Skocz do zawartości

Merkuriusz wieczorny


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym niniejszym przypomnieć, że rozpoczęła się wieczorna widoczność Merkurego. Koniuncja dolna miała miejsce 3 maja i obecnie planeta jest widoczna z każdym dniem coraz wyżej nad zachodnim horyzontem. Warunki widoczności będą się poprawiały aż do początku czerwca (maks. elongacja - 2 czerwca), chociaż jasność będzie stopniowo spadała z obecnych -1 mag do +0.5 mag w czasie maksymalnej elongacji.

 

Gdzieś przeczytałem, że przez najbliższy miesiąc będą najlepsze warunki wieczornej widoczności Merkurego z naszych szerokości aż do 2014 roku!

 

Dzisiaj wieczorem Merkury był wyraźnie widoczny gołym okiem kilka stopni nad horyzontem. Fotka z godziny 21:25, wys. 5 stopni.

 

DSC_8083.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze Merkurego nie widziałem.Wybrałem się na łowy dzisiaj ale miałem kupę chmur na zachodzie.Jutro jest okazja łatwej lokalizacji planety,gdyż znajdzie się ona blisko młodego Księżyca.0,5h po zachodzie Słońca można rzucić okiem na tą część nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś przeczytałem, że przez najbliższy miesiąc będą najlepsze warunki wieczornej widoczności Merkurego z naszych szerokości aż do 2014 roku!

 

Ładne zdjęcie :)

 

A mając chwilkę czasu sprawdziłem widoczność Merkurego na najbliższe 2 lata a więc do końca 2008 roku.

Programem GraphDark 2.04, jest doskonały do tego ! :)

 

A więc będę leciał pokolei datami:

 

Oznaczenia

widoczność od - maksimum wysokości (ile stopni nad horyzontem dla Słońca -6° pod horyzontem) - widoczność do - niebo poranne to (Rano) niebo wieczorne to (Wieczór)

 

11.05.2007 - 26.05.2007 ( 8,9°) - 14.06.2007 - (Wieczór)

15.07.2007 - 27.07.2007 ( 5,5°) - 07.08.2007 - (Rano)

28.10.2007 - 08.11.2007 (10,2°) - 28.11.2007 - (Rano)

10.01.2008 - 24.01.2008 ( 8,3°) - 02.02.2008 - (Wieczór)

24.04.2008 - 09.05.2008 (10,7°) - 28.05.2008 - (Wieczór)

11.10.2008 - 22.10.2008 (10,4°) - 10.11.2008 - (Rano)

26.12.2008 - 08.01.2009 ) 6,4°) - 16.01.2009 - (Wieczór)

 

Dane dla miejscowości:

Białystok

53,150 N

23,167 E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym niniejszym przypomnieć, że rozpoczęła się wieczorna widoczność Merkurego. Koniuncja dolna miała miejsce 3 maja i obecnie planeta jest widoczna z każdym dniem coraz wyżej nad zachodnim horyzontem. Warunki widoczności będą się poprawiały aż do początku czerwca (maks. elongacja - 2 czerwca), chociaż jasność będzie stopniowo spadała z obecnych -1 mag do +0.5 mag w czasie maksymalnej elongacji.

 

Gdzieś przeczytałem, że przez najbliższy miesiąc będą najlepsze warunki wieczornej widoczności Merkurego z naszych szerokości aż do 2014 roku!

 

Dzisiaj wieczorem Merkury był wyraźnie widoczny gołym okiem kilka stopni nad horyzontem. Fotka z godziny 21:25, wys. 5 stopni.

 

DSC_8083.JPG

 

Fajne zdjecie !!!!

 

Pieknie zlapales tego zlodziejaszka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczna fotka Radku :Salut:

Dzięki za zwrócenie uwagi na Merkurego, gdyby nie Twój post to obawiam się że mógłbym przegapić okazję :o Teraz wszystkie moje sprzęty będą celować na zachód B) .

 

Ja w przeciągu ostatnich 4-5 lat tylko dwa razy widziałem Merkurego. Raz na zachodzie i raz na wschodzie. W tym drugim przypadku byłem uzbrojony w teleskop i lornetkę. Robiło się już bardzo jasno i obawiałem się że już nie zdążę. Rozpaczliwie czesałem horyzont lornetką, aż wreszcie mignął! Szybciutko do teleskopu i wówczas jedyny raz widziałem sierp Merkurego :rolleyes:

 

Udanych łowów wszystkim! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i faktycznie faza była 0,01. Fotka z 17.05.2007 z blisko godz. 21.31(tak mi się wydaje). Osobiście bardzo rzadko kiedy udawało mi się taką fazę zobaczyć :)

Pozdrawiam!

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna koniunkcja. A Księżyc zaledwie dobę po nowiu. Ja miałem wielką nadzieję, że zgodne z zapowiedzią ICM pojawi się u mnie dziura w chmurkach i też złapię młodziutki sierpik z Merkurym. Niestety rozpadało się na dobre i nie było najmniejszych szans. Może dzisiaj mi się uda.

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj parka Merkury - sierpik Księżyca była urocza. Szkoda, że akurat byłem w pracy, bo aż się prosiło o zdjęcie.

A jaka jest wogóle faza planety ?

Na razie jest mały i pyzaty. Na przełomie maja i czerwca będzie połówka, a potem szybko zanurkuje w stronę Słońca pokazując ładny sierpik.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny dziś wieczór, sfociłem kilka obiektów na niebie, ciekawa koniunkcja Księżyca,

Merkurego, Wenus i Beta Tau (+1.68 mag)

 

20070518205909va0.th.jpg 20070518211154hn1.th.jpg 20070518211344dc5.th.jpg

20070518211438dp6.th.jpg 20070518211805xg6.th.jpg

 

Potem gdy zaczęło uwydatniać się światło popielate Księżyca, musiałem wracać do domu bo moja ukochana

musiała wracać do siebie. W dodatku wzięła aparat, ehhh. Ale to nic, ja się nie przejmuję.

Niebo, niebem ale człowiek jest najważniejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny dziś wieczór, sfociłem kilka obiektów na niebie, ciekawa koniunkcja Księżyca,

Merkurego, Wenus i Beta Tau (+1.68 mag)

 

Myślałem że to Merkury a na każdym zdjęciu mam Beta Tau, ale i tak fajna koniunkcja :szczerbaty:

 

21505351br7.jpg

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udało mi się dziś zobaczyć złodziejską planetę :szczerbaty: . Teraz rzeczywiście jest dobra widoczność planety, bo nawet z balkonu u siebie widzę :Boink: Jeszcze przed zchodem Słońca zaczęło się przeczesywanie nieba lornetką w poszukiwaniu małego świetlistego punktu. Czasem wydawało mi się, że gołym okiem widzę jakby świecący punkt, ale lornetka skutecznie rozwiewała wątpliwości. Dopiero tak po 21 udało się w końcu namierzyć. Trochę pomógł CDC, który znacznie zawęził obszar poszukiwań. Potem jeszcze było oglądanie malutkiej pływającej tarczki planety przez refraktor 60/700. Oprócz tego polukałem troszkę na Księżyc, Wenus i Saturn. Wcześniej widziałem jeszcze aktualną grupę plam na Słońcu i słońce poboczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też upolowałem Merkurego w ten weekend. :banan: Najpierw wybrałem się na obserwacje w piątek. Czekałem, czekałem, ale niestety przyszły chmurki i z obserwacji nici. Na szczęście w sobotę warunki były o wiele lepsze i widziałem Merkurego ok. 20 min. dopóki nie zniknął za warstwą zanieczyszczeń w atmosferze. Z kolei w niedzielę można było sobie dać spokój z obserwacjami przez chmury, ale za to był ładny zachód Słońca. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tu klimatycznych fotek, ja wstawiam zbliżenie. W tej samej skali na tle Księżyca Wenus i Merkury. Wenus w szukaczu znalazłem o 17.30, ale Merkurego dopiero o 20.00, przedtem było za jasno. Fotka STC 8", 2000mm, barlow 2x, ToUcam. Wenus ma 19", Merkury 6". Fotki robione wczoraj, tj. 2007 05 20 a składane na szybko w czasie przerwy śniadaniowej.

 

Pozdrowienia

MWK_20070520a.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.