Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkanie jak zwykle udane, choć byliśmy tylko we dwoje z Januszem. Na polu były dwa telpy:Meade SC 8" z pełnym goto i synta 1200/200 EQ5 oraz bino leidory 20x80. Niebo było pogodne, brak chmurw. Przeszkadzała za to dotkliwie mgła która zmieniała swa amplitudę. Patrzyliśmy przeważnie na głównego bohatera naszego spotkania "Sherlocka" w różnych aperturach, w obu telpach. Ten obiekt jest cudowny, wygląda jak wielkie rozpłaszczone jajko na patelni. W każdym niemal polu i powerze można z niego coś wycisnąć. Pokusiłem się nawet o zrobienie 15s fotki z projekcji trzymając kompakta w reku, pojechana gwiazdka to efekt drgnięcia mojej ręki. 17P/Holmes jest tak jasny, że stanowi jakby osobną, jasną gwiazdę gwiazdozbioru. Zrobiło to na mnie oszałamiające wrażenie tym bardziej, że musiałem wyjechać na Podkarpacie by go zobaczyć :szczerbaty: u nas na niebie syf i malaria, gdyby tylko nie było Łysego ech :mellow: ..

37fd3063b5136232.jpg

Prócz "Sherlocka" oglądaliśmy Księżyc w nasadce bino WO, w oryginalnych okularkach WO w SC obraz przyprawiał o opad szczęki, czułem się jak kosmonauta w statku Apollo, szkoda że ta nasadka nie sprawdza się w syncie. Były gromadki w Leidorze - Plejady wyglądały prześlicznie, w polu 3,5 i powerze 20x., także jasne galarety 81,82,31 w ośmiu calach i wiele, wiele innych obiektów dostępnych przy "takim łysym". Janusz wziął sie poważnie za testowanie okularków o podobnej aperaturze, w nasadce bino. Ładował po dwa "rózne" doszedł do wielu ciekawych wniosków.

Było to preludium do dużego spotkania które ma nastąpić 31? Byle frekwencja dopisała.

 

Pozdrawiam Robert

 

 

 

67193ca08cf52306.jpg

 

Musieliśmy pracować w takiej mgle:

 

be538bf9cbb6ad09.jpg

 

Janusz przegląda nowy album "Gendlera" - nową żelazną pozycję Igniego

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero wróciłem do domu po pracy. Widzę, że Igni napisał już wszystko. Rzeczywiście mgła była dokuczliwa - teleskopy ociekały wodą. Były też chwile przejaśnień w których można było co nieco zobaczyć, głównie kometę, księżyc i marsa. Może następnym razem mgła będzie mniejsza i zobaczymy jeszcze więcej.

 

IMG_nnn.jpg

Mgła w szczytowej formie...

 

Wydaje się, że jutro pogody raczej nie będzie, pozostaje jeszcze piątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Salut:

 

Panowie, a w piątek jest jakaś możliwość spotkania jeśli pogoda pozwoli?, albo w sobotę? :rolleyes:

Jutro nie dam rady przed świętami, a bardzo chętnie luknąłbym przez tą dużą lornetkę no i bino WO :)

 

Teraz już z górki do nowiu idzie; w okolicach 11-14 listopada jedziemy z chłopakami po telepy do Tarnobrzega, tak że mam nadzieje na częstsze spotkania w przyszłości :) i będzie dobrze

 

Ps. To zdjęcie kometki jest superowe, widać jakby warkoczyk; może warto wkleić do wątku kometowego ;)

 

Pzdr, pogody na jutro życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to ze najładniej będzie w Święto (jesli to nie jest żadne tabu to przecież też można sie spotkać po cmentarzu i rodzinnych posiadówkach 21?) :Boink: oczywiście piątek też wchodzi w grę.. dziś ze względów meteo odpada... szkoda. W sobotę odpada na pewno bo rano w niedziele jadę..

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wnoszę z PW kolegów, że terminem będzie jednak piątek, dziś nawet ładna noc choć ICM a pokazywało wcześniej syf, może w piątek przypasuje...trzymam kciuki....za to. Do piątku zatem Bracia!!

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tu gdzie jestem nie mam dostępu do GG..ale raczej na tak.. teraz syf za oknem ale ICM robi nam prezent..na dziś wieczór, nie można tego zmarnować...to bedzie udana impra... :Beer:

post-1723-1193990612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda będzie i już ... proponuje zbiorę na runku w Raniżowie 20.30....chyba żeby padało :szczerbaty:

atrakcje: wspominanie lata czyli veile, hantle i inne

Marsik, Saturn, kometka Sherlock, kontemplacja mgławicy w Orionku (w UHC-esie i bez) w Ośmiu calach..newtona i SC

Lookanie na szerokie gromady i galarety przez naprawdę dużą lornetę 20x80 w powerze 20 x i polu 3,5....

i inne..

Łysior w 8 calach przez nasadkę WO...odjazd totalny....

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespodziewana zmiana planów (jak ja tego nie lubie :angry: - niestety "wilk syty, owcy nie ma...") spowodowała, że jednak pojade. Także do zobaczenia za te kiilka godzin :Salut:

 

PS. ma być dziś dosłownie sieczka panowie, obiektów tyle, że mi sie znudzi chodzenie od telepa do telepa... :szczerbaty:

 

EDIT: czyściutkie niebo coraz bliżej :D

200711021430_NOAA15_CE_b4BT.jpg

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że mi jako pierwszemu dane jest zdać relację ze spotkania..no cóż było więcej niż udane..

W składzie JanuszM, Miki, Vader i Igni. Telpy: oczywiście SC 8" z GOTO i Synta 8" na eq5 oraz lornety Leidory 20x80,BPC 20x60.

Pogoda jak zwykle dopisała, nawet mgła nie dokuczyła zbyt mocno, na koniec chwycił mróz tak że wszystko pokryło sie delikatnym lodem.

Lookaliśmy na wszystko co było możliwe, na niemal wszystkie gwiazdozbiory, całe szczęście Łysy w tej fazie zbyt bardzo nie przeszkadzał. Jak obiecałem: było wspominanie lata czyli veile, hantle i inne

Marsik, Saturn, kometka Sherlock, kontemplacja mgławicy w Orionku (w UHC-esie i bez) w Ośmiu calach..w newtonie, SC lornetkach itp. Jako nowość oblookalismy "Zajaca" '"Eridana" i ciekawostka: widać było Fornaxa podobno niewidocznego u nas.. to przecież południe Polski... :ha: Pięknie świeciła "Psia Gwiazda" z trzema składnikami, ciekawe co na to Dogonowie :D .

Na końcu nieprzewidziane trudności 2 samochody które: zaryły się w piasku, jednak dzięki wzajemnej kooperacji 4 chłopa odkopalismy pojazdy.. nolens volens jak na innej planecie.. ;)

Dziękuje za udaną impre kolegom z Podkarpacia, do zobaczenia na wiosnę..

A teraz kilka zdjęć: fotka zbiorowa w niskim formacie, poniżej miniatury wszystkich zdjąć w kilkumegowych rozmiarach...

 

4057544a94e6d89c.jpg

 

066a038d5b8a3cedm.jpg

bc47a8015e7ac57cm.jpg

c398b8386faf34fbm.jpg

7b19d53caeb812cem.jpg

08dcf8a5c44a9ff5m.jpg

154f13a0455916cdm.jpg

61ebae44a0bafd20m.jpg

[

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście co tu powiedzieć... jak zwykle spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze... była spora dawka humoru :D wymiana doświadczeń, własnych uwag co do świata astronomii... :rolleyes:

Obiektów jak zwykle był pełen kosz do wyboru do koloru... choć myśle, że najbardziej rozwalił mnie obraz M42 :blink: choć widok kometki marsika czy moona w bino też mnie powalało z nóg (mimo wszystko, że mrozik powoli zamrażał moje nogi i pewnie bym sie przewrócił jak przysłowiowy "słup soli" :szczerbaty: ). Co do wspomnianych samochodów, to pchanie w takiej temperaturze było "cieplnym" dodatkiem na zakończenie spotkania... Imprezka rozpoczeła się około 21:20 a zakonczyliśmy około 2:15 nie wliczając w to czasu na wysiłek fizyczny... B) Na indywidualny koniec jak z Igni wracalismy do Leżajska to prowadziła nas Wenus, która znajdowała się kilanaście stopni nad horyzontem i swoim blaskeim przykuwała naszą uwagę...

 

Dzieki wszystkim za wczorajszą miłą noc i oby do następnego razu (tylko w większym gronie)... :Salut:

 

PS. nic to Robercie żegnamy i zapraszamy serdecznie na wiosne :Beer: . Ekipa z Rzeszowa zaopatrzona będzie w swoje "armaty" to dopiero damy czadu... :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle moi szanowni przedmówcy zdali wzorową relację ze spotkania.

Ja tylko dodam, że wysypałem dziś łopatę piachu z auta :D a od rana wziąłem się za długo odwlekany upgrade montażu i oprogramowania.

 

IMG_0.jpg IMG_4030.jpg

Cholerka, prawdopodobnie mam ugięty ślimak na osi DEC, chyba wyklepie go młotkiem :Boink:

 

Panowie Dzięki za spotkanie i do następnego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyzierałem przez okno z pracy około 18, nie wyglądało to zbyt optymistycznie :unsure: . Dobrze, że później chmury się rozeszły i udało się Wam spotkanko :)

 

...cóż, jest tak jak napisał Vader, już niedługo będziemy się spotykać w większym gronie z armatkiami. Na razie odbywa się ciułanie ostatnich groszy na zakupy, które już tuż tuż :rolleyes: ...

 

Dobrze, że choć Miki dojechał z Rzeszowa!

A mojego tyle, że na kometkę polukałem z miasta...

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Może i ja kiedyś będę na jakimś lookanku do Przecława mam 30km do Raniżowa 42km. A do Sieniawy. 88. A do drugiej Sieniawy 80km. A więc jakby kiedyś ktoś chciał jakieś spotkanie w Przecławiu to ja tam rowerkiem mógłbym przyjechać. lub Raniżowie. Może kiedyś z tatą samochodem pojedziemy. kto wie co sie w życiu wydarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
witam, świetne zdięcia, bardzo ładne teleskopy :D

pozdrawiam

 

Na wiosnę myślimy z kolegami z podkarpacia troche poszaleć pod niebem ( w sensie obserwacji) więc zapraszam :)

 

W odpowiednim czasie pojawią się informacje na ten temat...

 

No i pozdrawiam koleżankę ze stosunkowo bliskich okolic :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

z tego co pokazuje ICM jutro szykuje się ładna pogoda, więc pasowało by sie zebrać i zorganizować pierwsze w tym roku wspólne obserwacje. Wszystkich chętnych zapraszam do wpisywania się na listę, która mam nadziej będzie rosła z minuty na mintue :D miejscówkę ustalimy jak się nas uzbiera min. trzy osoby (oby więcej), jako miejsce obserwacji wybierzemy jedno z tych: Raniżów, Sieniawa i Kolbuszowa

Więc listę otwieramy:

lukas810

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę w kontakcie telefonicznym, bo wyjeżdżam dziś za miasto służbowo i nie wiem o której powrót wypadnie. Rozmawiałem wczoraj z Mikim i jego także wstrzymują obowiązki służbowe, optuje za terminem sobotnim (o ile będą warunki).

 

Obawiam się tego, że jeśli będzie mocno wiało, może skończyć się tak jak dwa tygodnie temu :(, jednak te pola raniżowskie są dość otwarte (jak to pola). W takim przypadku należałoby szukać jakichś osłoniętych miejsc w okolicach Kolbuszowej lub lukanie na tej przecince leśnej gdzie ostatnio.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.