Skocz do zawartości

Mammatus


Luchio

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś nad Śląskiem przeszło kilka sporych chmur, obrodziło ulewami i tęczami oraz można było zobaczyć takie oto chmurki tupu Mammatus:

 

post-2939-1182888325_thumb.jpg post-2939-1182888342_thumb.jpg

 

Wprawdzie nie są tak niesamowite jak na tych fotkach z GOOGLE, ale są u nas raczej rzadkością.

 

A tutaj ta chmura w całej okazałości (z lewej widać jeszcze pozostałosci po mammutach) oraz ciekawe nałożenie promieni słonecznych i deszczu pod podobną chmurą.

 

post-2939-1182888378_thumb.jpg post-2939-1182888442_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

Luchio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne te mamatusy. Ja też coraz częściej je widuje ale może to dlatego że stosunkowo niedawno się dowiedziałem o takiej chmurce i zobaczyłem zdjęcia "od kolegów amerykanów" ;)

Luchio obrabiałeś te fotki, czy takie wychodzą ci z ręki a może to kwesta oświetlenia ?

 

A tutaj moje mamuty

 

mamatsforf.jpgmamatsforf2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne te mamatusy. Ja też coraz częściej je widuje ale może to dlatego że stosunkowo niedawno się dowiedziałem o takiej chmurce i zobaczyłem zdjęcia "od kolegów amerykanów" ;)

Luchio obrabiałeś te fotki, czy takie wychodzą ci z ręki a może to kwesta oświetlenia ?

 

Wychodzi na to że te chmurki wcale nie są taką rzadkością, choć przyznam się widziałem je dziś poza Internetem pierwszy raz w życiu :). Wprawdzie moje fotki okazały się słabe przy tym co się znalazło w kolejnych postach ale tym bardziej się cieszę że załozyłem ten wątek. Kto ma jeszcze jakieś zdjęcia niech się nimi pochwali.

 

Co do obróbki to pierwsza fotka to HDR z programu Photomatix (3 ekspozycje +/- 1 EV), pozostałe tylko kadrowane. Światło było bardzo dobre bo chmura pod którą wisiały była stosunkowo mała a dookoła świeciło słońce.

 

Luchio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy ktoś z okolic pomiędzy Katowicami a Krakowem obserwował dziś po 20tej cchumrę burzową która nad tym rejonem przechodziła? Z Zabrza widać było ją daleko na horyzoncie, ale przez kilkanaście minut całe czoło chumry zapełniło się charakterystycznymi mammutasami. Niestety na dobre zdjęcia chumra była za daleko a na dodatek robiło się ciemno :(

 

Trochę przesadziłem z obróbką, ale bez niej praktycznie nic nie było widać.

 

post-2939-1217617591_thumb.jpg post-2939-1217617606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mi także udało się niedawno sfotografować po raz kolejny mammatusy. Były całkiem inne od tych które wkleiłem kilka postów wyżej. Były zdecydowanie większe ale bardziej płaskie. Na foto widoczne z lewej, niestety słabiej oświetlonej strony.

 

post-2939-1221943194_thumb.jpg

 

Miesiac temu widziałem też nietypowe mammatusy podczepione do malutkiej chmurki, pokazywałem już te fotki w innym wątku ale pozwole sobie je też wrzucic tutaj, żeby pokazać że do mammatusów nie potrzeba wielkiej chumry burzowej.

 

post-2939-1221943316_thumb.jpg post-2939-1221943336_thumb.jpg

 

No chyba że to już inne zjawisko, tylko jakie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury Mammatus ( tak sądzę ) z dnia 19 września 2008.

Fotki podrasowane komputerowo dzięki czemu widać małe wiszące bąbelki :)

 

5.jpg

6.jpg

 

Tak na prawdę, to mammatusy widziałem tylko raz w życiu (i to dość już dawno). Nie wiedziałem jeszcze wtedy dokładnie "co to jest" ;)

Podoba mi się szczególnie to pierwsze zdjęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie archiwalia z 4 sierpnia; przeszła krótka burza, a później pojawiła się tęcza i to co na fotkach: jak dla mnie mammatus. Zdjęcia bez rasowania, chmurę od spodu podświetlało bardzo niskie słońce, stąd też takie kolory.

PICT0567.JPG

PICT0571.JPG

A tutaj już zanikające:

PICT0576.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ostatnio pogoda zmienia się u mnie jak w kalejdoskopie. Wczoraj raz było gorąco, raz wiał przejmujący wiatr, a pod wieczór nawet przeszła mała burza :) Po tej burzy widziałam szczątkowe mammatusy, a na niebie widoczna była cała mozaika chmur- wysokie, średnie, niskie, cienkie, grube, wypiętrzone, warstwowe itp. itd. Taki chmurowy bigos. I kiedy przyszły Altostratusy, pokazały się nawet chmury Altostratus undulatus (moje ulubione- wyglądają groźnie, ale z nich nie pada).

 

Nie mam zdjęć, ale odsyłam na stronkę z tymi chmurami: http://www.stormeyes.org/tornado/SkyPix/asundula.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.