Skocz do zawartości

Śledzenie ISS


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Chciałbym przypomnieć, drodzy forumowicze że znów mamy dobre warunki do obserwacji przelotów stacji kosmicznej, która co jakiś czas temu przelatuje nawet przez zenit.

 

Niektórzy spośród nas, mają odpowiedni sprzęt i odpowiednie doświadczenie aby fotografować stacje... :notworthy:

 

Do dzieła panowie! Pokażcie światu październikowego ISS'a!!! :helo::Beer:

 

PS: Dzisiaj jasny przelot o godzinie 19:00 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Dzisiaj jasny przelot o godzinie 19:00 icon_salut.gif

Obserwacja wzrokowa udana :D Ładnie leciała.

Jakiego powiększenia trzeba użyć, żeby dojrzeć kształt ISS? Jeśli w ogóle to możliwe. Czy synta 8" + okular 25mm wystarczą? Z 10mm chyba będzie trudno za nią nadążyć. Jutro koło 19:30 będzie ładny przelot i mam zamiar zaczaić się z teleskopem na nią ale nie wiem czy warto :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego powiększenia trzeba użyć, żeby dojrzeć kształt ISS? Jeśli w ogóle to możliwe. Jutro koło 19:30 będzie ładny przelot i mam zamiar zaczaić się z teleskopem na nią ale nie wiem czy warto :>

 

bawilem sie skyluxem i bodajże przy 37,5x było widać już kształt. Pozatym podążająć za ISS syntą 8" z okularkiem uwa 15 = 80x było ją super widać. Śledzić ją można bez problemów, ale jakaś wprawa mile widziana :)

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy przelot ISS obserwowałem przez bino 25x100 i blisko zenitu wyglądala jak złocisty owal o rozmiarach wiekszych niz Jowisz, ale to przez zbyt duża jasnosć niż faktycznie miała. Dziwne ale albo przegapilem tego Soyuza TM-11, albo jest jeszcze daleko za stacją. W kazdym razie nie widziałem go przez piętnascie minut po przelocie. Nie skusilem się do focenia bo jak dla mojego balkonu był zbyt wysoko, a nawet bardziej na pólnoc, więc szybko by mi zniknął w najbliższym położeniu. Na okrasę miałem piękny widok w lornecie kiedy stacja mijala M-13 w odległosci ok. 10'. Za to wczoraj klęska, chciałem zrobić fotki SC10", lecz nie mogłem go zlapać w wizjerze, raz tylko mi mignął i tyle go widziałem. :Boink:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ze złapaniem ISS w kadrze nie mialem problemu, lecz seeing nie był za dobry. Ponad to fotki sa niedoświetlone (niebo było jeszcze jasne) więc następnym razem zwiekszę czułosc do 1600 ISO, albo wydłużę czas do 1/800s. Wybralem dwie najlepsze fotki ktore musiałem rozjasnić. Ognisko gł. SC10" =2500mm. C350D, ISO-800 migawka 1/1000s. prowadzenie ręczne przez wizjer.

IMG_9655a.JPG

IMG_9682ab.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :), ale zawsze chciałoby się lepiej ;)

Zadowolony jednak jestem z 2" Barlowa Soligora, którego kupiłem. Ze starym (i słabym) Vixen'em 1,25" mogłem tylko pomarzyć o takich zdjęciach.

Co do wizuala, to powiem Ci, że nawet nie pomyślałem ganiać ją celując okularem - zniechęciłem się po próbach z samolotami ;)

Jak Ci się to udaje??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizual + ISS = no problem + satisfaction :ha:

 

W wizualu wygląda to tak że marne powiększenie 30x pozwala juz zobaczyć panele słoneczne i moduły. Ja moim 32 TS WA i Syntą nadążam bezproblemowo.

 

Hardcore zaczyna się dopiero gdy zmieniam na 13mm... Wtedy nadążam ale czasami gubię cel i musze patrzeć w niebo aby go odnaleźć :Boink: .

 

Poza tym patrzysz ,,na żywo'' i... w kolorze :lol:

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilką obserwowałem telskopem (125x) przelot ISS. Przede wszystkim rzucały się w oczy panele baterii słonecznych w czystym kolorze miodowym, lub herbacianym jak kto woli, reszta, czyli moduł mieszkalny był oślepiajaco biały i nie dało się tam wyodrębnić poszczególnych sekcji, ot taka biała krecha. Niestety długo się nie napatrzyłem bo jeszcze przed osiagnieciem górowania stacja przygasła w chodząc w strefę cienia. Wcześniej o godz. 18:13 widziałem ja na jasnym niebie przez MTO11CA (56X) kiedy przemierzała zenit i byla widoczna jeszcze daleko na wschodzie, ale obserwacja teleskopem nie była możliwa, gdyż zniknęła mi za ścianą jeszcze na początku widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soligor 2X 2" to faktycznie udany model, mam i potwierdzam.

Tyle złapałem 2 dni temu, wczoraj źle się stacja ustawiła i wyszła kiszka.

 

ISS.jpg

 

Swoją drogą doskonale sprawdzają się Canon-y w tej roli, ja robie ToUcam-em.

 

PS.Niezła robota Bienn.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, a pomyśleć, że ostrośc ustawiłem "na pałe".

Dziś mam kolejny przelot -1,8Mag...tylko czy pogoda dopisze :unsure:

Ciekaw też jestem w jakim stopniu pomoże mi świerzo zainstalowany DSLRFocus, chciałbym go jak najszybciej przetestować.

 

Grodlife - takim okularem to sie nie dziwie, że nadążasz :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, przecież nadążanie za ISS okularem 25mmSP też nie przysparza problemów ;)

Potwierdzam. Ja też 25mm nadążam bez problemu. W zenicie jest największa jazda bo widać najwięcej szczegółów, ale też Stacja mknie jak opętana. Nie ma się co dziwić 8 km/sec to jest coś... w sekunde przemierza 100x swoją własną długość :P. A tak w ogóle to pięknie wygląda jedna sprawa. Tu już mrok a Stacja...hmm...skąpana w złocistym blasku Słońca :ha: pierwszy raz widziałem przelot przez przypadek, bo "taki jasny punkcik" ale już po spojrzeniu w szukacz uświadomiłem sobie, że to ISS :D

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem skrocilem ogniskową SC10" z 2500mm. do 1500mm. (f:6,3) żeby uzyskac trochę jaśniejszy obraz kosztem szczegółów i uzyskałem bardziej konkretny obrazek w soczystych kolorach. ISO 800, migawka 1/800s. Nie spodziewam sie lepszych warunków w następnym cyklu widoczności, więc kolejne fotki dopiero na wiosne przyszłego roku.

IMG_9939a.JPG

IMG_9968ab.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki ISS strzelam najczęściej długimi seriami, wczoraj podkusiło mnie złożyć z tego animacje - 60 klatek z 13 października. Próbowałem z różnymi 'framerate', ale najlepiej jednak wygląda przy 30/s.

 

Oto link:

 

 

Pozdrawiam,

bienn

Noo naprawde fajne! Rzadko się takie coś widuje :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Przyszła wiosna, i znowu mamy przeloty ISS. Co prawda nie tak wysoko nad horyzontem, ale...

Patrzę, leci Stacja. No to okular 25mm, celuje... A tam zamiast jednego statku dwa! Wydaje mi się że ten drugi to Juliusz Verne, który będzie niedługo dokować. Dzisiaj mamy jeszcze jeden przelot, więc myślę, że warto spojrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, ten drugi statek również widziałem. W teleskopie Stacja wyglądała bardzo ładnie, widoczne wyraźnie panele baterii słonecznych, natomiast ATV przezntował się jako punkcik. U mnie wysokich chmurek nie było, więc nie widziałem aureolki. Dwie foty, 30s na iso800 każda (chyba).

Stacja:

Miedzynarodowa_Stacja_Kosmiczna.jpg

I ten ATV, czy co to tam było. Przy okazji złapało się kilka innych kosmicznych "śmieciów":

Satelita_ATV.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie sfociłem dzisiejszy przelot ISS, a niewiele brakowało żebym wszystko spaprał, bo odwykłem od procedury i zapomniałem przełączyć migawkę z 30 sek. na 1/1000, oraz nie przełączyłem na fotki seriami, ale sie udało, choć nie są to zdjęcia z ktorych mógłbym być mocno zadowolony. Nie wiem w jakiej odległosci był statek towarowy JV, moze ktoś wie? Jak zwykle SC10" ognisko gł., Canon 350D, 1/1000sek. ISO 1600.

IMG_1648a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie sfociłem dzisiejszy przelot ISS, a niewiele brakowało żebym wszystko spaprał, bo odwykłem od procedury i zapomniałem przełączyć migawkę z 30 sek. na 1/1000, oraz nie przełączyłem na fotki seriami, ale sie udało, choć nie są to zdjęcia z ktorych mógłbym być mocno zadowolony. Nie wiem w jakiej odległosci był statek towarowy JV, moze ktoś wie? Jak zwykle SC10" ognisko gł., Canon 350D, 1/1000sek. ISO 1600.

 

Po dzisiejszych manewrach ATV znajdował się 39km od ISS. W dziesiejszym przelocie o 20:37-20:42 ładnie było widać jak ATV poprzedza ISS. Niestety leciały w jednej linii i ślady obu pokryły się na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.