Jump to content

Zmiany działów Astro-Forum.org


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Jak zapewne zauważyliście, zmieniliśmy dosyć istotnie strukturę forum. Aby Was nie zanudzać podaję w punktach:

 

1. zmniejszenie ilości działów

2. lepsza czytelność

3. krótsza strona

4. likwidacja małopopularnych działów

5. likwidacja działów komercyjnych - od tej pory Astro-Forum.org nie wspiera w działach tematycznych sprzedawców i dystrybutorów

 

Na opinie czekamy za 2 tyg. kiedy każdy będzie można odnieść się obiektywnie to powyższych zmian.

 

Powstał też nowy dział - "Działy użytkowników Astro-Forum.org". W nim każdy użytkownik będzie mógł założyć swoje forum (czy to offtopicowe, czy w temacie astro). Warunek jest jeden - taka osoba musi otrzymać poparcie 20 innych użytkowników, ktorzy zobowiążą się do czynnego udziału. Lider takiego forum dostaje prawa moderatorskie i administruje swoim działem. Temat jest otwarty. Chcę, abyście tylko wiedzieli, że na AF istnieje taka możliwość.

Link to comment
Share on other sites

chyba trzeba czasu żeby przyzwyczaić się do nowego układu,

ale tak na gorąco, w dziale sprzęt astronomiczny, żeby "przebić" się do nowych tematów, trzeba "przewalić"/przewinąć ponad pół strony, a pisząc o niewspieraniu przez AstroForum producentów, tak wyszło, że wyeksponowałeś ich jakby na pierwszy plan tego działu, przyklejąjąc wątki. Ale oczywiście to tylko takie pierwsze wrażenie, może minie :rolleyes:

pozdrowienia

no proszę jaki przykład, jak człek wybiórczo czyta :Boink:, miało być za 2 tygodnie, coby było obiektywnie, a tu się już wyrwał taki jeden, sorry :icon_redface:

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Mieszacie i mieszacie w tym forum. Człowiek się ledwo zdąży przyzwyczaić a tu wszystko do góry nogami i trza się od nowa przyzwyczajać :P  ;)

A wróci jeszcze panel z astronewsami?

 

Przybedzie nowy panel z astronewsami razem z nowym forum, wiec sie zbytnio nie przyzwyczajaj ;) A tak powaznie, to sa sukcesywne zmiany, ktore maja konkretny cel. Gdyby wszystko zrobic od razu, to wtedy bys sie zalamal... :)

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Mam taką propozycję dotyczącą działu Obserwacje astronomiczne. Tam są trzy subfora Gwiazdy Zmienne, Meteory i Meteoryty, Zjawiska atmosferyczne a pod nimi jest .... no właśnie, pomieszanie z poplataniem.

 

Proponuję by zrobić tam porządek, by nie było tam wogóle wątków, by stworzyć nowe Subfora i tam powrzucać te wątki (posegregować).

 

Proponuję takie subfora:

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gwiazdy zmienne

Wszystko co dotyczy gwiazd zmiennych.

 

Meteory i meteoryty

Wszystko co dotyczy niezwykłych "kamieni" spadających z kosmosu. W tym dziale nie tylko obserwujemy, ale także poszukujemy i kolekcjonujemy znane światowe okazy!

 

Zjawiska atmosferyczne

W tym dziale zamieszczamy opisy i fotografie: Srebrzystych Obłoków, Tęcze, Glorie, Halo, Obłoki Iryzujące i wszelkie inne piękne fenomeny naszej atmosfery i w niej zachodzące.

 

Komety i planetoidy

Obserwacje komet i planetoid. Nie tylko opisanie obserwacji, ale omawianie poszczególnych obiektów (własciwosci fizyczne, dane dotyczące odkryć, rys historyczny i dalsze losy poszczególnych ciał)

 

Zachowanie się Słońca i zorze

Jak dziś wygląda Słońce ? Czy wyrzuciło w przestrzeń materię ? Czy widoczne są na nim plamy i czy spodziewać się można zorzy ? O tym w tym dziale !

 

Planety, Księżyc, zaćmienia i tranzyty

Obserwacje planet i naszego naturalnego Księżyca. Koniunkcje, zakrycia, tranzyty, również zaćmienia.

 

Deep Sky Object

Niebo pełne jest obiektów mgławicowych, galaktyki, gromady kuliste, mgławice emisyjne, refleksyjne i planetarne oraz gromady gwiazd włącznie z gwiazdmi podwójnymi. O tym tutaj.

 

Sondy, satelity - sztuczne obiekty

Obserwacje ISS (Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej), flar Irydium, NOSS i jaśniejszych satelit. Ale także informacje o widoczności sond kosmicznych przelatujących blisko Ziemi. Generalnie wszelkie obiekty w kosmosie zbudowane przez człowieka.

 

Inne

Jeśli w żadnym dziale nie pasuje to o czym chcesz napisać, napisz to właśnie tu.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Tak ja to widzę :) Co wy na to ? Było by czytelniej i łatwiej coś znaleźć.

Pozdrawiam.

Edited by Limax7
Link to comment
Share on other sites

Subfora wg mnie :):

 

Słońce (i jego aktywność)

Księżyc, planety, planetoidy

Komety

Meteory (i meteoryty)

Zaćmienia i zakrycia

Gwiazdy zmienne

Obiekty DS

 

 

Astronautyka/Satelity i sondy

 

Zjawiska atmosferyczne (jeżeli już tutaj muszą być)

Edited by Robert_Bodzoń
Link to comment
Share on other sites

VETO

Wiem że ruch może nie jest zbyt wielki ale jak to skleimy do kupy to będzie niezły bajzel.

 

Dokładnie.

 

Już jest bajzel. Posty w tym dziale są na różne tematy. Cięzko się połapać. Rozumiem, że forum zostało uproszczone, ale tylko na stronie głównej. W Zjawiskach i obserwacjach, potrzebny jest większy ład.

Link to comment
Share on other sites

Przydałby się dział "oprogramowanie" i "recenzje sprzętu". Według mnie stary układ zdecydowanie był lepszy. Kategorie producentów w niczym chyba nie przeszkadzały. Wręcz przeciwnie. Z punktu widzenia nowych uzytkownikow lub osób po prostu szukających informacji, stary układ był niemal idealny. Jak ktoś szukał informacji o producencie to tylko klikał na daną podkategorie.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Czy wszystkie posty ze starego działu "Recenzje sprzętu" zostały usunięte? Nie mogę znaleść opisu Hansa o kolorowych filtrach... A chętnie bym sobie odświerzyl ten temat :)

 

hmm, bo Hans był popełnił błąd w tytule tematu :D

o "flirtach" poczytasz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8339&hl=

pozdrowienia

 

niestety forumowej wyszukiwarce daleko brakuje do googlowej, niema za grosz litości, to co wpiszesz to znajdzie, ale nic ponad to, nie odmienia "końcówków", nie odmienia przypadków, nie łączy pojęć, czasem w googlu więcej da się znaleść na forum, niż przez opcję szukaj w forumowej szukarce :ha:

 

 

pół biedy jak wiesz kto otworzył topic, wtedy w opcjach profilu wystarczy kliknąć: "znajdź tematy użytkownika", w końcu w "najgorszym" razie jest tylko parę stron do "przewalenia" :)

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.