Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Wessel chyba ma dedykowany reduktor więc jego jakość pewnie pierwsza klasa. Jak ustawi ostrość powinna być żyleta.

 

Wessel kolimowałeś rurę?

Nie musiałem. Ale naprawdę, potem założyłem Bahtinova i było sporo out of focus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mała ilustracja ukazująca różnicę w skali obrazowania okularów przy projekcji afokalnej. Obydwa połączone zdjęcia wykonałem komórką zamocowaną za okularami Vixen NLV. Po lewej wykorzystałem ogniskową 6mm co w wizualu daje powiększenie 300x a po prawej 4mm i odpowiednio 450x. O ile warunki do stosowania ok. 6mm zdarzają się dosyć często to 4-kę "zasadzam" do wyciągu sporadycznie, wymaga ona bowiem wprost idealnego seingu. Szkoda, bo różnica w wielkości obrazu jest znaczna.

Fotka ukazuje Księżyc 12 dni po nowiu i trzy kratery charakterystyczne dla tego rejonu - Schickard, Wargentin i Phocylides.

Duo 1 A.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fotka ukazuje Księżyc 12 dni po nowiu i trzy kratery charakterystyczne dla tego rejonu - Schickard, Wargentin i Phocylides.

 

Małe sprostowanie, które nie powinno wpływać na moją pozytywną ocenę Twojego zdjęcia - krater Wargentin znajduje się w cieniu, za linią terminatora, a obok Phocylidesa widoczny jest Nasmyth. Twierdzę, że takie porównawcze zdjęcia mają dodatkowy wymiar edukacyjny, bowiem nazbyt często pojawiają się pytania mniej doświadczonych kolegów: ..."ile więcej zobaczę po zmianie okularu?"...

Myślę, że na takie pytanie można by odpowiedzieć: ..."więcej chyba nie, ale tyle samo, lecz przy mniejszym wytężaniu wzroku"... :icon_wink:Art 69 pokazuje, że skala zdjęcia nie jest bardzo istotna dla obiektywnej wartości zdjęcia, za to przyczynia się do powstania subiektywnego wrażenia, że w większej skali lepiej widać szczegóły (mamy większy komfort ich obserwacji).

Oczywiście dla obserwatorów z doświadczeniem to prawie tautologia, więc proszę o wyrozumiałość.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie, które nie powinno wpływać na moją pozytywną ocenę Twojego zdjęcia - krater Wargentin znajduje się w cieniu, za linią terminatora, a obok Phocylidesa widoczny jest Nasmyth.

 

Dzięki za czujność i szybką korektę oraz gratulacje za spostrzegawczość. :Salut:

Dobrze wiem jak powinien wyglądać Wargentin i oznaczając kratery na fotce wyraźnie mi brakowało jego wypełnionej lawą powierzchni z lekko zaznaczonym pofałdowaniem. Skupiłem się jednak na innych szczegółach a w nazewnictwie zdalem na pamięć (jak widać zawodną). :icon_confused:

Kiedyś w bardziej dogodnych warunkach udało mi się właściwie rozpoznać topografię omawianych okolic. http://astropolis.pl/topic/20554-dzisiejszy-ksiezyc/?p=373330

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję, koledzy.

 

JaLe, oglądamy te same filmy. Spodziewałem się idealnych warunków i dużo lepszej widoczności, ale zamiast filmowej Krematori, miałem przy teleskopie - frigorię. Rzeczywiście pierwsze zdjęcie ma pewien "filmowy" urok i gdyby nie moje minimalistyczne podejście, takich kadrów z różnych ogniskowych mogłoby być więcej. Malarskości to wczorajszej scenerii nie brakowało, gorzej było z ostrością detali w dłuższych ogniskowych - cóż, było to prawdziwe wyzwanie i tym większa moja satysfakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu zamglenia polowanie na Przelot ISS niezbyt się udało a już pół godziny później trafiła się mała przerwa w chmurach co pozwoliło "popełnić" poniższą fotkę. B)

MAK 150/1800, komórka 5Mpx, okular 25mm, Księżyc 2,8 dnia po nowiu.

Zdjęcie007 A F.jpg

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor TS 152/900, Lumix G3, filtr semiAPO, Registax6 (50/300 jpg.), ISO400, 1/60 sek. Na czasy naświetlania 1/60 sekundy trochę za duże drżenie obrazu.

 

Nic nie wskazywało dzisiaj, że wieczór będzie taki pogodny. Nawet godzinę przed zachodem Słońca niebo pokrywały jasne mgliste obłoki. Zaskoczeniem było szybkie wyklarowanie się nieba wraz z zapadającym zmierzchem - najpierw chabrowe, później ciemno granatowe, a na nim piękny żółtopomarańczowy rogalik Księżyca i poniżej: Wenus i Mars.

 

2 dni i 16 godzin po nowiu - niepełny owal Mare Crisium, jakby ktoś wygumował zachodnią krawędź, pozostawiając szereg delikatnych punkcików - kropelek światła poza terminatorem. Podobnie z Cleomedesem i Burckhartem - ich zachodnie korony to szeregi jasnych punktów. Endymion na północy zyskał w tym oświetleniu "półcieniową duszę" i wygląda bardzo eterycznie.

 

Na południu rząd dużych kraterów: Langrenus, Vendelinus, Petavius i Furnerius. Na wschód od Petaviusa widać ciekawą dolinę: Vallis Palitzsch. Rośnie poziom wschodniej libracji i do czwartku struktury leżące przy wschodniej krawędzi będą się od niej oddalały.

 

8 sekund dla uchwycenia światła popielatego przy F6 - to najlepsza opcja.

 

I dodatkowa kompozycja: dwudniowy i trzydniowy sierp Księżyca - libracja jest łatwiej zauważalna. Taka mała synteza obserwacji z dwóch dni.

Światło popielate_8s_21.02.2015r_TS152F900_LumixG3_40%....jpg

Światło popielate_4,5,6 sek_20%....jpg

Barwny Księżyc 2d16h_21.02.2015r_TS152F900_LumixG3_40%....jpg

Księżyc 21.02.2015r_17.50_TS152F900_LumixG3_semiAPO_70%...jpg

Zestawienie zdjęć Księżyca_20 i 21.02.2015r.jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że zapowiadane są teraz okresy obfitego zachmurzenia, nawet przez lornetkę nie będzie można sobie popatrzeć na niebo, i to akurat wtedy, gdy człowiek ma wolne....

mimo kiepskawych warunków zdjęcia bardzo ładnie się prezentują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Moon z SW 150-750,EOS 500 i barlow 2x.Mój pierwszy stack i początki zabawy z Registax 5.Próbowałem z 6-tką ale jak się bawiłem z walvaletami to mi jakieś krzaki wychodziły.Obróbka w Lightroom,może trochę przesadziłem z tą całą magią obróbki ale dopiero się uczę,także myślę że będzie tylko lepiej :) No i pogoda była do kitu :ermm:

DPP_0001.JPG

Edytowane przez Pietro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, udając się na spoczynek wyjrzałem za okno a tam ku mojemu zdziwieniu widać jasno świecący Księżyc. W takim wypadku inne sprawy schodzą na plan dalszy i wykorzystując okazję należy Łysola trochę oblukać. :glodny:

Wczorajsza faza ukazywała wiele ciekawych tematów ale i tak wiadomo że największe wrażenie robiła Sinus Iridum . Ten piękny obiekt o średn. 235km, właśnie wyłaniał się z cienia ukazując delikatne pofałdowania na swoim dnie i oświetlone na przeciwległej krawędzi Montes Jura. Bramą do zatoki są dwa przylądki z których północny - Promontorium Laplace o wys. 2.5km rzucał długi ok. 40km cień, którego długość oszacowałem porównując ze znajdującym się poniżej krat. laplace A o średn. 9km.

Dodatkowo zamieszczam zrzut który pokazuje stopnniowe podnoszenie się dna w kierunku wschodnim i pozwala ocenić względną wysokość leżących na nim grzbietów (ok. 50-150m)

Zdjęcie001_filtered.jpg

capture_001_01032015_184734.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozaika okolic terminatora wczorajszego Księżyca zrobiona w oczekiwaniu na wyjście Jowisza zza budynku

MAK127, PGR Chameleon, Baader R Longpass

5 avi po około 300/400 klatek, ogniskowa 1500

resize 50%

 

Moon_215539_stitch_3-.jpg

 

pozdrawiam

 

PS

a jak ktoś ma ochotę na pełną wersję ;)

 

Moon_215539_stitch_3+.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.