Skocz do zawartości

Ładne kwiatki - Rozeta HST


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw przyjrzałem się zdjęciom, później zobaczyłem czym został zebrany materiał (Pentacon) - pełen szacun!

To bardzo fajny i jasny obiektyw. Ostrość łapałem na poziomie 1,4 FWHM przy filtrach wąskopasmowych. Na czerwieni przy LRGB troszkę odstaje ale da się to obejść w późniejszej obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno właśnie zastanawiałem się nad takim zakupem do mojego canona 5ds R (piksel 4.2 um). Widzę, że dałby radę (obawiałem się totalnego mydła).

Ciekawe tylko jak wyglądały by gwiazdki na brzegach kadru. No i musiałbym poszukać przejściówki ze średniego formatu na eos-a.

 

Naprawdę udany materiał, gratuluję!

 

EDIT: masz wersję z powłokami MC, czy bez?

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno właśnie zastanawiałem się nad takim zakupem do mojego canona 5ds R (piksel 4.2 um). Widzę, że dałby radę (obawiałem się totalnego mydła).

Ciekawe tylko jak wyglądały by gwiazdki na brzegach kadru. No i musiałbym poszukać przejściówki ze średniego formatu na eos-a.

 

Naprawdę udany materiał, gratuluję!

 

EDIT: masz wersję z powłokami MC, czy bez?

Mogę Ci przetestować to szkło z EOS550d i z EOS 1Ds FF. Przejściówkę możesz złapać na allegro - zejście na M42. Pod EOS bezpośrednio chyba też robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie pokazuje wyraźnie, że te "szybkie" kamery zachęcają do krótszego naświetlania, ale efekt nie jest dobry. To zdjęcie jest bardzo fajne kolorystycznie, ale pozbawione szczegółów i z takim potężnym szumem, że aż kolorowe plamy się porobiły.

Wybacz Spirit, ale to nie moja bajka.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczam . Albo i nie wybaczam bo nie ma czego. Jesteś sceptyczny i to rozumiem.

Inna sprawa to granica materiału , umiejętności i doświadczenia obrabiającego materiał.

Możliwe ze podejście do materiału jest błędne. Pewien schemat z pracy na QHY8L pozostał.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączny czas ekspozycji to 4h 15 min przy światłosiłe f/5.6. Gdyby użyć Canona 200L f/2.8 (który świetnie działa od pełnej przysłony) to na taką Rozete wystarczyło by już tylko ~1h ekspozycji. A przecież pozostaje jeszcze kilka godzin nocy, które też można wykorzystać na naświetlanie.

 

Romek, mógłbyś pokazać stacki dla kanałów Ha, OIII i SII w skali 100%? To by dużo powiedziało o jakości materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączny czas ekspozycji to 4h 15 min przy światłosiłe f/5.6. Gdyby użyć Canona 200L f/2.8 (który świetnie działa od pełnej przysłony) to na taką Rozete wystarczyło by już tylko ~1h ekspozycji. A przecież pozostaje jeszcze kilka godzin nocy, które też można wykorzystać na naświetlanie.

 

Romek, mógłbyś pokazać stacki dla kanałów Ha, OIII i SII w skali 100%? To by dużo powiedziało o jakości materiału.

 

Używam Canona 200 L od około roku. Po testach przymykam go do F 3,5. Na "pełnej dziurze" obraz, w moim odczuciu jest mydlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo proszę.

Stack 36x5 min Ha - CCD STack - median

https://www.dropbox.com/s/oqh75dmk70lf28r/Median%20Ha%20rozeta.FIT?dl=0

 

Dzięki za udostępnienie materiału. Pozwoliłem sobie go obrobić po swojemu, bo za chwilę stanę się posiadaczem tej samej kamery - byłem ciekawy takiego "stacku" 36x5 min i mówiąc szczerze, to jestem zachwycony :D Wbrew temu co Wessel mówi, że kamera zachęca do krótkiego naświetlania, ale to nie ta droga... tak chyba nie jest. Wygląda to bardzo, bardzo dobrze - przynajmniej wg mnie. Twoja obróbka jest po prostu zbyt agresywna, dlatego wychodzą cuda w tle. Ilości materiału nie oszukasz - jest ile jest, a jak na zaledwie 36x5 min - wydaje mi się że sygnał jest super.

 

Załączam poniżej swoją wersję 1:1, bez żadnego resize, każdy może ocenić jakość szumu itd. Przy resize - jest żyleta. Mnie się morda śmieje. Jeśli masz ochotę i chcesz, to puść jeszcze SII i OIII - chętnie skomponuję po swojemu.

 

Obróbka szybka, czyli 15 min - bez rewelacji - można lepiej, podstawowe rzeczy, jak krzywe, wyostrzenie mgławicy, usuwanie szumu tła etc. Dla mnie materiał jest super - pomijając oczywiście lekko pojechane gwiazdki etc. Co do jakości zebranych fotonów w stosunku do czasu naświetlania - dla mnie rewelacja i już się nie mogę doczekać swojej sztuki :)

 

Deconvolved-Median-Ha-rozeta.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za udostępnienie materiału. Pozwoliłem sobie go obrobić po swojemu, bo za chwilę stanę się posiadaczem tej samej kamery - byłem ciekawy takiego "stacku" 36x5 min i mówiąc szczerze, to jestem zachwycony :D Wbrew temu co Wessel mówi, że kamera zachęca do krótkiego naświetlania, ale to nie ta droga... tak chyba nie jest. Wygląda to bardzo, bardzo dobrze - przynajmniej wg mnie. Twoja obróbka jest po prostu zbyt agresywna, dlatego wychodzą cuda w tle. Ilości materiału nie oszukasz - jest ile jest, a jak na zaledwie 36x5 min - wydaje mi się że sygnał jest super.

 

Bardzo ładnie.

 

Powyżej dodane S2 i O3.

 

Pojazd generuje lipna złączka. Nie pojazd a raczej koszenie po całym kadrze. Już jedzie z Astrokraka taka jak się należy.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.