawdzić później :szczerbaty: . W pełni wiarygodna ocena jest wtedy, kiedy po odpowiedniej adaptacji wzroku wyszukujemy najsłabsze gwiazdki, ale nie znając ich położenia (przecież wiesz o tym). Jeżeli wie się, że w danym miejscu jest gwiazdka to łatwiej ją zlokalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po ostatnim (dość spontanicznym) spotkaniu na Podkarpaciu pod Sieniawą. Ta noc choć krótsza niż tamte dała nam bardzo wiele radości. Była spokojniejsza , oparta na swobodnym wyszukiwaniu wybranych obiektów, testowaniu nowych okularów, rozmów o astro. Ostatnia noc była też dla mnie dość smutna bo kończy mój wakacyjny sezon obserwacyjny, dzisiejsze załamanie pogody tylko to przypieczętowało. Te ostatnie 2 tygodnie były chyba najintensywniejszym (jeśli chodzi o amplitudę spotkań) okresem obserwacyjno-towarzyskim w całej mojej niespełna 3 letniej astro-historii (3 prawie całonocne spotkania wyjazdowe, 1 miejscówka.)

Bardzo dziękuje wszystkim astro-kumplom z Podkarpacia do zobaczenia w listopadzie.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja jak zwykle dużo nie napiszę ponieważ za mało wiem, ale:

z pomocą kolegów odnajdywałem jak dla mnie superowe obiekty nie powiem jakie bo moja głowa nie myślała nad nazwami tylko nad tym że w ogóle coś widzi przy pomocy mojego jak się okazuje małego sprzętu, wspólne spotkania pomagają bardzo dużo w nauce o obiektach nad naszymi głowami teraz zacznę inny etap poszukiwań będę systematycznie namierzał obiekty zapisując ich nazwę oraz położenie żeby utrwalić sobie je w głowie aż z czasem same będą wpadać w okular jak to ma miejsce u Roberta. Tak więc podsumowując ostatnie 3 spotkania było czadowo, super atmosfera jednak przydałoby się kiedyś spotkać taką ekipą minimum 20 osób. Każdy inny sprzęt, każdy inna technika zawsze to coś nowego wpadnie do głowy. Pozdrawiam i do następnego!!!!!!

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc podsumowując ostatnie 3 spotkania było czadowo, super atmosfera jednak przydałoby się kiedyś spotkać taką ekipą minimum 20 osób. Każdy inny sprzęt, każdy inna technika zawsze to coś nowego wpadnie do głowy. Pozdrawiam i do następnego!!!!!!

 

Może w końcu jakaś mocna, podkarpacka ekipa wybierze się na wiosenny zlot astromiłośników w Bieszczady. Mamy najbliżej, a jakoś mało osób od nas tam było. Pora to zmienić. W tym roku, akurat w terminie zlotu czekałem na odbiór Taurusa, ale w przyszłym muszę tam być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A warto.. byłem i nie żałuje. Takiego nieba to jeszcze nie widziałem. Obserwacje prawie do 5 rano, przez sprzęt o jakim można tylko marzyć :) W przyszłym roku też mam zamiar się wybrać. Fajnie jak by się większa ekipa zorganizowała, zawsze to weselej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vader, dzięki za flarkę :Beer: , szkoda że nie mogłem być z Wami. Wczoraj odrobiłem tylko "zadanie domowe". Zasięg nie był tragiczny, ale mając w pamięci obrazy ze wspólnych obserwacji, to co zobaczyłem z miasta było totalną porażką :( Dla wprawy trafilem Alkorkiem w kilka M-ek i olałem miejskie niebo. Będzie trza częściej coś organizować!

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja oceniłem wczoraj zasięg.

Warunki jak na mój gust nie były dobre, coś nie tak z przejrzystością powietrza.

Zasięg gołym okiem to :

 

(Rzeszów, balkon, 10 piętro, widok na południe)

-gwiazdki do 4,4-4,7 mag świeciły światłem ciągłym

-gwiazdki 4,8-5,2 mag. pojawiały się i znikały w krótszych lub dłuższych odstępach czasu

 

Obserwowałem gwiazdki w Delfinie, Strzale i Lutni.

 

Spojrzałem jeszcze przez okno na północ. W małej misi podstawowe gwiazdki gwiazdozbioru widoczne światłem ciągłym, jedynie eta pojawiała się i znikała.

 

Może w końcu jakaś mocna, podkarpacka ekipa wybierze się na wiosenny zlot astromiłośników w Bieszczady. Mamy najbliżej, a jakoś mało osób od nas tam było. Pora to zmienić. W tym roku, akurat w terminie zlotu czekałem na odbiór Taurusa, ale w przyszłym muszę tam być :)

 

To jest dokładnie to, co mówiłem do Lukasa810 i Vadera po wspólnych obserwacjach w Raniżowie i Sieniawie. Że dobrze byłoby wybrać się na dłuższe niż jedna noc lukanie w Bieszczady! Przecież to przysłowiowy rzut beretem i ciemne niebo :D. Myślę, że teraz jak zawiązały się znajomości łatwiej będzie o zebranie podkarpackiej ekipki :)

 

Mam też nadzieję, że chłopaki z okolic Kolbuszowej dadzą znać, jak będą organizować obsrwacje ;)

 

Robertowi (Ignisdei) chciałem podziękować za możliwość ślepienia 2 dni przez Syntę ( Veil: yes, yes, yes :D). Koniecznie chciałem popatrzeć przez nowy okularek, nie udało się, zatem listopad!

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ma być pogoda, przynajmniej znaczna część osób szykuje się na obserwy. Także może dałoby się coś zoorganizować. Jak widać po tytule tematu proponuje w Raniżowie. Co Wy na to?

 

Piątek, Raniżów, zbiórka koło 20:00 na rynku?

 

czekam na informacje... :rolleyes:

 

PS. Oczywiście pojade jeśli ktoś z Leżajska bedzię jechał...

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Pogoda ma być, więc trzeba korzystać!

 

Z Rzeszowa 2 osoby (może 3). Co do miejsca, nam w zasadzie obojętne. Jeśli będą chcieli przyjechać koledzy z Przemyśla i Robert z Jarosławia, to można organizować w Sieniawie. Jeśli nie Sieniawa, może być Raniżów. Wybór miejscówki zależy od Was ;)

Może też grupa kolbuszowska się odezwie :rolleyes:

 

Jeśli chodzi o godzinę, to myślę, że może być nawet trochę wcześniej niż o 20, zresztą to można dograć później, jak ludzie będą zdeklarowani na wspólne obserwacje.

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziemy się ewentualnie zbierać na raty, no ale czasem tak bywa.

 

Poinformowałem osoby z Leżajska na gg, ale bez odzewu. Jutro dam im znać na kom, bo nie wiem czy odczytali. Odrazu mówie, że jeśli ode mnie z miasta nikt nie będzie jechał to mnie nie będzie...

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poinformowałem osoby z Leżajska na gg, ale bez odzewu. Jutro dam im znać na kom, bo nie wiem czy odczytali. Odrazu mówie, że jeśli ode mnie z miasta nikt nie będzie jechał to mnie nie będzie...

 

Vader, daj znać, czy ekipka leżajska będzie. Dobrze by było, żeby nas ktoś "odebrał" z Raniżowa, bo raczej sami na tą miejscówkę nie trafimy. To jednak kawałek drogi za Raniżowem i nie zwracaliśmy uwagi za pierwszym razem gdzie jedziemy i w które pola skręcać :huh: Lukas sie jeszcze nie odezwał (wczoraj do niego pisałem) mam nadzieję, że mu nic nie wypadło.

A może jak nie wszystkim pasuje piątek, to przenieść na sobotę? Tylko co z pogodą, czy się utrzyma?

Decydujcie :)

 

Pzdr

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Adrian ja wczoraj pisałem i to sporo do ciebie, dzisiaj przesłałem ci to samo na gg bo być może coś nie poszło jak trzeba, odnośnie tego czy trafimy ja myślę że tak a jak nie to zawsze można tyrknąć, jednak teraz najważniejsze jest to żeby pogoda się utrzymała i duuuuużo ludzi przyjechało.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, mam informacje od Qby11 i Mimo, i powiem wprost ze nie jadą! Także przykro mi chłopaki, ale mnie nie będzie :Cry: czasem tak bywa...

 

 

PS. co widze po zdjęciach to pogoda będzie OK. Wczoraj o 4:00 rano było rewelacyjne niebo... Myślę, że zapowiada się fajna noc. Udanych obserwacji!

 

PS 2. mam pecha od wtorku i widze, że mnie dalej nie opuszcza... <_<

 

EDIT: nie wiem, czy do wieczora będe dostępny na forum, więc jak coś łapać mnie na kom...

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozumiałem się telefonicznie z Vaderem, ma uprzedzić Slawaka, dzisiejsze spotkanie niestety nie dojdzie do skutku. Ludziki albo późno kończą pracę, albo obowiązki od rana. Wstępnie planujemy przenieść wspólne obserwacje na dzień jutrzejszy, jeśli pogoda utrzyma i ludzie znajdą czas.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.