Skocz do zawartości

Czulosc ISO 1600 - pytanie do znawcow


Karol

Rekomendowane odpowiedzi

Taka czuloscia moze sie pochwalic aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC TZ 1. A przynajmniej chwali sie nia w ulotce z Empiku. Taki sprzet i tak jest daleko poza moim zasiegiem finansowym, ale z czystej ciekawosci: taka czulosc jest przeciez pozadana w astrofoto. Czy nie nadalby sie do tego? I co konkretnie moznaby nim focic bez modyfikacji? (zoom optyczny ma 10x, 35 do 350)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z tym zoomem źle przeczytałeś (to, o czym piszesz to odpowiedniki ogniskowej) optyczny ma 10 + 4 cyfrowy praktycznie cyfrowy zawsze wychodzi do bani, więc pominąć można całkowicie. Jeśli chodzi o tą czułość to wątpię by coś z tego było niedawno czytałem recenzję bodajże Nikona D200 kilka półek wyżej aparacik stoi i niestety matryca jest podatna na zakłócenia od elektroniki naświetla się od ciepła z niej. Podobnych efektów można się spodziewać i tu. Zresztą kompakt nie jest aparatem do astro foto nie ma pierścienia gdzie można by go przykręcić do teleskopu obiektyw jest stały, więc pozostaje zabawa w projekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, podałem ogniskową w nawiasie dodatkowo - zoom optyczny wynosi 10 co zreszta napisalem czarno na bialym. Co do grzania sie matrycy - wygladana na to ze jednak trzeba przy tych aparatach troche "majstrowac". Skoro i tak trzeba w nich grzebac, to zastanawiam sie co by bylo gdyby kupic na allegro uszkodzony aparat, ale uszkodzony w taki sposob ktory przeszkadza tylko w robieniu zdjec cioci na tle a nie w astrofoto a potem skoro i tak jest zepsuty, maksymalnie przy nim podlubac. Co wiecej, zastanawia mnie czy ktos juz tego nie zrobil....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Mam Panasonic DMC-LX7. Jaka czułość jest najlepsza do astrofotografii? Przy ISO 80, migawce 250" i przysłonie F1.4 udało mi się sfotografować fragment Drogi Mlecznej (w Jurgowie). Próbowałem wczoraj skrócić czas naświetlania do 125" i zwiększyć czułość do 1600 - zdjęcie wyszło prześwietlone. Zmniejszyłem ISO do 200 - widać gwiazdy, ale w formie rozmytych punktów, chociaż ostrość ustawiłem na nieskończoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj ISO poniżej 800, jeżeli będzie ok to nawet 1600

Obiektyw zamknij o 2kliki, jeżeli jest taka potrzeba.

Punkt ostrości na gwiazdy nigdy (no przeważnie nigdy) nie wypada w miejscu zaznaczonym na obiektywie.

Czy myślałeś na zrobieniem kilku ekspozycji, a następnie ich stackowaniu i obróbce w jakimś programie do grafiki?

Obserwuj histogram i na jego podstawie dobierz najodpowiedniejszy czas. Jeżeli któryś z kanałów (przeważnie to R przez LP) przesunie się ponad połowę lub do niej zbliży tzn ze palisz za długo. Z tego co wiem optimum to pik w połowie pomiędzy 1/3z lewej a połową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z checia bym polemizowal. Takie iso to niewspolmierny wzrost szumu w stosunku do sygnalu (chyba ze uzywa sie body gdzie iso1600 to jak iso100 w innych aparatach). A tym bardziej w rzeczonym aparacie Panasonic Lumix. Tylko raz (majac Canona 40D) skorzystalem z tej czulosci - po raz ostatni.

 

Wg mnie na budzetowych body zwiekszanie czulosci do 1600 to strzal w kolano. Tak wiec nie zgadzam sie z tym co powiedzial Michal.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafie tego teoretycznie uzasadnic ale na tysiace kilkunastosekundowych klatek (niestakowanych), najwiecej udanych (=najwiecej zlapanych planetoid) mialem na iso 3200. 6400 nie wnosilo nic ponad, a 1600 oznaczalo, ze statystycznie trudniej bylo odroznic (ludzkim okiem, bo soft i tak sobie nie radzil) najslabsze obiekty od szumu. Lapalem Nikonem D5000 + SCT 8".

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z tym zoomem źle przeczytałeś (to, o czym piszesz to odpowiedniki ogniskowej) optyczny ma 10 + 4 cyfrowy praktycznie cyfrowy zawsze wychodzi do bani, więc pominąć można całkowicie. Jeśli chodzi o tą czułość to wątpię by coś z tego było niedawno czytałem recenzję bodajże Nikona D200 kilka półek wyżej aparacik stoi i niestety matryca jest podatna na zakłócenia od elektroniki naświetla się od ciepła z niej. Podobnych efektów można się spodziewać i tu. Zresztą kompakt nie jest aparatem do astro foto nie ma pierścienia gdzie można by go przykręcić do teleskopu obiektyw jest stały, więc pozostaje zabawa w projekcję.

Zoom to nic innego jak cropowanie. Nigdy przenigdy nie bierzcie tego pod uwagę. Co do ISO to zawsze ustawiamy jak najbliżej ISO natywnego. To wpływa na wielkość poziomu szumów.

Edytowane przez radoslawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytalem w sieci, ze natywne iso dla mojego Nikona to od 200 do 3200, co zgadzaloby sie z doswiadczeniem :-)

 

Edit: czyli natywne ISO to zakres, poza ktorym czylosc jest interpolowana softwarowo.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.