Skocz do zawartości

Chłodzenie w MT-800


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Czy jest sens założyć z tyłu tubusu MT-800 chłodzenie(wiatraczek z kompa)? Soligor Mt-800 ma niestety lustro zasłonięte jakąś płytą a nie tak ja w syntach gołe lustro.

Zapodaję fotki:

P1010001.jpg

P1010002.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to w tym deklu jest piękna "dziura" na wentylatorek!!!

Nigdy nie rozbierałem (w przeciwieństwie do montażu) tuby soligora, ale wywierciłbym w tym deklu kilka dziur np. fi10 i na nich przykręcił wentylator. Do tego regulator obrotów (np. na bazie LM317) i gotowe.

Nie jestem newton'owcem, ale z doświadczeń kolegów z pewnością pomoże!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej sami powinniście stwierdzić czy warto,

przeciez to tylko o szybsze chłodzenie chodzi,

jeżeli bez wentylatora, nie bedzie wam ono za bardzo przeszkadać, że za długo, to po co się trudzić?

a zawsze to dadatkowy otwór, przez który i kurz też będzie właził

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko bedzie cos doradzic, nie wiedzac jak wszystko wyglada za ta plytka. Jak daleko jest lustro? Najlepiej jakbyscie wykrecili cale mocowanie lustra i przeslali pare fotek. Z tych, ktore sa obecnie zamieszczone nie mozna nic doradzic.

Maciek

Narazie nie rozbieram bo nie mam kolimatora :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie,

Masz teleskop F/4 (z tego co sprawdzilem) i nie masz kolimatora?! O zgrozo. :Boink:

 

Co do wiatraczka to kup prosty "brushless" do komputerka i podczep do niego prosta baterie 9V, dzieki temu unikniesz wibracji, bo wiatraczek bedzie chodzil na mniejszych obrotach. Nie potrzebujesz na razie regulatora, najwazniejsze, zby teleskop sie szybko schlodzil, potem mozesz wylaczyc. Na poczatek najprostsze bedzie najlepsze.

 

Adamie, ja bym jednak odlozyl chlodzenie na pozniej i kupil kolimator. To powinien byc twoj priorytet, szczegolnie przy F/4. Jedna osma obrotu sruba kolimacyjna w moim F/4.7 to roznica rzedu "czy widze piec, czy kilkanascie kraterow na dnie Klawiusza.

 

Co do kurzu, to niezawodnie sprawdza sie zwykly czepek kapielowy zakladany na dolna czesc.... teleskopu oczywiscie :D

Maciek

Edytowane przez Pirx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie rozbieram bo nie mam kolimatora :szczerbaty:

 

 

No to pora go sobie zrobić :szczerbaty:http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

 

Odpuśćie sobie dziurawienie teleskopów Panowie. Wystarczy postawić przed wlotem do tyby wentylator i efekt bedzie podobny, ja tak studzę 270/1500 w 2h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda dziurawić obudowę. Wystawiam swojego MT-800 na godzinę przed używaniem i wystarczy.

Gdybyś jednak chciał robić chłodzenie, to można zastosować regulator napięcia LM350, który daje do 3A, a kosztuje coś około 1 zł.

Z tym rozkolimowywaniem, to jakiś mit. Używałem 2 lata, woziłem za miasto kilkadziesiat kilometrów i nic.

Hamal jest świadkiem. Sprawdzał swiom kolimatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Heńkiem ,po co soligorowi wiatrak.

Chyba że obserwujemy kilka minut a mamy na przygotowanie teleskopu także kilka minut.

Chłodzi się bardzo szybko i nawet przy - 20 po godzinie był gotowy.

Adam czy aby nie chcesz przedobrzyć ? :D

To konstrukcja otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Heńkiem ,po co soligorowi wiatrak.

Chyba że obserwujemy kilka minut a mamy na przygotowanie teleskopu także kilka minut.

Chłodzi się bardzo szybko i nawet przy - 20 po godzinie był gotowy.

Adam czy aby nie chcesz przedobrzyć ? :D

To konstrukcja otwarta.

No nie wiem :szczerbaty: Zawsze w newtonie miałem chłodzenie. I było dość przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na prerii bardzo szybko spada w nocy temperatura, dlatego wiatrak jest bardzo potrzebny i wszystkie pracuja przez caly czas obserwacji. Po za tym wiatraki pchajac od spodu szybciej czyszcza tube ze wszelkich zawirowan powstalych przez unoszenie sie powietrza. Kolajna zazleta to niedopuszczanie do parowania drugiego lustra.

 

Ja mam w sumie 4 wiatraki. Jeden sluzy tylko do schladzania przed obserwacja i dmucha z boku, a trzy pchaja powietrze z tylu.

 

Ogolnie rzecz biorac wiatraki sa potrzebne w Newtonach, szczegolnie tych wiekszych. Czasami lustro nie jest dobrze schlodzone przez cala noc.

 

Wystarczy roznica 2 stopni, aby powstala nad lustrem bariera termiczna, czy jak to sie tam nazywa poprawnie po polsku ;-)

 

Ja zastosowalem prosty termometr z czujnikiem, ktory podaje mi temperature lustra i otaczajacego powietrza, wiec wiem co i jak.

 

Nikogo usilnie nie namawiam do zakladania od razu wiatraczkow, ale dobrze jest poczytac o tym, jak wiele tracimy obserwujac przez nieschlodzonego Newtona.

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na prerii bardzo szybko spada w nocy temperatura, dlatego wiatrak jest bardzo potrzebny i wszystkie pracuja przez caly czas obserwacji. Po za tym wiatraki pchajac od spodu szybciej czyszcza tube ze wszelkich zawirowan powstalych przez unoszenie sie powietrza. Kolajna zazleta to niedopuszczanie do parowania drugiego lustra.

 

Ja mam w sumie 4 wiatraki. Jeden sluzy tylko do schladzania przed obserwacja i dmucha z boku, a trzy pchaja powietrze z tylu.

 

Ogolnie rzecz biorac wiatraki sa potrzebne w Newtonach, szczegolnie tych wiekszych. Czasami lustro nie jest dobrze schlodzone przez cala noc.

 

Wystarczy roznica 2 stopni, aby powstala nad lustrem bariera termiczna, czy jak to sie tam nazywa poprawnie po polsku ;-)

 

Ja zastosowalem prosty termometr z czujnikiem, ktory podaje mi temperature lustra i otaczajacego powietrza, wiec wiem co i jak.

 

Nikogo usilnie nie namawiam do zakladania od razu wiatraczkow, ale dobrze jest poczytac o tym, jak wiele tracimy obserwujac przez nieschlodzonego Newtona.

 

Maciek

A mógłbyś zrobić fotki tego chłodzenia? Powiedz coś więcej o tym termometrze :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U was sytuacja przedstawia się lepiej. U mnie na tej płytce co widać na fotce spoczywa całe lustro z celą :szczerbaty:

Jeżeli nie za bardzo możecie sobie wyobraźić o czym mówię to jutro zapodam fotki(teraz nie mogę bo akumulatorki siadły :angry:)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Po za tym wiatraki pchajac od spodu szybciej czyszcza tube ze wszelkich zawirowan powstalych przez unoszenie sie powietrza. Kolajna zazleta to niedopuszczanie do parowania drugiego lustra.

...

Nikogo usilnie nie namawiam do zakladania od razu wiatraczkow, ale dobrze jest poczytac o tym, jak wiele tracimy obserwujac przez nieschlodzonego Newtona.

 

Maciek

 

 

Oprócz chłodzenia lustra chodzi jeszcze/głównie o uzyskanie powolnego laminarnego strumienia powietrza w tubusie. Piotr Z. pisał kiedyś, że po włączeniu wentylka od razu można było prowadzić jakieś tam obserwacje. Bez niego spory newton studzi się b. długą chwilę.

Osobiście gdybym dysponował newtonkiem z pewnością wentylek bym sobie zafundował.

Zaryzykuję stwierdzenie, że jest tak samo niezbędny jak grzałki na odrośniku refraktora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie gadżety są dobre dla stacjonarnych telepów wynoszonych do ogródka. Wożenie tego w teren z tym całym okablowaniem tylko komplikuje sprawę. Swojemu MT800 nigdy nie wstawię żadnego śmigła. Powietrze i tak przechodzi wokół lustra, bo jest tam przecież szczelina dookoła. Wentylator będzie wystawał poza obrys tubusa i łatwo go uszkodzić w transporcie.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lemarc Zasilanie takiego wentylatora (lub kilku) odbywa sie za pomocą jednego przewodu. Właśnie na takich wyjazdach przydaje się chłodzenie, bo nie tracimy tak dużo cennego czasu. W domu możemy odczekać sobie tą godzinę lub dłużej, odpowiednio wcześniej wystawiając sprzęt. A w samochodzie ciepło być musi. Poza tym kwestia zaparowywania luster...

To czy wentylator będzie wystawać, zależy tylko od konstrukcji. Wentylatory przyczepione za pomocą velcro, w przypadku wyjazdu, są łatwe do demontażu.

Tak więc lepiej jest mieć chłodzenie niż go nie mieć :rolleyes:

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.