Skocz do zawartości

Lustro 500mm - jak to jest w praktyce?


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem początkujący w tej dziedzinie - niedawno na forum poddałem temat (nie wiem czy na tym forum czy www.astronomia.pl) jaki sprzet potrzebny jest do tego aby oglądać obraz w kolorze (chodziło o ds'y - kolorowe mgławice (oczywiście nie koniecznie żywe kolory tylko jakiś niewielki kolor ale taki zeby było napewno widać że jest). Otrzymałem odpowiedź że trzeba by mieć telekop z lustrem ok 50cm.

Czy taki teleskop:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=148

umożliwilby mi obserwację dsów choć w minimalnym kolorze? Ma ktoś może taki sprzet lub oglądał ktoś niebo przez jakieś cudo o lustrze ok 50 cm i może się wypowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby widzieć zarys jakiegokolwiek koloru w najjaśniejszych obiektach trzeba mieć lustro 1 m. Jak nie wierzysz to proponuję kupić ten teleskop i sprawdzić.

 

I tak - i nie.

 

W moim 40cm Magławica w Orionie jest wyraźnie zielona. (i niech ktoś powie że widział tam czerwień :lol:)

 

 

Największy telekop przez jaki patrzyłem miał 60cm. Ni cholery żadnego koloru. (M42 przez niego nie wiedziałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę powiedzieć, że w Twoim teleskopie widziałem zieleń :), aczkolwiek zieleń widziałem w 8" Syncie ze dwa sezony temu,

a w swoim T380 przedwczoraj okolice trapeza miały wyraźny odcień niebieski, górne skrzydło od strony wewnętrznej było rudawo-rdzawe, zieleni zero.

Obserwacje Jodłów 2006 w Naglerze 17mm potwierdzone przez paru obserwatorów (zasięg 7mag).

 

Tę zieleń kiedyś Janusz Płeszka tłumaczył mniej więcej jako odbieranie przez mózg barw uzupełniających przy niskim poziomie oświetlenia - chyba nie pokręciłem.

 

Co do kupowania teleskopu, to jednak rozważyłbym czy podstawowym kryterium jest oglądanie kolorów. W T380 co druga mgałwica planetarna jest niebieskawo-zielona. Ale pewnie nie w tym rzecz. O emisyjnych należy zapomnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskutujecie tutaj jedną potwornie jasną mgławicę. do reszty bez 1m nie podchodź. Astromax kiedyś opowiadał, że widział kolorki w 1,5m u jakiegos niemca. jak znajdzie ten wątek to może coś opowie.

 

Kiedyś na Kudłaczach w 50cm + Nagler 31mm widać było bez problemów kolorki w M42, ale faktycznie, to bardzo jasna mgławica. W innych obiektach istnienie koloru było dyskusyne chociaż można było się próbować go doszukać np. w Sowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi brak koloru w obserwacjach nie dokucza, ale jeśli miałbym wybrać pomiędzy kolorem a obrazem czarno białbym to zdecydowanie wybrałbym to pierwze.

 

Obserwując niebo podziwiamy zjawiska przyrodnicze. Same w sobie są one piękne i doskonałe.

 

Gdybym miał do wyboru, żeby chmury były zielone a Tatry czekoladowe - na pewno bym się nie zdecydował. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zobaczysz...nie da rady. M57 przez Syncie 8'' jest widoczna bardzo ładnie, ale oczywiście mniejsza. Nie wiem jak by to było przy max power. Napewno żeby mieć fajna barwę musiał byś trochę ponaświetlać :Salut:

 

 

u mnie przy max power (340x) jest duza ale bardzo ciemna .. ksztalty sa widoczne

 

najlepiej ja widac przy 170x + filtr do mglawic planetarnych

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując niebo podziwiamy zjawiska przyrodnicze. Same w sobie są one piękne i doskonałe.

 

Gdybym miał do wyboru, żeby chmury były zielone a Tatry czekoladowe - na pewno bym się nie zdecydował. :szczerbaty:

 

 

Rozumiem że te zjawiska są same w sobie ciekawe ale niepróbuj mi tu wmawiać że gdybyś miał do wyboru 1m teleskop lub 40cm to pozostałbyś przy 40cm.??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim U 170x900 M42 wygląda lekko niebieskawa przez okularki PL z wyraźnym wcięciem - bardzo miły widok..

 

O kolorach możesz zapomniec nawet gdybyś patrzył przez Hubla czy inny większy teleskop nawet ten z Muna Kea.

Nie jest to wina teleskopu tylko słabych receptorów naszego oka.

 

Ale i tak warto oglądac te mgiełki szumnie nazywane NGC i td...

 

Poza tym jak chciał byś zobaczyc kolorki zawsze możesz zając się astrofoto-a to jest dopiero jazda-zabacz na osiągnięcia amatorów na forum.

 

Dla mnie niedoścignionym wzorem w planetkach jest pewien Filipińczyk który takie foty Jowisza robi :blink: .

FDS.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolorach możesz zapomniec nawet gdybyś patrzył przez Hubla czy inny większy teleskop nawet ten z Muna Kea.

Nie jest to wina teleskopu tylko słabych receptorów naszego oka.

 

Ja mysle że przez duże teleskopy moznaby spokojnie zobaczyć kolory jaśniejszych obiektów. Obrazy przez nie dawane są na tyle jasne aby oko zarejestrowało kolory. To tak jak w słoneczny dzień widzimy lepiej i wyraźniej kolory a w pochmurny gorzej - tzw "szarówa" przeciez :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle że przez duże teleskopy moznaby spokojnie zobaczyć kolory jaśniejszych obiektów. Obrazy przez nie dawane są na tyle jasne aby oko zarejestrowało kolory. To tak jak w słoneczny dzień widzimy lepiej i wyraźniej kolory a w pochmurny gorzej - tzw "szarówa" przeciez :D

 

 

Masz racje :Salut: pewien zakres delikatnych fioletów błękitów czy innych może by sie dało ale na pewno nie tak jak to autor tematu pokazał na fotce.

 

A swoją drogą może zrobimy mały wypadzik na Hawaje i sprawdzimy jak to jest naprawde :D

 

Jeśli ktos zna dobrze angielski, to bardzo bym poprosił o info w tym temacie od fachowców z zagranicy majacych do czynienia z dużymi teleskopami-z góry dziękuje.

 

Bo jak nie będzie widac tych kolorków to sobie tego 1m nie kupię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko dobrze pujdzie to w przyszłym roku podczas wakacji polece do USA do mojej rodzinki, która zresztą też interesuje się astronomią. Moja rodzina mieszka w Sandiego a niedaleko nich na Mount Polmar znajduje się jeden z większych teleskopów na świecie 5m. Jeśli tylko wyjazd dojdzie do skutku napewno zobacze ten teleskop oraz to co przez niego widać :helo: . Mój wuja często odwiedza to obserwatorium i z jego wypowiedzi idzie wywnioskować że taki teleskop potrafi namieszać człowiekowi w głowie. :Boink::Boink::Boink::Boink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie niedoścignionym wzorem w planetkach jest pewien Filipińczyk który takie foty Jowisza robi :blink: .

 

To widzę że znalazłes następnego. Ja kiedyś fascynowąłem się fotkami autorstwa pewnego Hongkongczyka :) który z centrum miasta (gdzie gwiazd nie widać w ogóle), robił nieprawdopodobne fotki - ale planet. Jakość podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.