Jump to content

ISS


HAMAL
 Share

Recommended Posts

Robi wrażenie. Kurczę naprawdę robi wrażenie :icon_eek: Hanysiak ma mocnego konkurenta :D. Napisz proszę coś więcej jak takie focenie wygląda od strony praktycznej. Odsprzęgasz montaż, starasz się prowadzić ręcznie i wybierasz najlepsze klatki? Czy może masz jakąś specjalną technikę?

Link to comment
Share on other sites

Odsprzęgasz montaż, starasz się prowadzić ręcznie i wybierasz najlepsze klatki? Czy może masz jakąś specjalną technikę?

 

 

Szukacz idelanie zgrany z kamerką, napędy odłączone, puszczam nagrywanie i ide do teleskopu prowadzić ręcznie teleskop możliwie jak najczęściej trafiając w stacje szukaczem. Jak przeleci mam filmik w 98% z pustych klatek ale te 2 % jeśli odpowiednio się dobrało czas zawiera właśnie to co widać.

Edited by HAMAL
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nie ma co dogoniliśmy tzn. dogoniliście światową czołówkę: Tiamat, Hanysiak, Tur, teraz HAMAL :notworthy: i jeszcze kilku co ich szybko goni :helo: nic tylko się cieszyć :D i opijać tak wspaniały rozwój polskiej astrofotografii :pijacy: oby tak dalej

Link to comment
Share on other sites

Odnoszę wrażenie żę ostatnio ludzie mają jakąś zajawke na ISS. Dobra, śledze heavens-above kiedy wreszcie to cudeńko inżynierii kosmicznej przeleci nadnaszymi głowami :Beer:

 

Zawsze moża spróbować sledzić ją Syntą :D

Link to comment
Share on other sites

Jaka jasnosc miala stacja w czasie przelotu u Ciebie??

 

Starry Night podaje -1.13

 

 

Odnoszę wrażenie żę ostatnio ludzie mają jakąś zajawke na ISS.

 

 

Ostanio bo teraz jest okres jej widoczności, zimą kręci się gdzieś pod horyzontem.

Link to comment
Share on other sites

Ja musze wybrac sie do Warszawy na polowanie,ale poczekam az prom kosmiczny wzbije sie w niebo.W czasie dokowania promu przy stacji,jasnosc tego ukladu powinna wzrosnac,przy czym stacja widziana przez teleskop bedzie swiecila tak jak teraz :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawe zdjęcia. Fotki sugerują, że fotografowanie ISS to nie taka łatwa sztuka, jakby się wydawała (po obejrzeniu zdjęć tej stacji wykonanych z promów kosmicznych). :Salut:

 

Pozdrawiam :notworthy:

Edited by Filof
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Przed chwilą zrobiłem pierwsze w moim życiu zdjęcie ISS.

Przed i podczas śledzenia adrenalina mi tak wzrosła, że hej!. Poczułem się jak snajper. Tętno ze 150 miałem jak nic:) :Boink:

 

Sprzęt: Takahashi TOA 130, barlow Soligor 2x, Quickcam 4000pro.

 

Fajnie wyszła praktycznie tylko jedna klatka. Reszta znacznie gorsza.

 

 

Na zdjęciu jest surowa klatka oraz podkręcona nasyceniem kolorów w Photoshopie jej druga wersja.

Klatki pozyskane z avika programem VirtualDub.

Pozdrawiam

Tiamat

aiss3402_AF2x.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Przed i podczas śledzenia adrenalina mi tak wzrosła, że hej!. Poczułem się jak snajper. Tętno ze 150 miałem jak nic:) :Boink:

 

Fakt, mi teleskop podskakiwał z biciem serca ^_^

 

Nieźle wyszło.

Link to comment
Share on other sites

Hahaa,ja kiedy rozstawie sie juz ze sprzetem i widze nadlatujaca stacje to przezywam katusze,bo strasznie sie naprezam w czasie sledzenia i potem plecy mnie bola..

Akurat dzis mialem chmury a u Timata stacja w bardzo ladnym polozeniu!U mnie jeszcze 2 dni i stacja zniknie z nieba na miesiac :o

Link to comment
Share on other sites

Jak policzyłem to na 1% klatek miałem ISS! :)

Na ponad 5000 ledwo 50. Z czego tylko jedna, ta pokazana jest naprawdę satysfakcjonująca.

Migawka była ustawiona na 1/300. To chyba najdłuższy czas, przy którym ma sens zapis?

Z czasami mógłbym zejść do bardzo niskich wartosci gdybym webował.... półmetrówką. Tylko jak to prowadzić ? :)))))))) Ale prowadzenie ręczne montażu paralaktycznego jest chyba cięższe niż azymutalnego. Mimo, że większy telep to jednak na dobsie będzie łatwiej. Dobrze byłoby też mieć szybszą kamerę. Najlepiej pewnie jakąś Lumenerę. http://www.lumenera.com/astro/index.php

 

Ten Genesis1 o którym wspominał Kanarkusmaximus to bardzo mały obiekt, ale jest też przecież wiele inych bardzo dużych (zwłaszcza satelity wojskowe). A co z widocznością HST?

Pozdrawiam

Tiamat

 

PS Czy w ustawieniach swoich kamer Gain ustawiacie w ponadstandardowym położeniu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.