Skocz do zawartości

Annular Solar Eclipse of 2005 Oct 03


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Poznań (Małek, Waldek i Mirek) w domu. Kraków (Aurora) chyba też. Michał z Anią Wikowscy powinni być już nad morzem śródziemnym w Calpe. Burza pewnie się włóczy z Mardo po Madrycie, a PTL z Tomkiem jadą samochodem do Warszawy.

Polska grupa w Toledo prezentowała się tak jak na zdjęciu. Jutro więcej zdjęć i tekstu teraz idę spać.

 

toledo1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojechalismy z Tomkiem 02:40. Niestety o 8:00 trzeba sie bylo zerwac do roboty.

 

Zacmienie bylo miod, pogoda zyletka, niebo blekitne i nawet sladu chmurki, chociaz przez poprzednie dni wloczyly sie po niebie cirrusy i dym z pozarow w Portugalii.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprawę do Toledo na zaćmienie rozpoczęliśmy organizować na wiosnę. Ostatecznie zdecydowało się jechać 10 osób. Niestety Mardo postanowił zostać w Madrycie i nie dołączył do grupy w Toledo.

W piątkowy wieczór dotarli do Poznania Ania i Michał Wikowscy z Torunia oraz Pawł Łańcucki i Tomek Lewandowski z Warszawy. Po zjedzeniu kolacji w której udział wzięli także Kuba Małecki i Waldek Małecki oraz ja udaliśmy się spać bo rano w sobotę jechaliśmy do Berlina na lotnisko.

Na lotnisku zastaliśmy ogromny tłum ludzi ale jakoś udało się nadać bagaże. Ze względu na procedury antyterrorystyczne musieliśmy przejść na lotnisku bardzo drobiazgowa kontrolę łącznie ze sprawdzaniem montaży teleskopów na ślady materiałów wybuchowych. Strasznie się niemieccy policjanci znęcali nad naszymi montażami (astronom to ma ciężkie życie). Ostatecznie z pół godzinnym opóźnieniem odlecieliśmy do Madrytu.

Na lotnisku w Berlinie dołączył do grupy Wojtek Burzyński z Białegostoku.

Na lotnisku w Madrycie czekał na nas Tomek (Aurora) oraz zamówione samochody, którymi udaliśmy się do Toledo. W Toledo zakwaterowaliśmy się błyskawicznie w hotelu z którego mieliśmy taki widok na miasto

 

Toledo1.jpg

 

zrobiliśmy w sklepie drobne zakupy i około 20-tej udaliśmy się na zwiedzanie Starego miasta. Do 2-giej w nocy udało się nam zwiedzić 1/3 przepięknej średniowiecznej części Toledo. Z ostatniego Tapas Baru wychodziliśmy jako ostatni goście.

W niedziele rano po śniadaniu rozstawiliśmy sprzęt przed hotelem aby wszystko dopiąć na ostatni guzik

 

Toledo2.jpg

 

Po zakończeniu prób udaliśmy się na 8 godzinną wycieczkę do starej części Toledo. Klimaty starej części miasta są takie:

 

Toledo3.jpg

 

i takie

 

Toledo4.jpg

 

 

Ten kamienny most był najlepszym, miejsce do oglądania zaćmienie (Słońce na tle starego miasta, klimat kamiennego mostu) Mieliśmy jednak obawy czy nas turyści nie zadepczą i zrezygnowaliśmy z tego pomysłu.

 

 

Toledo5.jpg

 

 

Zmęczeni spacerowaniem po wąskich uliczkach i urokliwych placach co jakiś czas odpoczywaliśmy w miejscowych Tapas Barach popijając wyśmienite lokalne wino zagryzane oliwkami.

 

Toledo7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu zaćmienia zaraz po wczesnym śniadaniu rozstawiliśmy sprzęt na hotelowym tarasie.

 

Toledo8.jpg

 

W trakcie zjawiska odwiedzali nas goście hotelowi oraz obsługa. Najdłuzej oglądali i mieli najwięcej pytań turyści z USA.

 

Toledo9.jpg

 

Toledo10.jpg

 

Małek robił jakieś eksperymenty za pomocą urządeń przywiezionych z kraju.

 

Toledo11.jpg

 

Następne zdjęcie to czterej amigos i cygarra, którego nie odmówiliśmy sobie z takiej okazji.

Smakowało wybornie.

 

Toledo12.jpg

 

Z wizyty w Hiszpanii trzeba było przywieźć jakieś pamiętki ja kupiłem między innymi suszoną nogę chyba jakiejś kozy. Lokalny przysmak.

 

Toledo13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Mirku warto było? na tak krótko, bo tak nic nie piszesz, tylko ładne zdjęcia pokazujesz,

 

opowiedz coś o wrażeniach samego zaćmienia, mnie pamietam najbardziej wtedy ruszyła, ta kompletna cisza, zwłasza ptaków i ten niesamowity bezruch atmosferty

o i jeszcze ten przejmujący nagły chłód, wtedy najbardziej czuć, że Ziemia jest mała kulką w bezmiarze zimnego kosmosu

 

ale piękne zdjęcie Tomku :notworthy:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Mirku warto było? na tak krótko, bo tak nic nie piszesz, tylko ładne zdjęcia pokazujesz,

 

opowiedz coś o wrażeniach samego zaćmienia, mnie pamietam najbardziej wtedy ruszyła, ta kompletna cisza, zwłasza ptaków i ten niesamowity bezruch atmosferty

o i jeszcze ten przejmujący nagły chłód, wtedy najbardziej czuć, że Ziemia jest mała kulką w bezmiarze zimnego kosmosu

 

 

Moim zdaniem oraz pozostałych osób było warto pojechać i obserwować zaćmienie w Hiszpanii. Były głosy, że obrączka nie jest ciekawa i nie warto. Zdaniem osób, które przybyły do Toleda jednak było warto jechać. Oczywiście nie zrobiło się zupełnie ciemno bo jednak 5% powierzchni słońca było odkryte. Zrobiło się szaro tak jak w pochmurny burzowy dzień. Niestety ptaków tam nie było ale temperatura spadła doś mocno. Kuba robił pomiary i wyszło, że spadek temperatury wynosił coś koło 7 stopni (z 20 do 13) Na zdjęciach można zauważyć, że niektórzy ubrali swetry.

Mi najbardziej podobała się panorama Toledo oświetlona takim złowieszczym, szarym światłem. Takiego oświetlenia jakie jest podczas zaćmienia obrączkowego lub dużej fazy (90-99) zaćmienia częściowego chyba się nie da inaczej uzyskać. Nie sądzę takze aby jakakolwiek fotografia oddała piękno tak oświetlonej panoramy średniowiecznego miasta.

Generalnie aby pokazać na zdjęciach jak robi się powoli ciemno trzeba by pstykać fotkę za fotką (powiedzmy co 10min) np. panoramy miasta z ustalonymi stałymi parametrami przysłony i czasu inaczej wydaje się, że oświetlenie jest takie samo przez cały czas trwania zjawiska (na zdjęciach).

Ciekawie wyglądały takze cienie ludzi były jakieś takie poszczępione.

 

Dodam jeszcze, że specjalnie pojechaliśmy do Toledo aby przy okazji wyjazdu na zaćmienie zrobić sobie wycieczkę turystyczną. Hiszpanie podobno powiadają, że jak ktoś nie był w Toledo to nie był w Hiszpanii. Coś w tym jest.

Zdaniem osób, które były w Toledo takie połączenie wyjazdu turystycznego ze zjawiskiem astronomiczym jest bardzo optymalne. Na zaćmienie w Turcji zrobimy tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prawdziwa przyjemnoscia obejrzalem zdjecia i... chce jeszcze!!!

Bardzo Wam zazdroszcze i gratuluje udanej wyprawy.

:notworthy:

 

Zaluje tym bardziej, ze jak na ironie bylem w poludniowej Hiszpanii w maju tego roku i bede jeszcze w pazdzierniku... Niestety, ominelo mnie to zacmienie.

 

Bede robil wszystko, zeby wybrac sie w marcu 2006 do Turcji na calkowite i mam nadzieje, ze mi sie to uda.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Mirku warto było? na tak krótko, bo tak nic nie piszesz, tylko ładne zdjęcia pokazujesz,

 

Po stukroć warto było. Po pierwsze takie zaćmienie trzeba samemu przeżyć i zobaczyć, bo moim zdaniem zdjecia nie są w stanie pokazać tego jak niebo pociemniało i jak zmieniła się w naszym przypadku panorama Toledo, jak spadała temperatura. A po drugie Toledo to piękna miejscowość i nasze spacery po nim to była czysta rozkosz. I do tego ta piękna pogoda. Ja się czułem jak bym żył w innym świecie :)

 

A co do zdjęć to jak by policzył te wysptrykane przez naszą grupę to na pewno przekroczyliśmy tysiąc więc myślę, że koledzy pokażą jeszcze fajniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do zdjęć to jak by policzył te wysptrykane przez naszą grupę to na pewno przekroczyliśmy tysiąc więc myślę, że koledzy pokażą jeszcze fajniejsze :)

 

 

Myślę, że więcej. Pstrykałem chyba najmniej, a wypstrykałem 300 zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega z pracy kolekcjonuje zdjęcia przykryw do kanałów miejskich przybyły mu dwie

 

Toledo15.jpg Toledo17.jpg

 

Na budynkach można spotkac piękne mozaiki z kafli

 

Toledo16.jpg

 

Nazwy ulic oraz napisy nad wejściami to takze przepieknie zdobione kafle.

 

Toledo18.jpg Toledo19.jpg

 

 

Zdjęć samego zaćmienia nie mam bo obserwowałem wizualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd rzeczywiście był udany i oczywistym jest dle mnie, że było warto. Dzięki Wam wszystkim za buiet tak wspaniałych wspomnień!

 

Fotki zaćmienia robiłem przez zwykły tani cyfrowy kompakt (full auto) przyłożony do okularu ETXa, więc jakość słabiutka :angry:

 

eclipse1.jpg

 

 

Są i jakieś perełki

eclipse2.jpg

 

 

eclipse3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna relacja. Postaram się z całych sił pojechać do Turcji i jak by jeszcze był taki squad jak w Toledo to było by super.

 

 

Kolega z pracy kolekcjonuje zdjęcia przykryw do kanałów miejskich przybyły mu dwie

 

BTW.

 

Może kolega chce właz kanalizacyjny z Kielc to jak zrobie fotkę to mogę ci podesłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu jeszcze dodać do opisów kolegów. Tego klimatu nie da się w żaden sposób opisać.

Nie nastawiałem się na foto zaćmienia żeby przeżyć to zjawisko wizualnie ale mimo wszystko za dużo czasu poświęciłem na gapienie się przez wizjer aparatu. Następnym razem jakiś nastawiony automat na uboczu dla pamiątkowych zdjęć, a ja nie będę się rozpraszał i popalając tytoń z lampką dobrego trunku w dłoni, przeżywał zaćmienie.

Sam pobyt w Toledo to poezja a całodniowe wędrówki po Starym Mieście i wieczorne degustacje win w niepowtarzalnych klimatach miejscowych knajpek i bardzo wesołe powroty do hotelu. Totalnie inny świat, i ta temperatura, zwłaszcza promieniujące słonecznum ciepłem mury przy wieczornej kolacji, no i słynna MANIANA, jeszcze nie mogę dojść do równowagi po powrocie. Sen się skończył.

 

Panorama Toledo z Hotelu tuż po wschodzie słońca 3.10 2005 i "obrączka" z refraktorka 50mm/ 540

Toledo1.jpgzacslonca03102005.jpg

Edytowane przez waldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.