Skocz do zawartości

Rzeszów


wozlu

Rekomendowane odpowiedzi

Więc obserwy z soboty na niedziele odpadają przynajmniej z mojej strony, już mnie nie będzie ja obstawiam dzisiejszą noc i tak jak Adek mówi okolice Kolbuszowej, mam nadzieje że będzie tam miejsce które nas uchroni od wiatru, jednocześnie dając duży kawałek nieba do oglądania.

 

Tak więc na tą chwile jest nas czterech chyba że jest jeszcze ktos o kim nie wiem, teraz oby tylko pogoda nas nie zawiodła.

 

lukas810

Adek

Miki

Janusz

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak więc spotkanie szczęśliwie doszło do skutku, (szkoda że Vader nie mógł dojechać, ale na pewno nadrobi w przyszłości z swoją wymarzoną Syncią) teraz telepki w domowym ciepełku wyrównują temperaturę optyki. :)

(patrząc na plac boju, ktoś postronny pomyślałby, że to zlocik Meadowców ;)...pewno będzie widać na fotkach)

 

Tak do końca pogoda nie dopisała,

niebo zawsze może być lepsze; jednakże dla Łukasza i dla mnie to drugie dopiero światło, dla Mikiego chyba pierwsze tak dalej od miasta...a dla Janusza, cóż, silniczki jego maszynki przyjemnie buczały :Beer: . Toż to wyga już.

 

Padło dużo obiektów jak na początki przygody z większą aperturą (były ngc-ki i poczciwe M-ki), a i mieszania różniastymi szkiełkami było sporo.

Od 33mm Swana, przez QX 26mm Meada, UWA 24mm Meada(!), 15mm Panoptica, 13mm Lvw, 8mm Lvw...

 

Tylko to niebo, gdyby choć troszkę chciało być ciemniejsze... :rolleyes:

 

Ja już teraz, na szybko chciałem podziękować kolegom za fajne spotkanie, których na pewno w przyszłości będzie więcej i w bardziej sprzyjających warunkach; wszak idzie do wiosny, czego dowodem wypełzające zza wschodniego horyzontu gwiazdozbiory.

 

Janusz, czekamy na fotki, a jutro czy pojutrze jakieś opisy obserwacji się zjawią :)

 

Pozdrawiam ! KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki wczorajsze nie były zbyt dobre, było chłodno a przenikliwy wiatr dodatkowo potęgował uczucie zimna. Niebo na pierwszy rzut oka wydawało się być dobre niestety w teleskopach już takie nie było, trudność sprawiało dokładne ostrzenie obrazu nawet przy małych powiększeniach.

Trzeba przyznać, ze Rzeszowiacy zawzięci są – wyszukiwali coraz to nowe obiekty nic sobie nie robiąc z przenikliwego zimna, podczas gdy ja nie wiedziałem gdzie się schować. Na szczęście poruszaliśmy wesołe tematy do rozmów i od razu było cieplej. Niekwestionowanymi gwiazdami wieczoru okazały się być teleskopy LB pokazując zaskakująco dużo w słabych przecież warunkach. Miło jest sobie przypomnieć jak pracuje się na klasycznym i dobrym dobsonie, może w przyszłości sobie takiego zafunduje.

 

oko w oko z bestią...

IMG_4230.JPG

bestia z profilu...

IMG_4233.JPG

moja zziebnięta gęba...

IMG_4229.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Krosno, 23 luty 2008 - Spotkanie Astronomiczne

 

Informujemy, że w dniu 23 lutego 2008 roku o godzinie 14:00 w I LO im. M. Kopernika w Krośnie (II piętro) odbędzie się kolejne Spotkanie Astronomiczne. Przewidywany porządek Spotkania:

1. Aktualności

Referaty

2. Wiesław Słotwiński - Zaćmienia i Zakrycia

3. Czarne Dziury

4. Wacław Moskal - Kalendarze i Astronomia

 

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy

 

PS. Sorki ale nie mogę załóżyć nowego tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zgodnie z ustaleniami spotkaliśmy się we trójkę, czyli Ignisdei, Vader i ja i pojechaliśmy na nowe miejsce do Mołodycza. Na miejscu byliśmy tuż po zachodzie Słońca i mieliśmy sporo czasu na rozpakowanie sprzętu. Ulokowaliśmy się na niewielkim wyniesieniu, skąd rozciągał się niezły widok na wszystkie strony świata. Pierwsze co zaobserwowaliśmy to były całe stada komarów, które szybko nas zlokalizowały i trzeba było założyć odpowiednie stroje, oraz dodatkowo użyć Off'a.

 

W miarę jak robiło się coraz ciemniej podziwialiśmy pojawiające się kolejne gwiazdy i Drogę Mleczną. Ignisdei był pod wrażeniem tego co widzi i chyba jeszcze bardziej docenił podkarpackie niebo :) .

 

O zmierzchu nad południowo-zachodnim horyzontem przemieszczał się Księżyc w fazie tuż przed pierwszą kwadrą. Mogliśmy podziwiać jego zachód, tym bardziej, że w miejscu gdzie był, odległa ściana lasu była na wysokości zaledwie 1-2 stopni. Dzięki temu obserwowaliśmy zmiany jego barwy od żółtej, przez pomarańczową, do czerwowawej, podobnej do tej jaką ma Księżyc podczas jasnego zaćmienia.

 

post-2346-1218193389_thumb.jpg

 

W międzyczasie podziwialiśmy Jowisza, choć seeing okazał się marny i mimo, że dysponowaliśmy Syntą 300mm i Takiem 102 mm, to wielu szczegółów nie było widać. Przekonałem się, że najważniejszy jest seeing atmosferyczny, a dopiero potem lokalny. Wiele razy obserwowałem lepszego Jowisza z balkonu i to nawet przez zwykłe achromaty.

 

Gdy już zrobiło się ciemno w swój trans wpadł Ignisdei i obserwowaliśmy mnóstwo obiektów DS, z których część prezentowała się fantastycznie. Vader odszukał Urana i Neptuna, a następnie kometę Boattini, która była widoczna nawet w lornetce 9x63, o Newtonie nie wspominając.

 

Całą noc przelatywały nad nami meteory, przy czym nie tylko Perseidy. Wiele było ładnych, ale niestety nie było wśród nich bolidów. W każdym razie szykujemy się na maksimum aktywności bo powinno być co oglądać.

 

Niestety gorący dzień nieco nas zmylił i około północy mnie i Vaderowi zrobiło się zimno, za sprawą chłodnego, wiaterku, który na szczęście stopniowo zanikał. Na drugi raz trzeba będzie zabrać coś na rozgrzewkę :)

 

Przejrzystość była bardzo dobra i byliśmy pod wrażeniem Drogi Mlecznej i najjaśniejszych DS-ów, które bez kłopotu widoczne były gołym okiem. M31 "biła" w oczy. Najsłabsze gwiazdy, które widziałem na pewno, miały 6,3-6,4 mag. Te które "chyba" widziałem miały jasność ok. 6,8 mag. A moje oczy nie są już takie rewelacyjne. Vader zapewne widział o 0,5 mag. więcej.

Ciekawe ile wyniósłby zasięg przy przejrzystości, którą określam jako super. Na pewno o co najmniej 0,5 mag. więcej.

 

Podsumowując miejscówka jest dobra. Co prawda widać poświaty od 3 miejscowości, ale te od Lubaczowa i Sieniawy są minimalne, zaś ta od Jarosławia przeszkadza tylko do wysokości około 15 stopni i rozciąga się na 30-40 stopni wzdłuż południowego horyzontu.

 

Teraz czekamy na pogodę 12 sierpnia, gdyż chcemy poobserwować Perseidy w maksimum :) Może ktoś się przyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich

Panowie może jakiś zlocik zorganizujemy około czerwca bede w polsce na stałe wiec służę sprzecikiem co wy na to ?

 

jestem w posiadaniu działeczki nad rzeką Tanew w Sierakowie (wieś) na trasie Krzeszów a Bigłoraj gmina Harasiuki

zdala od szczucznych swiatełek :) róznież czekam na propozycje innych miejscowosci

pozdrawiam

Edytowane przez michaelus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Panowie może jakiś zlocik zorganizujemy około czerwca bede w polsce na stałe wiec służę sprzecikiem co wy na to ?

 

jestem w posiadaniu działeczki nad rzeką Tanew w Sierakowie (wieś) na trasie Krzeszów a Bigłoraj gmina Harasiuki

zdala od szczucznych swiatełek :) róznież czekam na propozycje innych miejscowosci

pozdrawiam

 

Witam. Ja bardzo chętnie :banan: Mieszkam kawałek za Lublinem w kierunku na północ, ale wyprawa pod Biłgoraj mnie na przeraża :rolleyes: zwłaszcza jak jest szansa na ciemniutkie niebo i :Beer: . Tak więc daj znać bliżej terminu, pakuję Syncię 10" w auto i śmigam. POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Wszystkich .

Moze w koncu zrzeszylibysmy sie w Rzeszowie, lepiej poznali, organizowali

wspolne wyjazdy obserwacyjne, astroparty, itp.

Na razie moga to byc spotkania organizacyjne w jakiejs kafejce w Rzeszowie, przynajmniej raz w miesiacu.

Jestem ze Stalowej Woli, ale bym przyjezdzal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Panowie może jakiś zlocik zorganizujemy około czerwca bede w polsce na stałe wiec służę sprzecikiem co wy na to ?

 

jestem w posiadaniu działeczki nad rzeką Tanew w Sierakowie (wieś) na trasie Krzeszów a Bigłoraj gmina Harasiuki

zdala od szczucznych swiatełek :) róznież czekam na propozycje innych miejscowosci

pozdrawiam

 

 

Pasuje! ale w czerwcu, lokalizacja moze byc, mieszkam w Stalowej Woli, czyli niedaleko.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.. widzę, że jest kilka osób chętnych na spotkania. Najprawdopodobniej jutro tj 22.04 koło godz 20-21 spotkamy się z januszem_m, lukas810 i adi_115. Już kilka takich spotkań w okolicach Raniżowa udało nam się zorganizować. Jak by był ktoś chętny to zapraszam.. Spotkania odbywają się raczej spontanicznie. Więc ciężko coś z wyprzedzeniem zaplanować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.. widzę, że jest kilka osób chętnych na spotkania. Najprawdopodobniej jutro tj 22.04 koło godz 20-21 spotkamy się z januszem_m, lukas810 i adi_115. Już kilka takich spotkań w okolicach Raniżowa udało nam się zorganizować. Jak by był ktoś chętny to zapraszam.. Spotkania odbywają się raczej spontanicznie. Więc ciężko coś z wyprzedzeniem zaplanować ;)

 

Tak jest, jeżeli aura dopisze, jutro powinna nastąpić powtórka integracji poniedziałkowej :)

 

Miejsce "schadzki"- Razniżów na parkingu sklepu Centrum 20.00-20.30 (godzina do uzgodnienia) - wyjazd na miejsce obserwacji ok 10-15 min.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za fajne spotkanie !

 

Wczoraj było dużo cieplej niż w poniedziałek, za to widoczność nieco gorsza.

Gdyby połączyć poniedziałkową widoczność z wczorajszą, dużo cieplejszą nocą, mielibyśmy niemalże ideał :rolleyes:

 

Przez te dwie nocki padło sporo sztandarowych e-Mek a także garść rózniastych Ngc (wiosenne galaktyczki), wiele z nich po raz pierwszy.

Ostatecznie poszukiwania kłaczków zakończył NGB (nagły błysk latarki), po którym oglądać już można było tylko M13, M3, M53... ;)

 

Generalnie: luźno i wesoło, w przyjacielskiej atmosferze i o to chodzi!

Do zobaczenia kolejnym razem

 

Pzdr

 

...gdzie mój terlad...znikł?

...gdzie mój terlad...znikł?

 

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.