Skocz do zawartości

Trójmiasto również!


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

No i właśnie wczoraj spotkanie było. Choć przyznaję, że w tym roku formuła się zmieniła. Poziom zszedł do podstawówki przez fakt uczestnictwa dzieciaków z nauczycielką. Ale czasem coś trafi się ciekawego a i na obserwacje się wyrwiemy ;)

Dużym plusem jest to, że otrzymaliśmy grant i nabyty został teleskop 12" z go-to, porządne okularki i kamerka planetarna.

 

Następne spotkanie za dwa tygodnie. Będę, jak też kilku "starszych" członków koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Podobno 27.08 Mars ma byc bardzo blisko Ziemi - czy ktos moze to potwierdzic?

 

 

Planeta jest najbliżej Ziemi jak jest w opozycji, czyli około północy góruje nad południowym horyzontem. Teraz Mars jest obserwowany tuż przed świtem, więc zanim Ziemia go dogoni, czyli zbliży się na najmniejszą możliwą odległość, minie jeszcze parę dobrych miesięcy. Chyba dobrze myślę ? co chłopaki ?

Ale skąd masz takie informacje ?

 

 

 

No raczej :) Najbliższa opozycja Marsa jest w kwietniu 2014.

 

EDIT: Za to 27 sierpnia w opozycji będzie Neptun.

 

 

No i właśnie mamy opozycję Marsa!

Od środy jest szansa na pogodę

może by tak zapolować z kilku różnych sprzętów

Tak chodzi mi po głowie miejscówka w cieplewie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć! jestem nowa na forum a w temacie astronomii stawiam pierwsze kroki. jeśli wszystko dobrze pójdzie to w październiku kupię pierwszy teleskop i chciałam zasięgnąć rady fachowców, czy możecie w Trójmieście polecić jakąś miejscówkę, gdzie jest trochę ciemniej? jak się bardziej otrzaskam w obserwacjach to na pewno będę chciała robić wypady za miasto, ale na razie nawet nie mogę przewidzieć czy będę umiała obsłużyć teleskop, ustawić ostrość itd. zamin się zdecyduję na poważaniejsze wyjazdy chciałabym poćwiczyć troszkę. mieszkam w Gdańsku na Jasieniu i myślałam, żeby spróbować sił na poligonie, ale gdybyście podrzucili mi jakieś sugestie to będę dozgonnie wdzięczna. interesuje mnie obserwowanie ds-ów i planuję to robic przy pomocy synty 8" na dobsonie.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich trójmiejskich gwiazdopodglądaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko, spokojnie!

Planujesz zakup wspaniałego sprzętu dla początkujących. Nawet z Jasienia będziesz w stanie zobaczyć pewnie połowę eMek (jeśli nie więcej). Z mojego doświadczenia wiem, że rozpoczynanie od całkowicie ciemnego nieba to wcale nie jest taki dobry pomysł. Oczopląsu można dostać, a i następnego dnia rano stwierdzić, że część akcesoriów gdzieś się w absolutnych ciemnościach zapodziała :icon_wink:

Poznasz sprzęt, nauczysz się trochę nieba, apetyt wzrośnie to i przyjdzie czas na bieszczadzkie miejscówki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy.

Obserwowanie z miasta DS to katorga, praktycznie zostaja gromady gwiazd otwarte, kuliste, asteryzmy gwiazd, m27,m57, m31,m42 i to w zasadzie tyle, na nauke nieba wystarczy ale obiekty beda wygladac slabiutko. Na temat doboru sprzetu polecam pojechac do sklepu z teleskopami w Gdansku Wrzeszczu i porozmawiac z Krzysztofem sprzedawca, jezdzi z nami na obserwacje, zobaczysz teleskopy na zywo itd.

Zasada jest jedna czym wieksza srednica tym lepiej, oczywiscie trzeba patrzec na mozliwosci transportowo- fizyczne i kwestii ustawiania sprzetu. Zreszta Wojtek cos o tym wie, przeszedl z teleskopow na lornetki.

Najwazniejsze to i tak poznanie nieba, polecam obrotowa mapke nieba 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Wam wszystkim za pomoc :) właśnie o to mi chodzi, żeby się nauczyć obsługi sprzętu i poruszania się po niebie zanim się zabiorę za poważne obserwacje. na razie ćwiczę na stellarium, ale jak to się przełoży na odnajdywanie się na prawdziwym niebie to jeszcze nie wiem :P u mnie pod blokiem nic nie widać, cała dobę jasno jakby w dzień, więc póki co nie zweryfikowałam zdobytej wiedzy i próbuję "na sucho" :) a z teleskopem będę musiała kawałek uciec przed tym światłem.

co do szoku pod ciemnym niebem to przeżyłam go jak moi rodzice zamieszkali na wsi, efekt był taki, że nawet wielkiego wozu nie umiałam znaleźć ,ale wtedy jeszcze nic nie wiedziałam o życiu (czyli o niebie) a teraz wieś się zmodernizowała i zainwestowali w latarnie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Forum zmarło, ekipa trójmiejska chyba przeszła na kontakt pozaforumowy telefoniczny. Co do miejscówek to wiadomo trzeba uciekać na południowy zachód od trójmiasta, bo rozświelenie jest duże. Najlepsze miejscówki to okolice borów tucholskich ale sporo oddalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za odpowiedzi, kierunek migracji znam ale chodzi o to czy np. byście polecili jakieś ośrodki wczasowo/domkowe z w miarę dobrymi warunkami do obserwacji/wychylenia piwka/spania. Czasami miejscówka wydaje się spox ale po dojeździe na miejsce okazuje się że wcale nie jest tak super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to czy np. byście polecili jakieś ośrodki wczasowo/domkowe z w miarę dobrymi warunkami do obserwacji/wychylenia piwka/spania. Czasami miejscówka wydaje się spox ale po dojeździe na miejsce okazuje się że wcale nie jest tak super.

I to jest właśnie problem... Jak ktoś ma działkę na Kaszubach to czasami jest OK. Ale domki/ośrodki są nastawione na spanie głównie w okresie letnim. A to co jest czynne cały rok, to tak zaświetla okolicę, że obserwacje można prowadzić dopiero kilka kilkometrów dalej :-). A może ktoś zna taki ośrodek?

Kilka lat temu byłem w miejscowości Sforne Gacie :-), ale jak tam jest teraz nie wiem, zresztą to już Bory Tucholskie ;-).

Kierunek na Bytów, za Kartuzami jest ciemno, ale nie mam tam miejscówki.

A na Kaszubach dzikie psy włóczące się po lasach i polach to taka lokalna atrakcja...

Kiedyś takie głodne stado popędziło mnie z miejscówki za Kartuzami :-), lokalną zwierzynę pewnie już wybiły ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahaah, parę tygodni temu wjechałem w niedzielę po godz. 22:00 w środek lasu między Miejscowością Kaliska a Wygoninem gdzie znałem pewną polankę nad takim bajorkiem w środku lasu, byłem pewien że nikogo tam nie będzie no i parę minut później zwijałem się przed grupą pijaczków, którzy najwyraźniej piwakowali gdzieś nieopodal :-P ale chyba jednak wolę pijaczków od psów.... znalazłem coś takiego w Wielu http://bajkowysenwiele.pl/ale nie wiem, co prawda już po sezonie ale to dosyć blisko miejscowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.