Skocz do zawartości

Prosze o pomoc: Kronos czy Tento


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie mam do wyboru kronosa 20x60 i tento 2x60 , która waszym zdaniem lepsza?

 

Kronos ma niebieskie szkła, :blink: cokolwiek to znaczy

 

ps czy 450 zł za nówke Kronosa to dobra cena?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam poczytaj, tu masz wszystko http://www.optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_l=26

 

"Bardzo dużą wadą w modelach BPC jest zażółcenie obrazu. Tu model 20x60 przepadł z kretesem zajmując w tej kategorii bezapelacyjnie ostatnie miejsce. Jest to w głównej mierze efektem zastosowania takich a nie innych powłok"

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wszystko bedzie żółte?, jak ja bede mógł cokolwiek zobaczyc?

 

PS

Duże powiększenie, niemała waga oraz minimalna odległość ostrego widzenia wynosząca prawie 15 metrów praktycznie dyskwalifikują tą lornetkę przy zastosowaniach innych niż astronomiczne.

Może nie jest az tak zle, co otym myslicie, czy sa tu jacyś pojadacze takich lornetek?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w temacie mam do wyboru kronosa 20x60 i tento 2x60 , która waszym zdaniem lepsza?

 

Kronos ma niebieskie szkła, :blink: cokolwiek to znaczy

 

ps czy 450 zł za nówke Kronosa to dobra cena?

 

Witaj Mat,

Na tym wątku podawałem Ci już link do strony, na której masz porównanie Tento i Kronosa. Tento ma rzeczywiste powiększenie ok 20 razy, Kronos mniej, ale różnicy nie zauważysz. Tento nie ma wielowarstwowych powłok antyodbiciowych. Do obu przydałby się statyw.

Chyba w zasadzie nie ma większego znaczenia, którą z nich kupisz. Zgaduję, że spodobała Ci się ta na Allegro - tam jest nowa za 450zł. Zastanów się, czy warto płacić za nową 450zł, skoro używaną możesz znaleźć za 200 zł albo i mniej. Na aukcjach widziałem kiedyś nowe Kronosy za 380zł.

Kupuj powoli.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tento nie ma wielowarstwowych powłok...

Tak gwoli ścisłości, znalazłem w sieci tutaj i tutaj informacje o Tento z powłokami MC. O ile dobrze pamiętam, Tento, którą miałem niedawno w rękach, takich powłok nie miała, ale oczywiście mogę się mylić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jad jestem juz prawie zdecydowany, lecz mógłbys powiedziec mi cos o zółtym obrazie w kronosach - w podanej stronie pisze:

Odwzorowanie bieli Fatalne. Najbardziej żółty obraz! 0/5.0
czy rzeczywiscie jest tak zle? przeszkadza w obserwacjach (moze dodam ze duzo czesciej bede patrzył w niebo, niz prowadził oserwacje dzienne)

 

Ps rozumiem ze obie maja standardowy zaczep na statyw 1,25 cala, tak?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jad jestem juz prawie zdecydowany, lecz mógłbys powiedziec mi cos o zółtym obrazie w kronosach - w podanej stronie pisze: czy rzeczywiscie jest tak zle? przeszkadza w obserwacjach (moze dodam ze duzo czesciej bede patrzył w niebo, niz prowadził oserwacje dzienne)

Nie - ale to moja subiektywna opinia.

Ps rozumiem ze obie maja standardowy zaczep na statyw 1,25 cala, tak?

Niezupełnie. Tu masz mocowanie na 1/4 cala. Kronos kupiony w sklepie powinien mieć mocowanie na 3/8". Tento nie (ale... ;) ).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Tento 20x60 obserwuje przez nią niebo od 3 lat,będziesz potrzebował do tej lornety solidny statyw, a tym zażółceniem się nie przejmuj, ja osobiście zauważyłem to tylko podczas obserwacjach dziennych. Na pewno ma to jakiś wpływ na obserwacje nocnego nieba, jednak jest to bardzo dobra lornetka w klasie jakość/ceny.

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jad jestem juz prawie zdecydowany, lecz mógłbys powiedziec mi cos o zółtym obrazie w kronosach - w podanej stronie pisze: czy rzeczywiscie jest tak zle? przeszkadza w obserwacjach (moze dodam ze duzo czesciej bede patrzył w niebo, niz prowadził oserwacje dzienne)

 

Ps rozumiem ze obie maja standardowy zaczep na statyw 1,25 cala, tak?

Nie rozumiem dlaczego tak się przejmujesz tym zażółceniem obrazu, przecież masz Tento, w Kronosie czy PBC zażółcenie będzie na bardzo podobnym poziomie czyli nie tak źle jak wynika z testów na Optyczne,pl

Pamiętaj że to profesjonalne testy i tam po prostu trzeba się czepiać wszystkiego a zażółcenie jest najsłabszym ogniwem rosyjskiej optyki co nie znaczy że jest to jakaś wada nie do przyjęcia.

Ja zacząłem przygodę z astro właśnie dzięki takiej lornetce i żeby nie fakt że przeczytałem w Internecie że te lornetki zażółcają to do dziś bym o tym nie wiedział.

To świetny sprzęt i nie przejmuj się takimi wadami. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego tak się przejmujesz tym zażółceniem obrazu, przecież masz Tento, w Kronosie czy PBC zażółcenie będzie na bardzo podobnym poziomie czyli nie tak źle jak wynika z testów na Optyczne,pl

Miałem kiedyś BPC 20x60 a obecnie używam Kronosa 26x70 i zażółcenia optyki w ogóle nie zauważam /nie mówię że jej nie ma/, a w obserwacjach astro mi ono nie przeszkadza. I znam wiele osób, którym też to nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem posiadaczem tej legendarnej lornetki i zetknąłem się z problemem "zażółcenia obrazu". Cóż, nie powtórzyłbym opinii grzybka:

 

"Nie rozumiem dlaczego tak się przejmujesz tym zażółceniem obrazu, przecież masz Tento, w Kronosie czy PBC zażółcenie będzie na bardzo podobnym poziomie czyli nie tak źle jak wynika z testów na Optyczne,pl"

 

Otóż dżentelmeni z optyczne mają rację - jest aż tak żle (ale żeby to docenić trzeba mieć doświadczenia z lornetkami przynajmniej ze średniej półki cenowej). Nie zgadzam się jednak co do tego, że w Kronosie obraz jest żółty. Miałem Tento 12x40 i mam teraz Kronosa 20x60. W tej pierwszej obraz był wyraźnie żołty, w drugiej jest raczej szaro-bury (kiepski kontrast). Powiadają, że w obserwacjach astro nie ma to żadnego znaczenia - rzeczywiście, mogę potwierdzić, że żołci nie widać tak jak przy obserwacjach ziemskich. Z drugiej strony ta lotnertka przecież nie wprowadza dodatkowego koloru, tylko przepuszcza stosunkowo mniej białego światła (na którym nam w astro zależy). Jej zaletą jest natomiast bardzo mały astygmatyzm.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio fajne redukcje do podłączania do statywu fotograficznego widziałem w Astrokraku.

 

Pozdrawiam

Zgadza się, adres jest w poście #11 w tym wątku. Tylko cena wydaje mi się trochę przesadzona. Niby niewiele, ale...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tez wypowiem... na allegro udało mi się złowić Tento w stanie niemal sklepowym za 167 zł ... Wcześniej używałem BPC 8x30 i zażółcenie uważam za "cieplutkie" przy obserwacjach naziemnych, na tyle mi się udało do tego przyzwyczaić, że w "białych" lornetkach nawet mi go brakuje :) Moja rada: cierpliwie poczekaj na okazjei nie przepłacaj Tento jest ok i w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.