Skocz do zawartości

Planety, planetoidy, komety - nowy dział


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

jak sądzicie, czy jest sens wydzielić taki nowy dział?

tak patrząc na bardzo prężny dział Słonecznego Imperium, taki wydzielony dział dla "planeciarzy" bardzo by się przydał.

Astrofotografię zostawić obiektom głębokiego nieba, tematy dot. planet, planetoid oraz komet przenieść z działu Obserwacje do takiego nowego, bo wydaje się, że wtedy, informacje te, byłyby bardziej uporządkowane i łatwiejsze do znalezienia,

ponieważ forum coraz bardziej nam się rozrasta i coraz trudniej znaleźć potrzebne informacje, zwłaszcza te dawniejsze

 

tradycyjnie potrzeba 20 głosów wsparcia,

ale żeby było ciekawiej, każdy głos przeciwny, będzie głosem ujmującym jeden głos poparcia, bo jednak, taki dział zmieniłby trochę nasze przyzwyczajenia konstrukcji forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten dział miałby być w obserwacjach czy astrofotografii ?

Sumas ma pewnie na myśli stworzenie czegoś niezależnego.Także w tym dziale byłyby opisy obserwacji i zdjęcia obiektów.Można by jeszcze dorzucić Księżyc.Szczerze mówiąc to można tak mnożyć wątki i mnożyć,dlatego ani nie popieram,ani nie odrzucam-głos neutralny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko określenie "planeciarze" to się jakoś kojarzy z kolegami operującymi dużymi powiększeniami, fascynujacymi się najdrobniejszym detalem na tarczy planety, osobami które z rocznym wyprzedzeniem oczekują na opozycje przygotowując sprzęt, itd.

 

Zaś komeciarze i "łowcy" planetoid to raczej inny typ obserwatorów. My raczej nie stosujemy ekstremalnych powiększeń czesto wystarczy nam lornetka. Zachwycamy się daną chwilą bo przecież komety zmienne są :D a często bywa że dane nam jest oglądać je tylko jeden raz za naszego życia.

 

Mamy na forum dział "meteorowy" może by jednak zrobić dwa: "Komety i planetoidy" oraz "Planety"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem za. popieram wszystkie działania zmierzające do usystematyzowania forum.

 

mi na przykład w ogóle nie odpowiada podział na astrofoto i obserwacje (i do tego i do tego trzeba i tak skierować "teleskop" w bezchmurne niebo ;) ). osobiście podzieliłbym strukturę na: głęboki kosmos i układ słoneczny, a w nich odpowiednie subfora tematyczne

 

Pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten dział miałby być w obserwacjach czy astrofotografii ?

to byłby dział główny forum, tak jak "Słoneczne Imperium"

 

i racja, Mario ma racje, że jeszcze lepiej byłoby wydzielić komety i planeteoidy, też jako odrębny dział

 

Chociaż, co sądzicie o takiej konstrukcji działów:

 

"Słoneczne Imperium"

a w nim:

- Słońce

- Planety

- Księżyc

- Komety i Planetoidy

- Meteory i Meteoryty

- Sztuczne satelity, ISS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że dział OBSERWACJE (również fotograficzne) powinien zawierać w sobie następujace grupy tematyczne: Układ Słoneczny, zjawiska zakryciowe, gwiazdy zmienne, zjawiska atmosferyczne, oraz szkice obserwacyjne dowolnego tematu. Natomiast dzial ASTROFOTOGRAFIA: techniki rejestracji i obróbki, oraz fotki DS.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko lemarcu, każdy poddział w takim dziale skazany jest na powolne zapomnienie,

bo jest praktycznie niewidoczny na stronie głównej

 

bo popatrz np. na poddział "zagadki astrofoto" w dziale "astrofotografia",

leży odłogiem i jest bardzo rzadko odwiedzany,

to samo z lornetkami w dziale sprzęt, czy niezbędnik astroamatora

 

ja wiem że dla większości liczą się tylko "ostatnie posty"

ale chcąc wyszukać coś konkretnego przy ponad 200 tys. napisanych postów jest coraz trudniej,

dlatego tak staramy się, choć odrobinę, usystematyzować ten ogrom

tylko starając się unikać podziału w głąb (o strukturze pionowej), a preferować bardziej w szerz (czyli poziomej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to byłby dział główny forum, tak jak "Słoneczne Imperium"

 

i racja, Mario ma racje, że jeszcze lepiej byłoby wydzielić komety i planeteoidy, też jako odrębny dział

 

Chociaż, co sądzicie o takiej konstrukcji działów:

 

"Słoneczne Imperium"

a w nim:

- Słońce

- Planety

- Księżyc

- Komety i Planetoidy

- Meteory i Meteoryty

- Sztuczne satelity, ISS

 

Teraz mamy to:

 

-Obserwacje astronomiczne

--Astrofotografia

---Zagadki Astrofoto

--Szkice obserwacyjne

--Słoneczne Imperium

--Meteory i Meteoryty

--Gwiazdy Zmienne

--Zjawiska zakryciowe

 

Jak pojedziesz z taką rozbudową Słonecznego imperium, to będziemi mieli to:

 

-Obserwacje astronomiczne

--Astrofotografia

---Zagadki Astrofoto

--Szkice obserwacyjne

--Słoneczne Imperium

---Słońce

---Planety

---Księżyc

---Komety i Planetoidy

---Meteory i Meteoryty

---Sztuczne satelity, ISS[/indent]

--Gwiazdy Zmienne

--Zjawiska zakryciowe

 

Jak już tak się rozdrabniać, to konsekwentnie do takiego czegoś

 

-Obserwacje astronomiczne

--Astrofotografia

---Zagadki Astrofoto

--Szkice obserwacyjne

--Słoneczne Imperium

---Słońce

---Planety

---Księżyc

---Komety i Planetoidy

---Meteory i Meteoryty

---Sztuczne satelity, ISS

---Zaćmienia i tranzyty

--Poza rubieżami Imperium

---Gwiazdy Zmienne

---Zjawiska zakryciowe

---Układy wielokrotne

---Obiekty Deep Space

----Galaktyki

----Mgławice

----Gromady

 

Już pomijam takie niuanse jak działy dla kwazarów, podział na gromady otwarte/kuliste czy mgławice emisyjne/refleksyjne (już nawet nie będę wspominał ile typów galaktyk mamy i że zaraz pojawi się pomysł na dział dla gromad galaktyk... )

 

Rozumiem, że forum się zrobiło troche za duże na stary szablon... ale kurcze z głową i bez zbytniego rozdrabniania, bo to wcale nie wyjdzie nam na dobre.

 

Moja propozycja:

 

-Obserwacje astronomiczne

--Sensorem

---Planetarne

---Głębokiego nieba

---Zagadki Astrofoto

---Szkice obserwacyjne

--Okiem

---Słoneczne Imperium

----Słońce

----Planety,księżyce, komety, drobnica i sztucznica

-----zaćmienia, zakrycia i tranzyty

----Meteory, meteoryty

--Poza rubieżami Imperium

---Gwiazdy Zmienne

---Układy wielokrotne i planetarne

---Deep Space

 

Pozdrowiam.

 

A i na przyszłość. Luuuz przy takich sprawach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko lemarcu, każdy poddział w takim dziale skazany jest na powolne zapomnienie,

bo jest praktycznie niewidoczny na stronie głównej

(...)

 

To zrób tak, aby był widoczny na głównej, a jednocześnie aby był poddziałem. :szczerbaty:

 

Może czas na totalne przemodelowanie głównej? Engine na to pozwala? A właśnie co możemy a co nie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Może czas na totalne przemodelowanie głównej? Engine na to pozwala? A właśnie co możemy a co nie?

...

 

ze stroną, przy dzisiejszych technologiach można zrobić praktycznie wszystko, to tylko kwestia wyobraźni projektanta, talentu kodera, noi kasy, więc narazie zapomnij ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toć ja luźny jak gumka w majtach ;) Ale czuje w kościach czym to się może skończyć i jakie bedą jęki niezadowolenia po sprawie.

 

Ale jak już gadamy o tym, to może nie jest bez sensu rozbebeszyć problem bardziej generalnie. Były głosy zespolenia z forum Celestii, Download martwy od roku, Galeria martwa, bo i tak wszystkie foty po wątkach, linkownia to tylko smetny wątek zakopany gzieś w niezbędniku, szukaczka ma tak małe literki na głównej, jakby jej w ogóle nie było, Kalendarz to też tylko wątas a moim zdaniem to powinny być zintegrowane toole jakiejś większej całosci, gdzie forum jako takie było by tylko działem. Asystemt jako taki chyba nie jest zbyt ostro używany, ranking wątków, testy i recnzje, oceny postów, markery jakościowe, levelsy userów... No wiecie, jak to z sensem rozegrać, to nie będzie to już tylko forum.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Luuuz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za tym aby wprowadzić dział planetarny w - "Astrofotografia" oraz "Obserwacje astronomiczne"

 

Najbardziej podoba mi się podział taki jak na Cloudy Nights zdaje sobie sprawę z różnicy skal tych for. Jednak wprowadzenie pod forum planetarnego znacznie uporządkuje nasze forum. Teraz szukając np. wątku o Marsie muszę się przebić przez wiele innych. A tak wszystko znajdzie się w jednym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle, ze dobrym pomyslem byloby stworzenie takiego dzialu, ale laczenie komet z planetami nie jest chyba dobrym pomyslem... Moze lepiej byloby dolaczyc komety i planetoidy do meteorow... - wtedy mielibysmy cala drobnice w jednym miejscu ;)

 

 

O! Właśnie tak! Tylko kilka pytań:

 

- Co z egzoplanetami? (niektóre, największe 'bysiory' są w zasięgu sprzętu delikwentów z tego forum!).

 

- Czy będzie to tylko dział astrofoto, czy też obserwacje i komentarze odnośnie zmian na powierzchniach/atmosferach planet? Coś w stylu 'aktualnie na Słońcu' z sąsiedniego forum - przepraszam za kryptoreklamę of korz - można by zrobić 'aktualnie na Jowiszu', 'aktualnie na Saturnie' itp - choć obawiam się, że nadal duża ilość obserwatorów w Polsce nie rozróżnia poszególnych pasów Jowisza i dynamiki całego systemu, pomimo, że go od lat obserwuje. Jeśli to drugie rozwiązanie, to całym sercem jestem za! Samo pstryknięcie fotki bez znajomości tego, co się fotografuje moim zdaniem jest nieco bezcelowe (tak, to był przytyk!)!

 

- Czy w tym dziale też by było miejsce na satelity? W końcu obserwacje satelit niebawem mogą się stać naprawdę smakowitym kąskiem (jak ISS się powiększy, będą stacje Bigelowa, a i może ten port kosmiczny w Szwecji Virgin Galactic powstanie!)

 

- Drobnica w jednym miejscu - zgadzam się! To są obserwacje innego kalibru! :)

 

Oto moje trzy astrogrosze do tematu. Czekam/szczekam na komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak sztuczne satelity nie podpinajmy pod komety, planetoidy czy też meteory robiać porzadek gdzie indziej zaczynamy robić bałagan w w/w dziale.

 

Po mojemu sztuczne satelity powinny mieć osobny dział.

 

Zresztą meteory i meteoryty to też sa raczej osobliwe tworki więc ja bym nie pakował ich do jednego worka z kometkami czy planetoidami. Są to zjawiska okresowe, sekundowe, dużo jest obserwacji gołym okiem, do tego dochodzą meteoryty wraz z miłośnikami kolekcjonerami gdzie wpada nam geologia, itd. Jak to wszystko połączymy to znowu zrobi sie bagienko tyle że w mniejszej skali.

 

drobnica

komety i planetoidy

meteory i meteoryty

sztuczne satelity

 

chyba że np tak

DS

.....

.....

układ słoneczny

.......

......

.......

sztuczne satelity

.........

.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej oddzieliłbym sztuczną drobnicę od prawdziwej. :) Prawdziwa drobnica zasługuje na swój oddzielny dział - sztuczną zaś przesunałbym do 'zwykłych' planet (a potem - tzn za kilkanaście miesięcy conajmniej, jeśli zainteresowanie wzrośnie, do oddzielnego działu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.