Skocz do zawartości

Obserwacje Urana i Neptuna


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Wyglada na to ze jest dobry czas na obserwacje tych planet ...Urana mozna szukac juz golym okiem a Neptuna widac lornetka...dostalem mapki i niezbedne informacje od Delty Optical na obserwacje w Lipcu

Probowal juz ktos ?

Ja może dziś spróbuje, jak tylko pogoda dopisze :P Chociaż nie liczę na jakiś powalający obraz przy powiększeniu 48x :szczerbaty: Ale się zobaczy : ) Oby się tylko pogoda poprawiła ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przymierzam się do Urana od sierpnia, kiedy będzie wyżej nad horyzontem, oczywiście z zamiarem oglądania i fografowania jego księżyców, bo na powierzchni nie ma tam czego oglądać. Jest trudny w obserwacjach z powodu małych rozmiarów i jasności powierzchniowej, a duże powiększenie wcale tego nie ułatwia, szczególnie przez mniej światłosilne teleskopy jak SC, czy Maksutowa.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ostatnio obie planety przez Synte 200/1200

Najpierw bez większych problemów odnalazłem Urana. Wrzuciłem 200x powiększenie - tarcza widoczna :) , księżyców brak. Następnie wycelowałem w Neptuna - nie obyło się bez pomocy mapy. Obserwując przy tym samym powiększeniu chyba udało mi się dostrzec tarcze, choć nie mam 100% pewności.

 

Do tych trudnych obserwacji wróce napewno w siepniu, może trafi się seeing na 400x :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyce Urana ogląda się w opozycji, gdyż i tak są słabe: Ariel=14,3 mag. Umbriel=15,0 mag. Titania=13,9 mag. Oberon=14,1 mag. i to przy maksymalnej eleongacji odpowiednio: A=13,8", U=19,2", T=31,6", O=42,2".

Jedyny dostępny księżyc Neptuna - Tryton ma jasność 13,4 mag. i widziałem go nawet z miasta przez SC10".

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to ze jest dobry czas na obserwacje tych planet ...Urana mozna szukac juz golym okiem a Neptuna widac lornetka...dostalem mapki i niezbedne informacje od Delty Optical na obserwacje w Lipcu

Probowal juz ktos ?

Próbowałem w zeszłym roku, ale trzy dni temu, przed północą mój telep pisze mi "Object below horizon" Czyli trzeba zaczaić się albo później (nad ranem) albo całkiem później (np. listopad?). Poważnie, to Uran wschodzi ok. 23.00, góruje po 04.20, ma teraz takie rozmiary jak Mars miesiąc temu, ale jest ciemny 5,6mag, W moim 200/2000mm było widać tarczkę bez szczegółów (ok 3,6"). Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem w zeszłym roku, ale trzy dni temu, przed północą mój telep pisze mi "Object below horizon" Czyli trzeba zaczaić się albo później (nad ranem) albo całkiem później (np. listopad?). Poważnie, to Uran wschodzi ok. 23.00, góruje po 04.20, ma teraz takie rozmiary jak Mars miesiąc temu, ale jest ciemny 5,6mag, W moim 200/2000mm było widać tarczkę bez szczegółów (ok 3,6"). Powodzenia.

Próbować zawsze można :) Czekam tylko, aż pogoda się poprawi i może na niego zapoluję. Ale najpierw ASCT. Pozdrawiam : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to ze jest dobry czas na obserwacje tych planet ...Urana mozna szukac juz golym okiem a Neptuna widac lornetka...dostalem mapki i niezbedne informacje od Delty Optical na obserwacje w Lipcu

Probowal juz ktos ?

 

 

Byłem 16/17 lipca i bez problemu odnalazłem Urana i Neptuna ale bez ich księżyców.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem wczoraj wpadkę z Plutonem. Wydrukowałem sobie mapy z Cartes du Ciel które mi w niczym nie pomogły, a to wina pośpiechu i straciłem 25 minut, pogubiłem się i plutona nie znalazłem. :angry:

 

Ale nie odpuszcze, wydrukuje lepsze mapy i wtedy się policzymy. Już niedługo B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem na długich obserwacjach poza domem w celu obserwacji Urana i Neptuna, co mogę powiedzieć, sporo poszukiwań (a myślałem ze to takie proste będzie) no i w końcu znalazłem U i tu wielkie zdziwienie, maleńka tarczunia że w pow. 42x wyglądał jak delikatnie rozmyta gwiazdka :blink: dopiero 133x pokazało tarczkę (bez rewelacji). Neptuna wcale nie znalazłem, no po prostu go nie widziałem, ten to dopiero musi być malutki. Dodam ze szukałem praktycznie na ślepo, szukacz mi całkowicie zaparował :angry: i to była przyczyna mojej porażki, a po chwili mgła otoczyła mnie ze wszystkich stron i wlazła mi w zenit a to oznaczało zwijanie sprzętu. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj o 1:30 zwinąłem sprzęt bo woda się lała ze wszystkiego. Tak to jest jak się obserwuje z terenów działek, gdzie wszędzie wokół ludzie podlewają kwiatki i warzywka... Ale zmobilizowało mnie to do wykonania zestawu grzałek na szukacz, lornetę, itp. Odkładałem to w czasie ale po wczorajszym widzę, że czas najwyższy się za to zabrać.

 

Co do Urana - zaliczyłem wczoraj. Neptun jeszcze czeka na swoją kolej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie: przy okazji Neptuna warto się zamierzyć na... Trytona! Naprawdę da się go ustrzelić - proszę zobaczyć jak to cudo krąży wokół "przelatującej" planety:

 

wagner_strip.gif

 

"Look at Triton spinning around Neptune," says Martin Wagner of Sonnenbuehl-Genkingen, Germany, who spent six nights last week with his 10-inch telescope photographing the eighth planet from the sun:

 

Triton's orbit, so nicely traced by Wagner's backyard movie, is strange: The giant moon moves around Neptune backwards. In other words, Triton orbits clockwise while Neptune spins counter-clockwise. This retrograde motion (in combination with tides) causes Triton to spiral oh-so-slowly inward, toward Neptune. Billions of years from now, Triton will be ripped apart by Neptune's gravity, forming a spectacular system of rings. Don't be caught unprepared."

 

Źródło: spaceweather.com z dnia 23 lipca 2006.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie: przy okazji Neptuna warto się zamierzyć na... Trytona! Naprawdę da się go ustrzelić - proszę zobaczyć jak to cudo krąży wokół "przelatującej" planety:

 

To chyba bym musiał mieć armatę a nie teleskop :szczerbaty:. Ja ledwo widzę Urana, a o jego księżycach nawet nie marzę. Tryton to pewnie będzie miał z ponad 15 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba bym musiał mieć armatę a nie teleskop :szczerbaty:. Ja ledwo widzę Urana, a o jego księżycach nawet nie marzę. Tryton to pewnie będzie miał z ponad 15 mag.

 

Nie armatę tylko teleskop z lustrem o średnicy 10" czyli 25 cm - masz w podpisie do zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie armatę tylko teleskop z lustrem o średnicy 10" czyli 25 cm - masz w podpisie do zdjęcia.

Właśnie to miałem na myśli:). A Ty Karol jakiego masz telepa ? Widziałeś może już Trytona albo jakieś satelity Urana ? Ja być może będe miał tyle szczęścia w najbliższym czasie i pooglądam coś, właśnie przez teleskop o lustrze 250 mm. Może mi się uda namierzyć jakiś ciekawszy księżyc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to ze jest dobry czas na obserwacje...

 

Zlokalizowanie Neptuna na tle sodowego miejskiego nieba - nie jest takie proste. Nie jest jednak nieosiągalne i mimo świecących w oczy lamp, przy odrobinie cierpliwości jest to możliwe. Obserwacja niewielkim refraktorkiem nie przynosi może wielkich atrakcji, ale można poświęcić chwilkę.

 

Załączam prostą mapkę, która może ułatwić odszukanie planety. Uznałem, że droga od delty Cap jest najłatwiejsza w miejskich warunkach.

 

Oprócz mapki wklejam 15 sek. ekspozycję z zasięgiem ok. 11-12mag. Przez jakiś czas będzie jeszcze aktualna. Myślę, że adekwatna do warunków ;)

 

Może komuś ułatwię odszukanie Neptuna.

 

 

pozdro

nep27lip.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.