Skocz do zawartości

Jaki okular 2" ok.30mm z jak najmniejszymi objawami komy i dużym polem?


Krzysztof G.

Rekomendowane odpowiedzi

Ale czy różnica w obrazie jest aż tak duza??Bo 260zł a 860zł to kolosalna róznica....no przynajmniej dla mnie :D

 

Jak Cie stac na LVW to bierz LVW i sie nie wahaj, bo to okular-inwestycja na dlugie lata, a nie Plossl ktorego sprzedasz za pol roku za 60% wartosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy różnica w obrazie jest aż tak duza??Bo 260zł a 860zł to kolosalna róznica....no przynajmniej dla mnie :D
im jasniejszy teleskop tym powinien mieć lepsze okulary. polaris ma bardzo ciemny telep f/12 i dlatego i tak kupił sobie LVW :ha:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im jasniejszy teleskop tym powinien mieć lepsze okulary. polaris ma bardzo ciemny telep f/12 i dlatego i tak kupił sobie LVW :ha:

 

no...

 

ale wtedy nie bylo Hyperionow :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoomem 3-6 mm najmniejsze powiekszenie to 260 przy tej ogniskowej , majwieksze 720 .

Nie bedzie to czesto uzywany okular , choc ten Nagler jest ponoc super . 150 x, 180x, 220x do planet warto tez miec . Czesciej z nich sie korzysta .

 

 

Syriusz ma ogniskową 1500mm. Więc z zoomem 3-6mm mi wychodzi 250 do 500 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do jak światłosilnego telepa. Do f4.3 napewno nie.

 

Z ciemnym sprzetem wiekszosc okularow bedzie dobrze pracowala.

Nawet Swany sa swietne na prawie calym polu w np. f/10 i f/12.

 

Ale z drugiej strony zanotowalismy spadek jasnosci obrazu w Hyperionach wzgledem LVW oraz wieksza aberracje chromatyczna.

W koncu LVW to lantany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem sie własnie na LVW 22mm do mojego newtona. Z recenzji zamieszczonych w sieci wynika iż jest to świetny okular dorównujący dawanym obrazom zdecydowanie droższym Naglerom. Jeżeli więc masz pieniądze na LVW to nie ma co oszczędzać tylko je kupić. W przeciwnym razie po pewnym czasie i tak będziesz szukał czegoś lepszego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary ok 30 mm ogniskowej mozna samemu poskladac . Majac w miare dobry 20 mm i 2-3 cm z przodu przed nim zamocowac jakas achromatyczna soczewke z obiektywu mamy ok 30 mm okular . Ogniskowa jest zlezna od odleglosci soczewki i okularu . Bylo to juz poruszane .

Tak poskladalem swoj okular. Nie wszystkie okulary pewnie pasuja . Z posiadanego 20 mm w plastikowej obudowie z synty / chyba/ i soczewki obiektywu 50 mm jakies japonskiej firmy spasowalo .

Aberacji chromatycznej nie widac , za to na brzegach w moim F5,6 znieksztalcernia komopodobne sa znaczne . Ale kat widzenia tego co dobrze widac jest poza zakresem oka i musze nim ruszac aby boczne rejony zobaczyc . W sumie calosc kosztowala 80 zl . A zawsze okular 20 mm moge odzyskac . Choc jego metalowa tulejke wykorzystalem do 20 mm z lornetki . Ten 20 mm z Synty dobrze pasuje do robienia zdjec w projekcji okularowej . W lornetkowym elfrze na srodku zdjecia widac cien lusterka .

 

Ogolnie to z dlugoogniskowymi okularami to jakas cenowa paranoja . Na malym powiekszeniu nawet nie musza byc pozbawione aberacji chromatycznej bo bardzo malowidoczna . Tylko znieksztalcenia sferyczne .

Na ogol sa widoczne .Jakby stosowano w dlugoogniskowych okularach wiekszej srednicy soczewki to i ta aberacja bylaby mniejsza . Zeby choc byla wielkosci komy lustra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rammstein5 to ten sam użytkownik co Michał Cerbińśki tylko teraz pod inną nazwą bo musiałem zmienić sobie konto bo tamto ciągle mi nawalało niemogłem sie zalogowac itp.

Pozdrawiam Rammstein5

Dzięki za te odpowiedzi chyba zdecyduje sie na naglera ale prosze piszcie jeszce swoje opinie co do tych okularków :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! posiadam teleskop o średnicy 250mm lustra i światłosile f4,7 szukam okularu 2" o dość dużym polu widzenia i takim który wykazywałby jak najmiejsze objawy komy szukam okularu ok.30mm który dawałby obraz powiekszony ok 40x na moim teleskopie. Który waszym zdaniem zadowoliłby mnie w wystarczającym stopniu? narazie to zastanawiam się nad William Optics SWAN 33 mm 2" chociaż wolałbym okular który redukuję komę znaczniej.tylko nie piszczie o naglerach bo cena za wysoka.

Kurcze ...troche dziwnie wydac 9 stów na sam okular.....ale mysle też o przyszłości i LVW 22mm bedzie chyba najleprzym wyborem....

Dzięki za wszystkie posty :Beer:

Pozdr

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rammstein5 to ten sam użytkownik co Michał Cerbińśki tylko teraz pod inną nazwą bo musiałem zmienić sobie konto bo tamto ciągle mi nawalało niemogłem sie zalogowac itp.

Pozdrawiam Rammstein5

Dzięki za te odpowiedzi chyba zdecyduje sie na naglera ale prosze piszcie jeszce swoje opinie co do tych okularków :helo:

 

Jakie moga byc opinie o Naglerach jesli to najlepsze okulary na rynku?

 

Ale:

- za jednego Naglera masz dwa LVW

- TeleVue nie ma dystrybutora na Polske wiec kupujesz albo gdziesz w Europie albo jesli masz mozliwosc - w USA, co rodzi troche przeszkod

 

A Vixenki masz na drugi dzien w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Żeby nie podwajać liczby postów.

Mam do wydania 626 złociszy i nie moge sie zdecydować w jaki sposób je spożytkować :/

Mam dwie opcje:

1. Soligrol 32 mm + barlow Soligrol 2x wszystko 2 cale

2. Samego tylko 2 calowego swana 33 mm

 

I mam dwa pytanka:

1. Czy mieszkając w krakowie i najczęściej tam lukająć w niebo przy gigantycznym LP ma sens kupowanie tak długich okularów bez odpowiednich filtrów LP czy bede zmuszony niestety zbierać dalej na szerokątnego LVW?

 

Prosze mi nie polecać żadnych Neglerów ani tym podobnych okularów z wyższej pułki bo mnie na nie nie stać i stać nie będzie w przyszłości a lantany to naprawde szczyty moich oszczędności.

 

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurak- odpowiem ci tak. Kupiłem RKE 32 mm- jestem zadowolony. Lukałem przez komplet RKE plus ten Barlow Soligora- było dobrze. Oczywiście pomijam komę i np. mniejszą kontrastowość niz przy Swanie. Tyle, że nie mam LP u siebie. Może Swan? Jest o klasę lepszy od RKE- wizualnie potwierdziłem :)

 

Edit: oczywiście rozmawiamy i tak o rozwiązaniu ekonomicznym!

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mieszkasz w Krakowie to zastanowiłbym się nad erflem antaresa, podejdź do AK i jak Janusz ma go w sklepie to wtedy ewentualnie kupisz. Ostatnio porównywaliśmy jego Amerykańską mutację w Belęcinie ze SWAN-em 25mm i SWAN wymiękł (chociaż ponoć SWAN 33 jest lepszy od 25-tki

:unsure: www.cloudynights.com/documents/swan.pdf )

No i parę osób ma te antaresy w Newtonach i nie ma większych zastrzerzeń...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mowa tu o rozwiązaniu ekonomicznym czyli najlepszy stosunek ceny do jakości.

Komplecik soligrola zapwnił by mi ładną game powiększeń razemz SPL z synci ale nie wiem czy się nadaje na moje mocno zanieczyszczone niebo :burza:. Cudów od takiego sprzętu nie oczekuje dlatego RKE by mi wystarczył ale czy zobacze cokolwiek przez niego ?

Za to SWAN o klase jest lepszy a cena też dwa razy wyższa :/ i było by bez barlowa...

 

Z tym erflem to nie taki zły pomysł ;)

Zwłaszcze jeżeli Pan Janusz udostępni mi obydwa okulary dotestów pod tym jasnym niebem był bym bardzo zadowolony. :)

Skontaktuje się z AK to zobaczymy

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.