Skocz do zawartości

M27


pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia z przed paru chwil;)

 

7 x 200 s, bez filtra, flat + bias, DD

24" CDK + ASA DDM160 + andor ikon-m, Adiyaman Turcja.

Seeing nie rozpieszczał ~ 2,5" i więcej.

Pozdrawiam!

 

 

m27.png

m27_2.jpg

Edytowane przez pieg
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sprzęt to nie wszystko, waszego doświadczenia w takich zdjęciach nie przeskoczę to raz,

a dwa że niebo i seeing tutaj niestety nie są taki wspaniałe jakby się mogło wydawać.

Mało też mam czasu na takie zdjęcia więc nie wybrzydzam i wrzucam co udało się zarejestrowac;)

 

Dzisiaj jak pogoda się nie popsuje też coś na koniec nocy sobie trzasne, nie mamy tu jeszcze niestety H-alpha więc zostają takie oczywiste obiekty jak właśnie m27 czy m57.

 

ps. Hamal Twoje fotki oczywiście znam, w sumie moge powiedzieć że to one mi uświadomiły że jednak skala to jest to;)

pozdrawiam!

 

 

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta kamera ma chip w technologii EMCCD?

 

Czytałem trochę na ten temat i oglądałem foty DSów. Zauważyłem, że w praktyce użytkownicy tych kamer wykonują dużą ilość ekspozycji np. 100-200 o bardzo krótkich czasach ekspozycji - kilka sekund.

 

Dlaczego tutaj zdecydowaliście się na mniejszą ilość eskspozycji z długimi czasami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I matrycą wielkości znaczka pocztowego...

Nie mogę się powstrzymać. Ilekroć widzę kamerę astro w astronomicznej cenie i z matryczunią dającą malutkie obrazeczki to szlag mnie trafią, że tak nas dranie rżną.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to EMCCD, ale potrafi odczytywać 4.4 klatki na sekunde.

Przy krótkich naświetlaniach taką kamerą pewne rzeczy jednak nigdy nie wyjdą z tła.

Dzisiaj spróbuje naświetlać np 200 x 10 - 20 sec. Zobaczymy jak wyjdzie.

No i brak filtra mgławicowego też nie pomaga;)

 

 

 

O co chodzi z gwiazdkami w lewym górnym rogu? :wassat:

 

w sensie że zrobiły się kwadratowe?

To chyba ekekt mojej nieudolnej obróbki przy pomocy DD w maximie.

 

W załączniku test który kiedyś zrobilem, jakieś 70 x 0.2 s M13 bez filtra. Tyle ze pre-amp gain = 4 co widać w tle.

m13.jpg

Edytowane przez pieg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony mizerną jakością zdjęcia tego teleskop za > 50000 Euro, 4140 ogniskowa , mega montaż . :whaaaaa::uhm:

Zdjęcie Hamala może być mylące w porównaniu, bo to Ha , ale ja przyłożyłem to do mojej miernoty L 4x300s (niepoprawna kolimacja, problemy z prowadzeniem , ostrość ...to moje wady)

Crop 1x1

M27_4x300x_B1x1_L_DBE.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolę mniejszą matrycę z lepszą kosmetyką niż płachty których trzeba naświetlać kilkadziesiąt klatek by wydobyć coś z szumu ;)

 

Szczerze zazdroszczę lepszej kosmetyki, ale jeśli kilka - kilkanaście godzin poświęcam na zdjęcie, to chcę mieć zdjęcie, a nie znaczek pocztowy. Ze swojej płachty mogę zrobić odbitkę w niemal dowolnie dużym rozmiarze.

Z matryczki 1024x1024 dla 300 dpi wyjdzie fotka 8x8. Ok, może ciut więcej niż znaczek, ale mniejsze od pocztówki. Wyobrażasz sobie wystawę pocztówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony mizerną jakością zdjęcia tego teleskop za > 50000 Euro, 4140 ogniskowa , mega montaż . :whaaaaa::uhm:

Zdjęcie Hamala może być mylące w porównaniu, bo to Ha , ale ja przyłożyłem to do mojej miernoty L 4x300s (niepoprawna kolimacja, problemy z prowadzeniem , ostrość ...to moje wady)

Crop 1x1

attachicon.gifM27_4x300x_B1x1_L_DBE.jpg

 

 

Specjalnie do tych fotek się nie przykładałem. Ani pogoda super - coś wisi w powietrzu i widoczność jest słaba + luna od miasta dość mocno daje, ani nie dbralem o focus itp.

Przyjdą filtry to przeznaczy się kilka nocek z dobra pogdą żeby zrobić coś co bez wstydu będzie można na stronie pokazać, teraz nie ma na to ani warunków ani czasu;)

No i tak jak mówiłem, nie tylko pieniądze zdjęcia robią (chociaz w dużej mierze pomagają).

 

 

Szczerze zazdroszczę lepszej kosmetyki, ale jeśli kilka - kilkanaście godzin poświęcam na zdjęcie, to chcę mieć zdjęcie, a nie znaczek pocztowy. Ze swojej płachty mogę zrobić odbitkę w niemal dowolnie dużym rozmiarze.

Z matryczki 1024x1024 dla 300 dpi wyjdzie fotka 8x8. Ok, może ciut więcej niż znaczek, ale mniejsze od pocztówki. Wyobrażasz sobie wystawę pocztówek?

 

Zgadzam się jak najbardziej z tym że.. w tym przypadku nie odbitki w formacie A0 są celem tego teleskopu;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki są różne gusta. Zdjęcia z mojej kamerki o rozdzielczości niewiele większej niż 1024 na 1024 mogę spokojnie oglądać przy dpi monitora full hd 24" nie gubiąc detalu, tej wielkości i jakości odbitki zadowalają mnie w zupełności. Możesz się nie zgodzić, oczywiście są różne gusta, mnie nie interesują szerokie pola.

 

A bohaterka kilku ostatnich postów to nie jest kamera i matryca do produkowania pięknych obrazków, dużo taniej można pewnie kupić coś 4k na 4k..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawności, nie ma o czym dyskutować. Wynik bije na głowę wszystkie (jak to Krzychoo ładnie powiedział) płachty. W głowie mi się jednak nie mieści, że producent, w obecnych czasach, oferuje takie malusie czipy. No bo taka matryczka 1024x1024 to ile wykorzysta pola obrazowego takiego pięknego, wielkiego telepa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest czasem przerost formy nad treścią ten CDK24 ? do takiej ogniskowej trzeba mieć warunki , to samo jest tutaj gdzie mieszkam . Zamówili Cassegrain-Spiegelteleskop z 80 cm lustrem (http://www.sternwarte.it/main.php?l=1&pg=10) i stoi to-to cały rok i czekają na ten jeden dzień, gdzie mogą jego możliwości wykorzystać . - wiem bo znam to koło różańcowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.