Skocz do zawartości

M27


pieg

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież ten teleskop nie służy do robienia ładnych zdjęć, kolega robi te fotki "po pracy" :) On ma efektywnie zbierać fotony i dlatego ma taką a nie inną kamerę i tak duże lustro.

 

Nic dodać nic ująć do tej wypowiedzi;)

A swoją drogą to warunki są złe teraz, a nie zawsze tak jest. Najczęściej seeing to 1.7 - 2.0" więc tragedii nie ma. Czasem nawet nie wiem że seeing jest lepszy bo jak jest koło 2" a obiekt do obserwacji nie jest jakiś wymagający to nawet nie trace czasu na focus;)

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychoo, wytłumacz mi to jak głupiemu. Na czym efektywność ma polegać, jeśli kamera wykorzystuje malutką cząstkę pola obrazowego? Ja serio pytam - zero ironii.

 

pieg wyjaśni to najlepiej, ja mogę się tylko domyślać co Oni tam badają :) Powiem Ci jak to wygląda u mnie. Interesuje mnie konkretna galaktyka, konkretny fragment mgławicy. Pole mam odpowiednie, więc interesuje mnie jak najwyższa dynamika, jak najwyższa odległość sygnału od szumu. Pod tym względem ten Andor jest bardzo ciężki do pobicia. Duży piksel Andora i czułość bardzo skracają czas potrzebny do uzyskania zadowalającego nas poziomu SNR

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pieg wyjaśni to najlepiej, ja mogę się tylko domyślać co Oni tam badają :) Powiem Ci jak to wygląda u mnie. Interesuje mnie konkretna galaktyka, konkretny fragment mgławicy. Pole mam odpowiednie, więc interesuje mnie jak najwyższa dynamika, jak najwyższa odległość sygnału od szumu. Pod tym względem ten Andor jest bardzo ciężki do pobicia. Duży piksel Andora i czułość bardzo skracają czas potrzebny do uzyskania zadowalającego nas poziomu SNR

 

Jest dokładnie tak jak Krychoo226 mówi, bardzo rzadko potrzebne jest pole większe niż to 10 - 20". Liczy się czułość, czas odczytu, jak najmniejsze szumy - to jest dla nas najważniejsze. Moglibyśmy powiększyć sobie pole przez zastosowanie skracacza, ale to z kolei spowoduje że nie będziemy mieli dość back focusa na to wszystko co wisi na teleskopie.

Oczywiście można też kupić kamerę o podobnych parametrach QE itp ale z dwa razy większym chipem, no i tu wchodzi największy przeciwnik - $$$ ;)

 

I co do pocztówek, jak włącze bining 4 to mogę i znaczki produkować nawet;)

 

Żeby nie bylo offtopa fotka z wczoraj tak na próbę, 1 x 60s surówka, filtr R.

m27.jpeg

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za obserwatorium w ogole jest? Mozesz cos przyblizyc? Czym sie tam na co dzien zajmujecie, jakie badania prowadzicie, i jakie to przedsiewziecie, prywatne, uczelniane? Pytam bo to interesujace a wczesniej na forum nic o tym nie slyszalem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

obiekt ten sam, więc podłączę się do tego wątku aby nie zakładać nowego.

 

To chyba moje pierwsze zdjęcie, które pokazuję bez wstydu w skali 1:1.

 

Poprzednio ze względu na słaby materiał robiłem re-size (kamera mono górą!).

 

TS APO 80Q, NEQ-6 Pro, Atik 414EX Mono, LRGB Astrolumina.

 

L - 12 klatek po 600 sek.

R,G,B - po 10 klatek po 600 sek.

 

Niebawem planuję zakup filtrów wąskopasmowych, więc postaram się dołożyć do tego jeszcze dodatkowy materiał i pokazać M27 w różnych odsłonach.

M27 final jpg.jpg

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z balansem kolorów jeszcze trzeba powalczyć, bo jest zielono.

 

Faktycznie.

 

Dzięki za uwagę, już poprawiłem.

 

Strzelam z miasta, i przy kolorach muszę się trochę nagimnastykować, choć tutaj ze względu, na to że obiekt jest bardzo jasny, nie było tak źle.

M27 final jpg.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wysyp fotek;)

 

 

A co to za obserwatorium w ogole jest? Mozesz cos przyblizyc? Czym sie tam na co dzien zajmujecie, jakie badania prowadzicie, i jakie to przedsiewziecie, prywatne, uczelniane? Pytam bo to interesujace a wczesniej na forum nic o tym nie slyszalem.

 

Pozdrawiam.

 

Teleskop należy do Uniwersytetu Adiyaman w Turcji. Aktualnie zbieramy projekty w których ten teleskop może uczestniczyć. Na teraz są to między innymi: gwiazdy kataklizmiczne, planetoidy, polaryzacja blazarów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.