Skocz do zawartości

Aktualnie na Słońcu


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

Już dawno nie widziałem takiej "piegowatej" tarczy słonecznej jak dzisiaj rano. Nawet przez Kronosa 26x70 bardzo ładnie było widać grupy plam: 1164, 1165 i 1166....po dłuższej chwili dostrzegłem nawet słabą grupę nr 1167. Całkiem nieźle jak na jeden dzień !

Pozdrawiam

Edytowane przez Marek B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Potwierdzam! Obecnie mam kilka grup plam, a niebo jest tak czyste i przejrzyste, że zastosowałem nieco krótszy czas migawki niż zazwyczaj, a i tak Słoneczko wyszło mi jaśniejsze. Ale finalnie wygląda całkiem OK. Warto poobserwować bo niedługo grupa 1164 zacznie schodzić z tarczy.

 

sun_06032011_bw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rana w beznadziejnych warunkach znalazłem chwilę na focenie ale bardziej mnie interesowały czy nowe zabawki zagrają ze sobą.

Wpakowałem się na wąski balkon (zwykle działam z drugiej strony domu) a do tego Słońce było już nad dachem sąsiadów. Wszystko pływało nawet w wizualu. To nie było dla mnie przeszkodą a nawet brak adaptera dałem radę przeskoczyć.

Efekt jest powalający i mam Luntado :)

Od razu wylazło mnóstwo szczegółów na tarczy, masakra!

 

luntado.th.jpg

 

Lunt100 + Coronado SM90 ;D

 

Oczywiście ustawienie ostrości graniczyło z cudem. Cud się nie stał i mam nieostre fotki...

 

flycap1230000wvs.th.jpg

 

Nie omieszkałem też zrobić testu w single stacku SM90 ale refraktorek, który dopiero co kupiłem (zwykłe 102/500 Sky Watchera) ma beznadziejny wyciąg i ustawienie czegoś sensownego to była walka z wiatrakami.

Ale wyszła fajna fotka - "Uśmiech Słoneczka" ;)

Filament jest wg mnie rewelacyjny a sam układ przypomina uśmiechniętą twarz :)

 

umiechsoca.th.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne te fotki, mimo że rzeczywiście troszkę nie ostre. To moja wariacja na temat Twojego filamentu, widzianego pod innym kątem.

 

pablito.jpg

 

 

Właśnie obserwuję z balkonu potężną proturberancję. Jeszcze tak silnej nie widziałem.

Edytowane przez sawes1
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że powoli folie ND przechodzą do lamusa i królują Lunty, Coronado i inne działka :)

 

Podsumuję ostatnie obserwacje. Pierwsza kompilacja to rozwój grupy 1164 w dniach 2-3-4-6 marca, a druga kompilacja to rozwój grupy 1166 w dniach 4-6-9 marca.

 

Plamy_1.jpg

 

Plamy_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ISO 200 nie jest konieczne, wystarczy ISO 100 tylko trzeba zastosować korektę ekspozycji +2EV (i punktowy pomiar światła). Można też zrobić fotki z korektą +2EV i +1EV i złożyć to do kupy.

 

Ładne te plamki i ich sporo. Trzeba wykorzystać pogodę bo diabli wiedzą jak długo będzie widać niebieskie niebo :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że masz folię ND5? Spróbuj może dać ISO200 i czas 1/400 sek. Powinno Ci wyjść dużo wyraźniej i jaśniej.

 

Jasne,że mam folię ND. Specjalnie fotografowałem na krótkim czasie i przy małym iso. Krótki czas bo mocno wiało i kiepski statyw. Iso 100 aby maksymalnie zredukowaś szum. Ciemne zdjęcie pokazuje lepiej otoczenie plam, a także jasne struktury.

Dziś próbowałem różnych czasów od 1/500 do 1/3200. Wydaje mi się, że to zaprezentowane jest najlepsze.

Ale dodam jaśniejsze, 1/2000 Lepsze?

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/36f855608b2804d9.html

 

Frugosław

Edytowane przez frugosław
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde jaśniejsze będzie lepsze! :)

 

Z dziś rana:

 

sun_29032011_bw.jpg

A mnie się wydaje,że Twoja są za jasne........ :notworthy:

Dziś niestety nie mogę fotografować, a szkoda.

 

Minęła godzinka.

 

Sprawdziłem na innym komputerze, i rzeczywiście moje foty są za ciemne...!!! widocznie mam źle skalibrowany monitor w laptopie.

Dzięki!

Frugosław

Edytowane przez frugosław
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.