Skocz do zawartości

Trąba Słonia


Gość JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

Gość JacekPala

Nigdy jeszcze nie udało mi się sfotografować tego obiektu, a dziś pomimo solidnego cirrusa całekim fajnie wyszedł i to przy bardzo krótkich ekspozycjach.

 

RGB: 8x180s bin 2x2

Ha: 9x300s bin 2x2 (luminancja)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy jeszcze nie udało mi się sfotografować tego obiektu, a dziś pomimo solidnego cirrusa całekim fajnie wyszedł i to przy bardzo krótkich ekspozycjach.

 

RGB: 8x180s bin 2x2

Ha: 9x300s bin 2x2 (luminancja)

 

 

Niesamowity obiekt! Faktycznie, jak na ilość materiału to jest rewelacyjnie. Nie podoba mi się tylko to halo dookoła jasnych gwiazd. Z czego to wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mnie coś na wspominki wzięło...

 

Jak zmieniła się astrofotografia przez ostatnie lata można dobrze zobaczyć na tym przykładzie. Zdjęcie Piotra z 2004 roku - wymagało na pewno dużo pracy, ale efekty zgoła odmienne. Wtedy jeszcze nikt o guidingu nie myślał... to były czasy ;)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5258

 

belf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy jeszcze nie udało mi się sfotografować tego obiektu

 

Sama mgławica przepiękna, ale jasne gwiazdy nieładnie się odcinają. W prezentowanej wcześniej "Ameryce" także dostrzegalny był ring, ktoś tam nawet pytał czym spowodowany. W tej focie powstające halo zostało pewnie podbite z powodu chmurnego nieba. To jak to jest z tym ringiem? Podobny był widoczny na zdjęciach "emde" z FSQ. To flattner, coma corrector, ccd?

 

 

Wykonałem zdjęcie "Ameryki" kiedy niebo mocno było zasnute wysokimi chmurami. 5x360sek, D50, stack. Sama mgławica ledwo się rysuje. Halo gwiazdy wydaje się jednak w ruskim obiektywie przyjemniejsze.

ngc7000pochmurna.jpg

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Te "ringi" czy raczej kółka wokół jaśniejsztch gwiazazd to poprostu odbicia obrazu gwiazdy między lusterm wtórnym i głównym-nie da sie tego uniknąć. Choć na tym zdjęciu wokół jasnej gwizdy w środku wydaje mi się, że faktycznie jest trochę niebiesko świecącego gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są odbicia na każdym elemencie - głównie na soczewkach od korektora, których masz tam aż chyba 5. Wyłazi to głównie przy długich ekspozycjach w wąskopasmowej fotografii. Do tego filtry też odbijają i to wszystko się sumuje.

 

U Emde w FSQ nie brakuje też szkła. 4 soczewki w obiektywie + filtr Ha. Jest się na czym odbijać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mnie coś na wspominki wzięło...

 

Jak zmieniła się astrofotografia przez ostatnie lata można dobrze zobaczyć na tym przykładzie. Zdjęcie Piotra z 2004 roku - wymagało na pewno dużo pracy, ale efekty zgoła odmienne. Wtedy jeszcze nikt o guidingu nie myślał... to były czasy ;)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5258

 

belf.jpg

 

Za parę lat jak sprzęt do astrofoto nabierze bardziej ludzkich cen to sam sie zajmę foceniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien ?

 

Nie będę się upierał. :rolleyes:

Przy czym mówiąc o halo miałem na myśli efekt powstający z rozproszenia światła w chmurach i rejestrowany na ccd, a nie aberracje która w achromatach jest poważną wadą i którą również widać na mojej focie.

W zasadzie nie o porównania tu chodziło, rzeczywiście zaciekawiły mnie te "ringi" na Twoich fotach. Myślę, że jak zebrać to co napisałeś Ty i AJ mamy jakąś odpowiedź.

 

Przy okazji gratuluję nowej kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na temat halo wokół gwiazd na Jacka zdjęciu :

 

http://www.astrodon.com/documentation/docu...ion.cfm?DocID=3

 

I kliknąć "Reflections"....

 

Ciekawy artykuł, tym bardziej, że tak naprawdę nie do końca rozstrzygnięty. Widać, że te refleksy powodujące fatalne halo są zmorą dedykowanych kamer mono z filtrami. Astrodon popełnił ten artykuł głównie po to, żeby udowodnić, że to nie filtry. Faktem jest, że bez filtrów halo nie ma, albo jest pomijalne. Tak po prawdzie, to te halo czasami są gorsze od widma wtórnego w achromatach. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę tylko człowiek wyjedzie na dwa dni a tu takie foty :blink: .

 

Wspaniałe. Na głównej aż kolorowo i Księżycowo ;)

 

 

 

Jacku piękna ta Twoja trąba jest. :notworthy:

 

 

 

Może jest jakiś soft do zlikwidowania tego halo, przecież każdy sprzęt w danym układzie generuje halo o specyficznym profilu (zależnie od konfiguracji użytego sprzętu) i można by po prostu odjąć to halo... tak jak z darkami... Jacku napisz programik. Co to dla Ciebie... :Salut:

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest jakiś soft do zlikwidowania tego halo, przecież każdy sprzęt w danym układzie generuje halo o specyficznym profilu (zależnie od konfiguracji użytego sprzętu) i można by po prostu odjąć to halo... tak jak z darkami... Jacku napisz programik. Co to dla Ciebie... :Salut:

 

No niestety nie jest to takie proste, jak odejmowanie flatów. Nie da się tego ugryźć żadnym algorytmem - potrzebny jest do tego człowiek, czyli ręczny retusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.