Skocz do zawartości

Mróz


grzel

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili termometr za moim oknem pokazuje -23 st. Brrrrr.

Prowadził ktoś już obserwacje w tak niskich temperaturach (albo niższych)?

 

Chciałbym, jeśli będzie pogodna noc trochę polukać w niebo.

Jak się ubrać to mniej więcej wiem, bo było ostanio na forum.

Bardziej mnie interesuje jaki wpływ na teleskop ma tak niska temperatura.

A co ze smarami, wytrzymają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj ten mróz :szczerbaty:

Co do ubioru , to jest cały wątek na ten temat, ewentualnie mozna załatwić cały komplet od wedkarza który specjalizuje sie w połowach w przerembli ponoc bez problemów mozna wytrzymac przy -30 stopniach :D

A sprzęt naprawde nie wiem jak sie zachowuje przy tak niskich temperaturach, ja osobiscie obsetrowałem przy - 18 i nic sie nie działo , no ale miałem Mizara a ze to rosyjski sprzet to pewnie i dostosowany :Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazaj na elemety gumowe i plastikowe motylki - lubia pekac na takim mrozie. Utrodnieniem jest szybkie i gwaltowne zaparowywanie okularow, jedynie okulary o duzym LER wchodza w gre ale i tak musisz ciagle myslec w ktora strone masz skierowane usta i nos. Co do smarow to zalezy wszystko od ich jakosci. Niemniej mozesz sie zdziwic.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mrozu, to podczas ostatnich obserwacji ze 2 tygodnie temu przy mrozie rzędu -15*C, skróciły mi się rurki w Taurusie tak z 0.5cm :unsure: , co spowodowało, że ognisko wylazło bardziej z wyciągu i w jednym okularze, którego normalnie już nie wsadzam do końca, nie dało rady złapać ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellou,

 

co do ubrań z własnych 18letnich doświadczeń:

 

-nie ubieraj się zaraz maksymalnie tzn ubierz się tak żeby było Ci ciepło

a jak zaczniesz odczuwać pierwsze objawy chłodu dokładaj ubranie np

podwojny sweter itd . tylko nie przesadz bo mozesz nie zmieścić się

w drzwi!

-Nic na siłę jęzeli już jest za zimno dla Cibie nie ryzykuj choroby.

-organizm ludzki gubi najwięcej ciepła przez głowe -- czapka --

-staraj się podczas obserwacji w miarę dużo poruszać np podczas zmiany objektu.

-przerwa z ciepłą herbatka lub kawą konieczna....

-dobre kieszenie fajna sprawa możesz tam np mieć latareczkę tudzież soczewki.

-dobre rozplanowanie obserwacji. W takich temperaturach nie siedzi

sie po 10min i myśli zaraz co to ja jeszcze musiałem...?

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z porad praktycznych, to dobrze miec duza wartosc dlugiego oka w lonetce/teleskopie, bo mprzygladajac je do okularu, bardzo szybko powstaja niemile odciski, ktore po powrocie do domu moga sie zamienic nawet w male ranki - ble. Mi sie kiedys przydazylo obserwowac w temperaturze -27 st, a przy -32 dojezdzalem do szkoly i jakos sie udawalo. Ale ubieranie sie na cebulke to podstawa :-)

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum był już poruszany problem dbania o sprzęt ,szczególnie dotyczący lustrzanek.

Myślę że zastosowanie tamtych porad w stosunku do komputerów będzie adekwatne

 

Najgorsza jest wilgoć osadzająca się na zimnych metalowych podzespołach czy ścieżkach w ciepłym pomieszczeniu.

Wniosek: sprzęt niech nabiera temperatury otoczenia bardzo powoli ( teleskopów też się to tyczy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł: "Jak chronić sprzęt przed mrozem?" http://www.pcworld.pl/news/87887_1.html

 

Niezły tekst, jak najbardziej na czasie.

Przynajmniej wiadomo co może spotkać laptopa, cyfrówkę czy telefon w tak niskich temperaturach.

 

A przy okazji, Ontrack Polska (oddział gdzieś na Śląsku), jak dobrze pamiętam, jest jednym z najlepszych laboratoriów na świecie, specjalizującym się w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych nośników danych. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mnie interesuje jaki wpływ na teleskop ma tak niska temperatura.

A co ze smarami, wytrzymają?

 

Przy -25 Tal 200k dziala bez żadnych zmian. No może trochę dłużej trzeba go chłodzić. Przyszedłem po godzince i był już schłodzony więc nie wiem czy zwykłe 30-45 minut starczy. Mechaniżm zegarowy też pracuje normalnie i bez zauważlnych dodatkowych oporów.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys zlowilem leszcza , wazyl ponad 2 kg i mial pol metra dlugosci . Byla to ostatnia ryba co zlowilem .

Jakbym mogl to cofnalbym czas i wypuscil do jeziora , a nie z innymi zjadl .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.