Skocz do zawartości

Nowicjuszka- Refraktor 60700


Moki@

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Moj mezus zakupil sobie Refraktor 60700 tu strona

ale niestety nie dostalismy dokladnej instrukcji montazu. Probowalismy wczoraj na wszystkie sposoby ale obraz jest albo zamazany albo do gory nogami. Pomozcie blagam jak nalezy zamontowac go i co mozna takim sprzetem obserwowac?

Dane:

 

 

Strona do danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz MUSI być do góry nogami :D

 

Zamazany? - czy to dlatego, że jedne okularki dają ostroćć, a inne nie???

 

A tak w ogóle- kupiliście zabaweczkę. Tu nawet nie ma zastosowania powiedzonko, że PRAWIE robi różnicę! Bo to nie jest niestety prawie- teleskop.

Ale się nie martwić- wydano grosze, a jak się w końcu nauczycie obsługi, to widok Księżyca może natchnie was do dalszych inwestycji. U mnie tak było :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz MUSI być do góry nogami :D

(...)

 

Nie musi. Chyba widze na fotkach konwerter.

 

Moki@, aby mieć obraz prosty, przed okular do wyciągu musi trafić ta najdłuższa rurka.

Generalnie nie obserwujcie z okularmi innymi niż ten opisany jako H25, nie warto.

Nie warto także wkładać przed okular rurki opisanej jako x3 - to barlow.

 

Generalnie zakupiona przez was zabawka może pokazać względnie ostre obrazy dzienne (do wyciągu tylko okular opisany jako H25 i H12,5 + ew. kątówka dla wygody i to wszystko. Moze uda się poobserwować Łysego (ponownie nie stosować nic poza w/w. okularami i w ostateczności kątówką).

 

Z okularem 25mm będziecie mieli powiększenie ok 30x a z 12.5mm ok 60x.

 

Nie spodziewajcie się po tej lunetce żadnych cudów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz MUSI być do góry nogami :D

 

Zamazany? - czy to dlatego, że jedne okularki dają ostroćć, a inne nie???

 

A tak w ogóle- kupiliście zabaweczkę. Tu nawet nie ma zastosowania powiedzonko, że PRAWIE robi różnicę! Bo to nie jest niestety prawie- teleskop.

Ale się nie martwić- wydano grosze, a jak się w końcu nauczycie obsługi, to widok Księżyca może natchnie was do dalszych inwestycji. U mnie tak było :szczerbaty:

Dzieki , mam nadzieje ze niebo bedzie dzisiaj czyste wieczorem to poprubujemy znowu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobne "cudo" 60060.

Przy uzyciu soczewki "barlowa" to dopiero była frajda aby cokolwiek nie znikło z pola widzenia.

Nie chodzi o szybko pozornie"przemieszczajace sie" ciała niebieskie,lecz o jakosc wykonania całego sprzetu.Co do osiowosci tego sprzetu to czuje ,że będzie małe bum,lecz zycze wytrwałosci w obserwacjach :D:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi. Chyba widze na fotkach konwerter.

Fakt :rolleyes:

Ale ten konwerter, znaczy najdłuższą rurkę, to Moki@ lepiej tylko w dzień używajcie. Ptaszki i takie inksze cuda dla zabawy można sobie pooglądać.

Co do reszty - a popróbujcie z wszystkim, co wam dali - ale szybko zgodzicie się z opinią Hansa. Ten H4 - od razu lepiej odstawcie. Inni radzą stosować TYLKO jako kieliszek :D

 

Pocieszam - moje pierwsze "cudo" było jeszcze lepciejsze B)

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chlopaki mnie pocieszacie, tzn nie bede mogla obserwowac Gwiazd i Ksiezyca :((

 

Staramy się powiedzieć delikatnie, że ten zakup to był bardzo zły pomysł. Trochę się dziwię, że jeszcze nikt nie zareagował badziej wprost, pewnie dlatego, że nie jesteś pierwszą osobą która zakupiła taki super "teleskop" i nie pierwszą którą wypadało by sprowadzić z kosmosu na ziemie. Co do możliwości i niemożliwości obserwacji to wygląda to tak jak opisałem. Łysy, obrazy dzienne, prawdopodobnie będą w zasięgu również mooniki Jowisza i może M31 i M42. Na więcej bym nie liczył. Nie na tym montażu, nie z tym obiektywem, nie z tą kątówką i nie z tymi okularami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pewno że Księżyc będziesz mogła - wszyscy w postach piszą!

Gwiazdy- no tysz, pewno nawet się zdziwisz, że tyle tego "paskudztwa" TAM jest :D

 

Natomiast zapomnij o jakichkolwiek sensownych obserwacjach planet. Np. Jowisz - to zobaczysz najwyżej księżyce, choć i tak fajowa radocha obserwować co noc jak zmieniają swoje położenie. Moze i zarysy pasów na Jupku zobaczysz- wszystko zależy od tego skąd będziesz obserwować. U Saturna- to zobaczysz, że ma takie jakieś "uszy" :szczerbaty:

 

Czyli uogólniając- to moze być fajowa zabaweczka dla rodzinki, ale TYLKO zabaweczka!

 

:Beer:

 

Pisałem równolegle z Hansem, tyle że dłużej mi to potrwało ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz ogladac "gwiazdy i ksiezyc" :D

obrazy nie beda powalajace, ale zachecajace do dalszych inwestycji

 

przy odrobinie samozaparcia w twoim zasiegu jest:

- jowisz (ksiezyce, tarczka, dwa pasy przy dobrym seeingu)

- saturn (wyraznie z pierscieniem)

- wenus (faza)

- mars (ta... no mars :D czerwona kulka, nic wiecej, ale zawsze)

- ksiezyc (tu niemal kazdy teleskop sie sprawdzi w wiekszym lub mniejszym stopniu)

- jasne gromady (plejady, hiady)

- podwojne (albireo!)

- sasiedzi? :rolleyes:

 

a moze sie akurat zainteresujecie i za jakis czas wpadnie jakas synta B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pocieszenia, na poczatek mi wystarczy,tylko zeby niebo dzis bylo w nocy ladne bo narazie to pelno chmur. No i jak szukac chlopaki, ja mam balkon na 10 pietrze na strone wschod no i miewszkam we Wiedniu - czy sa jakies takie namiary mapki albo cos? Przepraszam ze was takimi jak dla was ekspertow glupimi pytaniami zawalam :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie fajnym celem byl by ksiezyc (nie wiem na ile sie zmiesci w tym co mozesz zobaczyc z balkonu), tyle, ze dzis jest pelnia, wiec nie bedzie niestety widac ladnych kontrastowych kraterow w okolicach terminatora (linii laczacej oswietlona czesc ksiezyca z ta nieoswietlona).

a z kolei pelnia niejako dyskwalifikuje wiekszosc pozostalych mozliwosci obserwacji ze wzgledu na zaswietlenie nieba.

 

jesli chodzi o mapki to najlepszym rozwiazaniem jest jakis program na pc do pokazywania mapek nieba. jest sporo o tym na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy odrobinie samozaparcia w twoim zasiegu jest:

- jowisz (ksiezyce, tarczka, dwa pasy przy dobrym seeingu)

- saturn (wyraznie z pierscieniem)

- wenus (faza)

- mars (ta... no mars biggrin.gif czerwona kulka, nic wiecej, ale zawsze)

- ksiezyc (tu niemal kazdy teleskop sie sprawdzi w wiekszym lub mniejszym stopniu)

- jasne gromady (plejady, hiady)

 

Potrzeba bardzo dużo szczęścia, wg. mnie to niemożliwe przez taki teleskop. Moim zdaniem bardzo dobrze zobaczysz Księżyc i...no chyba nic więcej Ci się nie uda ponieważ, będziesz miała problemy ze stabilnością obrazu oraz ostrością <_< . Gdziesz czytałem że ktoś kiedyś próbował przez niego zobaczyć Syriusza, ok, zobaczył, ale tylko przez chwile i jako dużą plamę (brak ostrości). Więc wiele przez niego nie poobserwujesz :huh: .

Co do mapek polecam Starry Nighta i Stellarium

Edytowane przez K.Czajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest to możliwe przez ten teleskop. Miałem taki teleskop i stabilność owszem, jest problemem, ale przy odrobinie wprawy da się tym dobrze obserwować nawet przy dużych powiększeniach. Ostrość to kwestia nie przeginania z powiększeniem - ok.100x maks. i dobrego jej ustawienia. W pełni potwierdzam to co napisał aph, dodałbym jeszcze do tego kilka mgławic: M13, M31, M57 czy M42 (zimą) - to widać na pewno. Powinno dać się też zobaczyć jeszcze kilka jasnych gromad kulistych, bez problemów sporo gromad otwarych.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty które wymienili APH i Bemko to w zasadzie prawie wszystko co można dostrzec przez tą lunetę.Ludziska piszecie że to badziewny sprzet a ciekawe ilu z was nie zaczynało od takiego sprzętu. wiadomo że rewelacjią nie jest ale jako zwykła luneta achromatyczna do 60 krotnego powiekszenia to ujdzie.

 

polecam dokupić do tej lunety okular plossla w oprawie 1.25" o ogniskowej 20mm, po małych przeróbkach powinien pasować ja używam kilka okularków i właśnie ten z tą ogniskową idealnie pasuje do tej lunetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) no i miewszkam we Wiedniu (...)

 

W takim razie zapomnij o obiektach mgławicowych - zaświetlenie nieba. Nic nie zobaczysz. Jezeli już to wyrawać się z miasta gdzieś na ciemne pole, koniecznie podczas nowiu (Łysy na niebie też zaświetla). Czas do opuszczenia nieba przez świecący Księżyc poświęcić na zapoznanie się z mapkami nieba.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

Koledzy mają rację - też jestem początkujący i powiem otwarcie: mapki są do bani. Żeby się na nich wyznać to trzeba już troszeczkę posiedzieć w temacie. Ale na szczęcie są komputerowe pogramy, które pokazują Ci w 3D dokładnie takie niebo, jakie danego dnia masz za oknem. Ja używam Starry Night, wersji najbardziej podstawowej. Przyznam szczerze i bez bicia, że gdyby nie on w ogóle nie wciągnęłaby mnie astronomia.

 

Co do techniki obserwacji - jeżeli znasz język fajfokloków to polecam stronkę:

 

http://www.skywatchertelescope.net/EducationVT.html

 

Tam jest wszystko dla początkujących wyjaśnione "jak chłop krowie" (przepraszam za mało subtelne porównanie). Pamiętam, że sam się stamdąd dowiedziałem, że należy obserwować z oboma oczami otwartymi (przesłaniając jedno ręką) i dlaczego. To był szok :o Dla większości osób z tego forum jest to sprawa tak oczywista, że nawet o tym nie wspominają.

 

Z tego co widzę, to masz bardzo lekki sprzęt. Warto zrobić sobie wycieczkę za miasto i stamtąd próbować popatrzyć - wrażenia x3.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S Pełnia ma swoje również dobre strony :szczerbaty:

 

Zgadzam się z kolegą Promilem w zupełności. Wczoraj była pełnia, nie mogłem zasnąć (jak zawsze gdy okrągły Księżyc świeci mi prosto w okno :angry: ).

Aż chciało się wyjść i powyć do Księżyca :ha:

albo wybrać na >> :Beer:

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że sam się stamdąd dowiedziałem, że należy obserwować z oboma oczami otwartymi (przesłaniając jedno ręką) i dlaczego. To był szok :o Dla większości osób z tego forum jest to sprawa tak oczywista, że nawet o tym nie wspominają.

pozdrawiam

 

Sory za OT, ale może mi ktoś wyjaśnić jaka jest różnica pomiędzy oglądaniem z przysłoniętym jednym okiem ręką w porównaniu do przysłonięcia go powieką? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.