Skocz do zawartości

Śledzenie ISS


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim ogniskowa ok 2.5m co daje duzo jasniejszy obraz w porownaniu do 3.6m.

1/1000s,10fps,gamma 0%, gain 50%,brightnes 75%.

Parametry dobrane do sprzętu i zapowiada się bardzo ciekawie :szczerbaty: muszę się bardziej postarać B)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też pokaże coś od siebie. Na pewno nie takie dobre jak Wasze, ale od czegoś trzeba zacząć:

 

Zrobione lornetką 20x50 plus filmik na czterokrotnym zoomie optycznym. Oczywiście ostrość beznadziejna :D . Pierwsze dwie fotki zrobione w odstępie 20 s od dwóch ostatnich. Zastanawiam się tylko czy te kształty to rzeczywiście zarysy stacji czy po prostu jakaś plama bez ładu i składu :D

 

Jeszcze raz ponawiam pytanie - co o tym sądzicie?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem przelot po 23 i muszę powiedzieć, że takiej jasnej ISS jeszcze nigdy nie widziałem. Gdy górowała oceniłem jej jasność na -4 mag. Być może miało to charakter flary, a może zamontowane nowe graty tak pobłyskują w Słońcu. Zobaczymy jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem lepiej przygotowany i o 23:15 parę klatek udało się cyknąć. Wcześniej, czyli jeszcze na bledszym niebie oceniłem jej janość w okolicy zenitu na ok. minus 4 mag. (trochę słabsza od Wenery, ale jaśniejsza od Jowisza) Nim doleciala do Vegi z prawej strony w poprzek jej toru zajarzyła flara IRYDIUM, ciekawie wyglądał taki duet. Dwie fotki ISS pochodzą z avika zrobionego przez MTO11CA i kamerki Logitech (migawka 1/300sek), prowadzone metodą Hamala, refraktorem ED80 z podświetlanym krzyżem (12,5mm.) Najważniejsze to zgrać oba sprzęty i uchwycić potem ruchomy cel, a i tak nie łatwo go utrzymać stale w tak małym polu czipa, dlatego obraz hasa sobie w aviku we wszystkie strony.

338.JPG

444.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, na pierwszym zdjęciu chyba uchwyciłeś flarę, która wszystkich dzisiaj zachwyciła :)

 

PS Czyli pewnie dzisiejszy wyjątkowo jasny przelot wynikał z flary. Pierwszy raz widziałem flarę ISSna kilkadziesiąt przelotów.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam zajarzyło faktycznie, bo na wcześniejszych klatkach tego błysku nie ma, pojawił się w połowie trasy i zanikł. Nakręcilem dwa jedno minutowe aviki, ale na pierwszym stacja jest jeszcze dalego i widać tylko zarysy. Fotki pochodzą z drugiego, kiedy był w najlepszym ustawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pożegnanie z Celestronem i chcąc być trendy ;) w ostatnim czasie, postanowiłęm po raz pierwszy zapolować na ISS'a i wiadomo co jeszcze...

 

Pikawa mi chodziła, łapy się trzęsły a co najważniejsze złapało się to co miało złapać. Jeśli nie pokopałem symulacji VRML to widać Atlantisa jak na dłoni i to mnie cieszy. Fotka prześwietlona bo dałem 1/250, nie doceniłem jej jasności...błąd.

 

Pierwsze koty za płoty....

 

issists117xc8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki bardzo ładne, ale dla niektórych szykuje się nie lada gratka :) Transyt ISS ( w sumie podwójny) przed tarcza słoneczną - 19 czerwca.

 

Jak dla mnie (50 15' 10'' N, 22 25' 45'' E) według calsky, tranzyt nastąpi o godzinie 17h42m29s

 

17h42m29s ISS Double Solar Transit

ISS crosses the disk of Sun twice seen from the same geographical position at WGS84: lon=20.344132 lat=48.590814 deg

First crossing occurs at list time, the second transit 1 orbit(s) later. (239 km from selected site)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki bardzo ładne, ale dla niektórych szykuje się nie lada gratka :) Transyt ISS ( w sumie podwójny) przed tarcza słoneczną - 19 czerwca.

 

Jak dla mnie (50 15' 10'' N, 22 25' 45'' E) według calsky, tranzyt nastąpi o godzinie 17h42m29s

 

17h42m29s ISS Double Solar Transit

ISS crosses the disk of Sun twice seen from the same geographical position at WGS84: lon=20.344132 lat=48.590814 deg

First crossing occurs at list time, the second transit 1 orbit(s) later. (239 km from selected site)

 

Niestety nie zobaczysz tranzytu. Zobacz na współrzędne które wygenerował CalSky tj WGS84: lon=20.344132 lat=48.590814 deg

Musiałbyś być 239 km od swojego miejsca by zobaczyć tranzyt ..... Poniżej mapka z tego przelotu (czytaj z tej trasy będzie można obserwować tranzyt ISS na tle Słońca)

 

isstranspatchpt6.jpg

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zobaczysz tranzytu. Zobacz na współrzędne które wygenerował CalSky tj WGS84: lon=20.344132 lat=48.590814 deg

Musiałbyś być 239 km od swojego miejsca by zobaczyć tranzyt ..... Poniżej mapka z tego przelotu (czytaj z tej trasy będzie można obserwować tranzyt ISS na tle Słońca)

 

isstranspatchpt6.jpg

 

Pewnie nie dopatrzyłem, no ale troche mi sie rano spieszyło i tak jakoś wyszło. Sorki za zamieszanie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem sprawdzać jak się ma sytuacja z tranzytami ISS na tle Słońca.

Zaczną się one od 20.06.2007 r. lecz to już po odcumowaniu wahadłowca Atlantis :(

 

 

Przypomnę zmienioną datę odłączenia STS-117 od ISS:

- 19.06.2007 o godz. 16:40 CEST (14:40 UTC) odłączenie

- 19.06.2007 o godz. 18:28 CEST (16:28 UTC) finalne odłączenie

 

- 21.06.2007 o godz. 18:50 CEST (16:50 UTC) wejście wahadłowca w atmosferę Ziemi

- 21.06.2007 o godz. 19:52 CEST (17:52 UTC) lądowanie wahadłowca w Kennedy Space Center

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc, na pierwszym zdjęciu chyba uchwyciłeś flarę, która wszystkich dzisiaj zachwyciła :)

 

PS Czyli pewnie dzisiejszy wyjątkowo jasny przelot wynikał z flary. Pierwszy raz widziałem flarę ISSna kilkadziesiąt przelotów.

 

A oto winowajca naszej flary ISS:

http://spaceweather.com/swpod2007/13jun07/tyrrell_flare.gif

 

I cytat z spaceweather.com:

"I also saw a flare from the solar panels of a Russian Progress supply ship now docked to the ISS," notes Tyrrell.

Since then, several sky watchers have reported flares. "I stepped outside last night at 22:11 local time to watch ISS+Atlantis fly overhead," reports Mark James of Berkshire, England. "It was dusk so the sky was still dark blue. As the station went by, I was pleasantly surprised to see it become significantly brighter for a few seconds--a bit like an Iridium Flare." Meanwhile in the Czech Republic, Martin Popek photographed an "ISS flare" from his hometown of Nýdek:

http://spaceweather.com/swpod2007/13jun07/..._1181684800.jpg

These flares are caused by sunlight glinting from flat surfaces on the station. With so many spaceships docked to ISS, and with new panels being unfurled, now is a good time to watch for these surges in brightness. The trick, of course, is knowing when to look.

 

Czyli w skrócie mówiąć możemy podziękować Rosjanom za Progressa. :lol:

 

Też miałem szczęście obserwować to zjawisko i nawet uchwyciłem je na fotce z 60 s naświetlaniem.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza. Jeszcze tylko niech mi ktoś powie gdzie jest wachadłowiec na tej animacji. Wczoraj mimo kiepskiej pogody tez spróbowalem fotografować przez MTO11CA z dokręconym Canonem i było łatwiej celować, bo kadr jest dużo większy, ale o godz. 23:35 stacja była dosć daleko na południu i jej rozmiary kątowe nie zachęcały do zdjęć. Na fotkach których się pozbyłem widać było kwadratowa plamę, bez istotnych szczegółów. Jeśli dzisiaj się nie zachmurzy do godz. 22:22, spróbuję użyć SC10" z Canonem. Opcjonalnie przy światłosile f:10, na ISO 800 czas migawki to 1/1000sek. no i oczywiście trzeba "strzelać" seriami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ha! Robiłem ten przelot i nie mogłem się dopatrzyć STS, dzięki za animację teraz wszystko jasne :D

 

Potwierdzam, Progres błysnął.

 

 

Wszystko się zgadza. Jeszcze tylko niech mi ktoś powie gdzie jest wachadłowiec na tej animacji.

 

 

A jest na prawo, bokiem od tyłu. Jasny trójkąt to statecznik pionowy, nad nim ciemniejszy mały to skrzydło.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się powiodło. Metodą bespośrednią prowadzenia przez wizjer jest prościej, ale większa ogniskowa tego nie ułatwia. Założone parametry ekspozycji były trafione: SC10" w ognisku 2,5 metra, Canon 350D, ISO 800, migawka 1/1000sek. prowadzone rękami przez wizjer aparatu na EQ6. Na początkowych kadrach widać silny odblask chyba od Progresa, który zanika jeszcze przed górowaniem. Dodam że dla takiej metody korzystna była średnia wysokość przelotu nad horyzontem. Gdyby ISS przechodziła przez zenit przesłonił by ją strop nad balkonem jeszcze przed górowaniem, ale nawet bez niego musial bym użyć kątówki, z którą zlapanie stacji w kadrze graniczy z cudem.

IMG_6814b.JPG

IMG_6822b.JPG

IMG_6830b.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.