Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam jeszcze dwa krótkie porównania. Zaraz po powrocie do Jarosławia w przerwach między chmurami oceniłem zasięg na ok. 4-4,5 mag. Czyli poza miastem była lepsza o ok. 1,5 mag. Niestety światła miejskie są szczególnie dokuczliwe właśnie podczas słabej przejrzystości i zamglenia.

 

Druga sprawa. Przeglądając ciekawsze DS-y podczas naszego spotkania, po tych najjaśniejszych skierowałem Taurusa na Sowę. Niestety mgławica widoczna na wysokości około 25 stopni była bardzo słabo widoczna, tak, że nawet nie miałem jej zamiaru pokazywać innym, aby nie zniechęcić młodszych obserwatorów (ktoś mimo to spojrzał, nie pamiętam kto). A pamiętam, że na wiosnę obserwowałem ją z miasta i wtedy przy bardzo dobrej przejrzystości i niemal w zenicie była znacznie lepiej widoczna. I żałuję, że nie mogłem podczas tego wyjazdu połączyć ciemnego wiejskiego nieba z bardzo dobrą przejrzystością.

 

Ignisdei namawiał mnie do obserwacji obiektów w Strzelcu, ale patrząc na fragment nieba, gdzie znajdował się gwiazdozbiór nie dałem się przekonać, gdyż bałem się zawodu, który może spotkać moje oczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :)

 

Chciałem podziękować wszystkim uczestnikom tego spotkania za bardzo fajną atmosferę, za możliwość popatrzenia przez różne sprzęta; dobrze było Was panowie poznać! Czas na wspónych obserwacjach minął niespodziewanie szybko i żal było się rozstawać. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich spotkań!

 

...koledzy już ładnie opisali wyżej warunki atmosferyczne i obserwacje. Od siebie mogę dodać, że na mnie jako mieszczuchu, który narazie żadko wypuszcza się w teren, naprawdę duże wrażenie zrobiło to otwarte i wygwieżdżone niebo. Pięknie widoczna droga mleczna, okiem nieuzbrojonym widać było Hichotki, M 31, koledzy z Rzeszowa zaliczali lornetkami swoje pierwsze ds-y. Obserwowaliśmy przelot ISS, była też piękna flara, która na wszystkich zrobiła wrażenie; po nibie pałętały się "spadające gwiazdy"; ech, była okazja wypowiedzieć wiele życzeń :D

 

... do Newtonów dosłownie ustawiały się kolejki, kurcze, nie było czasu na kontemplację obrazów, ale można było popatrzeć przez różne okularki. Obrazy g.kulistych i otwartych do teraz mam w pamięci. Naprawdę świetnie wyglądały Hantle w Syncie z filtrem a M 57 w każdym telepku i z każdym okularkiem. Ignisdei sypał eMkami jak z rękawa, czarował jak Gandalf; później dolatywały mnie tylko nazwy kolejnych plalnetarnych, które sprawnie wyłuskiwał z nieba. W tym czasie mogłem podziwiać obrazy z Taurusa, które serwował drugi czarodziej: M 13, M11, M 31, Hichoty i dużo więcej, nie sposób zapamiętać wszystkiego; okular z szerokim polem...rzeczowe i spokojne tłumaczenie Roberta, wspaniałe widoki...

 

...dużo czasu spędziłem na krzesełku/leżaczku z lornetką w rękach (jakże żałowałem, że nie wziąłem mojego partyzanckiego statywu). Upajałem się mrowiem gwiazd w drodze mlecznej. Chciałem zobaczyć jak najwięcej obiektów, które dotychczas namierzałem z miasta, różnica obrazów była porażająca... gromady otwarte Ic 4665, Ic 4756, ngc 6633 - piękne; udało mi się dostrzec leżącą powyżej gromadę ngc 6709. M 13 i M 92 w Herkulesie, mrowie gwiazd w Łabędziu. M 11, M 29, M 39, M 34, M31, Wieszak, Hantle. M 52, Ngc 663, M103, Ngc 7789 (świetnie, dotychczas nie widziałem jej z miasta), w pewnym sąsiedztwie od gamma Kasjopei też coś mgiełkowało, może to Ngc 225 i dalej Ngc 129 ?

 

Jednak największe wrażenie zrobiły na mnie Hichotki i okolice, obydwie gromady widoczne pięknie, naprawdę wspaniale punktowała duża gromada Stock 2 powyżej Hichot, jeszcze Tr 2 i w pewnej odległości Stock 23 i Ngc 1502. Jeśli wypalą obserwacje w Raniżowie, tym razem biorę mapki :)

Wszystkie te obserwacje w towarzystwie ciekawych ludzi to była czysta przyjemność!

 

Dziękuję i pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczną część już napisali powyżej koledze. Jednak wypada dodać coś od siebie...

 

Na sobotnio niedzielne obserwacje dotarli:

 

Z Rzeszowa: Adek, Miki i Lukas810

Z Przemyśla: Loki z synem

Z Jarosławia: Robert Bodzoń

Z Leżajska: Ignisdei, Mimo z synem, Dawid oraz Ania i ja.

 

Gdy jechaliśmy na miejsce przeznaczenia, grupa miejscowych tubylców ze zdziwieniem patrzyła sie na kolumne samochód wjeżdzających na okoliczne pola :ha:

 

Po szybkim rozłożeniu teleskopów zaczeliśmy podziwiać telepy jak i oglądać pobliski las i okolice, przy czym z nadzieją przyglądalismy się pogodzie, która nie zabardzo dawała nam szanse na rozpogodzenia. Ale obecność chmur dała nam bardzo ładne widoczki: zachdh0.jpg

zach2le4.jpg

 

Z każdą minutą było coraz gorzej z naszą mentalnością, lecz gdy tylko burza odeszla bardziej w kierunku północnym od południa zaczęło się przejasniąć, było to dla nas jak światełko w tunelu.

 

Co do liczby obiektów to nie sposób ich wypisać, szkoda, że było tak wilgotno i tak szybko pojawiła się mgła :rolleyes:

 

Osobiście byłem bardzo ciekawy widoków z Taurusa jak i Bressera 6" Lukasa810.

 

Taurus powala, nic dodać nic ująć. :banan: Również byłem pozytywnie zaskoczony widokami z 15 cm newtona.

 

Pisać można wiele, lecz nic nie odda tego co tam widzieliśmy oraz atmosfery naszego spotkania.

 

Więc kończę ta króciutką wypowiedź, dziękując bardzo serdecznie za spotkanie, mając nadzieje, że powtórzymy w takim bądź wiekszym gronie wspólne obserwacje :Beer::Salut: .

 

PS. Co do zasięgu to 6 mag w zenicie było spokojnie, widziałem Urana gołym okiem, który według Stellarium miał 5,8 mag, a znajdował się około 35* nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z Ignisdei i innym chłopakami planujemy z wtorku na środę (14/15) zoorganizować obserwacje w Raniżowie. Co do dokładniejszych danych z każdą godziną powinno być ich więcej. Proszę również Roberta o podanie dalszych wskazówek co do samego spotkania.

 

Na dzień dzisiejszy zadeklarowali się:

 

Adek, Miki, Slawak1, Ignisdei i Vader

 

PS. Z przykrościa zawiadamiam, że Janusza_M nie będzie - niedawno mnie o tym poinformował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się cieszę na ten Raniżów, postaram się tym razem nie robić w większości Messierów ale skupimy się na obiektach bardziej wymagających, perełkach (jak to nazywam), proszę wszystkich by zabrali swoje teleskopy i lornetki bez względu na aperaturę (b. interesuje mnie np. obraz w Alkorze naszego kolegi) bo będziemy szukać, pokazywać, porównywać i razem się uczyć..

A jak ktoś nie ma to chętnie użyczę mam jeszcze celestrona i lidletkę na statywie (do dyspozycji).

I do choinki Rzeszów ...ruszać te 4 litery i się zapisywać na listę, :szczerbaty: jeśli pogoda dopisze to sobie poszalejemy. Proponuje spotkać się o 19.00 na ryneczku w Raniżowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rzeszowiacy zapisywać się osobiście na liste...

 

Co do godz. 19:00 w Raniżowie myśle, że jest odpowiednia.

 

Zapewne decyzja co do wyjazdu zapadnie koło godz 15-16... więc śledzić wątek...

 

Oczywiście zapraszamy chętnych na wspólne obserwacje :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Panowie, macie urlopy, zamówcie pogodę na jutro ;)

 

Lukas810- 75% (wiadomo, termin)

Miki i ja 99% (ten jeden procent to przypadki losowe-niezależne).

 

W związku z tym, że z pracy wracamy późnym popołudniem, jest pytanie, czy zbiórkę w Raniżowie można zrobić ok. godziny 20 ?

 

Wątku jutro na bieżąco nie mogę śledzić, więc prosiłbym Vadera o info na kom. po podjęciu decyzji co do spotkania.

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wreszcie mogę coś napisać, więc tak jak Adek pisał ja się piszę na 75% wiadomo czemu, ogólnie jestem jak najbardziej za no ale to już czas pokaże jeśli bym jechał to mam zabierać kiełbaski na grilla jak to sobie gadaliśmy, że fajnie by było tak przy grillu no i piwku kto może :Beer:

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieje do zobaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponieważ jestem za słabo obeznany z pięknymi obiektami :huh: , które to co noc nam nad głowami mrugają to nie napisze zbyt wiele odnośnie zlociku w Sieniawie, ciesze się że poznałem superowych ludzi, zobaczyłem naprawdę super sprzęt mowa o Taurusie, choć reszta sprzętu też była git poczynając od lornetek kończąc na refraktorkach, zobaczyłem ogrom obiektów które serwował Igni jednak to co widziałem w "byczku" mnie olśniło i postanowiłem mieć coś takiego :Boink: . Było rewelacyjnie, humorki dopisywały pomimo początkowej paskudnej pogody. Dziękuję za możliwość popatrzenia przez sprzęciki i do następnego razu.

Hymmm ciekawe czy coś z sensem napisałem :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Dziękuję wraz z synem za przemiły mikrozlocik.

Miałem okazję na własne oczy przekonać się, jak uniwersalnym narzędziem jest Newton 8".

Obraz Jowisza był imponujący (dla mnie - wszyscy narzekali, że kiepsko widać), M13 była super już w ósemce, ale prawdziwą klasę pokazał Taurus. Niesamowity widok.

Od dziecka interesuję się fotografią i teraz, po spotkaniu wiem, że astrofoto to jest coś, co najbardziej by mnie wciągnęło. Tak więc przede mną bolesne decyzje. Bolesne głównie dla portfela.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jeszcze raz dziękuje za super spotkanie i świetną atmosferę.

Pozdrawiam i do zobaczenia "następną razą"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli uda mi się dotrzeć - co dziś stoi jeszcze pod znakiem zapytania, to na pewno nie będę w stanie zameldować się o 19 w rynku.

Z zoomi.pl wynika, że jadąc od strony Sokołowa, drogą 875, należy w miasteczku skręcić w prawo, przejechać obok stadionu, przejechać przez las i za lasem, w polach, Was wypatrywać. Czy dobrze kombinuję, czy też jest inny dojazd ?

Pozdrawiam

piotreK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby była owca syta i wilk cały :rolleyes: proponuję zrobić zbiórkę tak o 20.00 by każdy dotarł.

A'propos widzieliście ICM?? - poezja....

ps. Loki o ile wiem to nigdzie nie skręcaliśmy jechaliśmy przez ryneczek i ciągle tą samą trasą za miasteczko, aż skończyły się domy i zaczęły pola, potem w prawo po piaszczystej jakieś 200m, aż się trafi do takiego mikro-lasku. Kurka chętni bym Ci to pokazał ale nie wiem czy mogę zrobić wklejkę z zumi? , bym nie dostał kuratora :szczerbaty:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby była owca syta i wilk cały :rolleyes: proponuję zrobić zbiórkę tak o 20.00 by każdy dotarł.

A'propos widzieliście ICM?? - poezja....

 

ICM kłamie, nie warto na niego patrzeć. Wczoraj gdy przyjechałem na miejsce zaczął padać deszcz - wg ICM było całą noc bezchmurnie... :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki i osoby które by przyjechały później - jedzie się cały czas główną drogą do Kolbuszowej. Jeśli będziecie już w Raniżowie proszę o kontakt na kom i wtedy wyjde do drogi i wskaże wam miejsce :rolleyes:

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ICM kłamie, nie warto na niego patrzeć. Wczoraj gdy przyjechałem na miejsce zaczął padać deszcz - wg ICM było całą noc bezchmurnie... :angry:

 

Nie warto patrzeć obecnie. Jakoś całkiem nie radzi sobie, gdy mamy napływ powietrza czarnomorskiego i sytuacja pogodowa zmienia się niemal z godziny na godzinę. Na ogól jednak radzi sobie dobrze, przynajmniej w porównaniu z innymi prognozami.

 

Obserwatorom w Raniżowie życzę pięknej pogody. O ile będzie ładnie to spróbuję z wami "konkurować" z Jarosławia i porównać warunki obserwacyjne. Oczywiście jestem na przegranej pozycji ze wzgledu na zaświetlenie nieba, ale za to mam ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem właśnie z Ignisdei i jedziemy panowie. Na zdjęciach meteo na zachód czyściutkie niebo.

 

Także zbiórka w Raniżowie na rynku o 20:00 :Salut:

 

PS. Szykować kiełbaski, ewentualnie piwo kto chce i może (kierowcy mają być trzeźwi), bierzemy grila :Beer::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ogromny problem bo:

nie wiem co zrobić powinienem się cieszyć bo zostałem tatą i powinienem pić, ale chcę jechać na obserwy i cieszyć się podwujnie czyli widokami i dzidziusiem, a przecież piwko mogę wypić na miejscu oczywiście stawiając koleję każdemu kto może pić: :Beer:

Jeżeli przyjadę to warto by było wiedzieć ile puszek piwka kupić?

Stawiam no ale mój wyjazd jeszcze nie jest na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.