Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne zdjęcia! Mam pytanie. Dlaczego np. na tych zwykłych fotkach Księżyca, które wyżej wstawił riklaunim obraz jest taki rozmazany, jakby poruszony mimo idealnej ostrości? Za mała rozdzielczość optyki w stosunku do powiększenia?

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, chyba że zebrałoby się więcej dobrych i tylko te wybrane byłyby do stackowania (nie 500 z 1500 ale np. 500 z 4000). Warunki były raczej na stałym poziomie, więc tych lepszych klatek mogłoby się nie zebrać. Autostakkert też coś ew. mógł dołożyć przy wyrównywaniu na wielu obszarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony Alfa 700 w ognisku SW300/1500

 

30 klatek stack w registack 6 . Zwiększona saturacja w celu uwypuklenia kolorów oraz korekty w PS

 

Księżyc 04.10.2014 godz 20:18

 

Druga fotka to porównanie w przybliżonym procencie naświetlenia tarczy

13.09.2014 vs 04.10.2014

księżyc 04.10.2014.jpg

2x moon.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy księżyc - nie wiem co jest z nim nie tak, ale nie podoba mi sie :(

Tak jak napisał Wojtek, klatka ewidentnie poruszona. Wstępne podniesienie lustra, dłuższy czas samowyzwalacza i/lub krótszy czas migawki powinny zniwelować ten problem.

 

A oto moja ostatnia próba, nie z dzisiaj, ale dopiero dziś miałem czas na obróbkę. Przy okazji wypracowałem nowy workflow, bo moja stara metoda obróbki wymagała zbyt dużego nakładu czasu i pracy.

 

15474028206_c8118b06ff_c.jpg

Moon - 2014-10-05 by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autostakkert tylko klipy video obsługuje . fotki obrabia się z registack

AutoStakkert!2 bez problemu radzi sobie z fotkami, przynajmniej wersja której używam (z tej strony). Aby wczytał fotki, trzeba przeciągnąć pliki lub katalog z nimi na okno główne programu. Problemem może być rozmiar zdjęć, jak mu zapodamy 1000 fotek po 6000 pikseli szerokości to nie uciągnie. Zresztą, w pliku konfiguracyjnym jest ustawiony limit rozmiaru dla fotek, nie pamiętam już ile wynosi, ale pamiętam, że go zwiększałem.

 

Dla przykładu mój workflow wygląda teraz tak: ustawienie parametrów wywoływania pliku RAW (krzywe) -> eksport do tifów (skrypt) -> przycięcie do jednego rozmiaru i wycentrowanie księżyca (skrypt) -> stackowanie w autostakkert -> ostateczna obróbka

 

Stackowałem w ten sposób 500 zdjęć (z prawie tysiąca), i daje radę, choć trwa to sporo (dysk SSD pewnie tu pomaga, na zwykłym twardzielu nawet nie próbowałem). A efekt można zobaczyć w moim poprzednim poście (stack z 256 fotek, 512 było trochę za bardzo rozmyte).

 

Robić z wężykiem supstowym i wstępnym podnoszeniem lustra, zrobić ok 20 klatek i złożyć w autostakkert ?

Możesz też spróbować Registaxa. Mi akurat często sprawiał problemy, więc się przerzuciłem na autostakkert.

 

Wężyk powinien wystarczyć, robiłem tak kiedyś lustrzanką i było ok, mimo, że nie miała funkcji wstępnego podnoszenia lustra (na przykład to, składane Registaxem). Będziesz musiał eksperymentalnie dobrać jakie czasy dają najlepsze rezultaty (oczywiście zależy też od warunków atmosferycznych). No i podstawa to poprawne ustawienie ostrości, co w przypadku lustrzanki bywa problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.