Skocz do zawartości

Zielony laser wreszcie działa jak trzeba! :)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem dodać, że jest w tym niestety łyżka dziegciu - mój zaprzyjaźniony ślusarz nie jest na tyle zaprzyjaźniony, żeby mi tą tulejkę zrobić za friko. Kosztowało mnie to 85 zeta, więc więcej niż sam wskaźnik :) Ale doszedłem do wniosku, że zamiast kupować nowy, akumulatorowy (są do kupienia za 60-70 zeta) - wolę upgrade'ować ten który mam, żeby nie mnożyć niepotrzebnie szpargałów walających się po domu :)

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - zgodnie z tym co mi pisze jeden gość co się zna na laserach - może wpłynąć. Tak na czuja to mam wrażenie, że raczej tą dodatkową baterią dociągnąłem laser do "mocy znamionowej" świecenia, niż go przesterowałem. Ale to tylko wrażenie, możliwe że mylne, bo tej całej elektronice w środku i o sposobach zasilania laserów nie mam zielonego pojęcia :) Czas pokaże czy dioda padnie za niedługo, czy będzie działać bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na czuja to mam wrażenie, że raczej tą dodatkową baterią dociągnąłem laser do "mocy znamionowej" świecenia, niż go przesterowałem.

taka dioda laserowa jest raczej zawsze zasilana poprzez układ stabilizujący jej prąd (to nie takie proste jak zwykła latarka) więc lekko zwiększone napięcie zasilania nie powinno w niczym przeszkadzać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zrobiłem podobnie jak Piotrek, wskaźnik laserowy 5mW przerobiłem na 3 baterie AAA.

1,z orginalnego zasobnika na baterie wycisnąłem oryginalne końcówki,

2.z pojemnika na 50 płyt DVD wyciąłem rurkę centralną (idealna średnica wewnętrzna)

3. rurka przycięta na 124mm (tak wyszło z pomiarów - 3 baterie + końcówki)

4. dopasowanie średnicy wewnętrznej rurki do końcówek

5. przygotować 2 paski folii miedzianej lub 2 druciki miedziane trochę dłuższe od rurki

6. folię miedzianą lub druciki wsunąć do wnętrza rurki, końcówki wywinąć na zewnątrz wcisnąć zaślepkę, folię lub druciki naprężyć i wcisnąć końcówkę z gwintem zaprawić po 2 kropelki kleju.

Koszt: 1,50 - klej superglu + 20 min grzebania.

Wada: uchwyt zapinki trzeba dopasować z jakiegoś pisaka

Tak to wyszło u mnie:

PICT0002a.jpg

PICT0006a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam jak w prosty sposób da się bardziej skupić wiązkę światła laserowego. Potrzeba do tego np. szukacza od teleskopu, bądź dowolnego układu optycznego typu lornetka, luneta, działającego jak kolimator. Polega to na umocowaniu lasera na styk do okularu za pomocą jakiejś złączki i ustawieniu ostrości w szukaczu na nieskończoność. Różnicę skupienia widać na załączonym zdjęciu zrobionym z dystansu 800 m. Zasięg plamki w nocy to ok. 5 km. ale tak małej plamki nie widać gołym okiem z tej odległości. Obserwuje się ją i celuje za pomocą teleskopu na którym jest osadzona. Przypominam tylko o właściwym użytkowaniu lasera, bez szkody dla ludzi, zwierząt, komunikacji lotniczej i siebie.

 

IMG_9472x.JPG

plamka2x.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.