Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Księżyc w wieku 5 dni i 14 godzin - 27.12.2014r, na mroźnym i bezchmurnym niebie. Obraz dość stabilny i bardzo klarowny.
Refraktor TS 152/900 z telekonwerterem TK-1,75x, filtr semiAPO, Lumix G3, ATM EQ, Registax6 (50/250), MS ICE.

 

Po miesiącach zachmurzenia, bezchmurne niebo z pięciodniowym Księżycem to wymarzony prezent. Ośmiostopniowy mróz - marna przeszkoda, ale mój "rekord klimatyczny". Wszystko działało, bez pośpiechu odbywała się sesja: w ognisku głównym i w projekcji 1,75x (F 1575mm). Na ekwilibrystykę testową nie było miejsca, stąd tylko użycie filtra semi APO.

 

Królowało Morze Nektaru - otoczone wyrazistymi formacjami: Pirenejami od wschodu, trójką kraterów: Theophilus, Cyrillus, Catherina i rozświetlonym klifem Rupes Altai od zachodu, a od południa, opodal krateru Piccolomini, rozległą formacją przypominającą "plaster miodu". Na południu, promieniście ku krawędzi biegną księżycowe doliny m.in. Vallis Rheita. Pięknym ornamentem, jak zwykle, jest struktura Janssen - tonąca w światłach, przez to nieco słabiej skontrastowana.

 

Na północy, niezwykle urokliwie prezentuje się Posidonius, a pod nim "zatoka" Le Monnier na wschodnim brzegu Morza Jasności. Dużo wyżej, na Morzu Zimna z ciemności wyłania się "w zarysie" krater Aristoteles, na prawo od niego, mały Burg i dalej ku krawędzi: Hercules, Atlas, wyżej Endymion i nad nim Morze Humboldta.

 

Ostry, jakby był synonimem mroźnego nieba, długo niewidziany, niezwykle jasny i niezwykle piękny - pięciodniowy, pękaty sierp Księżyca. Może zapowiedź kilkudniowej sesji?

Księżyc 27.12.2014r_TS152F900_LumixG3_semiAPO_80%....jpg

xKsiężyc 27.12.2014r_TS 152F1575_LumixG3_semiAPO_mozaika80%....jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc,prawie jeden dzień po pierwszej kwadrze - 29.12.2014r. Refraktor TS 152/900 z telekonwerterem TK-1,75x, Lumix G3, filtr semi APO, Registax6 (50/250). Krótka, jedno-sekwencyjna sesja w dość dobrych warunkach, przy ośmiostopniowym mrozie. Później postępujące zachmurzenie.

 

Część środkowa terminatora, z południkowo ułożonymi kraterami: Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel (PAA), oraz Purbach, Regiomontanus, Walther. Po zachodniej stronie Walthera, z cienia wyłania się Deslandres - bardzo plastycznie wyglądający, jakby poplamiony, z kilkoma mniejszymi kraterami w swoim wnętrzu, m.in. "piekielnym" Hell. Wprawne oko zauważy łańcuch kraterów Catena Abulfeda, biegnący od Ptolemeusza, skośnie na południowy wschód do Rupes Altai.

 

Południowa część terminatora, z olbrzymią ciemną "wyrwą" w postaci niecki Maginusa. Na południe od Deslandresa (krater w lewym górnym rogu) bardzo ładnie prezentuje się kaskada kilku kraterów: Orontius, Huggins, Nasireddin, Miller - ich zachodnie krawędzie koron, niczym jasne przecinki, tworzą ciekawą sekwencję - dość oryginalną. To samo wrażenie można odnieść patrząc na okołobiegunową część terminatora, który meandruje w sposób daleki od spodziewanego - jakby skracając widoczną część tarczy księżycowego globu.

PAA_Deslandres_Walther_29.12.2014r_TS152F1575_LumixG3_semiAPO.jpg

Biegun południowy_Deslandres_29.12.2014r_TS152F1575_LumixG3_semiAPO.jpg

Księżyc 29.12.2014r_TS152F1575_LumixG3_semiAPO_80%.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też fotografowałem księżyc wieczorkiem w sobotę. Później planowałem zrobić Plejady, ale od wschodu przyszły chmury.

Twój księżyc jest piękny. Dawno nie widziałem takich ostrych fotek. Moje pojedyncze klatki nie są takie ostre. Próbowałem załadować tiffy do registaxa, ale przy próbie align point wyswietlał się błąd. Czy w registaxie stackowałeś tiffy?

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, Adam - dziękuję.

 

Lumixem robię seryjne zdjęcia jpeg. W tych surowych, jak na mój gust, warunkach wolę stosować konfigurację sprzętową z aparatem. Ma to pewne ograniczenia, ale ogólnie materiał zdjęciowy jest dobry. Aviki nagrywam tylko kamerką, a na to pozwolę sobie dopiero przy wyższej temperaturze. W podglądzie na wyświetlaczu Lumixa przy powiększeniu 8x widać więcej szczegółów niż na zdjęciach - zatem wniosek jest taki, że muszę popracować jeszcze nad techniką, aby fotografie były jeszcze lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc, prawie dwa dni po pierwszej kwadrze - 30.12.2014r. Refraktor TS 152/900 z telekonwerterem TK-1.75x, Lumix G3, filtr semi APO, Registax6 (jpeg.60/300), MS ICE.
Siedmiostopniowy mróz i mglisty woal rozmywający szczegóły Srebrnego Globu.

 

Bardzo zjawiskowo wyglądał Kopernik wyłaniający się z ciemności, Eratosthenes i Apeniny. Rupes Recta jako ciemna linia wyraźnie odznaczała się od tła Morza Chmur, a pod nią w pełni oświetlony Deslandres jako stary rozległy krater, pofałdowany i naznaczony mniejszymi kraterami.
Na południu, Clavius szczątkowo rozświetlony promieniami Słońca, z kilkoma kolistymi tworami wewnątrz.

Copernicus, Eratosthenes, Apeniny_30.12.2014r_TS152F1575_LumixG3.jpg

Rupes Recta, PAA, TCC_30.12.2014r_TS152F1575_LumixG3.jpg

xKsiężyc 30.12.2014r_TS152F1575_LumixG3_semiAPO_mozaika70%.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przy krawędzi widoczne Mare Marginis.

 

 

Mare Smythii, ponad nim Neper (ciemny krater z jasną górką pośrodku), a Mare Marginis widoczne fragmentarycznie przy samej górnej krawędzi (dokładnie na wschód od Mare Crisium). Pięknie pokazałeś wpływ dużej wschodniej libracji - wymienione struktury odsunięte od wschodniej krawędzi. Rzadki widok i duży plus dla Ciebie za te zdjęcia. Wczoraj krawędź była dostępna do obserwacji jak w typowej pełni - dzisiaj była już plastycznie ukształtowana, ale trochę "okrojona", bo to już kilkanaście godzin po pełni.

 

Mnie dzisiaj nie udało się nawiązać do Twoich zdjęć. Nastawiałem się na Mare Humboldtianum (to jakby wprawka do fotografowania Mare Orientale). Może komuś innemu udały się zdjęcia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udało mi się zrobić (04.01.2015) lepszego zdjęcia Mare Orientale.

W internecie mamy mało zdjeć Mare Orientale z krawędzi Księżyca. (mam nadzieję, że się nie pomyliłem na zdjęciu).

Miło mi, że mogłem pomóc. W miare możliwości będę próbował.

 

Ale to jest właśnie Mare Marginis, o którym pisałeś wcześniej, tylko, że zdjęcie jest obrócone o 180*. Widać wyraźnie Mare Crisium, a tuż przy krawędzi - Mare Marginis. Mare Orientale miało wczoraj niekorzystną librację i było praktycznie niewidoczne. Taka nietypowa orientacja zdjęcia sugeruje, że patrzymy na Mare Humorum i właśnie owo brzegowe Mare Orientale przy południowo zachodniej krawędzi - a tak nie jest. Obróć zdjęcie, a natychmiast dostrzeżesz pomyłkę.

 

Edit: Przy dolnej krawędzi zdjęcia widać skrawek Mare Humboldtianum, a trochę wyżej - ciemnego Endymiona.

 

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. :Salut:

Właśnie udało mi się zmajstrować nowe zamocowanie do komórki i korzystając z przelotnej dziury w chmurach wykonałem kilka fotek testowych.

MAK 150/1800, Vixen NLV6, komórka 5Mpx, projekcja okularowa.

Fotka przedstawia wschodni rejon M.Crisium z kraterem Neper ośredn. 137km. Pomimo świetnej przejrzystości powietrza seing był raczej słaby a w uzyskaniu odpowiedniego powiększenia nie pomagał także silny wiatr.

Zdjęcie023 A.jpg

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny widok. Czekałem bezskutecznie wczoraj na poprawę pogody - liczyłem na coś takiego. Mare Smythi jako rozległa wklęsłość poniżej Nepera - czasem widać jego wschodnią krawędź.

 

Napisz proszę, o której robiłeś zdjęcie. Warto wyrobić sobie pogląd o widoczności struktur przy odpowiedniej libracji i upływie czasu po pełni. Musiało to być zapewne jakieś 14 godzin po efemerydalnej pełni. Ja kiedyś fotografowałem to miejsce 18 godzin po pełni.

18 dodzin po pełni_30.09.2012r_CR225_F10_LumixG3.jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny widok. Czekałem bezskutecznie wczoraj na poprawę pogody - liczyłem na coś takiego. Mare Smythi jako rozległa wklęsłość poniżej Nepera - czasem widać jego wschodnią krawędź.

 

Napisz proszę, o której robiłeś zdjęcie. Warto wyrobić sobie pogląd o widoczności struktur przy odpowiedniej libracji i upływie czasu po pełni. Musiało to być zapewne jakieś 14 godzin po efemerydalnej pełni. Ja kiedyś fotografowałem to miejsce 18 godzin po pełni.

 

 

Witam.

Fotki robilem pomiędzy godz. 23 a 23.45 a obserwacje trochę wcześniej. Nie zwróciłem wtedy na to uwagi będąc bardziej skupiony na ustawianiu nowego zamocowania do komórki. Sesja nie trwała zbyt długo ale zwróciłem uwagę że ledwie widoczna wschodnia krawędź krat. Neper pod koniec prawie całkiem pogrążyła się w cieniu. Pnieważ seing nie sprzyjał, obserwowalem przy pow. 163x ( okular o ogn. - 11mm ) a taki power nie pozwala wyłapywać drobnego detalu - zwłaszcza kilkanaście godz. po pełni. Tym okularem wykonana jest także poniższa fotka przedstawiająca pogrążające się w mroku M.Smythi - oświetlona jest jeszcze jego zachodnia krawędź, a nieco poniżej kratery Hecataeus i Humboldt.

Zdjęcie025.jpg

Terminator przesuwa się stale i plastyka powierzchni będzie się tylko poprawiać ( a obserwacje opóźniać) :unsure:

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem czas po pełni mieliśmy porównywalny: 17-18 godzin.

Rzeczywiście, centralna górka "zgasła" już na drugim zdjęciu. Dwa lata temu obserwowałem to wizualnie - to dzieje się naprawdę na naszych oczach. Miło się to ogląda i wspomina. Gratuluję - dobra robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisejsze warunki pogodowe nie pozwalają na obserwacje toteż można poświęcić trochę czasu na wspomnienia z wczorajszego świątecznego dnia.

Było dobrze jak nigdy: za dnia złapałem na fotce przelot samolotu przed tarczą Słońca, wieczorem dostrzegłem kometę Lovejoy ( jasna, dobrze widoczna lornetkowo z centrum miasta), następnie korzystając z dobrego seingu rozdzieliłem podwójną 52 ori, "polukalem truchu" na Jowisza i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku mogłem przejść do Księżyca.

Prawie dwa dni po pełni przesuwają już terminator tak że obserwacje stają się bardziej szczegółowe i ciekawsze. Na pierwszy plan trafiło M.Crisium które co prawda widać nawet gołym okiem ale ze zrozumialych względów wolę je oglądać przy użyciu NLV 6 i przy pow. 300x. Rozległa, płaska, równina o średn. 410km otoczona kolistym pasem częściowo zatopionych gór, w odpowiednim oświetleniu robi zawsze duże wrażenie. Tak było też wczoraj chociaż Słońce jest jeszcze za wysoko by wydobyć wszystkie detale delikatnie sfałdowanej zastygłej lawy.

Zdjęcie050 B.jpg

MAK 150/1800, komórka 5Mpx, Vixen NLV6, projekcja okularowa.

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za oknem pogoda wyjątkowo marna, widoki na pozyskanie nowego materiału znikome zatem sięgnę do zapisu z ostatniej sesji.

Poniższa fotografia została wykonana dwa dni po pełni. Poza Mare Crisium najbardziej spodobał mi się rejon na skraju Mare Fecunditatis gdzie dominują dwa wielkie krat. Langrenus (132km) i Petavius (180km). W krat. Langrenus widać szeroki na ok. 20km wał podzielony na wiele tarasów i łagodnie schodzący do środka. Stosunkowo młody wiek krateru powoduje że jego rzeźba jest mało zniszczona a w okolicy zachowały się jeszcze smugi wyrzutowe. Petavius jest w wyglądzie dosyć podobny ale zdobi go dobrze widoczny nawet w małych teleskopach uskok tektoniczny o dług. ok 80km zwany Rima P. Wybiega on od wysokiej na 1.75km górki centralnej. Nieco na wschód od niej udało się uchwycić malenki krat. Petavius A (5km) a w koronie wału widać już znacznie większy Petavius C (11km).

Zdjęcie044 A1A.jpg

MAK 150/1800, komórka 5Mpx, projekcja okularowa a dobry seing pozwolił zastosować ok. Vixen NLV6 :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jadę sobie dzisiaj z roboty, patrzę a tu znikają chmury i widać Wenus - jest dobrze myślę. Prawdziwa niespodzianka cziła się jednak wyżej w postaci bliskiej koniunkcji Księźyca i Aldebarana. Pięknie się prezentowała ta para w pow. 45x. Spróbowałem złapać toto razem na fotce ale mojemu najdłuższemu okularowi zabrakło minimalnie pola.

Na pocieszenie zrobiłem za to fotkę młodemu.

Zdjęcie038 A.jpg

Młodemu kraterowi Koperik i jego starszym kolegom - na poniższej fotce w ujęciu szerszym.

Zdjęcie022.jpg

I jeszcze przekrój anatomiczny młodego. :szczerbaty:

capture_001_29012015_225126.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.