Skocz do zawartości

Korony i koronki,


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy wiecie, ale mamy aż cztery "zestawy" szczytów o których warto wspomnieć. Oczywiście cztery z punktu widzenia Polaka :)

 

KORONA HIMALAJÓW

 

To 14 najwyższych szczytów Ziemi, których wysokość przekracza 8 tys. metrów n.p.m. Dziesięć leży w Himalajach, a cztery w Karakorum. Należą do nich:

 

Mount Everest - 8848 m n.p.m.

 

K2 - 8611

Kangchenjunga - 8586

Lhotse - 8516

Makalu - 8462

Cho Oyu - 8201

Dhaulagiri - 8167

Manaslu - 8163

Nanga Parbat - 8126

Annapurna I - 8091

Gasherbrum I - 8068

Broad Peak - 8047

Gasherbrum II - 8035

Shisha Pangma - 8013

 

 

KORONA ZIEMI

 

To najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Ponieważ istnieją kontrowersje co do niektórych z nich, aby mieć pewność, że zdobyło się Koronę Ziemi należy zdobyć nie siedem, a dziewięć szczytów :)

 

Oto one:

 

Azja - Mount Everest (8850 m n.p.m.)

Ameryka Południowa - Aconcagua (6959 m n.p.m.)

Ameryka Północna - Mount McKinley (6194 m n.p.m.)

Afryka - Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)

Europa -

wg geografów Mont Blanc (4807 m n.p.m.)

wg Messnera Elbrus (5642 m n.p.m.)

Australia (wg Bassa) - Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.)

Oceania (wg Messnera) - Jaya (4884 m n.p.m.)

Antarktyda - Mt. Vinson (4897 m n.p.m.)

 

 

KORONKA ZIEMI

 

O tej koronie sam dowiedziałem się niedawno, więc przytoczę tekst ze strony http://www.szczyty.pl/ w całości:

 

K2 - 8611 m n.p.m.

Czogori, Mount Godwin-Austen, wznosi się na granicy Chin i Pakistanu, najwyższy szczyt Karakorum, w pasmie Baltoro Mustagh. Drugi pod względem wysokości szczyt na Ziemi. Zbudowany ze skał krystalicznych, głównie gnejsów i granitów. W 1856 T.G. Montgomerie z indyjskiego urzędu mierniczego dokonał pomiaru szczytu, nazywajac go K2 i oznaczając jako drugi na liście 35 szczytów Karakorum.

Pierwsze wejście: 31 lipca 1954 r. - A. Compagnioni, L. Lacedelli (Włochy)

 

Monte Rosa

Rosa, drugi co do wysokości masyw alpejski, położony w Alpach Pennińskich, na granicy Szwajcarii i Włoch. Znajduje się tu kilkanaście szczytów przekraczających 4000 m n.p.m., najwyższe z nich to: Dufourspitze (4634 m n.p.m.), Nordend (4609 m n.p.m.) i Zumsteinspitze (4563 m n.p.m.). Zbudowany ze skał krystalicznych. Stoki pokryte są wiecznymi śniegami i licznymi lodowcami. Rosa jest bardzo popularna wśród alpinistów, przebiegają tu drogi o różnych stopniach trudności. Na północnym skłonie leży znany ośrodek turystyczny - Zermatt.

Pierwsze wejście: 1 sierpnia 1855 roku

 

Szchara - 5233 m n.p.m.

Każda droga wspinaczkowa na Szcharę jest bez porównania trudniejsza niż droga na Elbrus. Najczęściej stosowana jest droga przez północno-wschodnią grań, na której spotyka się średnie trudności techniczne (III st., 55o nastromienie śniegu i lodu). Wszystko to powoduje, że Szchara jest górą wymagającą umiejętności wspinaczkowych skalnych i lodowych a trudności obiektywne powodują, że trzeba trochę się sprężyć, aby wejść na tę górę. Dotarcie na Kaukaz też nie jest łatwe. Razem wszystko to składa się na niezłą przygodę.

Pierwsze wejście: 1888 r.

 

Mount Logan - 6050 m n.p.m

Logan, najwyższy szczyt Kanady, położony w Kordylierach, w paśmie Św. Eliasza. Zbudowany ze skał krystalicznych, tworzy potężny, silnie zlodowacony masyw górski. Logan jest drugim co do wysokości wzniesieniem w Ameryce Północnej.

 

Mount Tyree - 4969 m n.p.m.

Tyree jest trudniejszą górą od Mt Vinson. Tak twierdzą eksperci. Domarsz do tej góry też jest problemem logistycznym. Pierwsi zdobywcy Tyree weszli od przełęczy oddzielającej MT Gardner od Tyree. Drugie wejście (i ostatnie - jak dotąd) jest dziełem Mugsa Stumpa (weteran doliny Yosemite) zachodnią ścianą. Najlepszy termin to od listopada do lutego. Świeci wtedy słońce, temperatury są iście księżycowe i jest niewielu wspinaczy. Jak miło. A więc podsumujmy. Dojazd trudny i kosztowny, klimat raczej odpychający a trudności syte. Wycieczka zaczyna się w Punta Arenas w Chile

 

Ojos del Salado - 6880 m n.p.m.

Szczyt w południowej części Andów Centralnych, w Kordylierze Zachodniej, na pograniczu Chile i Argentyny. Drugi co do wysokości szczyt w Ameryce Południowej. Tworzy potężny masyw górski, pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami (mimo położenia w suchym klimacie w pobliżu pustyni Atacama).

Pierwsze wejście: 1937 r. - J.A. Szczepański i J.T. Wojsznis.

 

Mount Kenya - 5199 m n.p.m. Kenia, wulkaniczny masyw górski we Wschodniej Afryce, położony na równiku w środkowej części państwa Kenia. Wznosi się (wierzchołek Mont Pigott) do 5199 m n.p.m. i równocześnie ponad 3000 m nad poziom otaczającej go wyżyny.

Kenia ma rozbudowany układ pięter roślinnych - od sawanny u podnóża przez suchy las, wiecznie zielony las górski, krzewiastą roślinność wrzosowiskową i łąki górskie po wieczne śniegi.

Pierwsze wejście: 1899 r. - H. MacKinder.

 

 

Ngga Pullu - 4862m n.p.m.

Ngga Pulu jest o wiele łatwiejszym celem niż jego sąsiad Carstenz Piramid. Aby dostać się pod tą górę należy stracić conajmniej tydzień na domarsz z miejscowości Ilaga na Irian Jaya (zachodnia, indonezyjska część Nowej Gwinei). Normalna droga to wędrówka do czoła doliny Meren skąd trochę po śniegu na szczyt. Bardziej wymagająca jest północna ściana częściowo jeszcze dziewicza. Problemem nie jest samo wspinanie ale przyroda tropikalna, potyczki partyzanckie i indonezyjska biurokracja.

 

 

KORONA GÓR POLSKICH

 

To zestaw 28 najwyższych szczytów pasm górskich położonych w Polsce. Oczywiście pierwsza trójka to:

Rysy - 2499 m n.p.m

Babia Góra - 1725 m

Śnieżka - 1602 m

 

O pozostałych można poczytać tutaj:

http://www.szczyty.pl/index.php/pid,korona_gor_polskich.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze stworzyć przez analogię na przykład Koronę Europy.

Miałbym już Musałę (2925 m n.p.m.) najwyższy szczyt Riły na koncie, no i w Ardenach byłem też w jakimś ichnim najwyższym punkcie - Signal de Botrange - 694 m n.p.m, ale nie pamiętam czy to najwyższe miejsce w całych Ardenach czy tylko na terenie Belgii.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym topikiem obudziliscie we mnie starego demona.... chyba dzisiaj zrobie przeglad lin. W starą uprząż to się juz nie wbije (d. mi za bardzo urosła) ale reszta powinna byc ok. Kurka ciekawe w jakim stanie są moje LaSportivki, może sie okazać że bw też musze nabyc nowe, cholera... kolejne 100$ do wydania, a miałem zbierać na katówke... :rolleyes:

 

Jakby wam sie zeszło na wspinaczkę o nieco mniej turystyczno-wędrówkowym charakterze, to z checią sie włacze. A tak swoja drogą to ciekawe czy ciagle bym potrafił zrobić nosze zjazdowe wisząc na stanowisku...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jesli mowa o koronach i koronkach to warto wspomnieć o 7-tysiecznikach Pamiru, za ktore Rosjanie przyznaja tytul "snieznego leoparta".

Są to:

 

Pik Pabiedy (7439 m) (uważany za jeden z najtrudniejszych siedmiotysiecznikow świata)

Chan Tengri (7010 m)

Pik Korzeniewskiej (7105 m)

Pik Somoni (7495 m)

Pik Lenina (7134 m)

 

Co ciekawe dopiero jeden Polak zdobyl wszystkie te szczyty i to niedawno bo 18 sierpnia tego roku ( http://adrenalina.onet.pl/1376261,0,1754,newsy.html )

Edytowane przez montolio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jesli mowa o koronach i koronkach to warto wspomnieć o 7-tysiecznikach Pamiru, za ktore Rosjanie przyznaja tytul "snieznego leoparta".

Są to:

 

Pik Pabiedy (7439 m) (uważany za jeden z najtrudniejszych siedmiotysiecznikow świata)

Chan Tengri (7010 m)

Pik Korzeniewskiej (7105 m)

Pik Somoni (7495 m)

Pik Lenina (7134 m)

 

Co ciekawe dopiero jeden Polak zdobyl wszystkie te szczyty i to niedawno bo 18 sierpnia tego roku ( http://adrenalina.onet.pl/1376261,0,1754,newsy.html )

 

Czytałem że włądze Tadźykistanu powróciły do dawnych historycznych nazw piku komunizma, lenina i pobiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
no i w Ardenach byłem też w jakimś ichnim najwyższym punkcie - Signal de Botrange - 694 m n.p.m, ale nie pamiętam czy to najwyższe miejsce w całych Ardenach czy tylko na terenie Belgii.

 

Najwyższy w całych Ardenach, najwyższy w Belgii. Pozdrawiam.

 

Tutaj jest: Korona Tatr

W tej chwili liczy 75 szczytów, choć badania trwają i może coś jeszcze dojdzie.

 

Czytałem że włądze Tadźykistanu powróciły do dawnych historycznych nazw piku komunizma, lenina i pobiedy.

 

Mógłbyś podać źródło, bo pierwszy raz o tym słyszę.

 

Co do Piku Lenina, leżącego na granicy tadżycko-kirgiskiej, w 2006 roku wprowadzono wprawdzie nazwę Pik Niepodległości, ale nie wiem czy ktokolwiek, kiedykolwiek, z niej korzystał. Do 1928 roku szczyt nazywał się Mount Kauffmann.

Pik Komunizma, od 1998 roku nazywany jest Pikiem Somoniego (Qullai Ismoili Somoni), i tu raczej nic się nie zmieniło, i nie zmieni. Ciekawostką jest, że zdobyty w 1933 roku nazwany został Pikiem Stalina, i trwało to do 1962 roku, kiedy nazwę zmieniono na Pik Komunizma.

Pik Pabiedy, choć od 1992 roku oficjalnie już tak się nie nazywa, to nazwa stosowana jest powszechnie. Pewnie dlatego, że nazwy lokalne są nieco trudne: kirgiska - Jengish Chokusu, chińska - Shengli Feng.

Edytowane przez Aron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Ja ostatnio też troszke zacząłem chodzić :D po górach, znaczy raz lub dwa razy w roku urządzam rodzinie pieszy wypad na jakiś szczyt. W tym roku odwiedziliśmy Śnieżkę, Szrenicę i Śnieżne Kotły, Wielki i Mały Staw w Karkonoszach. Wcześniej Trzy Korony, Babią Górę, Tarnicę.

Co prawda z kondycją u mnie cienko, jednak warto się pomęczyć :szczerbaty: , aby podziwiać wspaniałe wodoki z górskich szczytów. Tymczasem jednak najbardziej podobał mi się widok na Tarnicę i okoliczne góry z Połoniny Wetlińskiej.

Może jeszcze zmienię zdanie, bo jakoś do tej pory Tatry były pomijane jako cel wycieczek. Może dlatego, że są zbyt wysokie :D ...

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy wiecie, ale mamy aż cztery "zestawy" szczytów o których warto wspomnieć. Oczywiście cztery z punktu widzenia Polaka :)

To 14 najwyższych szczytów Ziemi, których wysokość przekracza 8 tys. metrów n.p.m.

 

A tak całkiem na poważnie to jest jeszcze Korona 14 tatrzańskich 8-tysięczników. :blink:

Oczywiście licząc w stopach, a nie w metrach. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
A tak całkiem na poważnie to jest jeszcze Korona 14 tatrzańskich 8-tysięczników. :blink:

Oczywiście licząc w stopach, a nie w metrach. :szczerbaty:

 

 

Jakieś zestawienie jest?

 

Tatry są boskie. Mnie rodzice zakazili manią łażenia po Tatrach jakieś dwadzieścia lat temu i bywałem tam niemal co roku z kumplami albo z dziewczynami. Nawet się samemu raz zdarzyło. Alpejskie krajobrazy i wspinaczka dają ogromną radość. Rysy, Giewont, Kościelec, Świnica, Przełęcz Krzyżne, doliny i dolinki, Świstówka, Czerwone Wierchy, Wołowiec, Zawrat. Eh Tatry są boskie. Tak wiele wspomnień mi po nich zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja byłem w sobotę w tatrach . mam niedaleko daję jakieś zdjęcia może kogoś to zacheci do wycieczki w tatry naprawde są piękne. byłem z dziećmi wiec wycieczka nie była zbyt extremalna . dolina kościeliska i ornak.

pozdrawiam wszystkich

ps. żeby zachować klimat astroforum dorzuciłem wczorajsze zdjęcie księzyca z synty 8 projekcja okularowa

aaa.jpg

aaaa.jpg

aaaaa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.