Skocz do zawartości

http://www.eq6wedge.com/


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Do kolegi Tayson.

Sprawdź najpierw jak prowadzi Twój montaż,jak sprawdza się guide.Jeśli potrafisz wyciągać długie czasy to właśnie ta rzecz jest najistotniejsza w tym wszystkim.

Wierz mi,szkoda pieniędzy na "bajery". One i może przydają się,ale najważniejszą sprawą jest w jaki sposób prowadzi montaż :)

Mam nadzieję,że Twój egzemplarz sprawuje się świetnie i szczerze na tym pozostań.Pal fotki ile się da z jak najdłuższymi czasami ekspozycji.

Pozdrawiam.

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astropolis.pl/topic/39178-pomiar-pe-w-montazu/?p=579983

 

Do kolegi Tayson.

Sprawdź najpierw jak prowadzi Twój montaż,jak sprawdza się guide.Jeśli potrafisz wyciągać długie czasy to właśnie ta rzecz jest najistotniejsza w tym wszystkim.

Wierz mi,szkoda pieniędzy na "bajery". One i może przydają się,ale najważniejszą sprawą jest w jaki sposób prowadzi montaż :)

Mam nadzieję,że Twój egzemplarz sprawuje się świetnie i szczerze na tym pozostań.Pal fotki ile się da z jak najdłuższymi czasami ekspozycji.

Pozdrawiam.

 

Jarek

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ostatnio chcialem sobie ulatwic zycie, a dokladniej ustawianie na biegun wiec kupilem ten dodatek.

Niestety okazalo sie to klapą!!!

 

Na filmiku widac jakie sa straszne luzy.

Macie jakis pomysł jak tanim kosztem to poprawic?

 

Dodam, ze sruba odkreca sie od przegubu w zaznaczonym miejscu - niebieski

Najwieksze luzy sa w obszarze w kolku czerwonym, a dokladniej w samym przegubie.

 

W sumie gdyby nie to co powyzej oraz brak poziomicy, to calosc wyglada przyzwoicie :-)

 

na poczatku pokazuje luzy srubu i przegubu, potem ruszam montazem w wysokosci, aby pokazac wplyw tych luzów (to slabo widac)

eq6wedge.jpg

 

 

 

EDIT.

moze ta glowice rpzegubowa wymienic na poc takiego?

http://www.kipp.pl/pl/pl/Produkty/Elementy-manipulacyjne-Standardowe-elementy-maszyn/Przeguby/G%C5%82owice-przegubowe-z-%C5%82o%C5%BCyskowaniem-%C5%9Blizgowym-gwint-zewn%C4%99trzny-stal-nierdzewna.html

oby tylko nie okazalo sie to identycznym elementem.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio chcialem sobie ulatwic zycie, a dokladniej ustawianie na biegun wiec kupilem ten dodatek.

Niestety okazalo sie to klapą!!!

 

Na filmiku widac jakie sa straszne luzy.

Macie jakis pomysł jak tanim kosztem to poprawic?

Ja bym to odesłał w cholerę!!! Jeszcze dokładać do tego szajsu, który kosztuje 1,5k? Chyba, że Ci na prawdę zależy na tym, żeby to zastosować jednak.

 

Na filmiku widać bardziej, że jest luz w poprzek mechanizmu. A istotny jest tak na prawdę wzdłuż śruby. Czy taki też występuje? Zrobienie mechanizmu tego typu tak, żeby nie miał luzu wymaga zastosowania wysokiej jakości, spasowanych elementów. Jak widać zastosowali szajs, a kasę bulą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ten luz ma tu znaczenie? Przecież cały zestaw służy jedynie do usprawnienia dokonywania precyzyjnych korekt co w przypadku dokonywania ich ręką nie jest możliwe. Przecież kiedy śruba zacznie już ciągnąć, lub pchać, to luz nie będzie miał dla nas znaczenia bo praca zostanie wykonana. To nie przekładnia osi RA że ma chodzić sztywno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem. W tej osi montaż wcale nie jest tak mocno przeważony, żeby siedział jak skała. Mi by to pewności nie dawało. Przydałaby się chociaż jakaś blokada całości.

A z ciekawości, ile dałeś i gdzie kupiłeś? Chodzi to faktycznie całkiem lekko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z montażem Losmandy gdzie jest podobny system zarówno w jednej jak i drugiej osi. Finalnie po ustawieniu osi montażu i tak trzeba dokręcić śruby blokujące bo tak samo były tam luzy. To samo jest w nowym AZ-EQ5 gdzie jest podobny system - podczas ustawiania lewo-prawo jest wyczuwalny spory luz. Tak jak Hamal pisze to tylko narzędzie pomocnicze a potem i tak wszystko dokręcasz na "sztywno".

 

Wg mnie po ustawieniu wszystkiego powinieneś dokręcić dwie śruby, które zaznaczyłem czerwonymi strzałkami na zdjęciu. Nic już Ci się wtedy na pewno nie obróci.

 

post-21329-0-50697800-1408134735.jpg

 

Ja bym się nie przejmował...

 

 

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość kupiona w TE, bez zniżki.

Gdy sruby zaznaczone na powyższym zdjęciu sa całkowicie poluzowane całość obraca się 2 palcami. Przy docisnieciu srub o 1/4 obrotu gałki praktycznie nie można poruszyć.

 

Przydałoby się zastosować tu jakaś dźwignię nastawna do blokowania tych srub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie po ustawieniu wszystkiego powinieneś dokręcić dwie śruby, które zaznaczyłem czerwonymi strzałkami na zdjęciu. Nic już Ci się wtedy na pewno nie obróci.

 

 

 

Ja cały czas zakładałem że oczywistym jest poluzowanie tych śrub, dokonanie korekty i ponowne ich dokręcenie. Nie wyobrażam sobie aby role blokowania całości spełniał ten przegub, podobnie chyba jak jego producent, on ma jedynie służyć do łatwego i precyzyjnego dokonywania korekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się to podoba. Kwestia ile kosztuje ? Jeżeli tak do 500,- to jest się nad czym zastanowić .

EURO :-)

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7490_Vimech-EQ6-Wedge-for-fast-and-easy-alignment-and-more-stability-for-your-mount.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się to podoba. Kwestia ile kosztuje ? Jeżeli tak do 500,- to jest się nad czym zastanowić .

:rofl: Chciałbyś :buahaha:

Myślałeś, że to będzie pierwsza rzecz w sklepie astro za rozsądną cenę? Niedoczekanie!

 

Każda cena sprzętu astro jest tak ustalana, żebyś nie miał żadnych wątpliwości, że się NIE opłaca :) Oni muszą przekroczyć próg bólu Twojego portfela :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.