Skocz do zawartości

teleskop w miare mobilny do 15tys.


Kerad

Rekomendowane odpowiedzi

APO 100/500 dla poczatkujacego to moze i dobre, ale co bedzie jak kiedys popatrzy w inny telep .

Na zlocie patrzylem w semi APO 80/500 i nie chcialem wiecej , tak samo moja zona . Newton 135/1300 dawal duzo lepsze obrazy planet . Ogniskowa do planet najlepiej powyzej metra .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APO 100/500 dla poczatkujacego to moze i dobre, ale co bedzie jak kiedys popatrzy w inny telep .

Na zlocie patrzylem w semi APO 80/500 i nie chcialem wiecej , tak samo moja zona . Newton 135/1300 dawal duzo lepsze obrazy planet . Ogniskowa do planet najlepiej powyzej metra .

 

serio Newton dawal lepsze obrazy planet :blink: a mozesz mi to wyjasnic dokladniej bo ja nie mialem jeszcze przyjemnosci patrzec przez APO ale slyszalem ze jest bezkonkurencyjny z Newtonami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi do głowy Takahashi Mewlon. I do planet i do DS-ów się nada, bardzo ciężki nie jest, a jak nie nastawiasz się na astrofoto to superciężkiego montażu też nie musisz kupować. Tylko w Polsce zdaje się nikt tym nie handluje, ale paru ludzi ma takie sprzęty, może się wypowiedzą.

 

Mewlon 210 do DS? On ma f/12 i pole liniowe tylko 18 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

po pierwsze - kupowanie teleskopu "w ciemno", bez uprzedniego sprawdzenia jego mozliwosci to jak kupowanie samochodu bez uprzedniego przejechania sie nim, czyli ryzyko totalnego rozczarowania.

 

Po drugie - jezeli nie przewidujesz, ze Twoje warunki do wykorzystywania takiego sprzetu nie zmienia sie w ciagu najblizszych lat to masz tylko jeden wybor - 10-12cm APO z profesjonalnym statywem fotograficznym.

 

Zapomnij o montazach typu EQ-5 i EQ-6, to jest naprawde kawal ciezkiego zelastwa o czym nikt tutaj nie powiedzial, ktory bedziesz musial dzwigac, co szybko zniecheci Cie do uzywania Twojej nowej zabawki w terenie.

 

Zapomnij o newtonach na dobsonie itd. jezeli nie masz samochodu, zanim przeniesiesz, rozpakujesz, rozlozysz i przygotujesz taka tube do pracy okaze sie, ze polowa entuzjazmu z Ciebie wyparowala.

 

Sam mam APO 8cm i lekki statyw Manfrotto, jest to super mobilny sprzet, ktory calkowicie zaspokaj moje potrzeby amatora. Teleskop sluzy do obserwacji nocych, a jak trzeba to w ciagu 2 min. zamienia sie w doskonaly teleobiektyw do aparatu cyfrowego. Poza tym mozna go swietnie wykorzystac w dzien.

 

Przeanalizuj swoj zakup na zimno, wydawanie takich pieniedzy na rure, ktora bedzie stala w kacie i czekala na lepsze czasy to prosta droga do zalowania takiego zakupu.

 

Pamietaj, ze opinie i komentarze uzytkownikow tego forum to jedno, natomiast Twoje rzeczywiste mozliwosci (czyli wolny czas, pogoda, checi i zapal) wykorzystania mozliwosci takiego sprzetu to zupelnie inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o montazach typu EQ-5 i EQ-6, to jest naprawde kawal ciezkiego zelastwa o czym nikt tutaj nie powiedzial, ktory bedziesz musial dzwigac, co szybko zniecheci Cie do uzywania Twojej nowej zabawki w terenie.

ja to powiedziałem :szczerbaty:

 

Zapomnij o newtonach na dobsonie itd. jezeli nie masz samochodu, zanim przeniesiesz, rozpakujesz, rozlozysz i przygotujesz taka tube do pracy okaze sie, ze polowa entuzjazmu z Ciebie wyparowala.

 

nieprawda taurusa rozkłada się bardzo szybko!!!

 

pozatym chyba niewiesz ile waży 10-12cm APO i zapominasz że jest obrzydliwie nieporęczne bo długie.

 

TAURUS TAURUS IBER ALES :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wogóle nie czaję tej sytuacji. Kiedy zacząłem sie interesować astronomią i zechciałem kupić teleskop doszedłem do wniosku, że mam 4000 na sprzęt i tyle powinno wystarczyć. Inna sprawa, że jestem już po komunii, po osiemnastce i mam rodzinę. Ale dążę do tego, że faktycznemu początkującemu nie trzeba aż 15000, dlatego dziwię się ogromnie, że jeśli historia jest prawdziwa, nie kupiłeć telepa trzy lata temu powiedzmy za 5000, żeby już oglądać niebo. :rolleyes: Ja wciąż jestem początkujący i nadal myślę, że jeśli 15000 dla kogoś to dużo, a dla Ciebie raczej tak, to faktycznie pooglądaj osprzęt na zlocie jeśli chcesz wydać całą kasę. Myślę, że do wydania takiej kasy na teleskop trzeba już doświadczenia w obserwacjach.

 

Chyba lepiej przejść po szczeblach możliwości sprzętu, niż od razu zacząć wysoko, bo o czym potem marzyć :lol: , ... no niby można o metrowym r-c.

 

Niech doświadczeni zweryfikują moją wypowiedź. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wogóle nie czaję tej sytuacji. Kiedy zacząłem sie interesować astronomią i zechciałem kupić teleskop doszedłem do wniosku, że mam 4000 na sprzęt i tyle powinno wystarczyć. Inna sprawa, że jestem już po komunii, po osiemnastce i mam rodzinę. Ale dążę do tego, że faktycznemu początkującemu nie trzeba aż 15000, dlatego dziwię się ogromnie, że jeśli historia jest prawdziwa, nie kupiłeć telepa trzy lata temu powiedzmy za 5000, żeby już oglądać niebo. :rolleyes:

Właśnie, czy historia jest prawdziwa? :rolleyes: Mi ten temat pachnie drzewem liściastym czyli Lipą. :Boink:

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o newtonach na dobsonie itd. jezeli nie masz samochodu, zanim przeniesiesz, rozpakujesz, rozlozysz i przygotujesz taka tube do pracy okaze sie, ze polowa entuzjazmu z Ciebie wyparowala.

Wybacz ale chyba nie wiesz o czym piszesz, Newton nawet 380 to może być sprzęt przenośny, zwłaszcza że kolega pisze że chodzić może z obciążeniem, na dobrą sprawę to można przy odrobinie wysiłku przejść sie z rozłożonym (Taurusem) tą chwilę. po drugie co rozłożysz co rozpakujesz ??? Nawet jak miałem tradycyjnego Newtonka 250 to cały problem polegał na tym żeby postawić dobsa na ziemi i położyć na nim tube i koniec. Z taurusami jest jeszcze szybciej, prościej i przyjemniej i nawet najbardziej poczatkujący da sobie radę :-)

A wracając do tematu to jak już pisali koledzy tylko ZLOT i później pewnie nie będziesz miał wielkich wątpliwości. Lukniesz sobie np 380 na jakieś mgławice czy inne piękności, później lukniesz też na planetki i zaraz wszystko stanie sie jasne ;-)

Mohikanin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mewlon 210 do DS? On ma f/12 i pole liniowe tylko 18 mm.

Skoro 200K z wyciągiem 1.25" nadaje się całkiem nieźle do DS, to dlaczego Mewlon ze swoim wyciągiem 2" miałby się nie nadawać? :icon_rolleyes: Nadal nieskromnie uważam, że ta propozycja jest najbardziej uniwersalna spośród wszystkiego co zostało tu wymienione :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, czy historia jest prawdziwa? :rolleyes: Mi ten temat pachnie drzewem liściastym czyli Lipą. :Boink:

 

pozdro

Krzysiek

 

Nie, ta historie wymyslilem sobie z nudow w celu zmarnowania cennego czasu kilkunastu osob z tego forum i wywolania dyskusji o wyzszosci trojkata nad kwadratem <_< . Myslisz, ze nie mam ciekawszych rzeczy do roboty niz pisanie opowiadan fantastycznych na forum astronomicznym? Przepraszam za arogancje, ale ta sugestia byla bardzo niemila.

 

Ktos sie dziwil, ze zbieralem kase przez 5 lat i w tym czasie nic nie kupilem. Po prostu mam taki charakter. Lubie zbierac dlugo pieniadze i kupic sobie cos "raz a dobrze".

 

Wydaje mi sie, ze wybiore Taurusa, musze tylko upewnic sie jaki bedzie najwiekszy model dajacy sie przenosic przez jedna osobe. A moze wyekwipuje sie w wozek typu "Złomiarz"? :)

 

albo wybuduj sobie obserwatorium za miastem i problem transportu znika ;)

p.s. skad jestes? bo wydaje mi sie ze mieszkasz blisko mnie

 

Jasne, tylko skresle 6 w totolotka i juz stawiam obserwatorium :]

 

A Sandomierza niestety blisko nie mieszkam, nawet wojewodztwo nie te, - Dolny Slask, Boleslawiec - taka sobie miescina

Edytowane przez Kerad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kerad, obawiam się, że jak kupisz sobie Tsurusa to poobserujesz ze dwa, trzy razy (na tyle starczy sił początkującemu) potem sprzęt postoi w kącie a za rok sprzedaż komuś za pół ceny.

I nie dlateo, że zawiedziesz się na Taurusie. Pływac trzeba uczyć się na płytkiej wodzie. Jak skoczysz do rzeki to masz szansę utonąc zanim się nauczysz.

 

Lepiej kup cos małego i poręcznego za 2 tys. PLN. Za rok sprzedsz za 1500 ale Twój kolejny wybór teleskopu za 14,5 tys będzie trafniejszy. Może sie okazać, że astronomia obserwacyjna to dla Ciebie nie to.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze wyekwipuje sie w wozek typu "Złomiarz"? :)

 

genialne w swojej prostocie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

są takie torby na zakupy typu dwa kółka i rączka mozna wybrać taką z większymi gumiastymi kołami w sam raz na tarusa. czy masz winde w bloku? albo mieszkasz na parterze? bo to by wiele spraw rozwiązało. plus te kółka w torbie ijest mobilnie ale jaja że tez sam na to nie wpadłem :)

 

ps. taurus za drogi??????? może ma kosztować taniej od seryjnego dobsa tej samej wielkości? troche więcej obiektywizmu prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby Taurus byl robiony seryjnie, to jego cena była by bardzo mała... wiadomo jak sie cos robi recznie to trzeba za to duzo placic, ale Taurus jest bardzo prosty w konstrukcji a materiały do jego produkcji są minimalne :Salut:

Tutaj masz ceny popularnych w Stanach dobsów Obsession. To jest jak najbardziej produkcja seryjna. Obsession 15" kosztuje 4,000$, jakieś 2x drożej od Taurusa podobnej wielkości. Polemizowałbym z tym, że taurusy są drogie. Podstawową ich wadą jest to, że nie są dostępne od ręki, tylko trzeba długo czekać w kolejce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Taurus jest bardzo prosty w konstrukcji a materiały do jego produkcji są minimalne :Salut:

Zrób sam to zobaczysz.

A po drugie jak to materiały są minimalne, nie rozumię , mogę iść do pierwszego lepszego sklepu z optyką i kupić np. 30 szt. 30-o lub 40-o centymetrowych gotowych luster?

Wiesz mi gdyby tak było to na pewno ceny byłyby inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kerad, koniecznie musisz spojrzeć osobiście przez różne teleskopy! Każdy tutaj preferuje coś innego i ma inne upodobania, a uniwersalnego sprzętu nie ma. Tyle czasu czekałeś to musisz znaleźć czas na polukanie przez skrajnie różne konstrukcje. Jeszcze jedno! Nie zapominaj o dobrych akcesosiach a szczególnie okularach które swoje kosztują a bez nich nawet najlepszy obiektyw nie rozwinie skszydeł.

Ja potrzebowałem 25 lat i przerobiłem wszystkie konstrukcje optyczne , no prawie wszystkie żeby osiągnąć swój cel i teraz jestem w stu procentach zadowolony. Mozesz się radzić ale polegaj tylko na własnym wzroku!

Paweł Maxym trafił w sedno- KONIEC, KROPKA.

Jakby co to Poznań zaprasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kerad ja też zbieram na sprzęt. Moim zdaniem powinieneś sie zastanowić nad przerobieniem roweru na trzy kołowy np. między dwoma kołami na jednej osi ( z tyłu lub z przodu zależnie od konstrukcji roweru) mugłbyś zamontować specjalne mocowanie na którym umieszczałbyś dużą tubę newtona, a w bagażniku czy w jakiejś specjalnym koszu z ciękich rurek mógłbyś umieścic montaż paralaktyczny, dobsona, lub azymutalny. w zalezności jaki byś posiadał. Rowerem mógłbyś pokonać odległości nawet po 10 km. Nie męcząc się z dźwiganiem ciężkiego sprzętu. Mógłbyś równoćześnie zabierać ze sobą nawet dwa teleskopy.

Np. 12" Dobsona do DS i np. małe apo 80mm. do planet i księżyca. Myślę że jadąc takim cudem techniki po asfalcie z niezbyt dużą prędkością specjalnie nie musiałbyś się martwić o to że sprzęt się rozkolimuje. a i cenowo. Kupując dwa wyżej wymienione teleskopy zmieścił by się pan w połowie sumy która chce pan wydać. Dodam jeszcze że wioząc tubę na rowerze wiatr który wieje przy jeżdzie 15 km/h studziłby przy okazji lustro teleskopu. Jeśli chodzi o chodzenie na piechotę, to polecałbym teleskop w układzie kassegraina. Trochę kombinując mógłby pan sprowadzić niezłą tubę z USA za 2000$ można znaleźć naprawdę duże lustro. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sam to zobaczysz.

A po drugie jak to materiały są minimalne, nie rozumię , mogę iść do pierwszego lepszego sklepu z optyką i kupić np. 30 szt. 30-o lub 40-o centymetrowych gotowych luster?

Wiesz mi gdyby tak było to na pewno ceny byłyby inne.

 

Powiem Ci ze moze zrobie, na razie przerobilem Syriusza i mi starcza, materiały do produkcji Taurusa są minimalne bo są, i fajnie że tak jest, nie mówie tu o lustrach itp to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.