Skocz do zawartości

Jasna Supernova SN 2014J w Galaktyce M82


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzież mnie tam to astrometrii w Twoim stylu Zdzisiu :(. Ja po prostu cyknąłem fotkę :) :) :)

 

SN2014J.jpg

 

Jedna klatka luminancji. 25.01.2014 godz. 02:50 CET

 

 

Luma.jpg

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W zeszłym tygodniu supernowa była najjaśniejsza, ale ja niestety byłem za siedmioma górami i morzami :( Dziś złowiłem ją przed frontem chmurek i już niestety powoli blednie... za to Księżyc już prawie w pełni formy :)

2014-02-13-SN2014J-m82.jpg

Jej jasność wyznaczyłem na 10.85mag

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemodyfikowanym Canonem, wiał straszny wiatr i miałem problemy z ostrością, z 30 zdjęć wybrałem 3 najlepsze, z których udało mi się coś zrobić :( DSS w ogóle nie wykrywał gwiazd, Registax sobie poradził ale nie udało mi sie w nim usunąć hotpixeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

To zdjęcie wstawiłem w innym wątku ale tutaj pokazuję wersję z inną obróbką, wydaje mi się nieco lepsza. Jednak nie wiem czemu taka niebieska, kolory na jpg-ach znacznie lepsze są, mam problem aby ten niebieski ściągnąć.

 

Nikon D7100, exp.38x30sek

ISO 1600

MT-800

SW HEQ5 Pro Synscan

bez MPCC (zapomniałem :/)

ostrość ustawiona ręcznie (maska połamana)

bez guide

Zielona Góra 05.02.2014.

 

dss_m82_ps8_jpg_1900.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernowa raport - dziś w kolorze, choć tylko 30min materiału, bo wiadomo co przyszło... :(

attachicon.gif2014-02-17-SN2014J-m82.jpg

Jasność wyznaczałeś z tych klatek, z których jest to zdjęcie? Jeśli tak, to czy SN się nie przepalała? Jak się przepala, to może wyjść wynik zaniżony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supernowa powoli ciemnieje. Wczoraj korzystając z godziny przed wschodem księżyca i cudnego nieba namierzyłem M82, w ES 8,8 mm (136 razy) widoczna nadal dobrze na tle galaktyki, ale jej jasność, jeżeli miałbym oceniać, była blisko niedalekiej gwiazdki mag 11,1 (dotychczas jednak raczej nie zajmowałem się oceną jasności). Natomiast w powiększeniu 40x mocno zlewała się z galaktyką i musiałem się wpatrywać, żeby ją zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To i ja dorzucę swoją niedawną próbę uwiecznienia supernowej. Właściwie wcale tego nie planowałem, robiłem fotki Księżycowi. Ale niejako dla testu skierowałem telepa na M82. Księżyc skutecznie przeszkadzał w obserwacjach wizualnych, ale ku mojemu zdziwieniu, mimo zaledwie 40 sekundowych ekspozycji, supernowa jest wciąż bardzo dobrze widoczna na zdjęciu. Kolejna rzecz, która mnie zdziwiła do wyraźnie żółty kolor supernowej. Co prawda w obróbce musiałem podbić saturację, bo M82 była prawie bezbarwna, ale nawet bez tego kolor tej gwiazdy się wyróżniał.

 

Niestety składanka z zaledwie 26 fotek, co przy moim aparacie jest zdecydowanie za mało.

 

13082200135_1b289e4be5_c.jpg

Supernova in M82 - 2014-04-08 by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.