Skocz do zawartości

szykują się nowe testy - okulary 5mm


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Soory że się wtrącam ale interesuje mnie okular Hyperion. Odsłuchałem testu okularów o ogniskowej 5mm(kawał dobrej roboty).Wiesz z innego mojego postu że przymierzam się do zakupu hyperiona . Mam pytanie odnośnie odblasków,z testu wynikało że ten okular ma ich najwięcej.Zastanawiam i niewiem jak to ocenić.

Pozdrawiam

 

Faktycznie na Łysym Hyperion dał ciała, ale kolejne testy na DSach i jasnych gwiazdach pokazały, że tam juz te odblaski nie mają dużego znaczenia. Wstrzymaj sie moze moment jeszcze do testów na Saturnie, to powinno rozstrzygnac do końca kwestie odblasków Hyperiona. (Ale trzeba szczerze powiedzieć, że jest to zaskakujace jak na markę Baader niedociagniecie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie spotkanie odpuscilismy z okazji chnmurw wysokich. Dam znac przed nastepną sesją.

 

Zgodnie z sugestią McArtiego, testowy tandem PL10mm+barlow x2 został skompletowany ze standardowa soczewka 1,25" soligor x2.

 

pic_008.jpg

 

To klasyczny układ barlow + plossl. Bez przekręcania tulejek i kombinacji. Uznałem ze właśnie w takim układzie ludzie najczęsciej wyk. to szkło jako substytut okularu 5mm.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, czy Twoim zdaniem sprawdzają sie opinie wygłaszane tu i ówdzie, o tym że

Hyperiony dają ciemny i kontrastowy obraz , który utrudnia obserwacje słabych mgiełek

- pytam w kontekście obserwacji DS

 

pozdrawiam

 

Hyperion na słabej galaktyczce w duzym newtonie radził sobie całkiem przyzwoicie. Obraz nie jest jakoś specjalnie jasny czy ciemny, ale nie ma to wielkiego wpływu na kontrast. Kontrast jest kontrast, a jasność obrazu to jasność obrazu - zupełnie inna bajka, obraz może byc jasny o beznadziejnym kontraście i ciemny o doskonałym kontraście. Prosze tego nie wiązać :) Okularki XW, Naglerek 4.8 i LVW nieco lepiej wykontrastowały welonik M96 w trakcie testów. Hyperionik ustepował też Naglerkowi 4.8, LVW i Pentaxowi w maksymalnym zasięgu, ale zdeklasował jakością obrazu na tego typu obiekcie X-cella, orthoskopy, kellnera i plossle. Generalnie obraz na poziomie zooma naglerowatego ustawionego na 5mm.

 

Na jaśniejszej galaktyce (tandem M51+ karzeł w newtonie 11") radzi sobie nieco lepiej, ale również ustępował obrazem XW, LV/LVW i naglerom oraz nieco przewyższał x-cella, orthoskopy i plossle.

 

Sytuacja nieco odwraca sie na obiektach punktowych (np. gromady kuliste) ale to naprawde jest do przesłuchania kilka godzin plików. Jak zrobie to dokładnie to moze sie okazac, ze coś tam się przetasuje.

 

Doczekajcie prosze do końca testów. :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na Łysym Hyperion dał ciała, ale kolejne testy na DSach i jasnych gwiazdach pokazały, że tam juz te odblaski nie mają dużego znaczenia. Wstrzymaj sie moze moment jeszcze do testów na Saturnie, to powinno rozstrzygnac do końca kwestie odblasków Hyperiona. (Ale trzeba szczerze powiedzieć, że jest to zaskakujace jak na markę Baader niedociagniecie).

 

Pozdrawiam.

Rozmawiałem ze sprzedawcą odnośnie odblasków w hyperionie. Twierdził iż zdarzyły mu się zwroty hyperionów związane z niedokładnym wyczernieniem. Zastanawiam się czy te odblaski to sprawa wyczernienia tego akurat egzemplarza czy to norma dla tego typu okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ze sprzedawcą odnośnie odblasków w hyperionie. Twierdził iż zdarzyły mu się zwroty hyperionów związane z niedokładnym wyczernieniem. Zastanawiam się czy te odblaski to sprawa wyczernienia tego akurat egzemplarza czy to norma dla tego typu okularów.

 

Hyperion który jest w testach na oko nie zdradza problemów z wyczernieniem tulei, a kwestii pozostałych ew. przyczyn, nie zweryfikuje bez rozkrecania szkła (wyczernienie krawędzi soczewek, jakość i ilośc warstw wewnetrznych na soczewkach) . To szkło zostało mi powierzone do testów, a nie demolki :) Ale tu trzeba powiedzieć jasno. Nawet jezeli jest to kwestia tego konkretnego okularu, a inne tak nie maja, to powstaje kwestia niepowtarzalności jakości Hyperionów...

 

Dajcie dokończyć test :) Ocenie okulary po wszystkich Case'ach. Słaby wynik na jednym teście nie dyskwalifikuje szkła, na DS Hyperion walczył z przyzwoitym skutkiem. Na Satunie może byc podobnie i wtedy kwestia odblasków na Księżycu zakończy się odjeciem kilku punktów od całkiem dobrego wyniku ogólnego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Sfiente słowa !

Bierzcie ze mnie przykład: dwa moje szkła są na testach u Hansa, a nie pytam co chwilę, czy ten Kellner od Skyluxa naprawdę jest lepciejszy do wszystkiego od jakiegoś tam nikomu nie znanego wyrobu podejrzanej fiermy Pentax :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, niestety mój Huygens 0.965" okazał się lepszy w Tale Alkorze. No ale w wyciągu 1.25" ten 4 mm z Barlowem 3x i drugim 2x do tego pewnie jest debest :szczerbaty::Boink:

 

Pogorszylo sie chlopiskom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki tego tesciku mogą być zaskakujace w niektórych punktach

 

Ten Hans to strasznie wystawia naszą cierpliwość na próbę

 

Mam nadzieję, że poda date i godzinę premiery testu na forum, ja obiecuje, że już kwadrans przed

wyznaczonym czasem, będę z popcornem czekał przy monitorze :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość saywiehu

Ojej, nie tylko planetarny chyba- 5 mm jest jak najbardziej OK do wieeeelu DSków :)

 

Żałuję tylko, że nie mają swojej reprezentacji np. W70 4.3 lub 5.7 mm, Plossl Meade 5000 5.5 mm, czy też Antaresy SW: zoom 5-8 mm, czy 4.9 mm. Akurat te okulary są najbardziej przeze mnie teraz "obglądywane": W70 ze względu na cenę (oczywiste, że koma w f/6 i jaśniejszych), Meade- ze względu na transmisję, a SW- no bo to pooooole szeeerokie :)

 

No i w trakcie testów doszedł do mojej kolekcji ortho 5 mm Oriona, identyczny z University Optics- ech, to całkiem co innego jednak, niż ta wysłana przeze mnie Celestronowska "piątka"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, nie tylko planetarny chyba- 5 mm jest jak najbardziej OK do wieeeelu DSków :)

 

Niekulturalny Saywiechu! :szczerbaty: Of korz zastosowałem skrót myślowy, któryś bezlitośnie obnażył! :banan:

Przy dobrych warunkach zdarzało mi sie używać mojego 5mm do gromad kulistych z dobrym rezultatem, pomimo bardzo małej apertury telepa! ;)

 

Mam nadzieje, że to oświadczenie Cie zadowoli i nie będziemy schodzić na niekulturalną drogę sądową z komisją śledcza i agentami w tle!! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Cóż, Kanarkusiemaximusie jeden... to wszak o tobie krąży fama po forach, jako o osobniku niekulturalnym, która to fama nawet przez (nie) delikatną, choć może i piękną płeć zapoczątkowana była. Natomiast mej osoby w aspekcie qlturalności proszę nie kwestionować, jako iż piękny kierunek studiów, kulturoznawstem nazwany, żem był ukończył, co znaczy, że to ja wyrokować w takich kwestiach zdolny jezdem :D

(Dobra, chyba trzeba to przestać, bo jeszcze ktoś uwierzy w te nie- i kulturalności nasze. Kulturoznawstwo mam na dyplomie, więc mogę udowodnić, w przeciwieństwie nawet do niektórych ... prezydentów;), choć ma osobista kultura jest pewno przeciętna - i pozostawia czasem sporo do życzenia)

 

Co do okularów. Cóż, podkreślam i podkreślać będę takie sprawy. Zauważyłem, że "w narodzie" dominuje przekonanie, że do DS bierze się wyłącznie długie, a do planet - wyłącznie krótkie okularki. A i jedno, i drugie przekonanie jest błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do okularów. Cóż, podkreślam i podkreślać będę takie sprawy. Zauważyłem, że "w narodzie" dominuje przekonanie, że do DS bierze się wyłącznie długie, a do planet - wyłącznie krótkie okularki. A i jedno, i drugie przekonanie jest błędne.

...

Jak te i wiele inkszych przekonan. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj/dzisiaj w nocy Saturnaiasty był przez 6 godzin molestowany testowymi "piątkami". Kolejne 1,5h materiału na plikach audio. Teraz mam generalnie materiał do opracowania testu. Jak do 15.III bedzie jeszcze jakaś nocka to moze cos jeszcze powalcze. Dla podkręcenia temperatury zalączam szkic na który naniosłem schematyczne typy zaświetleń pojawiajacych sie w testowych okularach :)

testy_za_wietlenie2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj/dzisiaj w nocy Saturnaiasty był przez 6 godzin molestowany testowymi "piątkami". Kolejne 1,5h materiału na plikach audio. Teraz mam generalnie materiał do opracowania testu. Jak do 15.III bedzie jeszcze jakaś nocka to moze cos jeszcze powalcze. Dla podkręcenia temperatury zalączam szkic na który naniosłem schematyczne typy zaświetleń pojawiajacych sie w testowych okularach :)

Hans, przy obrazku "I" myślałem, że sobie jaja robisz i narysowałeś tego gościa zaglądającego do tuby.

ice.jpg

PS. Jakby co, nie chcę tu robić OT. Mozna ten post usunąć.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, przy obrazku "I" myślałem, że sobie jaja robisz i narysowałeś tego gościa zaglądającego do tuby.

(...)

 

Niestety jedno z testowych szkieł pokazało taki właśnie kolorowy fajerwerk. Też byłem w lekkim szoku.

 

Takie małe info dot. testów odblasków.

 

Łysy zawsze na górze po lewej. Same rysunki nie sa odpowiednikiem konkretnego szkła. To efekty jakie powstawały w trakcie test case'a. Flow był nastepujacy:

 

1. Łysy tuz za krawedzią szkła - ocena

2. Łysy w odległości 1/3 średnicy jego tarczy za krawędzią szkła - ocena

3. Łysy w odległości 1/2 - 2/3 średnicy jego tarczy za krawędzią szkła - ocena.

 

I tak dla konkretnego szkła moze byc wynik:

 

IFB - katastrofa

KHD - katastrofa

KEA - słabo

CAL - ujdzie

BJA - ujdzie

ALL - dobrze

LLL - dark master

 

 

I powiem wam ze były szkła posiadajace wynik LLL lub ALL !

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają. :)

 

Zakres opracowania:

 

 

 

Index

Dostawcy sprzętu testowego

Wprowadzenie – lista okularów testowych – krótki opis

Tele Vue Nagler T1 4.8mm

Tele Vue Nagler zoom 3-6mm

Vixen LV 5mm

Vixen LVW 5mm

Baader Ortho 5mm

Baader Hyperion 5mm

Celestron Ortho 5mm

Celestron X-cell 5mm

Meade PL 3000 5mm (ok. 5.5-6.0mm)

NPZ/Soligor – tandem SPL 10mm + Achro x2/1,25”

Pentax XW 5mm

Środowisko testow – sprzęt i warunki

Sprzęt testowy

Warunki testowe

Metodologia testów

Zestawienie przypadków testowych

Test na jakość obrazów na Ksieżycu

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test na jakość obrazów na Saturnie

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test na jakość obrazów na słabym obiekcie mgławicowym

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test na jakość obrazów na jasnym obiekcie mgławicowym

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test na jakość obrazów na gromadzie kulistej

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test przyrostu chromatyzmu

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test współpracy z soczewką Barlowa

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test poziomu i rodzaju wad własnych

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test rozmiarów pola

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test odblasków na Księżycu

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test odblasków na Saturnie i jasnych gwiazdach

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test współpracy z filtrem

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test odwzorowania bieli na Księżycu

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Test różnic w zasiegu maksymalnym

Cel testu

Metodologia

Zestawienie wyników

Zestawienie wyników w/g okularów

Tele Vue Nagler T1 4.8mm

Tele Vue Nagler zoom 3-6mm

Vixen LV 5mm

Vixen LVW 5mm

Baader Ortho 5mm

Baader Hyperion 5mm

Celestron Ortho 5mm

Celestron X-cell 5mm

Meade PL 3000 5mm (ok. 5.5-6.0mm)

Bresser K 4mm (ok. 5.5-6.0mm)

NPZ/Soligor – tandem SPL 10mm + Achro x2/1,25”

Pentax XW 5mm

Podsumowanie i wnioski

Zestawienia i podsumowania dla leniwych

 

 

 

 

 

Informacje dodatkowe:

 

Część wymienionych testów została zdublowana na test z małymi i dużymi powiekszeniami. Znacząca część testów (ok. 90%) była przeprowadzana w identycznych warunkach dla danego przypadku testowego. Tam gdzie pogoda nie pozwoliła na taki tryb pracy, óżnice w warunkach atmosferyczno - seeingowych zostały skrupulatnie uwzględnione w teście. Dla wszystkich leniwych (heh, prawdopodobnie bedzie to przytłaczajaca wiekszośc odbiorców) - zostanie stworzony spec. rozdział z suchym zestawieniem tabelarycznym i wykresowym wyników testów - bez żadnych opisów - nie trzeba będzie się przebijać przez kilkadziesiat stron opracowania.

 

 

I na zakończenie kolejna podgrzewka :) Typy zaświetlenia na Saturnie

 

testy_za_wietlenie_SATURN.JPG

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają. :)

 

Zakres opracowania:

Index

Dostawcy sprzętu testowego

Wprowadzenie – lista okularów testowych – krótki opis

Tele Vue Nagler T1 4.8mm

Tele Vue Nagler zoom 3-6mm

Vixen LV 5mm

Vixen LVW 5mm

Baader Ortho 5mm

Baader Hyperion 5mm

Celestron Ortho 5mm

Celestron X-cell 5mm

Meade PL 3000 5mm (ok. 5.5-6.0mm)

NPZ/Soligor – tandem SPL 10mm + Achro x2/1,25”

Pentax XW 5mm

Środowisko testow – sprzęt i warunki

Sprzęt testowy

Warunki testowe

Metodologia testów

Zestawienie przypadków testowych

itd, itd

 

Skoro sam "spis treści" ma taką objętość to opublikowane wyniki testów będą rozmiarów sporej broszury lub nawet ksiązki., :rolleyes:

Już się nie dziwię dlaczego prace nad taką publikacją zajęły Ci docelowo około 60dni. Z niecierpliwością czekam do 15III - mam nadzieję, że się wyrobisz... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.