Skocz do zawartości

filtr do obserwacji słońca


siucik

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to przypadkiem nie Galileusz obserwował tak plamy słoneczne a potem stracił wzrok?

 

Po drugie zaś... wówczas (w co pewno co niektórym trudno będzie uwierzyć ;) ) nie stosowano do ATM-u (wszystko było wtedy ATM-em) PLASTYKU :D

 

Może dlatego że go wtedy jeszcze nie znali :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej!

A ja w drugą stronę - tańszą (kurde, moja praca wkrada się w życie prywatne :blink: )- a śmigał ktoś na folii z koca termicznego jaki można znaleźć w apteczkach? Badeer wychodzi mi na telepa 40PLN a taki kocyk jest chyba o wiele tańszy (ze względu na to, że używam telepa max 1raz / tydz szukam tanich rozwiązań) . jakie macie doświadczenia z takim wynalazkiem?

czytałem gdzieś, że kolo zrobił sobie filtr to małego refraktorka z tarczy dyskietki :ha:

Kurcze - co jeszcze można wykorzystać?

Pozdrawiam

Jap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocyk jest OK - kupujesz zerkasz przez pare chwili i potem zmieniasz telep np na białą laske...

 

Za kazdym razem się irytuje jak czytam takie teksty - czy 40zł to naprawdę dużo za bezpieczną obserwacje Słońca... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..a śmigał ktoś na folii z koca termicznego jaki można znaleźć w apteczkach...

...

czytałem gdzieś, że kolo zrobił sobie filtr to małego refraktorka z tarczy dyskietki

...

 

Jap, zachowaj swoje beznadziejne pomysły dla siebie i nie pisz takich bzdur na forum. Ciekawe jak się będziesz czuł jak np. ktoś skorzysta z Twoich rad i straci wzrok. Albo sam przetestuj to najpierw na sobie, zrób sobie filtr z jakiegoś g... i obserwuj nim przez jakiś czas i później pisz. To, że gdzieś coś czytałeś nie podając konkretów akurat w tym temacie nic nie wnosi.

 

W przypadku obserwacji Słońca każdy rozsądny miłośnik astronomii będzie korzystał ze sprawdzonych i BEZPIECZNYCH rozwiązań. A takim najtańszym rozwiązaniem jest folia Baadera.

 

Jap, jeśli chcesz zaoszczędzić kasę to kup kawałek Baadera o wymiarach 10cmx10cm za 8zł, to baaaardzo tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jap zerknij sobie na Słońce przez taki kocyk bez użycia teleskopu, gołym, nieuzbrojonym okiem. To bezpieczne. Zobaczysz ile maleńkich dziurek ma taka folia. Nawet nie o te mikro dziurki chodzi. Zerknij sobie na stronę Baadera - http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...astro_solar.htm i zobacz, że są dwie różne folie do obserwacji wizualnych i do astrofotografii. Ktoś nad tym myślał, aby to było bezpieczne...i tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za zrypanie :o ! Już nie piszę więcej o kocykach...

 

kaluzy; tomek_L - ja o tych sposobach czytałem na TYM FORUM - i to nie są moje rady! Takowych będę udzielał jak będę wyjadaczem w kwestiach astro....

 

Oczywiście, że 40PLN to jest wielgachne G...o ale nie przy cenie mojego telepa.... postawiłem sobie taki cel, że złożę telepa za naprawdę niewielką kasę - żeby pokazać ludziskom, że nawet za kilkaset PLN można zrobić wypasiony sprzęt... dlatego szukam na tym forum milionów alternatywnych rozwiązań napędów, montaży, filtrów, wyciągów etc... i właśnie natknąłem się na dyskietkę i folię z kocyka :blink:

 

O folii Baadera wiem od dawien dawna - i na pewno ją kupię. Ale istnieją jeszcze szybki spawalnicze itp które można wyrwać za grosze i przystosować do celów obserwacji słońca (TO NIE JEST MOJA RADA - tak wyczytałem na FORUM) - a dla szkolniaka chcącego popełnić telepa każde 5PLN się liczy... ale jeśli piszecie, że najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie to badeer to nie mam więcej pytań... :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi proszę konkretne linki na forum gdzie zalecane jest stosowanie jakis dziwnych wynalazków typu koce czy szybki spawalnicze? Jesli ktoś rzucał taki temat to na pewno było to komentowane przez inne osoby w sposób negatywny. Forum jest wolne i nie ma cenzury na nim więc każdy pisze swobodnie, co nie znaczy, że należy od razu tak robić.

A temat był wałkowany wiele razy i nic tańszego i lepszego od Baadera nie znajdziesz. Co do szybki to jest ona ok ale do wizuala i to ta od odpowiedniej gęstości. Bo do telepa się nie nadaje bo jest za mała. Chyba, że wpadłbyś na pomysł kamikadze i włożył ja gdzieś w okular :szczerbaty: ale wtedy nie jestem pewien jak długo mógłbyś się cieszyć się astronomią.

 

P.S. Za 8zł tez będziesz miał super filtr, nie musisz wydawać 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi proszę konkretne linki na forum gdzie zalecane jest stosowanie jakis dziwnych wynalazków typu koce czy szybki spawalnicze? Jesli ktoś rzucał taki temat to na pewno było to komentowane przez inne osoby w sposób negatywny. Forum jest wolne i nie ma cenzury na nim więc każdy pisze swobodnie, co nie znaczy, że należy od razu tak robić.

A temat był wałkowany wiele razy i nic tańszego i lepszego od Baadera nie znajdziesz. Co do szybki to jest ona ok ale do wizuala i to ta od odpowiedniej gęstości. Bo do telepa się nie nadaje bo jest za mała. Chyba, że wpadłbyś na pomysł kamikadze i włożył ja gdzieś w okular :szczerbaty: ale wtedy nie jestem pewien jak długo mógłbyś się cieszyć się astronomią.

 

P.S. Za 8zł tez będziesz miał super filtr, nie musisz wydawać 40.

A no było coś kiedyś o płytkach spawalniczych, a dokładnie tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=2095&st=40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, Emilian to doświadczony miłośnik i nie mam powodów aby nie wierzyć w to co napisał. Przy takim podejściu jak jego, faktycznie mozna uzyskać bezpieczny filtr do obserwacji Słońca i do tego nic nie mam. Po prostu mi szybki spawalnicze kojarzyły się zwyczajowo z filtrami okularowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tę sprawe jeszcze z teleskopy.pl, w tym wypadku chodzi o przystosowanie szybki spawalniczej do użycia jako filtr obiektywowy. 'Goła' się nie nadaje do tego, daje fatalne obrazy. Autor tego rozwiazania jest doświadczonym obserwatorem i raczej wiedział, co robi. W dodatku mowa tam była o filtrze o bardzo małej aperturze, co za tym idzie przyrządu o b. małej swiatłosile, gdzie obraz nie jest zbyt jasny -to też ważne. No i ie jest to tania i prosta zabawa [polerowanie].

Ryzyko użycia zastępczych filtrów polega m. in. na tym, ze nie mamy możliwosci zweryfikowac ich skuteczności, także w zakresie UV i IR, co oznacza, ze filtr subiektywnie bezpieczny [słonce nas 'nie razi'] jednak bezpieczny nie jest i jego stałe używanie prowadzi do stopniowego uszkadzania wzroku. Ten problem mieli dawni nawigatorzy morscy, używający okopconych szybek. Ślepota na starość była ponoć częstą chorobą zawodową w tej branży.

Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. NASA zaleca szybkę spawalnicza nr 14 do obserwacji bez przyrządów

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet wielki Galileo Galilei w ostatnich latach życia miał poważne kłopoty z oczami z powodu obserwacji Słońca. To nie zabawa. Jedna chwila głupoty i możemy stracić możliwość dalszego zajmowania się astronomią obserwacyjną.

 

Tak jak w końcu zauważyłeś, filtry zastępcze mogą przepuszczać ( i w wielu wypadkach przepuszczają ) na przykład szkodliwe pr UV. A zbierasz je nie z paru mm źrenicy, tylko z paru ładnych centymetrów obiektywu. To zwielokrotnia moc promieniowania o dobre dwa rzędy wielkości.

 

Wreszcie, nie musisz wcale kupować folii na cały obiektyw. Kup 10x10 i zamocuj sensownie. To starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

A ja w drugą stronę - tańszą (kurde, moja praca wkrada się w życie prywatne :blink: )- a śmigał ktoś na folii z koca termicznego jaki można znaleźć w apteczkach? Badeer wychodzi mi na telepa 40PLN a taki kocyk jest chyba o wiele tańszy (ze względu na to, że używam telepa max 1raz / tydz szukam tanich rozwiązań) . jakie macie doświadczenia z takim wynalazkiem?

czytałem gdzieś, że kolo zrobił sobie filtr to małego refraktorka z tarczy dyskietki :ha:

Kurcze - co jeszcze można wykorzystać?

Pozdrawiam

Jap

 

 

Ile ty chcesz kupic tej foli że wychodzi ci 40zł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ile ty chcesz kupic tej foli że wychodzi ci 40zł??

 

za 40 zł masz tak akurat folie 2x2 dm + koszt przesyłki ( w DO B) )

a o ile dobrze wiedze to masz telepa o 150mm zwierciadle także za ok. 20 zł bedziesz już mógł sobie kupić f.baadera i obserwować bez żadnego stresu (czy oślepniesz dzisiaj czy może następnym razem...)

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakis czas temo obserwowalem słonce (tzn. ogladalem "cień" na kartce papieru, ktora znajdowala sie przy okularku) bez rzadnej ochrony. Czy moglem uszkodzic sprzęt? Choc zaden dymek nie polecial.

 

Ja w ten sposób nadtopiłem jeden okularek, ale i tak nadawał się na śmieci :rolleyes:

Spraw sobie lepiej folie Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam strasznie male zwierciadlo, wiec az takich wysokich temperatu u mnie nie ma... Ale zapewne kupie sobie te folie.

 

Miałem takie zwierciadło - wsadź sobie palec w miejsce okularu zanim popatrzysz tam okiem bez odpowiedniego zabezpieczenia folią a sam sie przekonasz ile możesz stracić. Możesz też podsunąć zapałke jeśli chcesz ją szybko zapalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tworzywa sztuczne mają duzo niższą temperaturę upłynnienia niz zapłon kartki papieru(250st C). Niektóre już przy temp poniżej 100 stopni stają się bardzo plastyczne wręcz płyną. Mówie Ci to z doświadczenia bo jak wspominałem udało mi się nadtopić wnetrze okularu i wcale nie musiałem się przy tym starać.

 

Próbuj jesli chcesz na własne ryzyko, najwyżej szybciej wymienisz te badziewne okularki na coś normalnego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk- może tym razem się udało... ale nie kombinuj więcej!!! Folia Baadera na twój teleskop będzie kosztowała 8 zł plus przesyłka- w Delta Optical.

Ja mam Newtona z jeszcze mniejszym zwierciadłem, niż twój- ten z awatarka. Nie kombinowałem w ten sposób, nawet nie pomyślałbym!

 

P.S. Jak wyjrzy słoneczko i będą plamki, napiszę porównanie folii Baadera i fitra mylarowego w Syncie.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jak wyjrzy słoneczko i będą plamki, napiszę porównanie folii Baadera i fitra mylarowego w Syncie.

No to napiszę- z sobotnich wrażeń :)

Chodzi o filtry pełnoaperturowe w Syncie 200/1200. Okular- Pl 25 mm.

 

Przez mylar Słoneczko ma piękny żółty, a właściwie żółto-lekko zielony, kolorek. Przez folię ND5 Baadera kolorek jest biały.

 

Najpierw założyłem mylar- i zobaczyłem dawno nie widziną fajniuchną PLAMĘ :)

Później przyszła pora na ND5. Hmmm... PLAMA podzieliła się na 2 PLAMY, a koło nich była PLAMKA :blink: Dodatkowo na przeciwległym brzegu Słoneczka był ciąg 3 małych plamek.

 

ND5 daje obraz granulacji. Mylar daje fajny kolor tarczy... i w sumie nic więcej :D

 

Ale... darowanemu koniu do gemby siem nie zaglądywuje :szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest Wiehu ten pełnoaperturowy filtr mylarowy???

Zawsze myślałem, że folia Baadera jest właśnie folią mylarową. :oco:

Jak na tej stronie:

http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/vt-observations.html

naciśniesz odnośnik pt. "filtr z folii Mylar" to otworzy Ci się ta strona o filtrach z folii Baadera:

http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/baaderfilter.htm

Jaka jest więc różnica? Chyba, że są jeszcze jakieś mylarowe folie nie przeznaczone do obserwacji Słońca?

Są tacy, którzy mogą stosować różne wynalazki do obserwacji Słońca.

Oczywiście szanujemy ich :Beer:

blind_mouse_lg_wht.gif

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki- nie doczytałem widocznie, że to folie Baadera są też mylarowe- tera już wimm :Boink:

 

No nie jestem expertem w sprawach technicznych- sam Lampka dobrze wiesz, że często się gubię- humanista jezdem :szczerbaty:

 

To, co mam, to folia sprzedawana kilka lat temu przez redakcję Vademecum. Tak w każdym razie mówił mi ofiarodawca, a jemu po prostu wierzę :)

Mówił o niej jako o o "mylarze". Fakt- jest bezpieczna dla oczek i telepa- najpierw to sprawdziłem. Może wpadnie tu np. Polaris, Jules- którzy też przez nią obserwowali- i dodadzą coś od siebie.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji mojej kochaniutkiej Synci jest napisane (a nie "pisze") WIELKIMI literami że patrzenie na słońce bez obiektywu pełno apaturowego jest surowo zabronione!!!

I to nie dlatego że oczy się niszczą ale plastikowe części się stopia albo wygną i twoja tuba "oklapnie"...

Dlatego stanowczo odradzam takie eksperymenty ...

 

Pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.