Skocz do zawartości

Który okular do obserwacji DS?


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

Który lepszy dla obserwacji DS? Okular Vixen LV 15 mm czy Okular Vixen LV 18 mm? Dla synty 10 cali.

Obecnie nie mam zbyt dużo funduszów i chcę wybrać jakiś dobry okular średnio ogniskowy do obserwacji DS.

Do niego chcę dokupić barlowa soligora 2 cale 2X.

Jak taki okular będzie współpracował z tymi vixenami?

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który lepszy dla obserwacji DS? Okular Vixen LV 15 mm czy Okular Vixen LV 18 mm? Dla synty 10 cali.

Obecnie nie mam zbyt dużo funduszów i chcę wybrać jakiś dobry okular średnio ogniskowy do obserwacji DS.

Do niego chcę dokupić barlowa soligora 2 cale 2X.

Jak taki okular będzie współpracował z tymi vixenami?

 

Pozdrawiam :Salut:

 

Najlepiej do DSow podchodzic z powiekszeniem ok. 30-40x i 120-140x masz ogniskowa 1200mm wiec rownanie jest proste jak banan, wychodzi w okolicach 30 i 10mm. Poptrzmy co Ci wyjdzie dla poszukiwanych przez ciebie ogniskowych, hmm... 80 - 65x, tia, do czego mogli bysmy tego uzyc? pole w okolicach 0.5-0.7* trochu malo do duzych obiektow, powerek trochu maly do malych obiektow... Ale zaraz, przecie szukasz tez barlowa, jak kupisz te 30tke (a kupisz wczesniej czy pozniej :szczerbaty: ) to juz masz ta swoja poszukiwana ogniskowa i po problemie B)

 

A co do ostatniego pytania to nie czaje. Najpierw piszesz, ze chcesz kupic barlowa soligora 2" a potem pytasz jak taki okular bedzie wspolpracowal z vixenami?

 

Jak mowisz caly czas o barlowie soligora 2" to nie wiem, ale te lantany dobrze (a nawet rzeklbym, bardzo dobrze) pracuja z barlowem APO Celestro Ultima x2. Pracowalem tez tymi lantami z barlowem soligora 1,25" i nie gryzly sie z nim specjalnie, ale jakosc tego szkla znacznie ustepowala ultimie celestrona (ja widzialem wyraznie roznice) wiec jest ryzyko, ze i z klasa soligorowego 2x 2" bedzie podobnie, tu dopytaj bezposrednio userow tego szkla.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze zamiast LV kupic SWANa 15 mm?? ma wieksze pole widzenia i z tego powodu moze byc lepszy jako sednioogniskowy okular do DS. A cena nizsza :)

 

Tylko, ze Swaniki tak sobie sprawuja sie z jasnymi Newtonami... Sam szukajac krotkiego okularu pod 254/1200 myslalem o 10mm SWANie. Ale po testach z SWA Antaresa stanelo na tym drugim :)

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze lepszym od 10 SWA jest 14-tka.

Tylko gdzie tą czternastke teraz dostać??? :blink:<_<:Boink: Gdyby była u nas w sprzedaży to bym ją brał bez zastanowienia :Salut:

Ale zamiast SWA Antares sprowadzam Meada UWA 14mm....zobaczymy jak sie sprawdzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie to ja dorzuce swoje wątpliwości :) co by wątków nie mnożyć.

 

Odnośnie powiększeń do DS. Podobno oko jest najczulsze przy żrenicy wyjściowej okularu około 2mm. Czy zatem nie powinno sie po prostu wybierać okularu, który da nam te ~2mm i po sprawie?

 

Ale z drugiej strony przy dużych lustrach dostaniemy już (dla żrenicy 2mm) duże powiększenia. Może za duże do DS. Więc może trzeba by wtedy zejść z powerem ale zwiększając tym samym żrenicę wyjściową.

 

Napiszcie co o tym myślicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej do DSow podchodzic z powiekszeniem ok. 30-40x i 120-140x masz ogniskowa 1200mm wiec rownanie jest proste jak banan, wychodzi w okolicach 30 i 10mm. Poptrzmy co Ci wyjdzie dla poszukiwanych przez ciebie ogniskowych, hmm... 80 - 65x, tia, do czego mogli bysmy tego uzyc? pole w okolicach 0.5-0.7* trochu malo do duzych obiektow, powerek trochu maly do malych obiektow... Ale zaraz, przecie szukasz tez barlowa, jak kupisz te 30tke (a kupisz wczesniej czy pozniej :szczerbaty: ) to juz masz ta swoja poszukiwana ogniskowa i po problemie B)

a jakby tak kupić SWANA 25 co daje (przy ogniskowej SYNTY 1200) te 48x i przy połączeniu z barlowem x2 daje nam 96x- czyli mniej więcej tyle ile napisałes jakie są najlepsze powiększenia do DS-ów (chodz przy tym drugim powiększeniu rózniaca jest już dosyć spora) ....

dobra będzie taka kombinacja??

opłaca sie kupować barlowa czy lepiej kupić drugiego SWANA albo LV 10mm,??bo przecież o wiele drożej to nie wyjdzie zakładając że trzeba by było i tak zainwestować w dobrego barlowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakby tak kupić SWANA 25 co daje (przy ogniskowej SYNTY 1200) te 48x i przy połączeniu z barlowem x2 daje nam 96x- czyli mniej więcej tyle ile napisałes jakie są najlepsze powiększenia do DS-ów (chodz przy tym drugim powiększeniu rózniaca jest już dosyć spora) ....

dobra będzie taka kombinacja??

opłaca sie kupować barlowa czy lepiej kupić drugiego SWANA albo LV 10mm,??bo przecież o wiele drożej to nie wyjdzie zakładając że trzeba by było i tak zainwestować w dobrego barlowa...

 

A więc byłaby taka konfiguracja:

 

1. swan 25 mm - 48X, pole- 90 minut

2. swan 25mm + barlow- 96X, pole 45 minut

3.sp 10 mm- 120X, pole 26 minut

4.sp 10 mm + barlow- 240 X , pole 13 minut

 

Jak się zatka u dołu od od góry wylezie <_< . Będzie okular do ds ale te 240 X z plossla do planet to chyba nie najlepiej , za duży power. Trzeba by kupić vixena 10 mm . Wtedy daje to 100X a z barlowem 200x

 

Więc może lepiej vixen lv12 mm i do tego barlow. Będzie wtedy i do DS i do planet z barlowem?

Powiększenie 100X przy tym vixenie da 30 minut pola a źrenica 2,5mm też wydaje się dobra. Oczywiście mam na mysli bardziej zwarte DS.

Do bardziej rozciągłych, tak jak radzicie trzeba będzie kupić 30mm okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie to ja dorzuce swoje wątpliwości :) co by wątków nie mnożyć.

 

Odnośnie powiększeń do DS. Podobno oko jest najczulsze przy żrenicy wyjściowej okularu około 2mm. Czy zatem nie powinno sie po prostu wybierać okularu, który da nam te ~2mm i po sprawie?

 

Ale z drugiej strony przy dużych lustrach dostaniemy już (dla żrenicy 2mm) duże powiększenia. Może za duże do DS. Więc może trzeba by wtedy zejść z powerem ale zwiększając tym samym żrenicę wyjściową.

 

Napiszcie co o tym myślicie.

 

Kuba, a czy ta średnica źrenicy o której mówisz nie wynosi przypadkiem 2-3 mm ?? Kiedyś wspominał o tym Radek Grochowski w jakimś starym poście dotyczącym doboru okularów, zdaje się że wtedy Rammstein5 wybierał zestaw dla siebie. Warto zwrócić uwagę, że nawet słynny Kronos 20x60 ma właśnie 3mm źrenicę! Ja postanowiłem pójść tym tropem i zakupiłem dla siebie 15mm Vixen LV właśnie pod mniejsze DSy i ew. kulki. Przy mojej ogniskowej 1270 i lustrze 254mm daje to power ~85x oraz źrenicę idealnie 3mm :) Przy wyborze typu okularu kierowałem się radami Hansa, który wspomniał że lepszy okular może być odrobinę ciemniejszy od np. zwykłych plossli, ale da znacznie lepszy obraz i o wiele więcej szczegółów w mgławicach.

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może komuś to pomoże do szybkiego przeliczania :)

 

długość okularu = przesłona teleskopu * chciana źrenica

 

np. jeżeli chcemy mieć 3mm źrenice a mamy teleskop f/5 to:

 

5*3=15mm okular

 

powiększenie = 1/źrenica * D

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedni mówią, że 2-3mm, inni że 2mm. W każdym razie coś koło tego :).

 

Nie ukrywam, że o to pytam bo chcę wreszcie zakupić porządny podstawowy okular do DS. Wybór padnie chyba na LVW 13mm. Pow ponad 100x, żrenica 2,6mm. Dobry wybór? Podkreślam , że ma to być podstawowy okular do DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rammstein, jeżeli koniecznie chcesz to kup ten okular, ale mówię Ci, że przy powiększeniu 150x gromady kuliste będą dużo ładniejsze i bardziej kontrastowe niż przy 85x. Masz duże lustro i powiększenie 85x nie zapewni Ci tak ciemnego tła jak by się chciało. Jeszcze raz powtórzę: okular dający źrenicę wyjściową 2-3mm zapewnia najlepszy kontrast między obiektem a tłem nieba, dlatego taki okular najlepiej nadaje się do DS. Okular dający źrenicę 6-7mm daje jasne tło nieba, ale zapewnia największe możliwe pole widzenia, co również się przydaje. Okular dający źrenicę 4mm nie zapewni Ci ani wystarczająco ciemnego tła, ani maksymalnego pola, więc pożytek z niego jest taki-sobie. Oczywiście można go kupić, na pewno czasem się przyda, ale nie kosztem innych, bardziej użytecznych okularów.

Chyba o tym mówiłeś ciernioo.

 

Jest tylko jedno ale... jeśli ktoś ma lustro pół metra to żrenice 2-3mm dostanie dla powiększeń w granicach 200x. I czy dla takiego lustra okular dający powiększenie 200x ma być podstawowym okularem do DS?

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście 200x jest świetnym powiększeniem do DS.

 

M13, M57 czy M27 masakra normalnie. :) nie wspominając o warkoczu komety.

 

ps. często zakładam do swojego maka 180x i marze sobie żyby było jaśniej :)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok McArti. Oczywiste, że takie obiekty potrzebują i będą się pięknie prezentować przy dużym powiększeniu. Ale ja pytam o PODSTAWOWY okular do DS. Czy jedynym kryterium wyboru ogniskowej podstawowego okularu do DS powinna być źrenica wyjściowa 2-3mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może komuś to pomoże do szybkiego przeliczania :)

 

długość okularu = przesłona teleskopu * chciana źrenica

 

np. jeżeli chcemy mieć 3mm źrenice a mamy teleskop f/5 to:

 

5*3=15mm okular

 

powiększenie = 1/źrenica * D

 

Wszystko sie zgadza.

Ja na przyklad z okularem 32mm mam zrenice 2,65mm w Maku 127/1540.

I nie uzywam dluzszych okularow (ograniczenie 1,25") ze wzgledu na niemoznosc uzyskania wiekszych pol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od tła jakie masz. zresztą jak masz taurusa to wypróbuj sobie 31-32mm i zobacz czy widzisz dobrze DSy.

Mam 33mm ale służy raczej do przeglądu nieba i dużych gromad otwartych - tło jest za jasne.

 

Dobra napisze to inaczej :). Chce kupić LVW:

 

LVW 13mm - 104x

LVW 17mm - 79x

 

Mój wybór padł na 13mm. Pozostać przy nim czy jednak 17mm byłby lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 13mm. Sam wiem z swojego skromnego doświadczenia że np. do mniejszych DS potrzebne jest powiększenie od około 150-220x. Natomiast do rozległych DS lepszym rozwiązaniem wydaje się powiększenie około 60-90x. Według mnie nie idzie wybrać jakiegoś jednego uniwersalego okularu do DS. Dlatego teraz zamówiłem sobie Naglery 17mm do rozległych DS i 11mm do obiektów rzędu kilku sekund.

Pozdrawiam. :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie 13mm. Sam wiem z swojego skromnego doświadczenia że np. do mniejszych DS potrzebne jest powiększenie od około 150-220x. Natomiast do rozległych DS lepszym rozwiązaniem wydaje się powiększenie około 60-90x. Według mnie nie idzie wybrać jakiegoś jednego uniwersalego okularu do DS. Dlatego teraz zamówiłem sobie Naglery 17mm do rozległych DS i 11mm do obiektów rzędu kilku sekund.

Pozdrawiam. :Beer:

 

a co byś powiedział na taką konfigurację to Synty??:

-Okular Vixen LV 18 mm co daje 67x i żrenice 3mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a0dab1c51f53a2

-do tego jakiegoś barlowa, np.Vixen Barlow 2x Deluxe http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a0dab1c51f53a2

no i za 798 zł możemy obserwować mniejsze jak i rozległe DS-y...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co byś powiedział na taką konfigurację to Synty??:

-Okular Vixen LV 18 mm co daje 67x i żrenice 3mm http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a0dab1c51f53a2

-do tego jakiegoś barlowa, np.Vixen Barlow 2x Deluxe http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6a0dab1c51f53a2

no i za 798 zł możemy obserwować mniejsze jak i rozległe DS-y...

 

Przy LV18mm w syncie dostaniecie 0.75* pola. Troche mało do dużych DSów, a power troche mały do małych.

 

Powiem jeszcze raz.

 

Power do dużych DSów - 30-40x co przy okularku o ogniskowej w okolicach 30mm (bo taką potrzebujesz do ogniskowej synty aby ten powerek osiagnąć) da nam pole w okolicach 1,5 -2* i o to tu chodzi.

 

Power do małych DSów - 110-140x bo z mniejszym po prostu nie rozdzielisz gromad kulistych, nie wypatrzysz mniejszych strukur, nie starczy zasięgu.

 

To co podaje to moja praktyka. Dobór źrenicy i tak nie bardzo jest wykonalny na sucho, a pole czy power po prostu musisz mieć taki jaki potrzebny i kropka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.