Skocz do zawartości

Polowanie na samoloty


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Fantastyczny wynalazek. Od rana śledzę okolice Wrocławia i ze smutkiem stwierdzam, że zagęszczenie ruchu jest u nas dużo mniejsze niż wszędzie dokoła. Czy wynika to z faktu, iż w okolicy nie ma wielu radarów podłączonych do systemu? Zakładam, że to oglądam na ekranie nie pokrywa się w 100% ze stanem rzeczywistym. Już dwa razy słyszałem w chmurach nad domem odgłos silników, a na radarze nic! Czy on pokazuje wszystkie samoloty, czy tylko te większe i na dużych wysokościach? Chyba nie, bo gdyby wyświetlał wszystkie awionetki to byłby obłęd. Czy można coś wyczytać z wyświetlanych oznaczeń i numerów?

 

Jeżeli idzie o mapę korytarzy z capricomus to z grubsza pokrywa się ona z moimi prowadzonymi od trzech lat obserwacjami. Niektóre są lekko przesunięte równolegle, ale poza tym O.K.

 

Ten zestaw radarów które są aktualnie podpięte do systemu w 100% pokrywa Polskę, natomiast jeśli chodzi o brak jakiś maszyn na radarze a które są w danym momencie w powietrzu wynika z tego że nie wszystkie samoloty są wyposażone w transpondery nowej generacji w systemie MODE-S. To tyczy się maszyn LOTu (za wyjątkiem B767), innych maszyn starszych. Na radarze także nie zauważysz Antonov'ów. Nie ma co tu wyliczać wszystkich starych maszyn, ale generalnie chodzi o to że większość maszyn jest wyposażona w nowsze systemy. Radar pokazuje aktualną pozycję bez względu na wysokość czy wielkość. Zaobserwuj sobie okolice lotnisk, np. WAW, a zauważysz jak maszyny podchodzą do lądowania, nawet jak maszyna jest na wysokości 1000 stóp to jeszcze jest na radarze. Później oczywiście zniknie.

 

Co do oznaczeń na radarze to z nich można wszystko odczytać, od wysokości lotu, prędkości, modelu maszyny, numeru lotu, oraz rega (numer rejestracyjny). Trzeba sobie tylko odpowiednio ustawić parametry w Preferencjach na stronie. Trzeba również pamiętać że nie zawsze samolot leci dokładnie po danej drodze lotniczej, czasami dostają tzw. skrót na dany punkt nawigacyjny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Trzeba też wspomnieć, że "radar" to tylko popularna, potoczna nazwa. W rzeczywistości urządzenia te są tylko odbiornikami radiowymi, najczęściej typu SBS-1. Odbiornik taki odbiera sygnał wysyłany przez (wspomniany przez Killera) transponder, znajdujący się na pokładzie maszyny, a zawiera podstawowe informację na temat lotu (wysokość, prędkość oraz kurs). Transponder nie wysyła informacji o tym na pokładzie jakiego typu maszyny jest zainstalowany. Wysyła natomiast, indywidualny dla każdej maszyny na Świecie, numer HEX / ICAO24. Na podstawie tego numeru nasza baza danych "wie" z jaką maszyną mamy do czynienia i wyświetla nam jego typ na ekranie. Czy tak jest czy nie, zależy też od "radaru" on-line z jakiego korzystamy.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://radar.piopawlu.net/ - system kilkunastu prywatnych radarów. Wymagana jest rejestracja. Nie działa pod IE ( trzeba mieć np. Firefoxa). Dane są podawane z 5-cio minutowym opóźnieniem.

mam z tym problem, próba rejestracji -zwraca do okna startowego z linku, używam opery zamaskowanie jej jako firefoxa nic nie daje -help, hilfe plizzzzzzzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam z tym problem, próba rejestracji -zwraca do okna startowego z linku, używam opery zamaskowanie jej jako firefoxa nic nie daje -help, hilfe plizzzzzzzzz

W Operze też chyba nie zadziała. Chyba tylko firefox.

Ja mam tak:

Sam na swoim kompie mam IE natomiast na pendrivie mam platformę przenośnych aplikacji portableapps http://portableapps.com/suite - tam jest m.in wersja firefoxa. Gdy chcę sobie sprawdzić gdzie jakiś samolot smiga podłączam moją flaszkę do PC , załączam firefoxa i wszystko gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo - podziałało - niechaj Twoje ruchy będą roztropne, abyś uderzywszy się w łokieć nie trafił w miejsce w którym powstaje prąd ;)

Tak powinno być: Pozostań w pokoju, a ruchy miej roztropne, aby uderzając się w łokieć nie natrafić na to miejsce, które czyni prąd ;)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytako gdzie i jak moge sprawdzic skąd dokąd leci dany samolot? Gdzies kiedys mi sie to wyswietliło, ale nie pamietam gdzie... Dodam, ze korzystam z http://radar-2.piopawlu.net/ i http://www.airframes.org/. I jeszcze jedno pytanko, obserwuje własnie na "radarze" dwa samoloty i zastanawia mnie dlaczego leca tak nisko, jeden nad Stalowa Wola TRK:11 a drugi nad Siedlcami TRK:12, w chwili gdy to pisze jest prawie nad Bialym Stokiem a wysokosc ta sama. Dziekuje z góry. To moj pierwszy post na forum wiec witam wszystkich serdecznie :)

Edytowane przez PeKa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

moje skromne próby z balkonu... niestety ISO1600 i f/5.9 + Soligor 2x i tylko 8" (Jednym słowem Synta + Nikon D40). Różnica w stosunku do wielu zamieszczonych tu fotek znaczna. Ale zawsze to swoje zdjęcia ;)

 

2009-05-23:

 

 

B747 Lufthansy:

 

DSC_3204_x.jpg

 

A320 Iberworld

 

DSC_3257_x.jpg

 

Embraer ERJ-145 Lotu:

 

DSC_3281_x.jpgDSC_3288_x.jpg

 

A320 Wizzair:

 

DSC_3301_x.jpg

 

Muszę podczernić trochę brzegi LW i wyciąg, to może chociaż kontrast się poprawi.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poniżej grupka samolotów z najniższego pułapu podczas mojej wycieczki po Beneluxie w Dzień Dziecka. Wyniki około godzinki spędzonej w okolicy Schiphol:

 

KLM - PH-BFL - B747-400 "City of Lima" start g. 13:41:

DSC_3469.JPG

 

Air France - F-GFKY - A320:

DSC_3476.JPG

 

KLM - PH-BQP i PH-BQI - B777

DSC_3482.JPGDSC_3486.JPGDSC_3497.JPG

 

Martinair - PH-MCG - B767-300ER

DSC_3508.JPG

 

Flybe - G-ECOT - DHC-8 - lądowania

DSC_3513.JPG

 

Arkefly - PH-TFC - B737-800

DSC_3516.JPGDSC_3519.JPGDSC_3521.JPG

 

easyJet - G-EZDV - A320

DSC_3527.JPG

 

KLM - PH-KVG - Fokker 50

DSC_3532.JPG

 

 

Fotki: Nikon D40 + Nikkor 55-200DX

 

Przyznam szczerze, że największe wrażenie zrobił na mnie startujący B747..., który nie chciał mi się zmieścić w 55mm :). Szkoda, że w Polsce nie ma takiego przyjaznego podejścia do spottingu:

 

DSC_3465.JPG

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam, pochwalę się :) Moje zdjęcie Rusłana we mgle, które tu zamieściłem 10 dni temu zostało zdjęciem dnia na Airliners.net. W najśmielszych snach nie spodziewałbym się kilkunastu tysięcy odsłon tylko w ciągu jednego dnia.

 

Gratulacje, dopiero zauważyłam i podaję bezpośredni link do zdjęcia - http://www.airliners.net/photo/Volga-Dnepr...f5674c4241465ce

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.