Skocz do zawartości

Progress dokuje do ISS


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Tajemniczy OBIEKT B który miał wyprzedzać ISS o 5 minut pojawił się dokładnie w przewidywanym czasie i w zaplanowanym miejscu. Doznałem szoku, zapiepszał 2 razy szybciej od ISS, był jasny ok. 0 mag, poza tym mocno zmieniał blask z okresem ok. 2 sek, nieźle się musiał koziołkować, to chyba jakaś awaria, szkoda że nie zrobiłem fotki.

 

A 5 minut później zgodnie z planem przeleciała ISS niestety samotnie.

Edytowane przez astroccd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajemniczy OBIEKT B który miał wyprzedzać ISS o 5 minut pojawił się dokładnie w przewidywanym czasie i w zaplanowanym miejscu. Doznałem szoku, zapiepszał 2 razy szybciej od ISS, był jasny ok. 0 mag, poza tym mocno zmieniał blask z okresem ok. 2 sek, nieźle się musiał koziołkować, to chyba jakaś awaria, szkoda że nie zrobiłem fotki.

 

A 5 minut później zgodnie z planem przeleciała ISS niestety samotnie.

Dokładnie tak ,ja zdążyłem zrobić fotkę ale samej ISS ,.

Szkoda że właśnie rozstawiałem statyw gdy po tej trasie leciał właśnie obiekt jak mówisz o jasności około 0 ,ja dałbym nawet +1 .

ps.

Byłem przekonany że będą koło siebie. :Boink:

Bazy satelit do Orbitrona pobieram ze space-track.org ,u nich pewnie dalej lata progress m55. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda prawda. ISS wczoraj leciała samotnie.

 

Lecz 24 VI o 23:18 czyli długo po przelocie ISS i długo przed następnym przelotem ISS leciało coś ciekawego, dokładnie taką trasą jaką lata ISS.

Miało jasność ok +0 mag. i szybciej się poruszało od Stacji Kosmicznej.

 

Gdybym dorwał plik TLE dla tego Progressa to byłoby wiadomo co widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, coś mam !!

 

To co widziałem 24 VI ok 23:18 to był właśnie Progress, nazywa się on Progress-M 57

 

Plik Tle dla tego przelotu wygląda tak

PROGRESS-M 57 
1 99999U 06999A   06175.62290000  .00300000  00000+0  00000+0 0	00
2 99999 051.6600 149.8700 0039500 085.0000 275.0000 16.20202000	01

 

http://satobs.org/seesat/Jun-2006

od wiadomości Progress M-57 Bob Christy (Sat Jun 24 2006 - 07:38:19 EDT)

 

Polecam poczytać tę grupę :) Ja jestem w trakcie czytania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie się juz połączył:

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2006/apr/H...tus_report.html

o 1:41 p.m. EDT (17:41 GMT)

 

co ciekawe, w NASA nazywają go Progress 21

 

teraz pewnie trwa odprawa celna, bo rosjanie mówią że przywióżł 2,5 tony ładunku, amerykanie zaś, że 4982 funty :Boink::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie się juz połączył:

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2006/apr/H...tus_report.html

o 1:41 p.m. EDT (17:41 GMT)

 

co ciekawe, w NASA nazywają go Progress 21

 

teraz pewnie trwa odprawa celna, bo rosjanie mówią że przywióżł 2,5 tony ładunku, amerykanie zaś, że 4982 funty :Boink::ha:

 

Drogi sumasie, data tego newsa to 26 kwietnia 2006 i mowa w nim faktycznie o Progressie 21 ale to nie ten ;) Tego "najnowszego" nazywają Progress 22 i jeszcze się nie połączył ze stacją

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2006/jun/H...ss_docking.html

 

Dziwne to jest, że amerykanie nazywają tego Progressa 22 a gdzie indziej nazywa się go M-57 :unsure:

 

 

-----

Tak czy siak, nie zobaczymy już Progressa lecącego za/przed ISS, przynajmniej nie teraz. Za to można będzie oglądać dokowanie Progressa na NASA TV.

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pewnie trwa odprawa celna, bo rosjanie mówią że przywióżł 2,5 tony ładunku, amerykanie zaś, że 4982 funty :Boink::ha:

 

A co najgorsze, to ponoć sprzęt przywieziony na iss nie spełnia norm unijnych!!! :ha:

 

A tak przy okazji. Olaliśmy wczoraj z Darkiem końcówkę meczu por- hol i pobiegliśmy focić iss, potem na chwilkę do domu po telep i w teren. Zajeżdżamy, rozstawiamy sprzęt, wszystko cacy, niebo- cudo. Już chcę focić. Patrzę, a tu nie mam bateriiw moim canonie. Gdzieś ją posiałem :angry::burza::burza::burza:

 

POzdrawiam- Kordian

Halla Madrid!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry Limaxie, za tą wpadkę, źle się podlinkowało: http://www.nasa.gov/mission_pages/station/...s22_launch.html

 

a dokowanie powinno się zacząć o 11:30 a.m. - ISS Progress 22 Docking to International Space Station (docking scheduled at 12:27 p.m.) tylko, że to czas Eastern U.S. time

czyli 12:30 p.m. EDT czyli dziś o 18:30 naszego czasu, o ile znowu coś nie pomieszałem

 

sorry za wprowadzenie w błąd :rolleyes: ale też już kręćka dostaje od tych różnic jednostek, czasów i numeracji :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam że było widać obiekt szybko zmieniający jasność przed przelotem ISS. Ale gdyby to był koziołkujący Progress to chyba by nie dokował teraz do ISS :-) Był też satelita po przelocie ISS, oba na podobnej trajektorii. Niestety nie sprawdziłem czasów (nastawiałem się na Discovery a o Progressie nie wiedziałem) a jak wiadomo podczas obserwacji czas bywa subiektywny i dawałem od kilku do nawet 30 minutr różnicy między przelotami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widziałem 24 VI ok 23:18 to był właśnie Progress, nazywa się on Progress-M 57

CalSKY podaje że 24 VI 23:14 leciał OBJECT B 29246 2006-025-B czyli ten sam co go wczoraj widziałem jak koziołkuje, a więc ja też widziałem Progress-M57.

 

Dziwne jest to że dzisiaj o 22:17 też ma lecieć, a nie powinien, bo zadokował do ISS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jasności ISS względem Jowisza, to wczoraj patrzyłem jednocześnie na oba obiekty, przez chwilę w tym samym azymucie czyli jeden nad drugim, tyle że ISS dużo wyżej. I stacja nie była jaśniejsza od Jowisza. Widoczność ISS już za kilka dni się kończy więc te przeloty co zostały już są bardzo nisko. Ale za to stacja przeleci na wysokości porównywalnej z Jowiszem więc efekt ekstynkcji atmosferycznej będzie zaniedbywalny i będzie można bezpośrednio porównać jasność. A za kilka dni będzie nawet taki przelot, w którym na tej małej mapce trasa ISS przecina Jowisza więc będą bardzo blisko i może wartoby się zasadzić na jakąś fotkę - ja niestety nie mam żadnego sprzętu do rejestracji obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność ISS (i w ogóle wszystkich satelitów) mocno zależy od wysokości nad horyzontem. Gdy ostatnio oglądałem ISS w zenicie wydawało mi się, że miała coś koło -2.5mag, czyli tak jak Jowisz. Gdy będzie przelatywała na wysokości Jowisza, będzie parę razy słabsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ISS przelatuje w pobliżu zenitu, to widzimy ją "z bliska" i jest bardzo jasna. Niestety, porównując jej blask z Jowiszem musimy wziąć pod uwagę ekstynkcję atmosferyczną, gdyż planeta jest nisko nad horyzontem. Porównując w ten sposób kilka dni temu oceniłem maksymalną jasność ISS na ok. -1,7 mag., w każdym razie gdzieś w przedziale -1,5 - -2,0 mag.

 

Gdy stacja będzie przelatywać w pobliżu Jowisza będzie znacznie dalej od nas i jej blask będzie znacznie mniejszy. Niestety, aby dokonać bezpośredniego porównania musimy zaczekać, aż Jowisz przemieści się gdzieś w okolice Byk-Bliźnięta, a to jeszcze chwilę potrwa ;)

 

Aha, Jowisz ma obecnie -2,2 mag., przynajmniej wg mojego Guide'a.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.