Skocz do zawartości

mobilny teleskop do planet i DS?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie chce robic kolejnego tematu typu mobilny teleskop czy teleskop za rozsadna cene (nie jest to tez moj pierwszy teleskop), pisze wiec w tym topicu.

Szukam mobilnego teleskopu w przedziale cenowym 800-1000zl. Zapewne bedzie to mak lub refraktor. Ma to byc teleskop dajacy sie swobodnie przeniesc w plecaku (jego statyw tez powinien byc stosowny). Nie moge sie zdecydowac, czy brac jasniejszego refraktorka czy tez ciemnego mak`a. Licze tez na to , ze w obu zobacze gromady, moona i planetki(bo DSy w tych telepach wypadaja generalnie slabo, a mam na skladzie 8cali w ktorych moge sobie je poogladac).

Niebo pod jakim mam zamiar obserwowac to zawsze ciemne niebo.

 

Z gory dzieki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegos takiego jak mobilny i nie mobilny. po to w celestii powstało 5-6 kategorii pakowalności i trasportowalności sprzętu, żeby sie odczepic od jednego hasła. Te 6 kategorii jest pierwotnych i nie do połączenia. więc nie łaczcie ich na siłe.

 

teleskop habbla jest tez mobilny. chyba kazdy widział jak leci wahadłowcem, więc jest mobilny jak nic.

 

Synta JEST mobilna... samochodowo (autoMOBIL) i koniec. refraktor 120/600 jest mobilny plecakowo itd.

 

McArti i Hans maja rację. Amen. Nazwanie Synty mobilnym sprzętem jest dużm nadużyciem, autoMOBIL z niej dobry!

 

 

Pogodnych wiadomości i jodłowskich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce robic kolejnego tematu typu mobilny teleskop czy teleskop za rozsadna cene (nie jest to tez moj pierwszy teleskop), pisze wiec w tym topicu.

Szukam mobilnego teleskopu w przedziale cenowym 800-1000zl. Zapewne bedzie to mak lub refraktor. Ma to byc teleskop dajacy sie swobodnie przeniesc w plecaku (jego statyw tez powinien byc stosowny). Nie moge sie zdecydowac, czy brac jasniejszego refraktorka czy tez ciemnego mak`a. Licze tez na to , ze w obu zobacze gromady, moona i planetki(bo DSy w tych telepach wypadaja generalnie slabo, a mam na skladzie 8cali w ktorych moge sobie je poogladac).

Niebo pod jakim mam zamiar obserwowac to zawsze ciemne niebo.

 

Z gory dzieki za pomoc :)

 

W tym przedziale cenowym (no musisz dołożyć 100 zł) widzę jedno rozwiązanie i sam bym się nad takim czymś w przyszłości zastanawiał, a co od przybytku głowa nie boli :lol:

 

refraktor synty 10 cm na azymucie

 

10 kilo na plecaczek w sam raz, do tego nie sprawiający kłopotu montaż azymutalny, bez żadnych sztang do ćwiczeń mięśni.

Mak to mniej uniwersalne rozwiązanie, a ty chcesz mieć sprzęt do przeglądu nieba jak rozumiem.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to co podlinkował DR jest sensowym rozwiazaniem plecakowym. Sam walcze ze sprzęcikiem tej klasy, ale pamietaj o:

 

- AZ3 to nawet po złozeniu spora maszynka. Do dosyc dobry azymutal ale osobiscie jade na głowicy i statywie foto - gabaryty.

 

- jakosc akcesoriów do takiej tuby przewaznie jest taka sobie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NNie moge sie zdecydowac, czy brac jasniejszego refraktorka czy tez ciemnego mak`a. Licze tez na to , ze w obu zobacze gromady, moona i planetki(bo DSy w tych telepach wypadaja generalnie slabo, a mam na skladzie 8cali w ktorych moge sobie je poogladac).

Niebo pod jakim mam zamiar obserwowac to zawsze ciemne niebo.

 

Mi się wydaje, ze jak masz już Syntę 8" do DS to do plecaka na planetki, Księżyc, Słońce warto by było wziąć jednak (do gromad to nie wiem czy się za bardzo nada) maka np. 100mm. Przynajmniej z powodu przyzwoitej planetarnej ogniskowej nie będziesz musiał się borykać z takimi turbo_wynalazkami jak Ploessl 4 mm, tandetny barlow i fioletem z soczewki na jasnych obiektach itp. ;). Ma stopkę satatywową, a statyw foto pewnie masz...

 

:Beer:

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, ze jak masz już Syntę 8" do DS to do plecaka na planetki, Księżyc, Słońce warto by było wziąć jednak (do gromad to nie wiem czy się za bardzo nada) maka np. 100mm. Przynajmniej z powodu przyzwoitej planetarnej ogniskowej nie będziesz musiał się borykać z takimi turbo_wynalazkami jak Ploessl 4 mm, tandetny barlow i fioletem z soczewki na jasnych obiektach itp. ;). Ma stopkę satatywową, a statyw foto pewnie masz...

 

:Beer:

 

 

Ala jaki potrzeba do tego statyw foto żeby teleskop był w miarę stabilny?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ala jaki potrzeba do tego statyw foto żeby teleskop był w miarę stabilny?

 

Pozdrawiam

 

Ja jade na tym:

 

http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info....products_id=521

http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info....products_id=529

 

I to jest najbardziej "mały" zestaw jaki daje względnie komfortowe obserwacje tubą klasy 10cm achro na małej ogniskowej. U mnie konkretnie z C102VW. 100/500

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że masa zestawu będzie zbliżona do krótkiej lunetki 100mm, tym bardziej, że taki mak może z defaultu obsługiwać akcesoria tylko 1,25". Skoro tak to obleci chyba taki statyw jak Hans używa. Wiadomo jednak, że cudów stabilności nie należy oczekiwać. Moje zdanie co do statywu do zestawu plecakowego - jak najlżejszy z tych rozsądnych. Przecież to trzeba wnieść na szczyt/zatargać do puszczy/w dowolne inne ciemne miejsce. A na początek pewnie wystarczy każdy statyw z olejową głowiczką - byle się dało cokolwiek zobaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi o to, ze za granice nie wezme synty 8 a szkoda troszke tracic powiedzmy piekne chorwackie niebo. Ten zestaw statywowy proponowany przez hansa bardzo mi sie podoba ( nie wiem tylko czy nie lepszy bylby jakis maly paralaktyk). Przez takie malenstwa nie zobacze rewelacyjnych DSow ale za to planetki i ksiezyc powinny byc przyzwoite (nie mam pojecia jak przez maka widac gromady).

Kolejnym zastosowaniem po wypadach zagranicznych byloby wspomaganie mojej synty, ,,plecakowe,, wycieczki np na szybko do kolegi czy tez wyjazd do Bydgoszczy na dzialke (oczywiscie PKP).

Jesli chodzi o tego refraktorka AZ3 to jest on chyba zbyt podobny do synty i bylby nieco niepotrzebny.

Ps co sadzicie o "Orion" 80mm ST?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z definicji zapomnijcie o użyciu głowicy foto przy powiększeniach od 50x w górę. Tylko głowica z mikroruchami [jak ten AZ3] albo "boczny" montaż AZ, w którym tubus lunety można wyważyć w pionie [np. coś a la Giro mount z teleskop-service.de]. Inaczej gwarantowany problem z opadaniem głowicy po każdorazowej zmanie położenia, niezależnie od solidności statywu.

Co do refraktorka 100mm jako travellera na wakacje [o ile nie biegasz z tym w plecaku po górach piechotą] to jest to niezły pomysł. Ja bym tylko nie brał tuby 102/500, ale 100/600 [np. Oriona, jest w AK], bo mniejsza aberracja chromatyczna oraz łatwiej dobrać okulary. Gabaryty praktycznie te same. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Tematy j.w. przerabiałem w praktyce -refraktorek 80/400, do usług :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie tak to jest :

Hans twierdzi że statyw foto się nada, Jarek zaś że nie bardzo. Temat mnie też ineteresuje bo sam w przyszłości planuję coś małego jako dopełnienie do synty8" i skłaniam się do refraktorka synty 10 cm na AZ3.

Już teraz sam nie wiem czy AZ3, a może statyw fotograficzny? W grę wchodziły by powiększenia do 100X i nic ponad to.

Hans jak się obserwuję na statywie foto przy powerze 100X, czy to jest uciążliwe, a może to kwestia wprawy?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie tak to jest :

Hans twierdzi że statyw foto się nada, Jarek zaś że nie bardzo. Temat mnie też ineteresuje bo sam w przyszłości planuję coś małego jako dopełnienie do synty8" i skłaniam się do refraktorka synty 10 cm na AZ3.

Już teraz sam nie wiem czy AZ3, a może statyw fotograficzny? W grę wchodziły by powiększenia do 100X i nic ponad to.

Hans jak się obserwuję na statywie foto przy powerze 100X, czy to jest uciążliwe, a może to kwestia wprawy?

Pozdrawiam

 

AZ3 da ci mikroruchy! I to jest najwiekszy bonus tego lekkiego statywu. Placisz za to jednak wiekszymi gabarytami po złozeniu takiego montazu.

 

Głowiczka foto daje ci bonus w postaci naprawde niewielkich gabarytów po złozeniu. Minusem jest brak mikroruchów i opadanie głowicy po zablokowaniu. To opadanie jest przewaznie w przedziale 0,3 - 3* . Jezeli głowiczka jest zbyt delikatna i opada o te 2-3* zaczyna sie mordęga. Jezeli jest przyzwoita to efekt ten jest minimalny. Pytanie ile będzie ważyć i kosztować glowica foto która uzanamy za przyzwoita dla naszych potrzeb.

 

Ta głowica i statyw która podlinkowałem to nówka. Na razie nie mam problemów z tym efektem - nie wystepuje. Ale badźmy realistami, wczesniej czy później wystapi - to tania niewielka głowica. Ja osobiście walcze nią do powerku 100x i nie wyobrazam sobie "wygodnych" obserwacji powyżej tego powiększenia (Generalnie to "wygodne" obserwacje powyzej 100x bez napędu czy mikroruchów mozna spokojnie wsadzic pomiedzy bajki.).

 

Kwestia wprawy jest bardzo wazna. Osobiscie czasami mnie poniesie i obserwuje nawet przy nieco wiekszych powiększeniach, ale sensownośc takich działań jest, mówiac delikatnie, problematyczna. Dla mnie te 100x to maks, dla innego będzie to 80x dla jeszcze innego 50x.

 

Jak walczę z cofką? Wcześniej miałem mniejszy ruski statywik który miał efekt opadania na poziomie ok. 1* Przy pow. w okolicach 100x masz pole klasy 0,5- 0,7* czyli mniejsze niz wada głowicy. Kicha. Osoba doświadczona jest w stanie tak "znawigować" pole widzenia, że po blokadzie obiekt trafia idealnie w pole, ale... nie widze szansy aby poczatkujacy z taką wadą sobie poradził na takich powerach - mission impossible.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taki hint. Ta "cofka-opadajka" wynika z faktu, że nie jestes w stanie wyważyć teleskopu idealnie, zawsze bedzie któryś koniec miał wiekszą mase i głowica musi te masę "wybrać" w chwili blokady. Gdy niedowazenie jest niewielkie (100-300gram) głowica radzi sobie nieźle. Gdy jest duże (0,5 - 1kg) głowica naprawde ma co dźwigać. Taki refraktor (klasy 100/500) wazy ok. 2- 2,5kg, pikuś, ale jak załadujesz na jednym końcu przyzwoita kątówkę 2" i duży okular, nagle na samym końcu masz ok. 1.0 - 1,5kg a po drugiej stronie tylko obiektyw...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ3 da ci mikroruchy! I to jest najwiekszy bonus tego lekkiego statywu. Placisz za to jednak wiekszymi gabarytami po złozeniu takiego montazu.

 

 

Jak walczę z cofką? Wcześniej miałem mniejszy ruski statywik który miał efekt opadania na poziomie ok. 1* Przy pow. w okolicach 100x masz pole klasy 0,5- 0,7* czyli mniejsze niz wada głowicy. Kicha. Osoba doświadczona jest w stanie tak "znawigować" pole widzenia, że po blokadzie obiekt trafia idealnie w pole, ale... nie widze szansy aby poczatkujacy z taką wadą sobie poradził na takich powerach - mission impossible.

 

Pozdrawiam.

 

Rozumiem, dzięki za odpowiedź, zostanę wobec tego przy AZ3, na działkę piechtą jest blisko, a do auta tak i tak to nie ma znaczenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za odpowiedź, zostanę wobec tego przy AZ3, na działkę piechtą jest blisko, a do auta tak i tak to nie ma znaczenia.

 

Pozdrawiam

 

Na działke zero problemu, jak się musisz wkitrac do samolotu, gabaryty zaczynaja miec ogrone znaczenie ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z definicji zapomnijcie o użyciu głowicy foto przy powiększeniach od 50x w górę.

Zgadzam się całkowicie. Kiedyś ustawiałem Yukona 25-100x100 na dobrej jakości statywie foto, ale przy powiększeniach powyżej 50-60x była to już tylko ekwilibrystyka...o pow. 100x już nie wspominam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że do mobilności trzeba podejść bardziej filozoficznieb :szczerbaty:

 

A mianowicie trzeba sobie odpowiedzieć ile jesteśmy w stanie ścierpieć niewygód trudu i tego typu podobnych historii a następnie kupić odpowiedni sprzęt. Wiadomo im gotowi jesteśmy na większe poświęcenia tym większa nagroda nas czeka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenia będą takie, jakie ogniskowe okularów dobierzesz. Np. z Vixen Ploessl'em 32mm (najdłuższy jaki się da do 1,25 wyciągu) będziesz miał power 40x, z syntowym 25, który masz, 52x, z 10mm 130x a z planowanym LV6mm 216x - trochę ponad limit 2D, ale tylko trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenia będą takie, jakie ogniskowe okularów dobierzesz. Np. z Vixen Ploessl'em 32mm (najdłuższy jaki się da do 1,25 wyciągu) będziesz miał power 40x, z syntowym 25, który masz, 52x, z 10mm 130x a z planowanym LV6mm 216x - trochę ponad limit 2D, ale tylko trochę.

 

Power >200x nawet na AZ3 to nie jest dobry pomysł.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niby tak, ale Kazoman ma zamiar i tak sobie kupić LV 6 więc sprawdzi empirycznie sam czy mu ewentualnie podpasuje z maczkiem :) Ja np. obsługuję power 187x z mikroruchem tylko w Alt i jeszcze ujdzie (jak dla mnie)

 

jeśli chodzi o to coś wiotko-aluminiowe pod AZ3 to zawsze można dociążyć siatą L'eclerc wyładowaną kamulcami zebranymi w pobliskiej okolicy obserwacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.