Skocz do zawartości

Czy Mt 800 jest dobry ?


Baloniq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Mieszkam w Lubinie (woj. dolnośląskie), mam 19 lat. Nie mam duzej wiedzy na temat astronomii ale z czasem mam nadzieje, że to się zmieni :D.

Hmm... Od dziecka zawsze pasjonowało mnie niebo, zwłaszcza w nocy :D... Kiedyś miałem lunetę którą kupiłem od kolegi. Szczeze było to padło i nie wiele mozna było przez nią dostrzec <_< hehe... Siedziałem z nią w zimie na balkonie zaopatrzony w czapke, kurtke i rękawiczki i oglądałem Księzyc :)

 

Ostatnio jakoś w głowie zaiskrzył mi pomysł aby kupić teleskop (zawsze chciałem miec teleskop) :banan: ...

Jutro będzie juz w moich rękach... :banan: ! Mam nadzieje że dokonałem w miare dobrego wyboru teleskopu, poczytałem troche i wybrałem bez zadnej konsultacji... Tak czy inaczej wybrałem "Soligor" MT-800... Jeśli ktoś się na tym zna i mógł by mi powiedizeć czy dobrze wybrałem to będe wdzięczny :D:D

 

Pozdrawiam wszystkich zapaleńców jak i odwiedzających forum :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że dokonałem w miare dobrego wyboru teleskopu, poczytałem troche i wybrałem bez zadnej konsultacji... Tak czy inaczej wybrałem "Soligor" MT-800...

 

mysle ze wybrales dobrze, choc ja zaczynalem od duzo mniejszego teleskopu, teraz tez jestem posiadaczem soligora mt800 i jestem zadowolony, mysle ze ty tez bedziesz.

wiec zycze bezchmurnego nieba i napisz swoje wrazenia po pierwszych obserwacjach.

 

witamy na forum

Edytowane przez pbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytania to raczej sie zadaje przed kupnem teleskopu, teraz to juz po frytkach. Na szczescie nie ma katastrofy bo MT800 to konkretny teleskop o przyjemnej aperturze tylko nieco krotkiej ogniskowej, zwlaszcza chetnie uzywany jest do astrofoto. Moznaby tylko montaz mu wymienic i bedzie ok.

 

Co rozumiesz pod pojeciem ze teleskop jest dobry?

 

Dali Ci 2" Crayforda?

 

p.S. To raczej normalne ze sprzedawca zachwala swoj towar :blink:

To raczej nie normalne ze sie kupuje teleskop niewiedzac do obserwacji czego mialby on sluzyc.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym sie dowiedzieć czy ten teleskop jest dobry... na stronie sklepu pisze w samych superlatywach... Ktoś mógłby wypowiedzieć się na temat tego sprżetu?

 

napisales juz jeden watek odnosnie tego teleskopu, bez sensu tworzyc drugi,

ale co to znaczy czy jest dobry?

czy kawa z mleczkiem jest lepsza od kawy bez mleczka?

a czy lepsza jest jak dosypiemy jedna lyzeczke cukru, czy moze bez?

 

mozna lepiej zapytac jaki byl by lepszy dla ciebie?

to czy jest dobry zalezy od tego ile przeznaczyles pieniedzy na teleskop.

to zalezy od tego czego po nim oczekujesz i to czego ci bedzie sluzyl,

zalezy od tego gdzie obserwujesz i co chcesz ogladac.

 

jestem posaidaczem tego teleskopu i jestem bardzo zadowolony, lecz tak jak napisalem juz wczesniej jest to moj kolejny (piaty) teleskop i wiedzialem co kupuje i czego sie po nim spodziewac.

lepiej poczekaj az sprzet przyjedzie i wtedy ocenisz sam, bo skoro go juz kupiles to jakie znaczenie ma w tym momencie zdanie innych, moze ci niepotrzebne zamieszanie zrobic.

wyboru juz dokonales wiec poszekaj az teleskop przyjedzie i podzielimy sie wrazeniami

 

btw: poprzegladaj allego i zobaczysz ze o kazdym teleskopie mozna pisac w samych superlatywach..

to co wybierasz zalezy od tego co potrzebujesz i jakie fundusze przeznaczasz na zakup sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogłębną recenzję tego teleskopu napisałem kiedyś na forum, ale widzę że cały dział RECENZJE został skasowany, a szkoda. Teleskop ten to głównie astrofotograficzny wymiatacz choć motaż nienajlepszy, najgorzej wypada w wizualu planet ze względu na słaby kontrast. (nowe mt800 mają pająka na 4 nogach więc kontrast teoretycznie jest gorszy niż w starych modelach) i w fotografowaniu planet w kolorach.

Obiekty sfotografowane tym teleskopem możesz zobaczyć przegladając m.in moje wątki w dziale astrofotografia, a planety zebrałem do kupy w poniższej mozaice (brakuje tylko Wenus na którą poczekamy do 2007 roku):

 

sumatest5cj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dogłębną recenzję tego teleskopu napisałem kiedyś na forum, ale widzę że cały dział RECENZJE został skasowany, a szkoda.

...

 

na szczęscie Twoją recenzję MT-800 można odszukać jeszcze tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12339

a konkretniej tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4271&hl=

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posty z dwóch wątków przeniosłem tu i dałem do działu sprzęt. :D

ps.

To dobry sprzęt ,a na początek przygody z astronomią nawet bardzo dobry.

 

Dzięki Darek :D... ogólnie to jutro będe sie mógł podniecać do woli teleskopem :D teraz będe tylko czekał na to żeby sie dzien skończył hehe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty sfotografowane tym teleskopem możesz zobaczyć przegladając m.in moje wątki w dziale astrofotografia, a planety zebrałem do kupy w poniższej mozaice (brakuje tylko Wenus na którą poczekamy do 2007 roku):

 

A gdzie Ziemia ? :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop przyszedl wczoraj :D...

 

Zastanawiam się tylko czemu okular Plossl 25mm nie wygląda tak

mój wygląda tak i ma naklejke z napisem Astrokrak Plossl 25mm...

post-2872-1152340427_thumb.jpg

 

Czy ktoś mógłby mi poradzić jaki okular będzie dobry do mojego teleskopu do oglądania mgławic?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telep ma ogniskowa 800 mm i 200mm srednicy lustro, czyli do DS to okular ok 8 mm . Do przegladania nieba to najdluzszej dlugosci 26 mm. Do tego tak swiatlosilne lustro mocno znieksztalca i patrzac przez popularne okulary to im blizej brzegow pola obrazu tym wieksze znieksztalcenia beda .

Duzo powinien poprawic barlow np x2 2" soligor czy jakis inny dedykowany do swiatlosilnych telepow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2x 2" i na przykład Okular RKE 26mm "Soligor" to było by dobre połączenie? Czy lepszy efekt będzie w okularze o mniejszej ogniskowej?? Oczywiście mówie o obserwacjach deep space... :D

 

Hmm a jak to jest ze zbliżeniem, im ogniskowa jest mniejsza to zbliżenie jest większe?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2x 2" i na przykład Okular RKE 26mm "Soligor" to było by dobre połączenie? Czy lepszy efekt będzie w okularze o mniejszej ogniskowej?? Oczywiście mówie o obserwacjach deep space... :D

 

Hmm a jak to jest ze zbliżeniem, im ogniskowa jest mniejsza to zbliżenie jest większe?

 

Pozdrawiam

 

To zależy o jakim okularze z mniejsza ogniskową mówisz. RKE to nie jest najlepszy okular do tak jasnego lustra. Pokarze troche wad układu f/4.

 

Powiekszenie liczy się dzieląc ogniskową teleskopu/ogniskową okularu.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko czemu okular Plossl 25mm nie wygląda tak

mój wygląda tak i ma naklejke z napisem Astrokrak Plossl 25mm...

DSC00033.JPG

 

Mam identyczny. To oryginalna produkcja Astrokraka, taki dostałem razem ze Newtonem 130/650 REGULUS, kiedyś produkowanym w Astrokraku. Widocznie nadal je [okulary] robią albo mają stare zapasy. W sumie dość dobry okular, solidnie wykonany, mój przeżył nawet parokrotne lądowanie na glebie. O optyce się nie wypowiem, bo nie mam porównania, z reszta używam go ze światłosilnym Newtonem,wiec nie jest to dobry sprzęt do testowania jakości okularu. Na 99% testował go [głównie pola widzenia] El Capitano [Dariusz Żołnierczuk] z forum astro4u.net. Może ma jeszcze te dane, chyba mam nawet zachowaną jakąś wiadomość na priva od niego z danymi niektórych okularów. Generalnie to typowy Plossl o przyzwoitych parametrach. Jedyna wada, jaką widzę w tym okularze, to tulejka ochronna zamiast gumowej muszli -zwiększa bezpieczeństwo soczewek, ale utrudnia życie okularnikom i uniemożliwia zastosowanie tego okularu do focenia kompaktem w projekcji pozaogniskowej, z powodu niemożności wykorzystania dużego eye relief.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Z pamięci: rzeczywiste pole tego okularu wynosiło chyba 46st., czyli tak jak u innych Plossli [rzeczywiste pola okularów Plossl testowanych przez D.Ż wahały sie tak w granicach 44-46st. dla podobnych ogniskowych]

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.