Skocz do zawartości

Mam dość.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie co, chyba dam sobie siana z odpowiadaniem na pytania takie jak np. w tym wątku:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13498

 

I tak wszyscy wszystkim wciskają radośnie Synte. Nikt nie czyta wcześniejszych odpowiedzi, a część, nawet zadanych w temacie pytań. Jak znam życie to generalnie co drugi z "syntowych zachwalaczy" nawet przez moment nie miał innego teleskopu pod okiem... A zresztą, co ja sie bede nerwował, przecież wszyscy wiedzą lepiej tylko ja jakis niedostosowany jestem. Mam tego dość. To taki mały apel do ludzi którzy szukaja swojego pierwszego teleskopu:

 

SYNTA NIE JEST DO CHOLERY JEDYNYM SŁUSZNYM WYBOREM I CZASAMI JEJ ZAKUP TO GŁUPOTA!

 

Pamiętajcie o tym czytajac piennia zachwytu userów któtrzy wypisują te pochwały po miesiącu posiadania synty i z zerowym doświadczeniem z inna optyka i innym rodzajem montaży itp. Wątek na pewno bedzie kontrowersyjny, może nawet komuś puszczą nerwy i zostanie zdjęty, ale może otrzeźwie kilka głów nim sprawa umrze naturalna śmiercią.

 

Ps. Saywiehu nie bierz tego do siebie, jestem wqr...ony nie na takich jak ty którzy mimo niewielkiego doświadczenia (moje też jest nędzne) starają sie pisać jedynie to co wiedzą, tylko na ogólnośrodowiskowy, hurra-bezmyslny, żenujący czasami ruch wpychania wszystkim na siłe Synty.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, że napisałeś, że nie mam brać do siebie- nie biorę :)

Zresztą i tak odpowiedziałbym tak samo: lukałem przez parę sztuk innych telepów. Synciara bije je wszystkie tym magicznym przelicznikiem jakość/cena. To daje duze mozliwości dokupienia niezbędnego osprzętu, jak pytający dysponuje odpowiednim budżetem. To jedna strona medalu.

Druga jest taka: rzeczywiście bywają inne wybory. W tamtym topicu po prostu mamy do czynienia z chłopakiem, który absolutnie nie ma pojecia o astro. Zaproponowałem mu też krótkoogniskowy achromat. Czemu? Bo tani. Względnie tani.

Nie wiem, ale takim ludziom należałoby jako pierwszy wybór dawać jedynie alternatywę: zlot albo książka+net+lornetka (najtańsza możliwa). Co z tego, że kupi 100 APO, jak zaraz będzie nas gromić, że to co widzi za TAK DROGI sprzęt to nie to samo, co na fotkach z APODa :szczerbaty: Albo będzie milion topiców typu : jak złożyć montaż, bo nie umiem.

 

Jest jeszcze taka sprawa: nieopierzeni Synciarze (sam jeszcze taki jestem) mają przewagę wśród aktywnych forumowiczów, jest ich więcej i częściej piszą. Zamiast dawać sobie siana- zmobilizować chyba by trzeba innych, coby "drugie lobby" powstało :D

 

Nie uważam za głupotę tykać takich tematów, a nawet warto by było przenieść go do "Sprzętu". I szerzej rozwinąć argumentację. I przykleić!!!

 

:Beer:

 

Edit: może sensowniej było wprowadzić dział "Przedszkole astro", dla takich zupełnie zielonych. Jestem przeciwny polecać jakikolwiek teleskop człowiekowi, który wie gdzie jest Wielki Wóz, ale Plejad od Małego Wozu już nie rozróżni. Albo, jak w tamtym topicu- kilkakrotnie pyta, czemu teraz nie jest właściwy czas na planetki, nie potrafiąc wysnuć wniosków z odpowiedzi. I niech on z kolei się nie obrazi. Takiej osobie starczy zbawka za 20 zł do polukania Księżyca. Do tego lornetka, książka z mapą... i heeeja w pole: uczyć się nieba, do bólu uczyć :D

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, czemu się tak denerwujesz? Ja akurat nie przeglądałem tego wątku, ale sam często polecam Syntę. Dodam, że byłem użytkownikiem Synty 200/1000 i że miałem już kilka teleskopów różnej wielkości i typów, więc mam porównanie. Sprzedałem ją, bo przeszedłem na sprzęt większy, czyli droższy, który może być niedostępny dla początkującego.

 

Druga sprawa. W miarę szczegółowo odpowiadasz w tamtym wątku koledze, co może obserwować w danych warunkach i co powinien wybrać. Ale tu mam pewne zastrzeżenie. Balkon, balkonowi nierówny i latarnie latarniom. Aby ocenić warunki obserwacyjne powinno się zobaczyć dane miejsce. Oczywiście ogólnie można coś radzić i radzimy. Ty radzisz swoje rozwiązania, a inni Synty ;) I możesz się z tym pogodzić, gdyż taki Newton jest rzeczywiście w miarę uniwersalnym teleskopem za niewielkie pieniądze. Albo możesz się nie pogodzić i przekonywać do swoich racji :) Ale musisz się przestać denerwować :Beer:

 

Aha, jeszcze jedno. Chyba rzeczywiście przy każdym zapytaniu o zakup sprzętu powinna najpierw pojawić się informacja:

 

Szanowny Forumowiczu! Jeżeli tylko dysponujesz możliwością, wybierz się na zlot astronomiczny, pooglądaj różne teleskopy, sprawdzając ich możliwości. I wybierz to, co Ci najbardziej odpowiada :). Do tego czasu uzbrój się w cierpliwość i zbieraj pieniążki, bo wkrótce okaże się, że to co masz to duuużo za mało ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było tak różowo może trzeba wypisac jakies wady Synty :icon_question:

 

to załóż sobie wątek pod takim tytułem, a tu już przestań znęcać się nad Hansem,

bo dlatego go założył, bo już ma dość czytania o syncie!

ten topik jest zupełnie na inny temat

 

i potrzebny był ten kubeł zimnej wody, tylko Hans, jak widzisz jedno wiadro to za mało,

także lej, lej jej więcej :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, powiem tak. Podziwiam Twoje samozaparcie do udzielania rad nowicjuszom. Problem nie leży w jakości Synty (która jest całkiem OK), tylko w tym, że coraz więcej osób, które tu siedzą od dłuższego czasu (łącznie ze mną) olewa wątki typu "mam 1300 zł i co mam za to kupić". A nowi, często dopiero co po zakupie Synty (którą doradzili im przed chwilą inni nowi), przejęci misją pomagania podobnym do siebie, radzą im tak, jak potrafią najlepiej. Zauważ, że większość zabierających głos w wątkach tego typu, to osoby od niedawna na forum. Ale podkreślam, że nie jest to złe. Złe jest to, że się starzy wyjadacze przestali odzywać. Co najwyżej radzą wcisnąć "szukaj". Z drugiej strony wątki o zakupach pojawiają się prawie codziennie i trudno codziennie robić ludziom wykłady na temat wad i zalet różnych teleskopów. Może więc rozbudowywać i bardziej uwidocznić Bazę wiedzy astro forum i tam odsyłać zainteresowanych? Albo zorganizować Brygadę Szybkiego Reagowania Ekspertów, która jeździłaby do klienta i za pieniądze radziła, jaki teleskop jest dla niego najlepszy, uwzględniając jego wiedzę, wymiary balkonu i bagażnika. :szczerbaty:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Jestem przeciwny polecać jakikolwiek teleskop człowiekowi, który wie gdzie jest Wielki Wóz, ale Plejad od Małego Wozu już nie rozróżni. Albo, jak w tamtym topicu- kilkakrotnie pyta, czemu teraz nie jest właściwy czas na planetki, nie potrafiąc wysnuć wniosków z odpowiedzi. I niech on z kolei się nie obrazi. Takiej osobie starczy zbawka za 20 zł do polukania Księżyca. Do tego lornetka, książka z mapą... i heeeja w pole: uczyć się nieba, do bólu uczyć :D

Absolutnie zgadzam się z wiehem!

Odnoszę wrażenie, że zdecydowana większość pytań o zakup teleskopu jest zadawana przez ludzi całkowicie nie znających nieba. W takim wypadku wypada raczej doradzić wykorzystanie własnych oczu, może lornetki i jakąś literaturę. A żeby poznać niebo potrzeba czasu! I cierpliwości.

Według mnie teleskop to kolejny a nie pierwszy etap zabawy z astronomią.

 

Można oczywiście uznać, że skoro ktoś chce, to niech ma i doradzać całą gamę sprzętu. Może to nawet dobry sposób na wzbogacenie rynku wtórnego o całkiem przyzwoity sprzęt w jeszcze przyzwoitszych cenach? ;)

 

P.S. A tak przy okazji; czy nie zauważyliście, że nam się forum strasznie "stechnicyzowało"? Wzory, technikalia i tysiące innych rzeczy, które chyba trochę przesłoniły nam radość z gapienia się na cuda, które co noc (o ile nie ma chmurek) wiszą nad naszymi głowami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale EEri toby świadczyło o tym, że poziom forum jednak rośnie, tylko dziwne, że wcale tego nie widać zabardzo,

 

ale może to jest jakiś pomysł, zeby wydzielić w sprzecie dział dla początkujących, a nowym userom zabronić pisania w głównym dziale sprzętu? baza wiedzy miała być jakimś takim rozwiązaniem, ale widać że ten pomyśł jakoś nie chwycił za bardzo

 

wtedy może rzeczywiście "stary" user w działe sprzęt, będzie miał szansę znaleść coś nowego, ciekawego

i częściej by tam zaglądał?

 

bo puki co, to ciekawe tematy giną w zalewie pytań "jaki teleskop kupić"

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale może to jest jakiś pomysł, zeby wydzielić w sprzecie dział dla początkujących, a nowym userom zabronić pisania w głównym dziale sprzętu? baza wiedzy miała być jakimś takim rozwiązaniem, ale widać że ten pomyśł jakoś nie chwycił za bardzo

 

Nowy użytkownik wchodząc na forum idzie po najmniejszej linii oporu. Zamiast poszukać odpowiednich informacji, zadaje pytanie. Częściowo nie można się temu dziwić, gdyż chce jak najprędzej dowiedzieć się tego co chce, a nie ma jeszcze rozeznania, gdzie szukać.

 

Baza wiedzy to bardzo dobra rzecz, tylko "nowi" o tym nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć.

 

Dodatkowo pojawiają się osoby, które nie mają zielonego pojęcia o niebie i teleskopie, a chcą konkretnych informacji, których i tak nie są w stanie zrozumieć i rodzą się następne pytania, itd. Ot, przyśnił się im teleskop i chcą go mieć jutro pod drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

ja uważam, że najrozsądniejszym rozwiązaniem dla adeptów astronomii jest zaproszenie ich na obserwacje. Żadne opowieści, nauki, propozycje i zachwalania nie zastąpią chwili spędzonej przy okularze.

 

Czasy (na szczęście) zmieniły się i mamy w kraju bardzo szeroką ofertę sprzętu do oglądania nieba i można nabyć nie tylko sprzęt zaczynający się naliterę U. Nie ma co się dziwić, że Ci, którzy chcą nabyć pierwszy teleskop czują się zagubieni. I że oczekują pomocy od starych wyjadaczy.

 

Faktem jest, że duża część z nich idzie po najmniejszej linii oporu i nie wytęża swoich mózgownic, aby poczytać chociażby w internecie na temat rodzajów, wad i zalet instrumentów do obserwacji. A wiedzy tam jest rzeczywiście dużo, co znowu powoduje mętlik ich w głowach. I tak wracamy do punktu wyjścia, czyli - że nowicjusz nie wie, co wybrać.

 

Ja proponuję - obserwacje, obserwacje i jeszcze raz obserwacje.

Ja też zacząlem myśleć o pierwszym teleskopie po tym, jak znajomy pokazał mi Księżyc przez starą wysłużoną, kupioną z demobilu PZO40x64 ...

 

W świetle tego, co napisałem rady typu "bierz syntę", "kupuj syntę" są dla mnie bardzo radośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak Robercie, tylko Hansa najbardziej bulwersuje fakt,

że np. na pytanie w stylu: jaki kupić montaż do astrofoto?

czyta: a na ..uj Ci montaż, kup synte na dobsonie :ha:

 

to naturalnie, żart (niewiem, czy nie za mocny :unsure: )

ale chyba oddaje sens niektórych porad

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol::ha::lol::ha::Boink:

Dobre i PRAWDZIWE :szczerbaty::szczerbaty:

 

Ja proponuje kasować takie wątki a wszystkich nowych odsyłać do starych wątków !!

Bo tak naprawde te wszystkie pytania już BYŁY !! Zostały zadana już wcześniej !

A fenomen SYNTY jest opisany na ASTRONOCACH :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po urlopie! :rolleyes:

 

jezdem wyluzowany maksymalnie więc bez nerw napisze co uwazam.

 

synta jest najlepsza! wiedziałem o tym dobrze przy wyborze telepa i dlatego kupiłem 2x drozszego i 2x mniejszego maka :Boink:

 

ps. oczywiście nie żałuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasowanie wątków to nie rozwiązanie, zniechęci tylko newbie do szukania wiedzy na forach i wepchnie w łapy dystrybutorów i producentów generujących na swoich witrynach często naciągane specyfikacjie i porady i zalecenia.

 

Macie racje, że nie należy się zniechęcać. Ludzie będą ciągle zadawać te same pytania i ciągle oczekiwać informacji podanej na talerzu.

 

Macie racje, samo doradzanie przez niedoświadczonych userów nie jest złym zjawiskiem. Niebezpieczne jest co innego. Brak jakiejkolwiek odpowiedzialności doradzających za zasugerowane decyzje.

 

Może rozwiązaniem były by jakies delikatne restrykcje za dawanie rad z kosmosu typu:

 

-Najlepszym teleskopem do Astrofoto jest Synta DOB 200/1200.

-Najlepszym teleskopem na mały balkon do miasta jest SYNTA DOB 200/1200.

-Najlepszym trawelerem jest HAMA 80/600.

-Najlepszyn montażem paralktycznym jest Słup Żywiecki spod U170/1200

 

Albo za banialuki typu:

 

-Na montażu dobsona bez napędów spokojnie możesz fotografować na długich czasach z ogniskową 1200 (nie pamiętam już gdzie to cudo znalazłem, ale chyba na A4U a propo naszej kochanej Synty)

-Niema to jak światłosilny achromat F4 80mm do obserwacji planet w polu pod ciemnym niebem.

-UNIWERSAŁ U5 to doskonała maszynka do szybkich wypadów za miasto PKSem.

-Najlepszym dla ciebie okularem do obserwowania planet będzie Plossl 40mm 2", a do obiektów DS Ortho 7mm.

- Mówisz że masz na teleskop 5000$ i chciałbyś zajac sie obserwacją naszego satelity, hmm, tylko jeden teleskop spełni tą solucję Synta DOB 200/1200, a za reszte kup sobie wiadro okularów najlepiej 4 naglery 31mm.

 

Nie wiem, przyczepiac takim delikwentom :Boink: pod awatarem czy co?

 

Po prostu nie można doradzać bez sensu.

 

Niech każdy weżmie to sobie do serca zanim sie odezwie. Bo jestem bliski wytępienia kilku radośniaczków z AF i A4U.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie tylko dlaczego ten topic zalozyl Hans, a nie stado rozgoryczonych i rozczarowanych klientow synty? pochwali sie?

czy to, ze synta jest popularniejszym teleskopem niz kazdy inny jest dobrym powodem, zeby jej nie kupic?

 

zdaje sobie sprawe, ze nalezy dbac o jakosc odpowiedzi na pytanie, ale to nie jest powod, zeby stawiac synte w roli kozla ofiarnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie tylko dlaczego ten topic zalozyl Hans, a nie stado rozgoryczonych i rozczarowanych klientow synty? pochwali sie?

czy to, ze synta jest popularniejszym teleskopem niz kazdy inny jest dobrym powodem, zeby jej nie kupic?

 

zdaje sobie sprawe, ze nalezy dbac o jakosc odpowiedzi na pytanie, ale to nie jest powod, zeby stawiac synte w roli kozla ofiarnego...

 

Aph plisss, przeczytaj ten watek jeszcze raz. Nie o synte tu chodzi, a mentalność części userów. Prosze przeczytaj ten wątek jeszcze raz, napewno po tym załapiesz dlaczego odpowiedziałem tak jak odpowiedziałem i dlaczego przygryzłem sobie dziąsło i skasowałem pierwotną treść tej odpowiedzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest dokładność w 1/lambda zwierciadeł paraboildalnych Synt? Tak się zastanawiam dlaczego nie ma Synt w Stanach... przynajmniej nigdy nie widziałem w salonach lub na lokalnych forach. W rynku tanich teleskopów dla początkujących dominuje tutaj zdecydowanie Orion.

Czy może właśnie z powodu wątpliwej jakości? (tak jak np. nie ma tutaj Fiatów, Seatów czy francuskich samochodów...)

Edytowane przez Marcin Klapczyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o synte tu chodzi
SYNTA NIE JEST DO CHOLERY JEDYNYM SŁUSZNYM WYBOREM I CZASAMI JEJ ZAKUP TO GŁUPOTA!

--------

a mentalność części userów
zdaje sobie sprawe, ze nalezy dbac o jakosc odpowiedzi na pytanie

--------

Aph plisss, przeczytaj ten watek jeszcze raz.

Hans, prosze, przeczytaj moja wypowiedz jeszcze raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest dokładność w 1/lambda zwierciadeł paraboildalnych Synt? Tak się zastanawiam dlaczego nie ma Synt w Stanach... przynajmniej nigdy nie widziałem w salonach lub na lokalnych forach. W rynku tanich teleskopów dla początkujących dominuje tutaj zdecydowanie Orion.

Czy może właśnie z powodu wątpliwej jakości? (tak jak np. nie ma tutaj Fiatów, Seatów czy francuskich samochodów...)

 

Wydaje mi sie, ze to raczej kwestia mentalnosci spoleczenstwa amerykanskiego ktore preferuje sprzet rodzimych firm, niezaleznie, czy Orion produkuje i sklada w Chinach. To jest Orion USA.

 

To samo moge powiedziec o okularach Vixen LV i LVW. Sa swietne, ale bardzo rzadko na forach amerykanskich spotykam ich uzytkownikow. Maja Meady i TeleVue i takie tam...

Nie pisze tego w negatywnym kontekscie. nalezy pozazdroscic im rodzimego rynku Astro.................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się podczepię... Jednym z powodów dla których wstzrymałem się częściowo z doradzaniem w sprawach lornetek był właśnie chór użytkowników, którzy twierdzą, że wydawanie na lornetkę więcej niż 200 zł to strata pieniędzy, bo przecież lornetka nie może kosztowac tyle co teleskop. Nawet wiechu w tym wątku proponuje radzić młodym: kup najtańszą lornetkę - a przecież zakup najtańszej możliwej lornetki to taka sama strata pieniędzy jak kupno najtańszego teleskopu... Ja zawsze staram trzymać się zasady - lepiej kupić raz a dobrze, bo wbrew pozorom wychodzi taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję solennie, że od tej pory nie będę pisał o najtańszych lornetkach :) Ale Arku zauważ też, że pisałem równolegle o "teleskopie" za 20 zł z Allegro lub hipermarketu :szczerbaty:

Mój tok myślenia jest taki. Jeśli zadaje pytanie o sprzęt aaaabsolutnie ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia o astronomii i do tego jest arogancki, to lepiej żeby nic nie kupił. U niewielu osób po zakupie telepa powstanie pęd do wiedzy. A zwłaszcza u aroganckich. Ostatnio na Astro4u padło pytanie o to, czemu komuś się nie rozdzielają Syntą 6" Epsilony Lutni. Padło kilka odpowiedzi, dość rzeczowych, sensownych, ale... zawierających pewną terminologię i wątpliwości co do jakosci okularów (kitowe). Cytuję reakcję pytającego : "Może przestaniecie mnie załamywać i napiszecie coś konkretnego a nie tylko ble-ble". Sorry, ale po tak twórczej wypowiedzi, pozostaje jedynie napisać: "lupa Synta 6 cali ma do luftu ten mikroskop, co się nim patrzy" :szczerbaty:

Ale najbardziej to mnie nudzą pytania, na które np. Hans odpowiada cierpliwie, że za 1200 zł to profesjonalne astrofoto nie wyjdzie ;)

Zgadzam się w 100% z Polarisem w sprawie nieobecnosci Synty i innych marek na rynku amerykańskim. Inne narody mają sporo ksenofobii. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia na niemieckim E-bayu, jak tam podkreślają, że sprzęt jest "made in Germany".

 

P.S. Kupiłem najtańszy sensowny teleskop. Teraz zbieram m.in. na najtańszą sensowną lornetkę. Mam już na nią nawet wiecej niz 300 zł. Arku- zbieram dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.