Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Księżycowe zakamarki.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2765 odpowiedzi w tym temacie

hanysiak

hanysiak

Syriusz

• Astroamator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2679 postów
Moze,kiedys i dla amatorow stanie sie mozliwe korelowanie obrazow z 2 teleskopow oddalonych od siebie,w ten sposob aby uzyskane efekty byly lepsze co do rozdzielczosci niz w przypadku pojedynczego teleskopu?
0

"Dzięki owcom prawda wychodzi na jaw."

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Zdjęcie fragmentu M.Serenitatis na ktorym widać z prawej strony malutki kraterek z jasniejszą obwodką. Jest to "Linne" o średnicy zaledwie 2,1 km. Można rozróżnić cień we wnętrzu zajmujący mniej więcej polowę jego średnicy przy tym oświetleniu, czyli rozmiar ok. 1 km. Fotka zrobiona przez S/C10" z barlowem 2x. W lepszych warunkach z barlowem 3x można osiągnąć rozdzielczość ok. 0,5 km.

Załączone miniatury

• LINNE.JPG

0

McArti

McArti

SkyViewPRO 5"

• Społeczność Astropolis
  • 6327 postów
powiem wam, że fascynują mnie fałdki na płaskich terenach. To jest coś co uważam aktualnie za najfajniejszą rzecz na księżycu. :)
0
Orion SkyView PRO 127mm Mak, okurarki...
śiakieś zdjęcia- http://www.mcarti.prv.pl
jakby ktoś, jakimś cudem chciał coś odemnie, to prosze o kontakt na GG
nie czytam za często forum i pisuje rzadko

OBERON RD

OBERON RD

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 599 postów

Moze,kiedys i dla amatorow stanie sie mozliwe korelowanie obrazow z 2 teleskopow oddalonych od siebie,w ten sposob aby uzyskane efekty byly lepsze co do rozdzielczosci niz w przypadku pojedynczego teleskopu?

Podobno to działa jak chodzi o rozdzielenie obiektów punktowych, ale ciężko będzie wydobyć szczegóły z obrazów rozciągłych. Ale może ktos coś słyszał? Jakiś link?
0
Robert Dyrda
Inowrocław, Polska
LX200R 14", LX200 8" i różne różności, tylko czasu i pogody brak

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
W gąszczu kraterów, w miejscu o współrzędnych: 1*E/-39*S znajduje się przeciętny krater MILLER. W jego wnętrzu, na wewnętrznym stoku widać coś podobnego do wielkiego osuwiska (zaznaczone kreską), które zsuneło się od strony graniczącego z nim krateru NASIREDDIN i dotarło aż do górki centralnej. Zestawiłem cztery fotki w różnym oświetleniu dla lepszego zobrazowania tej struktury. Na odwrotnej stronie księżycowego globu istnieją co najmniej dwie podobne struktury, jedna w okolicy krateru CIOŁKOWSKI, druga, znacznie większa w okolicy południowego bieguna.

Załączone miniatury

• MILLER.JPG

0

carlos

carlos

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 283 postów
Witaj Lemarc.
Fascynujące są Twoje fotki księżyca. :notworthy: Bardzo lubię je oglądać. Powinieneś wydać atlas dla amatorskich podglądaczy moona. Jestem chętny. :Beer:
A propos osuwiska, ciekawe jak wygląda osuwające się podłoże przy tak małym przyciąganiu. Pewnie trwa to okrutnie długo.
I jeszcze jedno. Masz może fotkę całego księżyca dzień, dwa, może trzy po nowiu, kiedy jest bardzo wąski - wrzuć proszę, wiem że wątek o zakamarkach, ale z moim balkonem i górą niedaleko domu taki zawsze mi ucieka. :ha: Mam go przed nowiem, ale to nie to samo.
Pozdrawiam
0
meade lxd55 AR6"

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Być może że to osuwisko ma swoje źródło w sąsiednim kraterze i nastąpiło w czasie gdy material był w innyn stanie skupienia. Niektore rejony Księżyca mają wyraźnie wulkaniczną genezę, ale większosci kraterów przypisano impaktowe pochodzenie. Fotek Księżyca w tak wczesnej fazie nie mam, też z powodu nie korzystnego położenia balkonu. Załączam fotkę podobnego krateru z odwrotnej strony Księzyca, ktora pochodzi z misji Apollo 17 i zdjęcie ponad stu kilometrowego krateru z odwrotnej strony zrobine przez sondę Clementine.

Załączone miniatury

• 2773b.JPG
  • southpole22.JPG

Użytkownik lemarc edytował ten post 28 listopad 2005 - 20:05

0

56

56

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 195 postów
Na fotce z lewej wielki krater to DRYGALSKI (średnica 150 km, 4 km głębokość). Dla mnie jest on wzorcowym przykładem i dowodem uderzeniowego formowania tych wielkich tworów. Przemieszczanie tak ogromnych ilości materiału skalnego musiało się dokonywać bardzo szybko, w wyniku katastroficznych zderzeń i rozchodzenia się olbrzymich fal ciśnieniowych w gruncie. Poddany działaniu wysokich ciśnień i temperatury materiał skalny zachowywał się na podobieństwo gęstej cieczy, czego dobitnym przykładem są setki dużych kraterów kilkudziesięciokilometrowej średnicy, we wnętrzu których widać koncentrycznie zsunięte tarasowate zbocza. Chaotyczne nakładanie się kraterów w wielu rejonach Księżyca, Marsa czy Merkurego to efekt bombardowania, nie wulkanizmu. Dobrą ilustracją tych krótkich dywagacji może być fotka rejonu położonego na wschód od krateru TYCHO, wybrana z CONSOLIDATED LUNAR ATLAS.

Załączone miniatury

• EJECTA.jpg

0

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Istnieje jeszcze coś takiego jak wulkanizm wybuchowy, gwałtowny, ktory też dobrze tłumaczy powstawanie kraterów. Na Ksieżycu jest dosyć śladów w postaci rownin zalewowych utworzonych przez materiał płynny, ktory był pod powierzchnią. To świadczy o istnieniu w przeszłości płynnej magmy pod skorupą, ktorej ciśnienie i odgazowanie uwalniało się w najprostrzy sposób przez warstwy zewnętrzna. Nie potrzeba było do tego bombarowania z zewnątrz, ktore nie jest w stanie topić skał i gruntu. Zresztą jak się okazuje z badań regolitu przywiezionego przez wyprawy Apollo, procentowa zawartość typowych meteorytów w gruncie księżycowym jest znikoma.
0

grzybek80

grzybek80

życie czasami jest piękne

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1039 postów
Ciekaw jestem jak by wyglądało przez teleskop powstawanie krateru uderzeniowego, pewnie powstała by wielka chmura pyłu i dość długo by się utrzymywała.
Lemarc fascynujące zdjęcie osuwiska, to musi wspaniale wyglądać w twoim teleskopie na żywo.
0
Synta 200/1200+ ASCT+ MOTO FOCUS+ nasadka bino WO http://astro-forum.o...showtopic=12517
Meade 10X50
Celestron 25X100 http://astro-forum.o...o...=20571&hl=;

"Kto nie zachwyca się Wszechświatem, nie posiada duszy"

Albert Einstein

Lampka

Lampka

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 2285 postów

Istnieje jeszcze coś takiego jak wulkanizm wybuchowy, gwałtowny, ktory też dobrze tłumaczy powstawanie kraterów. Na Ksieżycu jest dosyć śladów w postaci rownin zalewowych utworzonych przez materiał płynny, ktory był pod powierzchnią. To świadczy o istnieniu w przeszłości płynnej magmy pod skorupą, ktorej ciśnienie i odgazowanie uwalniało się w najprostrzy sposób przez warstwy zewnętrzna. Nie potrzeba było do tego bombarowania z zewnątrz, ktore nie jest w stanie topić skał i gruntu. Zresztą jak się okazuje z badań regolitu przywiezionego przez wyprawy Apollo, procentowa zawartość typowych meteorytów w gruncie księżycowym jest znikoma.

Widzę, że dyskusja zmierza w kierunku podobnym, jak kilka miesięcy temu. Dla niezorientowanych i dla przypomnienia:
http://astro-forum.o...opic=7579&st=20
Szczególnie polecam posty od numeru 21 do końca.
Pozdrawiam
0

Piotr Lamparski

Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Nie, powtorki nie będzie. Mimo że jestem niezależny w poglądach na wszystko, to jednak roztrząsanie tych problemów zajeło by wiele czasu.
0

carlos

carlos

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 283 postów
Podoba mi się tamta dyskusja. Dla mnie prawda leży po środku. Równie dobrze można zakładać, że obydwa rodzaje tworzenia się kraterów miały miejsce w tym samym czasie. Ludzkość ma niestety tą zaletę/ułomność, że szuka analogii, w tym przypadku do Ziemi, a przecież na księżycu mogło się to odbywać całkiem inaczej. Wciąż się uczymy :Boink:
No ale watek jest o zakamarkach i fotografiach.
Leszku, robiłeś zdjęcia z taką (jaką przy okazji) ogniskową na filmie analogowym? Musze zaopatrzyć się w 2" barlowa 2x i popróbować. :Beer: :Beer: :Beer:
0
meade lxd55 AR6"

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Na kliszy robilem zdjęcia Ksieżyca przez MTO11CA. Z chwilą nabycia większej tuby miałem już za sobą praktykę z kamerami przemysłowymi oraz webcamem i wiedziałem że klisza w tej dziedzinie ma godnego nastepcę. Klisza tak dalece odstaje w fotografii księzycowej, że tylko do focenia faz i zaćmień jeszcze można jej użyć. Nie dorówna jednak technice cyfrowej rozdzielczością i czułością, oraz co ważne, możliwościa stackowania dużej ilości materiału. W kwestii genezy kraterów podobnie uważam że w znacznym stopniu pomija się procesy wewnętrzne ktore na innych globach występowały w sposób odmienny niż na Ziemi, których nie znając całkowicie bagatelizujemy. Wszechobecną teorię impaktową uważam za zbyt daleko idące uproszczenie.

Użytkownik lemarc edytował ten post 29 listopad 2005 - 17:35

0

lemarc

lemarc

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 4407 postów
Jest trochę nowości z wczorajszego wieczora, ktory przeznaczyłem na eksperymenty z ustawieniami kamerki. Warunki były dobre więc robiłem zdjęcia z barlowem 2x i 3x., ale nie wszystko wyszło tak dobrze jak się spodziewałem, bo w dużej skali jednak ujawniły sie turbulencje. Kilka próbek z obszaru terminatora. Pięknie wyglądała w okularze okolica "Doliny Alpejskiej", gdzie długie cienie szczytów wybiegały daleko na płaszczyznę "Mare Imbrium", którą podziwiałem przy pow. 374x. ale zdjęcie nie oddaje kolorystyki ani detalu tak jak oko widziało. Na zdjęciu 3 od lewej krater Ptolemaeus ze strukturami lawowymi przy skosnym oświetleniu, na 4 fotce najlepsza moja wersja krateru Stofler z licznymi kraterkami na dnie.
Jeśli nie nadejdą chmury, to dzisiaj będzie ciąg dalszy, a jest co focić.

Załączone miniatury

• PITON.jpg
  • PITON2.jpg
  • PTOLEMAEUS.jpg
  • STOFLER.jpg

Użytkownik lemarc edytował ten post 08 styczeń 2006 - 12:43

0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników