Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Pozazdrościłem waszych mozaiek i korzystając z wczorajszej przerwy w chmurach musiałem też spróbować. W załączeniu moje pierwsze podejście. Obróbka tylko w Registax a połączenie w mozaikę w iMerge.

księżyc.jpg

 

mozaika 9zdjęć, SW 200/1000 + Neximage CCD VGA 640x480 , REGISTAX , iMerge

Edytowane przez Szymoff
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
29. stycznia około godziny 19.00 można było sfotografować Aldebarana w pobliżu Księżyca.
Mnie niestety nie dane było tego zrobić.
W drugim tygodniu lutego podobno ma być dobra pogoda i wtedy spróbuję pofocić (może nie Księżyc).

Każdy z was może sobie sprawdzić w stellarium co będzie robił nas Księżyc 20 marca 2015
około godziny 10.00 przed południem icon_smile.gif .
Ja na pewno spróbuje to sfotografować, oby pogoda była.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ciemno zimno i pochmurno zatem czas na reminiscencje z wczorajszych obserwacji.

Clavius et consortes.

Zdjęcie047 A.jpg

MAK 150/1800, komórka S7220, NLV 6, seing średni, lekkie zamglenie.

Zdjęcie024.jpg

Ujęcie szersze przy zastosowaniu okularu UW 11mm

Bardzo lubię te zbombardowane, południowe okolice. Bogactwo kraterów wszelkich kalibrów jest niesamowite. To jeden ze starszych fragmentów skorupy i dlatego świetnie widać nawarstwianie, nakładanie oraz wzajemne zacieranie się poszczegolnych kraterów. A dla miłośników eksploracji równin na powyższej fotce przewidziano Mare Nubium. :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczorajszy Łysy, Canon 5D Mark II, Newton 1200mm, ISO 250, t=1/250, stack 20 klatek, crop.

 

Sorry jeśli trochę off-top ale zdjęcie bardzo mi się podoba, zwłaszcza ze względu na to co widać na terminatorze. Piękne, wyraziste blaski i cienie :)

Pozdrawiam

p.s.

Biorę na tapetę

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wczoraj pojawił się Księżyc między chmurami. Chciałem zrobić mozaikę ale warunki tak szybko się zmieniały, że materiał się nie nadaje do składania.
Najlepiej wyszedł fragment z Morzem Wilgoci.
N 400/2000 mm Basler aCA gm30

000407.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wy robicie tak dobre zdjęcia? Czy to zależy bardziej od seeingu, ile klatek robicie? Jestem strasznie ciekawy. Sorry za offtop.

 

Edit: Wyszłem przed chwilą na dwór, a tu u mnie piękne halo księżycowe. Szkoda, że nie mam czym zdjęcia zrobić, bo było dość duże i na pewnej części widać było lekką tęczę :(

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to jest mniej więcej tak: Szybka kamerka 30 kl/sek, duże lustro 400 mm (na razie jeszcze to stare - nowe znacznie lepsze jest w drodze), nagrany plik avi ok 3000 klatek, stack w AutoStakkert ok 25% klatek, Wavelets w Registax, potem jeszcze jakieś kadrowanie, poziomy itp w edytorze graficznym. Ale.... nic nie zastąpi stabilnych warunków (seeing) i dobrego ustawienia ostrości i kolimacji teleskopu (!). Zdarzało mi się wiele razy robić tym teleskopem zdjęcia o klasę gorszą niż np z ED 100mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki to podstawa... jak są słabe to wiele z materiału się nie wyciągnie.

 

Dzisiaj zanim nadeszły chmury powietrze bardzo falowało, z 46 klatek do stacku trafiło 19. Potem registax 5, delikatne wavelety, i w programie graficznym ostrość, kontrasty, etc. Strzał z Wwy, 5 km od centrum, więc o dobrych warunkach mowy nie ma...

!IMG_6656_ALR_aligned_1600px.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy rok, nowy setup, nowe wyzwania.

Ogniskowa 1960 mm to już nie w kij dmuchał, szczególnie w długoczasowej fotografii DS.

Na razie jestem bardzo zadowolony z testów mechanicznych i optycznych nowej zabawki Takahashi Mewlon 210 i reduktorem/flattnerem 0.8 x.

Pozostało dobrać odległość od reduktora..brrr... nienawidzę Newtonów przez to a i Dall-Kirkcham nie jest wolny od tej zabawy. Na DSy trzeba będzie więc poczekać.

Próby prowadzenia na ASA DDM 60 wypadły pozytywnie.

Niżej jedna klatka, luminancja 1/1000 sekundy. Mewlon 210/1960, STL11000. Ostrość ustawiona na oko, czyli generalnie jej brak.image.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że koledzy produkują się na szeroko więc ja dla zachowania jakiejś równowagi zapodam zakamarek.

Kilka razy w roku w moim zestawie seing pozwala używać okularu o ogn. 4mm co daje pow. 450x. Długo czekałem na takie warunki i ku mojej radości wystąpiły one właśnie wczoraj. Przejrzystość powietrza może nie była idealna ale za to obraz w okularze wprost "stał".

Obiecany zakamarek to krater Pitagoras o średn. ok. 130km. Wnętrze jest dość głębokie i jeszcze tonie w cieniu ale widać już jeden z potrójnych wierzchołków górki centralnej która wznosi się na ok. 2.2km ponad dno. Oświetlona jest także zachodnia część pociętego skarpami wału o szerokości miejscami 25km. Jako ciekawostkę zaznaczyłem mały krater leżący na wschód od krat. Babbage, średnica podkreślonego, kilkupikselowego maleństwa to ok. 3km. fajnie jest podpiąć komórkę do NLV 4. :yes:

 

Zdjęcie034 A1.jpg

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.