Skocz do zawartości

M42 - bijące serce Oriona


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Piękna fota Sumas! :blink:

Z piątku na sobotę na zakończenie udanych obserwacji w Jeziorach w składzie - Waldi, PiotrPe, Marvaz i ja - ustrzeliłem kilka fotek Oriona 10st na horyzontem. W sumie po złożeniu wyszło jakieś 6 minut.

ED+300D

 

05,10,08-M42ED-6min-net.jpg

 

już się nie mogę doczekać jak Jądro podskoczy wyżej... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić 2 rodzaje ekspozycji : dla słabych partii i dla środka.

W photoshopie zaznaczamy (z wtapianiem) nieprzepalony środek M42 i nakładamy go na fotkę długoczasową.

Exactly!

To dotyczy (nawet w większym stopniu) fotek KLASYCZNYCH, na filmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pięknie dziękuję Wam za Wasze opinie i wspaniałe poprawki, bo obróbka materiału to następny niezgłębiony kosmos :notworthy:

 

Najlepiej zrobić 2 rodzaje ekspozycji : dla słabych partii i dla środka.

W photoshopie zaznaczamy (z wtapianiem) nieprzepalony środek M42 i nakładamy go na fotkę długoczasową.

...

 

 

Exactly!

To dotyczy (nawet w większym stopniu) fotek KLASYCZNYCH, na filmach.

 

 

no ale właśnie, czy to już nie będzie malowanie, montaż? :rolleyes:

 

no bo taką niepisaną zasadą w astrofoto jest przecież to, że obróbka może dotyczyć całego kadru,

czy taki fotomontaż, bo jest już fotomontaż, mieści się jeszcze w granicach "nieoskarżania" o "fałszerstwo"? :)

 

a z drugiej strony widziałem u kolegi, co mozna robić z fotkami w cs2, wow no cuda, istne cuda

to jeszcze jądrem Oriona się się zajmę :ha:

oj Orion, będziesz śpiewał cieńkim głosem :szczerbaty:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

po długiej i wyczerpującej walce z registaxem, o zmuszenie go, żeby zechciał poprawnie zestackować tiffy

(bo jak się okazało ok. 100 plików po ok.45MB każdy, to dla niego "trochę" za dużo do ogranięcia za jednym zamachem), a dzięki świetnemu pomysłowi kolegów z Astrochata, by stackować partiami, a potem jeszcze raz stackować te paczki) czas chyba na drugą wersję klejnotów Oriona:

 

m42stack_final4.jpg m42_v.6_web.jpg

 

pierwsze to czysty stack, drugie, to próba jego obróbki

niestety paskudna pogoda nie pozwoliła mi, na chociaż jedno podejście, żeby materiał zebrać od nowa,

i dlatego jest to ten sam, z przed ponad dwóch miesięcy, kiedy Orion był jeszcze bardzo nisko nad horyzontem :(

i tę wersję zamierzam przesłać w full size (tiff 46MB) Jackowi Pali, bo jest malutka szansa, że może się ono załapie, na powstający właśnie kalendarz :rolleyes:

pozdrowienia

 

chyba, że ktoś z Was ma pomysł, jak lepiej zrównoważyć tonalnie, ten paskudny fiolet, bez zażółcenia obrazu, jednocześnie, żeby nie było widać ziarna graidientów tej zmiany, bo to przez zaświetlenie - za dużo czerwonego w kadrze :(

a szukająć jakiegoś wzorca kolorów na APOD, każdy z tych wielkich mistrzów, kolory traktuje inaczej:

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap050918.html

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap050710.html

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap040927.html

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap040713.html

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap040315.html

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap040115.html

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap020213.html

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap001122.html

i jeszcze milion innych wersji :ha:

więc która jest ta prawdziwa, naturalna, bom już zgłupiał i w oczach mi się mieni :Boink:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak to Mistrzowie Gatunku potrafią:

 

M42_sumas_1600.jpg

 

To wersja Domka, fakt z trochę innego stacka i w wiekszym formacie, ale właśnie to jest to!

dla mnie mistrzostwo świata ileż mozna wykrzesać z takiego materiału :notworthy:

dziękuję pięknie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak to Mistrzowie Gatunku potrafią:

 

M42_sumas_1600.jpg

 

To wersja Domka, fakt z trochę innego stacka i w wiekszym formacie, ale właśnie to jest to!

dla mnie mistrzostwo świata ileż mozna wykrzesać z takiego materiału :notworthy:

dziękuję pięknie i pozdrawiam

 

Nie jest zła :) chociaż to już przeciez zupełnie inna fotka od tej wyżej skoro inny stack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka o taką kolorystykę mi właśnie chodziło. pozwoliłem sobie dodać same kolorki do mojej poprzedniej wersji i troszke jeszcze podkrecić. Jak dla mnie jest teraz OK. :Salut:

Dokładnie tak miała wyglądać moja wersja :notworthy::notworthy::notworthy:

Niestety trochę przepaliłem środek i za ciemne wyszło mi otoczenie. Jak dla mnie Twoja wersja to ideał (och te zielone smaczki) i nawet bardziej podoba mi się od wersji Domkowej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak to Mistrzowie Gatunku potrafią:

 

M42_sumas_1600.jpg

 

To wersja Domka, fakt z trochę innego stacka i w wiekszym formacie, ale właśnie to jest to!

dla mnie mistrzostwo świata ileż mozna wykrzesać z takiego materiału :notworthy:

dziękuję pięknie i pozdrawiam

 

 

O w m... , to mi się podoba.

:notworthy::helo::Beer::D:rolleyes::notworthy:

Czyli jednak siła w obróbce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak to Mistrzowie Gatunku potrafią:

 

M42_sumas_1600.jpg

 

To wersja Domka, fakt z trochę innego stacka i w wiekszym formacie, ale właśnie to jest to!

dla mnie mistrzostwo świata ileż mozna wykrzesać z takiego materiału :notworthy:

dziękuję pięknie i pozdrawiam

 

Sumas dałbyś surowy stack m42 a Domek by napisał jakis tutorialik obróbki krok po kroku dla lamerów takich jak ja..., myślę że nie jedna osoba by na tym skorzystała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stack masz przecież tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=10314

a niestety nie mogę dać tu większego, bo mamy ograniczenia wielkości i rozdzielczości w forumowej galerii

 

a o tudor Domka, to musiałbyś sam poprosić, ale chyba zdecydowanie w innej formie, jak mi się zdaje <_<

chociaż napewno, by się taki przydał, bo ja już drugą noc próbuje, to porządnie zrobić i ciągle niestety metodą małpy :szczerbaty: a efekty, to albo kaszana, albo kicha :Boink:

pozdrowienia

 

chyba że jedyne wyjście to używanie warstw, masek,

ale czy to nie jest już malowanie? czy raczej, że nie obrabianie całego kadru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz lemarcu, że ten filtr na takie LP:

 

koby&#322;ka_LP_12.2005.jpg

 

coś pomoże? :rolleyes:

 

zdjęcie z wczoraj ok. 23, z mojego ogródka, "białe noce" w Petersburgu siadają ,

przy takim zaświetleniu :D

pozdrowienia

 

i dla porządku parametry: ISO 800 f/6,3 czas 10 sec!!

przy 30 sec, może robić za reklamę tła sieci orange :ha:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz lemarcu, że ten filtr na takie LP:

 

post-984-1135341036_thumb.jpg

 

coś pomoże? :rolleyes:

 

zdjęcie z wczoraj ok. 23, z mojego ogródka, "białe noce" w Petersburgu siadają ,

przy takim zaświetleniu :D

pozdrowienia

 

O żesz w mor... , gdzie ty mieszkasz?? albo inaczej co tam oświetlają, lotnisko?? Ja w CKMK wprawdzie nie mieszkam w centrum ale takiej poświaty to sobie nie przypominam. Jeżeli tą EMkę robiłeś przy tym zaświetleniu, to :notworthy::notworthy::notworthy::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz lemarcu, że ten filtr na takie LP:

 

koby&#322;ka_LP_12.2005.jpg

 

coś pomoże? :rolleyes:

 

zdjęcie z wczoraj ok. 23, z mojego ogródka, "białe noce" w Petersburgu siadają ,

przy takim zaświetleniu :D

pozdrowienia

 

i dla porządku parametry: ISO 800 f/6,3 czas 10 sec!!

przy 30 sec, może robić za reklamę tła sieci orange :ha:

 

Sumas (jak zwykle) nas testuje.

Przy tak niskim pułapie chmur jak ostatnio, to nawet na Kamczatce od kieszonkowej latarki zrobi się jasno... :D

Przy takiej pogodzie tylko radioteleskop nie narzeka :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz lemarcu, że ten filtr na takie LP:

 

koby&#322;ka_LP_12.2005.jpg

 

coś pomoże? :rolleyes:

 

zdjęcie z wczoraj ok. 23, z mojego ogródka, "białe noce" w Petersburgu siadają ,

przy takim zaświetleniu :D

pozdrowienia

 

i dla porządku parametry: ISO 800 f/6,3 czas 10 sec!!

przy 30 sec, może robić za reklamę tła sieci orange :ha:

Sumas, przy niskim pułapie chmur lub mgły, takie widoki to normalka. Kiedy powietrze nie jest zamglone, a na niebie wysokie cirrusy, to jest dużo ciemniej, co sam możesz sprawdzić fotograficznie, jak sie poprawi pogoda. Sam mam zamiar kupić taki filtr, bo mam takie trzy lampy przed domem.

Wykres przepuszczalności filtru Baadera i filtru Canona 350D. Nie polepszy to czułości aparatu który ma ok. 22% przepuszczalności w pasmie 6500nm. ale zablokuje sodówki, dzięki czemu tło nieba będzie ciemniejsze i mglawica ujawni subtelniejsze struktury.

baader_uhc.png

canon.png

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a myślisz lemarcu, że ten filtr na takie LP...

 

Pomoże, pomoże i to nawet bardzo. Robiłem testy u siebie gdzie w kierunku południowym 300m ode mnie stoją dwa wielkie supermarkety. Zdjęcie m42 z filtrem jest zdecydwanie lepsze niż bez. Zresztą spójrz sobie na testy emdego, tam sa zdjęcia porównawacze chyba m27. Ten filterek powoduje, że dostaje się całkiem przyzwoite ciemne tło, zamiast czegoś żoto-pomarańczowego.

 

Jedynym minusem stosowania tego filtra jest to, że trzeba wydłużyć naświetlanie ale i tak gra warta jest świeczki i ja osobiście polecam ten filterek.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.