Skocz do zawartości

73P Schwassmann-Wachmann


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj tak na szybko z domu, bez darków i flata. Poprostu pogoda siadła. Wysokie chmury skutecznie przysłoniły niebo podczas tej sesji więc tylko 8 X 120sek iso 800 Canon350d. luneta 130/1000 , montaż NJP160.

Może uda mi się na tą kometę do puszczy wyskoczyć jak się niebo zlituje.

 

Kometa1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Waldek, domyślam się co myślisz o tym zdjęciu, ale biorąc pod uwagę warunki w jakich fociłeś wyszła naprawdę fajnie.

Ja wczoraj zachęcony przez papatka i przez pogodę zdobyłem się, niestety tylko na balkonowe, obserwacje i fotografowanie tej kometki. Pierwsze zaskoczenie to, że dostrzegłem ją wizualnie przez lornetkę 7x50 w sumie bez większego problemu (oczywiście mówię o składniku C), a warunki mam naprawdę cieniutkie. Drugiego zaskoczenia niestety już nie było, bo na fotce się uwieczniła, ale pod czarnym niebem wyszła by duuuuużo lepiej. Z drugiej strony lepszy rydz niż nic:

 

2006_04_26_23_30_00_73p_schwassmann_wachmann_resize.jpg

 

20x60s + 20x120s, ISO400, Canon 300D + Pentacon 300mm@5,6, prowadzenie na Losmandy GM8. Do każdego zdjęcia zaaplikowany uśredniony z 6 klatek dark wykonany odpowiednio dla 60s i 120s, obróbka w IP, końcowe obróbka w PS.

 

I crop w skali 1:1 samej komety

2006-04-26_23-30-00_73p_schwassmann-wachmann_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nad Poznaniem chmury się rozstąpiły, ale dobra widoczność była bardzo krótko i znów tylko osiem ekspozycji udało mi się zrobić. Luneta Tak. FS-128 /1024 , Canon 350d filtr UHC-S , 8 X 120sek. iso800 bez darków . dwie minuty to już za długi czas naświetlania dla tej komety. Jądro lekko jajowate. Trzeba by zejść do 60 sek. ale to za krótko jak na miasto.

kom105a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek, przecież możesz prowadzić za jądrem komety, tylko ze korekty trzeba wprowadzać ręcznie przez okular podświetlany lunety prowadzącej i wtedy da się dłużej uciągnąć na mniejszym ISO. Trudne, bo trzeba korygować w obu osiach, ale realne. Centrum komety zaczyna się rozmywać jak pamiętna Hale-Bopp tuż przed rozwinięciem pięknych warkoczy, tyle że S/W w mniejszej skali.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, realne ale nie w mieście gdzie kontrast miedzy jadrem komety a tłem jest tak kiepski że trudno byłoby precyzyjnie uprowadzić.

Poza tym za miastem w ciemnym miejscu ustawiam na 60sek. i jestem pewien że to by starczyło. Niestety na najbliższe dni pogoda ma być do bani i za miasto się nie wybiorę żeby to sprawdzić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Waldku mógłbyś dać cropa jądra komety?

Twoje zdjęcie jest tak szczegółowe, że już można się pobawić w jakieś "budowanie" struktury głowy komety :)

 

kom105a0.jpgkom105a1.jpg

oczywiście mocno przewalone, ale to tylko przykład, że może by spróbować takiej obróbki, jak przy mgławicach np. M42?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się złożyło że dopiero dzisiaj mogę podać kropa ale za to kometa zrobiona w miarę ciemnym miejscu.

Jeziory k. Poznania. Wczoraj się zmobilizowałem i wspólnie z Marvazem obserwowaliśmy kometę przez lunety Taka 128 i achromat 150. W obu sprzętach widok był przedni. Oczywiście trzeba było uwiecznić to zjawisko co uczyniłem.

24 x 90sek. iso800 , Canon 350zmodyfikowany. APO 128/1040 powieszone na NJP160

 

kometa3.jpg kometa4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyszedłem na obserwacje komety koło 3.. zanim sie zebrałem doszedłem na miejsce, obejrzałem M57, M13, Albireo, epsilonki i zacząłem polować na komete ku mojemu zdziwieniu patrze w niebo a tu już nagle w kilka minut widno :/ nie ukrywam że byłem zły, ale dzisiaj też sie może trafi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło precyzyjnie bo używałem guidingu do montażu , jak można poprawić i tak niewielki PE to to robię.

Zastanawiam się nad niebieską otoczką wokół jądra od frontu. Raczej nie jest to efekt uboczny optyki ani obróbki. Jak czas pozwoli obrobię jeszcze jedno zdjęcie, tam też ten obłok występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale własnie, bo tą otoczkę, zarejestrował nawet VLT:

 

phot-15a-06-preview.jpg

 

zdjęcie pochodzi z: http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2...phot-15-06.html

a cała publikacja tu: http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2006/pr-15-06.html

 

i całkiem prawdopodobne, że jest to wysublimowana woda z komety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, ładna wyszła Ci barwa tej komety. Napisz czym obrabiasz fotki?

 

Z obróbką materiału Canona 350d z wydłubanym filtrem IR jest problem z którym walczę z coraz lepszym skutkiem ale w dalszym ciągu to nie jest to.

Kometa akurat wyszła nieźle a orabiałem w IP czyli standartowa konwerja z RAW na TIFF , następnie składam materiał w tymże programie. Do rozjaśnienia poskładanej foty stosuję digital development ( chyba dobrze napisałem). Na tym kończę współpracę z IP i dalszą obróbkę robię w Photoshopie i tu dopiero staram się odpowiednio zbalansować kolor. Używam do tego praktycznie wszystkich dostępnych opcji i nie stosuję wypracowanego szablonu bo każdy materiał jest niepowtarzalny i wymaga specyficznej obróbki, no i nie da się tego zrobić w 5 minut przynajmniej w moim przypadku, generalnie trzeba mieć dobrej jakości monitor i do tego dobrze zestrojony szczególnie balans bieli musi być perfekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.