Skocz do zawartości

Proszę o radę..jak najłatwiej i bezpiecznie oprawić lornete 10x50 w folie


waldixs

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie szykuje się do oprawienia Baadera na Tento 20x60 i pomyślałem że można by użyć do tego zatyczek na rury kanalizacyjne o średnicy która pozwoli mi zakładać je wraz z filtrem na lornetkowe obiektywy tak jak dekielki

Pozdrawiam napisze jak coś z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - masz! ;)

 

Posiłkując się pomysłem z A4U (niestety, nie znalazłem postu, może później, jak będę miał więcej czasu wkleję link) zrobiłem coś takiego:

1.jpg 2.jpg

 

Aby coś takiego sklecić potrzebujesz folii, kartonu (w moim wypadku z bloku technicznego), odrobiny kleju (użyłem Butaprenu - daje dość trwałe połączenie, nie polecałbym kleju roślinnego) i cyrkla i nożyczek. Gotowa oprawa wchodzi dość głęboko na obiektyw lornetki tak, że nawet podczas dość wietrznej pogody nie próbuje spadać z lornetki.

 

Filtry te służą mi już ponad rok i jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania.

 

(edytka: oto link z rysunkiem poglądowym: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=3425.0 )

Edytowane przez E.Eri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam plastikowych kubków [lub innych cylindrycznych pojemników] o średnicy takiej, aby wchodziły na tubusy [można też wyłożyć gąbką lub wykleić taśmą, by dopasować]. Bezpieczne mocowanie zrobiłem wykorzystując fakt,że tubusy lornetek 50mm są przeważnie stożkowe: wycinam w tylnej czesci tulei oprawy dwie obwodowe szczeliny[po maks. ćwierć obwodu każda, symetrycznie] i nakładam okrągłą gumę tekstylną [taką w oplocie] z pasmanterii. Trzyma na mur. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zas do teleskopu uzylem oryginalnego dekla ze sztucznego tworzywa, wycialem otwor i wkleilem bardzo starannie folie Baadera. Ale musze dodacm, ze najpierw zdobylem dodatkowy dekiel!

Z klejeniem folii trzeba bardzo uwazac, bo niektore kleje lapia NA NIBY i potem, jakby nigdy nic, odpada!

 

Poszukaj pasujacych dekli i zrób tak jak ja. Dekle moze sie udac znalezc w komisach fotograficznych!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swój wykonałem na podstawie artykułu w VMA. Klejony chyba Butaprenem (kto to pamięta :D ) i dodałem odrobinę taśmy. Idealnie dopasowany (powiedziałbym, że za ciasny) do tuby zrt, więc nie ma szansz, żeby spadł albo 'odfrunął' w czasie obserwacji. I jak narazie dobrze mi służy :Salut:

 

 

pict00877ta.th.jpg pict00854qk.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie szykuje się do oprawienia Baadera na Tento 20x60 i pomyślałem że można by użyć do tego zatyczek na rury kanalizacyjne o średnicy która pozwoli mi zakładać je wraz z filtrem na lornetkowe obiektywy tak jak dekielki

Pozdrawiam napisze jak coś z tego wyjdzie

 

Nie wiem czy zanajdziesz zaślepki PCV o takiej średnicy, Bo te z rur fi 75 raczej nie będą pasowały. Darek B ma jak najbardziej rację: do BPC 60mm powinny pasować zwykłe puszki podtynkowe do instalacji elektrycznych o średnicy powiedzmy 70mm, ale czy warto kupować filtr do lornetki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, do tej pory nikt nie odpowiedzial na pytanie JAK BEZPIECZNIO OPRAWIC.

Wazne jest, by zachowac ostroznosc przy wycinaniu folii, otworow w deklach. Uzywane narzedzia musza byc sprawne i OSTRE!

W razie skaleczenia nalezy natychmiast ranke zdezynfekowac i zatamowac uplyw krwi.

Daleko posunieta ostroznosc jest konieczna w przypadku stosowania super-szybkich klejow, np. cyjanoakrylowych (kropelka, cyjanopan). Bardzo latwo mozna skleic sobie palce opuszkami. Co prawda instrukcje ostrzegaja przed sklejeniem oka (ha ha, mozna sobie wyobrazic sklejenie warg!) ale jest to malo prawdopodobne.

Dla bezpieczenstwa podczas oprawiania wazne jest tez, by nie upuscic czegos ciezkiego (na przyklad przeciwziezaru, czy lustra 50 cm) na nogi, ale tego nie ma w lornetkach!

Nie podaje wskazan postepowania przy porazeniu pradem elektrycznym, przy oprawianiu lornety 10x50 powinnismy sie obyc bez elektronarzedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.